Прощавай, королево! Як Єлизавета ІІ і її родина підтримували Україну у війні з РФ

Марина Данилюк-Ярмолаєва
9 вересня, 2022 п'ятниця
14:15

Королева Єлизавета ІІ стала символом незламності британців у часи їхнього опору нацистам, разом із королівськими коргі стала впізнаваним образом своєї держави. А ще палко підтримувала з сім’єю Україну в нашій боротьбі проти російської окупації

Зміст

Президент Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська одними з перших висловили співчуття Великій Британії щодо втрати свого монарха. Це правильно і гідно. Оскільки за півроку повномасштабної війни з рашистами — годі знайти ближчого союзника, який би приймав українських біженців, тренував тисячі українських солдат і був хедлайнером антиросійський санкцій.

Варто також нагадати, що Велика Британія найпершою у січні надіслала Україні кілька літаків протитанкових озброєнь та провела навчання українських військових щодо поводження з ними. У ті дні подекуди сама українська влада і низка європейців не вірила у загрозу вторгнення, у те, що Україна вистоїть. І лише колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон казав, що "українці битимуться до краплі останньої крові". Такої позиції британського уряду не могло бути без "зеленого світла" від самої Єлизавети ІІ.

Згідно королівських правил — британський монарх і його рідня не можуть прямо висловлюватися щодо політичних подій. Але тема російської агресії в Україні і захист нашого суверенітету постійно були темами її спічів, промов і непрямих жестів підтримки.

У 2014 році Росія вторглася на Донбас і окупувала півострів Крим. 5 червня у своїй щорічній тронній промові з нагоди відкриття сесії парламенту, королева висловила підтримку суверенітету та територіальній цілісності України: "Велика Британія працюватиме задля миру та безпеки на кордонах Європи, а також для стабільних відносин між Росією та Україною на основі поваги національного суверенітету, територіальної цілісності та міжнародного права".

Уже наступного дня 6 червня 2014 року, під час заходів до святкуванню 70-річчя від дня висадки союзницьких військ в Нормандії в ході Другої світової війни королева Єлизавета ІІ привіталася з новообраним президентом України Петром Порошенком. Після революційних подій, втечі Віктора Януковича до Ростова, незаконних референдумів на Донбасі і анексії Криму — це був добрий жест підтримки першого президента воєнного часу. Це рукостискання було визнанням, що Україна є, а новий президент — абсолютно легітимний, щоби не вкидала російська пропаганда на Захід.

Українська тема звучала і в промові перед парламентом у травні 2015 року. Королева Єлизавета II знову висловила підтримку Україні й наголосила на важливості імплементації "мінських угод". "Мій уряд продовжуватиме тиск на Росію, щоб вона поважала територіальну цілісність та суверенітет України і стоятиме на повній імплементації "мінських угод", — сказала королева. Аби уникнути інсинуацій — скажу, що на той час і Європа, і Україна, і навіть Росія вважали «мінські угоди" ідеальним форматом зам’яти конфлікт на Донбасі і крадіжку Криму. Був загальний консенсус щодо України — тому промова була цілком в дусі восьмирічної давнини.

У квітні 2016 року Єлизавета ІІ 18 квітня 2016 року королева у своїй промові перед Палатою лордів заявила, що уряд Великої Британії "продовжуватиме працювати над вирішенням конфлікту в Україні".

Покійна королева постійно вітала Україну з річницями незалежності — підписати листівку до Петра Порошенка та Володимира Зеленського стало обов’язковою традицією — "свої теплі привітання з нагоди національного свята, разом з найкращими побажаннями народу України у цей важкий час".

А далі українці зустріли моторошне 24 лютого 2022 року. І Україні підставив плече весь британський уряд, міністерство оборони. Королева і вся її велика родина.

У перших числах березня, коли повномасштабна війна в Україні тільки розгорталася, Єлизавета ІІ зробила два символічні жести на підтримку України. Найперше — зробила щедру пожертву із особистих коштів комітету надзвичайних ситуацій у Британії, що допомагає українським біженцям. Це стало добрим сигналом усьому світу, що українські біженці — наші, і вони потребують захисту. У цьому ж самому місяці на фото з аудієнції з канадським прем'єр-міністром Джастіном Трюдо на столі біля Її Величності стояла ваза з композицією із синьо-жовтих квітів. То була символічна підтримка України і всіх її захисників.

Єлизавета ІІ та Джастін Трюдо, gettyimages

Тоді ж 10 березня внуки Вільям і Кейт відвідали Український культурний центр у Лондоні, привезли волонтерську допомогу і всіляко підтримали Україну.

Кейт Міддлтон, gettyimages

Також 26 лютого вони однозначно і публічно підтримали Україну у цій війні.

Батьки герцогині Кейт всіляко долучились до роботи щодо прийому біженців в Україні і навіть підготували свій заміський будинок вартістю понад 5 млн. доларів під житло для українських біженців.

У травні королева Єлизавета ІІ офіційно відкрила лінію метро Elizabeth Line на вокзалі Паддінгтон у Лондоні. Вона була одягнена в жовте пальто та капелюх із блакитними квітами. Цей жест доцільно  вважати ще одним із проявів підтримки королевою Великої Британії України, адже образи її Величності завжди продумані до найменших деталей.

10 травня у зверненні монарха на церемонії відкриття парламенту Великобританії Єлизавета також згадала Україну. "У ці складні часи мій уряд відіграватиме провідну роль у захисті демократії та свободи в усьому світі, включаючи продовження підтримки народу України", – йшлося у зверненні британської королеви.

Зараз багатьох хвилює момент, чи буде Чарльз ІІІ — новий король підтримувати нас у війні за незалежність.

Звісно, що буде. В архівах уже відкопали фото, де молодий Чарльз танцює гопак з українським ансамблем «Говерла» у місті Дербі, 1981. (Гопак)

1 березня ще принц Чарльз теж відступився у питанні України від політичного нейтралітету та висловив свою підтримку українцям, які чинять опір.

"Ми солідарні з усіма, хто чинить опір жорстокій агресії", – наголосив він. За словами принца, це – «"атака на демократію, на відкрите суспільство, на саму свободу".

За пару днів майбутні королі Чарльз і Камілла відвідали Український католицький собор, де зустрілися з представниками української громади, тодішнім послом України у Великій Британії Вадимом Пристайком, школярами, волонтерами, які збирають гуманітарну допомогу, а також представниками благодійних організацій під заступництвом принца з надання допомоги Україні.

герцогиня Корнуольська Камілла, gettyimages

Подружжя запалило в церкві свічки та поклали до вівтаря соняшники, один із символів України. За повідомленням ЗМІ, Камілла була дуже емоційною під час візиту, вона обійняла дружину посла України у Великій Британії Вадима Пристайка, і сказала: "Ми молимося за вас". "Наші думки і молитви з усіма вами в цей самий критичний час", - сказав принц Уельський.

У травні Чарльз ІІІ відвідав один із найбільших таборів українських біженців у Бухаресті. Там же новий монарх рішуче засудив війну та назвав її жорстокою агресією. До речі, він є одним із великих жертводавців фонду, який займається опікою постраждалих від війни українців.

То ж можна з упевненістю сказати, що зі смертю легендарної Єлизавети ІІ — позиція Великобританії щодо України буде незмінною. Королі не кидають слів на вітер, і всебічна підтримка нас кількома поколіннями БКС —  саме те, що треба для укріплення іміджу України у світі.

Чому для Єлизавети ІІ була настільки важливою підтримка України? Мабуть, тому, що сама знала, як воно, боротися за незалежність.

У 14 років майбутня королева вперше виступила на радіо в передачі BBC "Дитяча година".  Єлизавета звернулася до дітей, евакуйованих із Великобританії до Америки, Канади та інших країн.  Вона сказала таке: "Ми намагаємося зробити все можливе, щоб допомогти нашим мужнім морякам, солдатам і льотчикам, і ми також поділяємо небезпеки та смутку війни.  Ми знаємо, що з кожним з нас все буде добре, тому що Бог подбає про нас і дарує нам перемогу і мир.  І коли прийде мир, ми пам'ятатимемо, що нам, сьогоднішнім дітям, належить зробити завтрашній світ кращим і щасливішим".

принцеса Єлизавета 1940р, gettyimages

У 16 років принцеса військового часу подала заявку на медичну сестру, але батько відмовив наступницю ризикувати життям. І тому вона приєдналася до Жіночої Допоміжної Територіальної Служби. Там лейтенант Елізабет Віндзор навчилася водити і ремонтувати вантажівки та медичні автівки. 8 травня 1945 року, коли в Європі святкували перемогу над нацистською Німеччиною, вона вийшла з Букінгемського палацу у військовій формі і, залишаючись невпізнаною, разом з усіма відзначала цю подію.

gettyimages

"Ми запитали батьків, чи можна вийти на вулицю. Я пам'ятаю, ми боялися, що нас упізнають. Пам'ятаю юрби незнайомих людей, які, взявшись за руки, йшли вулицями, і всіх нас охопила хвиля щастя і полегшення", - згадувала пізніше Єлизавета.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
23:39
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація ввечері 22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
14:07
Вибух
Окупанти вдарили дроном по Бериславу: загинув цивільний
Більше новин