live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Цього дня народився генерал-хорунжий Армії УНР Володимир Сальський, який скидав російський прапор з київської Думи

​​4 липня 1885 року народився Володимир Сальський, генерал-хорунжий Дієвої Армії УНР

Про це із посиланням на Ukrainian Military Honour розповідає Еспресо.TV.

Сальський був учасником українізації російських частин Північного фронту (1917), начальник штабу українських військ столиці 1918 року в боях з російськими частинами Муравйова.

За Гетьманату начальник штабу 1-ї Сердюцької дивізії, член Комісії з організації військових шкіл та академій в Україні.

В армії УНР начальник штабу коменданта Києва, начальник учбового відділу Головної Шкільної управи Генерального штабу, від початку 1919 року - її голова. З травня 1919 року - командувач Запорізької групи Армії УНР. З вересня 1919 року - командувач Армії УНР, з листопада 1919 - міністр військових справ УНР, генерал-хорунжий. З вересня 1920 року - у відставці. Наприкінці 1920 -року  інтернований у польському таборі в Каліші.

Згодом оселився у Варшаві.

Активний учасник громадсько-політичного життя української діаспори, військовий міністр УНР в екзилі. Член Українського Центрального Комітету у Варшаві, Вищої Військової Ради, Об'єднання вояків армії УНР, управи Української станиці.

Помер і похований у Варшаві.

Читайте такожРазом проти радянської Росії: як 100 років тому війська Петлюри та Пілсудського звільнили Київ

Проте у вітчизняну історію визвольних змаганнь Сальський увійшов і запам"ятався самеподіями у Києві 31 серпня 1919 р коли об'єднанні українські Армії Галицька та УНР зайшли до Києва одночасно з Збройними силами півдня Росії Антона Денікіна.

Ось як цей епізод описано в історичній літературі:

"....У розпал підготовки до параду до Думи під'їхав ескадрон білих козаків на чолі з генералом Максимом Штекельбергом, що тримали в руках російський прапор. Ця біла делегація супроводжувалася процесією православних священнослужителів і віруючих з хоругвами. Білий генерал запропонував участь в параді свого підрозділу, на що генерал Кравс, відсалютувавши, люб'язно погодився. Погодився Кравс і на те, щоб над Думою був поставлений не тільки український, але і російський прапор. Здавалося, що союз двох армій можливий і необхідний.

У момент, коли над Думою став майоріти російський триколор, на Хрещатик виїхав генерал Сальський на чолі колони запорожців (Кравс дозволив Сальському марш своєї частини Хрещатиком і призначив його комендантом Києва). Побачивши російський прапор, Сальський (до речі, колишній полковник царської російської розвідки) наказав запорожцям негайно його зняти. Прапор був зірваний з башти Думи і кинуть до ніг сидячого на коні Сальського. Кінь Сальського почав топтати прапор.

За секунду все змінюється.

До Сальського під'їхав вершник - білогвардієць - і спробував зарубати його, але сам був зарубаний підоспілим на допомогу своєму командиру запорожцем". 

  • На честь генерал-хорунжого Володимира Сальського у столиці названо одну з вулиць на Сирці. Раніше вона носила назву Григорія Котовського.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

новини партнерів

10 серпня, 2020 понеділок

10 серпня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати