Прощавай, королево! Як Єлизавета ІІ і її родина підтримували Україну у війні з РФ

Марина Данилюк-Ярмолаєва
9 вересня, 2022 п'ятниця
14:15

Королева Єлизавета ІІ стала символом незламності британців у часи їхнього опору нацистам, разом із королівськими коргі стала впізнаваним образом своєї держави. А ще палко підтримувала з сім’єю Україну в нашій боротьбі проти російської окупації

Президент Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська одними з перших висловили співчуття Великій Британії щодо втрати свого монарха. Це правильно і гідно. Оскільки за півроку повномасштабної війни з рашистами — годі знайти ближчого союзника, який би приймав українських біженців, тренував тисячі українських солдат і був хедлайнером антиросійський санкцій.

Варто також нагадати, що Велика Британія найпершою у січні надіслала Україні кілька літаків протитанкових озброєнь та провела навчання українських військових щодо поводження з ними. У ті дні подекуди сама українська влада і низка європейців не вірила у загрозу вторгнення, у те, що Україна вистоїть. І лише колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон казав, що "українці битимуться до краплі останньої крові". Такої позиції британського уряду не могло бути без "зеленого світла" від самої Єлизавети ІІ.

Згідно королівських правил — британський монарх і його рідня не можуть прямо висловлюватися щодо політичних подій. Але тема російської агресії в Україні і захист нашого суверенітету постійно були темами її спічів, промов і непрямих жестів підтримки.

У 2014 році Росія вторглася на Донбас і окупувала півострів Крим. 5 червня у своїй щорічній тронній промові з нагоди відкриття сесії парламенту, королева висловила підтримку суверенітету та територіальній цілісності України: "Велика Британія працюватиме задля миру та безпеки на кордонах Європи, а також для стабільних відносин між Росією та Україною на основі поваги національного суверенітету, територіальної цілісності та міжнародного права".

Уже наступного дня 6 червня 2014 року, під час заходів до святкуванню 70-річчя від дня висадки союзницьких військ в Нормандії в ході Другої світової війни королева Єлизавета ІІ привіталася з новообраним президентом України Петром Порошенком. Після революційних подій, втечі Віктора Януковича до Ростова, незаконних референдумів на Донбасі і анексії Криму — це був добрий жест підтримки першого президента воєнного часу. Це рукостискання було визнанням, що Україна є, а новий президент — абсолютно легітимний, щоби не вкидала російська пропаганда на Захід.

Українська тема звучала і в промові перед парламентом у травні 2015 року. Королева Єлизавета II знову висловила підтримку Україні й наголосила на важливості імплементації "мінських угод". "Мій уряд продовжуватиме тиск на Росію, щоб вона поважала територіальну цілісність та суверенітет України і стоятиме на повній імплементації "мінських угод", — сказала королева. Аби уникнути інсинуацій — скажу, що на той час і Європа, і Україна, і навіть Росія вважали «мінські угоди" ідеальним форматом зам’яти конфлікт на Донбасі і крадіжку Криму. Був загальний консенсус щодо України — тому промова була цілком в дусі восьмирічної давнини.

У квітні 2016 року Єлизавета ІІ 18 квітня 2016 року королева у своїй промові перед Палатою лордів заявила, що уряд Великої Британії "продовжуватиме працювати над вирішенням конфлікту в Україні".

Покійна королева постійно вітала Україну з річницями незалежності — підписати листівку до Петра Порошенка та Володимира Зеленського стало обов’язковою традицією — "свої теплі привітання з нагоди національного свята, разом з найкращими побажаннями народу України у цей важкий час".

А далі українці зустріли моторошне 24 лютого 2022 року. І Україні підставив плече весь британський уряд, міністерство оборони. Королева і вся її велика родина.

У перших числах березня, коли повномасштабна війна в Україні тільки розгорталася, Єлизавета ІІ зробила два символічні жести на підтримку України. Найперше — зробила щедру пожертву із особистих коштів комітету надзвичайних ситуацій у Британії, що допомагає українським біженцям. Це стало добрим сигналом усьому світу, що українські біженці — наші, і вони потребують захисту. У цьому ж самому місяці на фото з аудієнції з канадським прем'єр-міністром Джастіном Трюдо на столі біля Її Величності стояла ваза з композицією із синьо-жовтих квітів. То була символічна підтримка України і всіх її захисників.

Єлизавета ІІ та Джастін Трюдо, gettyimages

Тоді ж 10 березня внуки Вільям і Кейт відвідали Український культурний центр у Лондоні, привезли волонтерську допомогу і всіляко підтримали Україну.

Кейт Міддлтон, gettyimages

Також 26 лютого вони однозначно і публічно підтримали Україну у цій війні.

Батьки герцогині Кейт всіляко долучились до роботи щодо прийому біженців в Україні і навіть підготували свій заміський будинок вартістю понад 5 млн. доларів під житло для українських біженців.

У травні королева Єлизавета ІІ офіційно відкрила лінію метро Elizabeth Line на вокзалі Паддінгтон у Лондоні. Вона була одягнена в жовте пальто та капелюх із блакитними квітами. Цей жест доцільно  вважати ще одним із проявів підтримки королевою Великої Британії України, адже образи її Величності завжди продумані до найменших деталей.

10 травня у зверненні монарха на церемонії відкриття парламенту Великобританії Єлизавета також згадала Україну. "У ці складні часи мій уряд відіграватиме провідну роль у захисті демократії та свободи в усьому світі, включаючи продовження підтримки народу України", – йшлося у зверненні британської королеви.

Зараз багатьох хвилює момент, чи буде Чарльз ІІІ — новий король підтримувати нас у війні за незалежність.

Звісно, що буде. В архівах уже відкопали фото, де молодий Чарльз танцює гопак з українським ансамблем «Говерла» у місті Дербі, 1981. (Гопак)

1 березня ще принц Чарльз теж відступився у питанні України від політичного нейтралітету та висловив свою підтримку українцям, які чинять опір.

"Ми солідарні з усіма, хто чинить опір жорстокій агресії", – наголосив він. За словами принца, це – «"атака на демократію, на відкрите суспільство, на саму свободу".

За пару днів майбутні королі Чарльз і Камілла відвідали Український католицький собор, де зустрілися з представниками української громади, тодішнім послом України у Великій Британії Вадимом Пристайком, школярами, волонтерами, які збирають гуманітарну допомогу, а також представниками благодійних організацій під заступництвом принца з надання допомоги Україні.

герцогиня Корнуольська Камілла, gettyimages

Подружжя запалило в церкві свічки та поклали до вівтаря соняшники, один із символів України. За повідомленням ЗМІ, Камілла була дуже емоційною під час візиту, вона обійняла дружину посла України у Великій Британії Вадима Пристайка, і сказала: "Ми молимося за вас". "Наші думки і молитви з усіма вами в цей самий критичний час", - сказав принц Уельський.

У травні Чарльз ІІІ відвідав один із найбільших таборів українських біженців у Бухаресті. Там же новий монарх рішуче засудив війну та назвав її жорстокою агресією. До речі, він є одним із великих жертводавців фонду, який займається опікою постраждалих від війни українців.

То ж можна з упевненістю сказати, що зі смертю легендарної Єлизавети ІІ — позиція Великобританії щодо України буде незмінною. Королі не кидають слів на вітер, і всебічна підтримка нас кількома поколіннями БКС —  саме те, що треба для укріплення іміджу України у світі.

Чому для Єлизавети ІІ була настільки важливою підтримка України? Мабуть, тому, що сама знала, як воно, боротися за незалежність.

У 14 років майбутня королева вперше виступила на радіо в передачі BBC "Дитяча година".  Єлизавета звернулася до дітей, евакуйованих із Великобританії до Америки, Канади та інших країн.  Вона сказала таке: "Ми намагаємося зробити все можливе, щоб допомогти нашим мужнім морякам, солдатам і льотчикам, і ми також поділяємо небезпеки та смутку війни.  Ми знаємо, що з кожним з нас все буде добре, тому що Бог подбає про нас і дарує нам перемогу і мир.  І коли прийде мир, ми пам'ятатимемо, що нам, сьогоднішнім дітям, належить зробити завтрашній світ кращим і щасливішим".

принцеса Єлизавета 1940р, gettyimages

У 16 років принцеса військового часу подала заявку на медичну сестру, але батько відмовив наступницю ризикувати життям. І тому вона приєдналася до Жіночої Допоміжної Територіальної Служби. Там лейтенант Елізабет Віндзор навчилася водити і ремонтувати вантажівки та медичні автівки. 8 травня 1945 року, коли в Європі святкували перемогу над нацистською Німеччиною, вона вийшла з Букінгемського палацу у військовій формі і, залишаючись невпізнаною, разом з усіма відзначала цю подію.

gettyimages

"Ми запитали батьків, чи можна вийти на вулицю. Я пам'ятаю, ми боялися, що нас упізнають. Пам'ятаю юрби незнайомих людей, які, взявшись за руки, йшли вулицями, і всіх нас охопила хвиля щастя і полегшення", - згадувала пізніше Єлизавета.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
18:22
Ексклюзив
Є відчуття, що російська опозиція спочатку чекає на перемогу України, щоб почати діяти, - нардепка Мезенцева
18:11
Оновлено
удар РФ по Одесі, 20.04.24
РФ від ранку атакує Україну: в Одесі постраждала 3-річна дитина, у Дніпрі загинув чоловік, є прильоти в Харкові і Шостці
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
"Хорошие русские" для Заходу – нова біла гвардія
18:04
Протест в Тбілісі
У Тбілісі учасники мітингів заприсяглися не допустити прийняття закону про "іноагентів"
17:55
Огляд
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Історичний матч Луніна в ЛЧ, а боксер Богачук хотів би домовитись з Путіним: огляд українського спорту за тиждень
17:30
Володимир Зеленський
Україна зацікавлена в активній участі Бразилії у першому Глобальному саміті миру, - Зеленський
17:13
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
16:54
Володимир Зеленський
"Всі забули в такий момент, що Ізраїль не є країною НАТО": Зеленський про "подвійні стандарти" Заходу в питанні ППО для України
16:53
Верховна Рада
Ядро монобільшості складає 170 нардепів, - Потураєв
16:31
Шарль Мішель
Закон про "іноагентів" не наближає Грузію до ЄС, - Мішель
16:26
Ексклюзив
електроенергія
Ресурсів на місцях достатньо: експерт Рябцев про необхідність встановлювати та об'єднувати в малі системи розподілу енергетичні установки
16:25
Зроблено в Україні
Платформа "Зроблено в Україні": підприємцям Дніпропетровщини виділено 3,2 млрд грн
16:17
Гагаузія
Гагаузія просить Молдову підняти статус російської мови
16:05
OPINION
Віталій Капранов
Половина від мене вже не зможе так...
15:54
санкції США
США ввели санкції проти компаній з Китаю та Білорусі за постачання Пакистану компонентів балістичних ракет
15:42
Арман Дюплантіс
Швед Дюплантіс встановив новий світовий рекорд зі стрибків із жердиною
15:31
ФСБ
ФСБ затримала українця на кордоні з Грузією, - росЗМІ
15:29
Ілон Маск
"Суперечило б свободі слова": Ілон Маск проти заборони TikTok у США
15:22
Дмитро Лубінець
Лубінець невдоволений реакцією міжнародних організацій на удар РФ по Дніпру 19 квітня
15:20
Ексклюзив
Наступ, який росіяни планували на травень-червень, вже розпочався, - майор запасу НГУ Гетьман
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
11:53
На Донеччині через російські обстріли за добу постраждали 4 людини
11:43
Оновлено
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
Більше новин