Питання близькосхідної війни буде головним пріоритетом американської політики і загрожує економічній стабільності у світі. Колонка Віталія Портникова
Є очевидним, що питання близькосхідної війни буде головним пріоритетом американської політики і загрожує і національним інтересам США, і економічній стабільності у світі
Президент США Джозеф Байден виступив з рішучою підтримкою Єврейської держави після рейду бойовиків з терористичної організації ХАМАС на територію Ізраїлю. Є очевидним, що зараз питання близькосхідної війни буде головним пріоритетом американської політики. Адже очевидно, що криза на Близькому Сході загрожує і національним інтересам США, і економічній стабільності у світі. Саме тому є таким важливим сьогодні, щоб Ізраїль міг рішуче подолати наслідки цієї терористичної атаки й продемонструвати, що його безпека на може бути підважена терористичним угрупованням, яке здійснило несподіваний напад на ізраїльську територію.
Звісно, вже на другий день цієї війни стає очевидним, яка кількість загроз ще може виникнути внаслідок дій ХАМАС. Ранок почався з обстрілу території Ізраїлю з території Лівану. Як і слід було очікувати в перші ж години після рейду ХАМАСу, до війни підключилася й інша проксіармія Ісламської Республіки Іран – ліванська шиїтська терористична організація "Хезболла", яка водночас є однією з найбільш впливових політичних партій Лівану. Сьогодні можна сказати – однією з державоутворюючих сил цієї країни.
"Хезболла" не може не реагувати на дії ХАМАСу, тому що її небажання брати участь у війні проти Ізраїлю може бути несхвально зустрінуте в Тегерані і, таким чином, датися взнаки на особистому фінансування діячів цього угруповання. А ми маємо пам’ятати, що кожне терористичне угруповання – це насамперед корумпована корпорація, лідери якої намагаються заробити якомога більше грошей як на загибелі людей, так і на політичних позиціях угруповання у світі радикальних організацій.
Однак досі залишається незрозумілим, яку саме тактику обере "Хезболла" в цій війні. Чи обмежиться "Хезболла" виключно обстрілами території півночі Ізраїлю - і саме тому в Ізраїлі вже говорять про необхідність думати про безпеку північних регіонів. Або ж спробує здійснити рейди на ізраїльську територію, користуючись тим, що більша частина бійців Армії оборони Ізраїлю може бути зайнята наземною операцією на території сектора Газа з намаганням знищити якомога більше терористів організації ХАМАС у тій відчайдушній спробі.
Так що головні події цієї війни ще попереду, і абсолютно логічно, що прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху підкреслив, що ця війна, на відміну від попередніх акцій Ізраїлю проти терористичної організації ХАМАС, буде довгою. Але й дії ХАМАСу проти Ізраїлю ніколи не були такими масштабними, добре підготовленими та відчайдушними.
Також не варто недооцінювати й того, що можливість прориватися через кордони Ізраїлю буде великою спокусою не тільки для "Хезболли", а й для радикальних організацій в охопленій громадянською війною Сирії. Адже й там у радикальних ісламістських угрупованнях є боротьба за те, хто буде головним ворогом не стільки режиму Башара Асада, скільки Єврейської держави. І, таким чином, багато що в розвитку подій у наступні непрості дні буде залежати від ефективності й оперативності Армії оборони Ізраїлю й від того, яку кількість терористів ХАМАС вдасться повністю ліквідувати, яку кількість керівників ХАМАС вдасться вилучити з боротьби проти Єврейської держави так, щоб терористична організація вже не могла відновити своєї інфраструктури на території сектора Газа.
За великим рахунком, ідеться про ізраїльсько-іранську війну, причому за Ісламською Республікою Іран ми можемо побачити тінь головного дестабілізатора сучасного світу – Російської Федерації.
І разом із цим не варто забувати про обмеженість можливостей ізраїльських силових структур. Це хамасівці можуть спокійно заходити на територію Ізраїлю й убивати мирних мешканців цієї країни, зустрічаючи у відповідь лише засудження цивілізованого світу. Якщо свою боротьбу з терористами розпочне Армія оборони Ізраїлю, ми маємо пам’ятати, що ця боротьба буде відбуватися в тісних житлових кварталах сектора Газа, у тих житлових кварталах, де кожен терорист має цілу сім’ю зацікавлених у його житті родичів. Адже тероризм - це головний бізнес населення сектора Газа. І масові жертви серед цього цивільного населення, звичайно ж, одразу призведуть до закликів припинити таку спецоперацію, дати терористам спокій, дати їм можливість і надалі знищувати цивільне населення Ізраїлю.
Про це будуть говорити європейські політики, нажахані тим, що серед жертв такої операції, звісно, будуть не тільки терористи, але й жінки, і діти. Про це говоритимуть лідери арабського світу, які будуть використовувати цю ситуацію для збільшення своєї популярності на арабській вулиці. І таким чином будуть поставлені під сумнів усі мирні угоди Ізраїлю з арабськими країнами та весь той процес, який з такою напругою був налагоджений останніми роками.
Можливості ХАМАСу вбивати цивільне населення значно відрізняються з точки зору реакції та наслідків для терористичної організації від можливостей Армії оборони Ізраїлю ліквідовувати терористів. І тому ізраїльтянам буде набагато важче навести порядок на території смуги Газа, ніж терористам убити якомога більше цивільних мешканців Ізраїлю. Це треба усвідомлювати, коли ми будемо говорити з вами про подальший непростий і, ймовірно, парадоксальний розвиток подій у цій війні, яка вже зараз на перших шпальтах газет усього світу, висвітлюється головними телевізійними каналами світу, як головна подія останніх місяців.
І саме тому є таким важливим, щоб ця спеціальна операція Ізраїлю проти терористів закінчилася якнайшвидше та якнайвдаліше. Тому що кожен день війни на Близькому Сході відвертає увагу світу від злочинних дій іншої терористичної організації - Російської Федерації - на українській землі. В Кремлі це прекрасно знають і робитимуть усе можливе й неможливе за допомогою своїх союзників в Ірані й терористичних організаціях, щоб війна на Близькому Сході затяглася й перетворилася на довгий конфлікт між Ізраїлем і терористичними організаціями.
Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Шевченківської премії
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе