Росія використовує проти українських військ хімічну зброю та "справедливий мир", якого потребує Україна. Акценти світових ЗМІ 3 травня
У фокусі міжнародних видань застосування Росією отруйних газів на фронті, що дасть Росії тривала війна, а також для чого Росія спричиняє перешкоди GPS, які впливають на польоти в Європі
Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 3 травня.
Росія зацікавлена в тривалій війні та в тому, щоб західні країни захотіли шукати компромісне рішення
Фото: Пресслужба президента (president.gov.ua)
У POLITICO опублікували текст під назвою "Україна готова до справедливого миру, але не до його російської версії". Журналісти пишуть, що у деяких дипломатичних колах знову лунають суперечки про необхідність розпочати мирні переговори.Наступного місяця у Швейцарії планується проведення міжнародного саміту високого рівня, щоб спробувати намітити шлях до миру в Україні. Росія не запрошена на зустріч, а тому міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров звинуватив Захід у тому, що він намагається переконати якомога більше країн, що розвиваються, взяти участь у конференції, "що ставить Москву в незручне становище". Китай своєю чергою суворо попередив, що не братиме участі, якщо Росія не буде представлена.
Речник Кремля Дмитро Пєсков також заявив, що ці переговори, в результаті яких було розроблено проєкт мирної пропозиції, можуть стати основою для нових переговорів. Він також додав, такі переговори мають відображати "нові реалії", ймовірно, посилаючись на нещодавні військові досягнення російських сил.
Зокрема раніше ключовими положеннями "миру" на умовах Путіна було те, що Україна не буде вступати до НАТО і що вона зобов'язується бути постійно нейтральною державою, яка не бере участі у військових блоках. Це вимагало б від України різко обмежити чисельність її збройних сил і залишило б Крим під фактичним російським контролем. Однак Україні все одно було б дозволено прагнути до членства в ЄС, тоді як територіальні питання - включно з довгостроковим майбутнім Криму та статусом окупованого Донбасу були б залишені Путіну і президенту України Володимиру Зеленському для вирішення на наступних зустрічах, які, звісно, так і не відбулися.
Президент Зеленський був на Мюнхенській конференції з безпеки за кілька днів до вторгнення Росії.
"Я був членом делегації з ним у Мюнхені, і там була така атмосфера "що ми повинні здатися". Прямо це не було сказано, але воно було", - говорить Олексій Резніков, колишній міністр оборони України.
"Переговори? Вони не хочуть справжніх переговорів. Росіяни хочуть капітуляції України", – сказав Єрмак POLITICO.
Українські чиновники кажуть, що для російського лідера переговори – це лише ще одна зброя війни. Таким чином, висновок такий, що Росія зацікавлена в тривалій війні, і в тому, щоб західні країни втомилися і захотіли шукати якесь компромісне рішення, цитує видання радника керівника Офісу президента Михайла Подоляка.
Росія застосувала проти українських військ хлорпікрин, який широко використовувався під час Першої світової війни
Фото: Ніколь Танг
Про те, що Росія застосувала хімічну зброю в Україні написали у The New York Times. Так державний департамент США заявив у заяві в середу, що росіяни застосували хлорпікрин, "задушливий агент", який широко використовувався під час Першої світової війни, а також сльозогінний газ проти українських військ.Використання цих газів у військових діях заборонено Конвенцією про заборону хімічної зброї, угодою про контроль над озброєннями, ратифікованою понад 150 країнами, включаючи Росію. Держдепартамент також заявив, що Сполучені Штати запровадять санкції проти трьох державних структур, пов’язаних з російськими програмами хімічної та біологічної зброї, і чотирьох компаній, які їх підтримували.
Українська влада повідомила про близько 1400 випадків ймовірного використання хімічної зброї на полі бою Росією з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, і каже, що темпи прискорилися, оскільки Москва продовжувала атакувати вздовж лінії фронту.
За словами кількох бойових медиків і солдатів, використання отруйних речовин часто збігається з періодами інтенсивних боїв, коли російські сили борються за витіснення українських з добре укріплених позицій.
38-річна Олена, головна медсестра станції, яка назвала лише своє ім’я відповідно до військового протоколу, сказала, що наслідки були жахливими: солдати відчували печіння шкіри, блювоту та інші виснажливі наслідки, які унеможливлювали їх бої.
Рядовий, який попросив назвати його лише за позивним, "Круасан", оскільки його батьки живуть на окупованій території, був одним із трьох бійців української 59-ї бригади, які тримали позиції на південний захід від Авдіївки наприкінці лютого, коли, за його словами, наприкінці лютого скинули каністру.
За його словами, коли предмет упав, вони не почули звичайного вибуху гранати, і, побоюючись, що це газ, він і його товариші швидко одягли протигази, але він глибоко вдихнув, перш ніж надіти свій.
"Я вдихнув його й одразу відчув, що він пече. Я згадав, що мене вчили заплющувати очі на тренуванні", - каже він.
У Державному департаменті США заявили, що ігнорування Росією своїх зобов’язань за Конвенцією про заборону хімічної зброї "походить з тієї ж ігри", що і її операції з отруєння Олексія Навального, лідера російської опозиції, який помер у російській в’язниці в лютому, та Сергія Скрипаля, колишнього росіянина, шпигуна, який діяв як подвійний агент Британії, що були отруєні нервово-паралітичною речовиною "Новачок".
Росія спричиняє перешкоди GPS, які впливають на польоти в Європі
Фото: Reuters
Журналісти BBC пишуть, що літаки не можуть приймати сигнали GPS в Балтійському, Чорному і східному Середземномор’ї – регіонах, де російська армія була найбільш активною. Там спостерігають збої в глобальній системі позиціонування.Постійні збої призвели до того, що фінський авіаперевізник Finnair призупинив щоденні рейси до другого за величиною міста Естонії, Тарту, на місяць, після того, як двом його літакам довелося повернутися до Гельсінкі через перешкоди GPS.
Юхо Сінкконен, віцепрезидент Finnair з польотів, розповів BBC, що їхні літаки стикаються з цією проблемою щодня. Відповідаючи на питання, у чому провина, чиновники з країн Балтії не вагаються і кажуть, що джерело втручання - Росія. Такої ж думки і міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
Онлайн-розслідувачі погоджуються з цим, кажучи, що пристрої перешкод GPS, ймовірно, розташовані на півдорозі між Санкт-Петербургом та Естонією та поблизу російського анклаву Калінінград на Балтійському морі
Кір Джайлз, директор Дослідницького центру дослідження конфліктів, британського аналітичного центру, вважає, що Росія втручається в GPS як з наступальних, так і з оборонних міркувань.
Він каже, що, з одного боку, Росія перевіряє "свої можливості повністю знерухомити Європу під час кризи", вона також намагається захистити себе від можливих ракетних атак і атак безпілотників.
Вплив перешкод GPS на власну навігацію в Росії набагато менш серйозний, оскільки вона має власну супутникову навігаційну систему.
"Коли ми приберемо GPS, очевидно, певною мірою ефективність і безпека авіаційної системи знизиться. Людям доводиться повертатися до старих процедур, з якими вони не настільки знайомі. Буде певна шкода, і ми просто сподіваємося, що все припиниться, перш ніж трапиться щось погане", - каже президентка американської організації Resilient Navigation and Timing Foundation, яка займається захистом і покращенням GPS-зв’язку Дана Говард.
- Актуальне
- Важливе