Прощавай, королево! Як Єлизавета ІІ і її родина підтримували Україну у війні з РФ

Марина Данилюк-Ярмолаєва
9 вересня, 2022 п'ятниця
14:15

Королева Єлизавета ІІ стала символом незламності британців у часи їхнього опору нацистам, разом із королівськими коргі стала впізнаваним образом своєї держави. А ще палко підтримувала з сім’єю Україну в нашій боротьбі проти російської окупації

Зміст

Президент Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська одними з перших висловили співчуття Великій Британії щодо втрати свого монарха. Це правильно і гідно. Оскільки за півроку повномасштабної війни з рашистами — годі знайти ближчого союзника, який би приймав українських біженців, тренував тисячі українських солдат і був хедлайнером антиросійський санкцій.

Варто також нагадати, що Велика Британія найпершою у січні надіслала Україні кілька літаків протитанкових озброєнь та провела навчання українських військових щодо поводження з ними. У ті дні подекуди сама українська влада і низка європейців не вірила у загрозу вторгнення, у те, що Україна вистоїть. І лише колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон казав, що "українці битимуться до краплі останньої крові". Такої позиції британського уряду не могло бути без "зеленого світла" від самої Єлизавети ІІ.

Згідно королівських правил — британський монарх і його рідня не можуть прямо висловлюватися щодо політичних подій. Але тема російської агресії в Україні і захист нашого суверенітету постійно були темами її спічів, промов і непрямих жестів підтримки.

У 2014 році Росія вторглася на Донбас і окупувала півострів Крим. 5 червня у своїй щорічній тронній промові з нагоди відкриття сесії парламенту, королева висловила підтримку суверенітету та територіальній цілісності України: "Велика Британія працюватиме задля миру та безпеки на кордонах Європи, а також для стабільних відносин між Росією та Україною на основі поваги національного суверенітету, територіальної цілісності та міжнародного права".

Уже наступного дня 6 червня 2014 року, під час заходів до святкуванню 70-річчя від дня висадки союзницьких військ в Нормандії в ході Другої світової війни королева Єлизавета ІІ привіталася з новообраним президентом України Петром Порошенком. Після революційних подій, втечі Віктора Януковича до Ростова, незаконних референдумів на Донбасі і анексії Криму — це був добрий жест підтримки першого президента воєнного часу. Це рукостискання було визнанням, що Україна є, а новий президент — абсолютно легітимний, щоби не вкидала російська пропаганда на Захід.

Українська тема звучала і в промові перед парламентом у травні 2015 року. Королева Єлизавета II знову висловила підтримку Україні й наголосила на важливості імплементації "мінських угод". "Мій уряд продовжуватиме тиск на Росію, щоб вона поважала територіальну цілісність та суверенітет України і стоятиме на повній імплементації "мінських угод", — сказала королева. Аби уникнути інсинуацій — скажу, що на той час і Європа, і Україна, і навіть Росія вважали «мінські угоди" ідеальним форматом зам’яти конфлікт на Донбасі і крадіжку Криму. Був загальний консенсус щодо України — тому промова була цілком в дусі восьмирічної давнини.

У квітні 2016 року Єлизавета ІІ 18 квітня 2016 року королева у своїй промові перед Палатою лордів заявила, що уряд Великої Британії "продовжуватиме працювати над вирішенням конфлікту в Україні".

Покійна королева постійно вітала Україну з річницями незалежності — підписати листівку до Петра Порошенка та Володимира Зеленського стало обов’язковою традицією — "свої теплі привітання з нагоди національного свята, разом з найкращими побажаннями народу України у цей важкий час".

А далі українці зустріли моторошне 24 лютого 2022 року. І Україні підставив плече весь британський уряд, міністерство оборони. Королева і вся її велика родина.

У перших числах березня, коли повномасштабна війна в Україні тільки розгорталася, Єлизавета ІІ зробила два символічні жести на підтримку України. Найперше — зробила щедру пожертву із особистих коштів комітету надзвичайних ситуацій у Британії, що допомагає українським біженцям. Це стало добрим сигналом усьому світу, що українські біженці — наші, і вони потребують захисту. У цьому ж самому місяці на фото з аудієнції з канадським прем'єр-міністром Джастіном Трюдо на столі біля Її Величності стояла ваза з композицією із синьо-жовтих квітів. То була символічна підтримка України і всіх її захисників.

Єлизавета ІІ та Джастін Трюдо, gettyimages

Тоді ж 10 березня внуки Вільям і Кейт відвідали Український культурний центр у Лондоні, привезли волонтерську допомогу і всіляко підтримали Україну.

Кейт Міддлтон, gettyimages

Також 26 лютого вони однозначно і публічно підтримали Україну у цій війні.

Батьки герцогині Кейт всіляко долучились до роботи щодо прийому біженців в Україні і навіть підготували свій заміський будинок вартістю понад 5 млн. доларів під житло для українських біженців.

У травні королева Єлизавета ІІ офіційно відкрила лінію метро Elizabeth Line на вокзалі Паддінгтон у Лондоні. Вона була одягнена в жовте пальто та капелюх із блакитними квітами. Цей жест доцільно  вважати ще одним із проявів підтримки королевою Великої Британії України, адже образи її Величності завжди продумані до найменших деталей.

10 травня у зверненні монарха на церемонії відкриття парламенту Великобританії Єлизавета також згадала Україну. "У ці складні часи мій уряд відіграватиме провідну роль у захисті демократії та свободи в усьому світі, включаючи продовження підтримки народу України", – йшлося у зверненні британської королеви.

Зараз багатьох хвилює момент, чи буде Чарльз ІІІ — новий король підтримувати нас у війні за незалежність.

Звісно, що буде. В архівах уже відкопали фото, де молодий Чарльз танцює гопак з українським ансамблем «Говерла» у місті Дербі, 1981. (Гопак)

1 березня ще принц Чарльз теж відступився у питанні України від політичного нейтралітету та висловив свою підтримку українцям, які чинять опір.

"Ми солідарні з усіма, хто чинить опір жорстокій агресії", – наголосив він. За словами принца, це – «"атака на демократію, на відкрите суспільство, на саму свободу".

За пару днів майбутні королі Чарльз і Камілла відвідали Український католицький собор, де зустрілися з представниками української громади, тодішнім послом України у Великій Британії Вадимом Пристайком, школярами, волонтерами, які збирають гуманітарну допомогу, а також представниками благодійних організацій під заступництвом принца з надання допомоги Україні.

герцогиня Корнуольська Камілла, gettyimages

Подружжя запалило в церкві свічки та поклали до вівтаря соняшники, один із символів України. За повідомленням ЗМІ, Камілла була дуже емоційною під час візиту, вона обійняла дружину посла України у Великій Британії Вадима Пристайка, і сказала: "Ми молимося за вас". "Наші думки і молитви з усіма вами в цей самий критичний час", - сказав принц Уельський.

У травні Чарльз ІІІ відвідав один із найбільших таборів українських біженців у Бухаресті. Там же новий монарх рішуче засудив війну та назвав її жорстокою агресією. До речі, він є одним із великих жертводавців фонду, який займається опікою постраждалих від війни українців.

То ж можна з упевненістю сказати, що зі смертю легендарної Єлизавети ІІ — позиція Великобританії щодо України буде незмінною. Королі не кидають слів на вітер, і всебічна підтримка нас кількома поколіннями БКС —  саме те, що треба для укріплення іміджу України у світі.

Чому для Єлизавети ІІ була настільки важливою підтримка України? Мабуть, тому, що сама знала, як воно, боротися за незалежність.

У 14 років майбутня королева вперше виступила на радіо в передачі BBC "Дитяча година".  Єлизавета звернулася до дітей, евакуйованих із Великобританії до Америки, Канади та інших країн.  Вона сказала таке: "Ми намагаємося зробити все можливе, щоб допомогти нашим мужнім морякам, солдатам і льотчикам, і ми також поділяємо небезпеки та смутку війни.  Ми знаємо, що з кожним з нас все буде добре, тому що Бог подбає про нас і дарує нам перемогу і мир.  І коли прийде мир, ми пам'ятатимемо, що нам, сьогоднішнім дітям, належить зробити завтрашній світ кращим і щасливішим".

принцеса Єлизавета 1940р, gettyimages

У 16 років принцеса військового часу подала заявку на медичну сестру, але батько відмовив наступницю ризикувати життям. І тому вона приєдналася до Жіночої Допоміжної Територіальної Служби. Там лейтенант Елізабет Віндзор навчилася водити і ремонтувати вантажівки та медичні автівки. 8 травня 1945 року, коли в Європі святкували перемогу над нацистською Німеччиною, вона вийшла з Букінгемського палацу у військовій формі і, залишаючись невпізнаною, разом з усіма відзначала цю подію.

gettyimages

"Ми запитали батьків, чи можна вийти на вулицю. Я пам'ятаю, ми боялися, що нас упізнають. Пам'ятаю юрби незнайомих людей, які, взявшись за руки, йшли вулицями, і всіх нас охопила хвиля щастя і полегшення", - згадувала пізніше Єлизавета.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.45
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
15 березня
06:55
Оновлено
метро
У Києві зранку закрили на вхід 6 станцій метро: причина
06:50
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну "шахедами": Суми та Чорноморськ залишилися без світла, у Чернігові і на Запоріжжі є влучання
06:35
Оновлено
Росіяни заявили про атаку дронів на Волгоград: ціллю міг стати НПЗ "Лукойл"
06:13
Ілон Маск
Венс заявив, що Маск припустився низки помилок під час роботи над DOGE
05:53
Литва прапор
Литва готова переглянути заборону на розміщення ядерної зброї, - міністерка оборони Шакалієне
05:13
окупанти
Окупанти на Луганщині дозволили "народним дружинам" застосовувати фізичну силу й електрошокери
05:12
Кір Стармер та Емманюель Макрон
Стармер і Макрон обговорили підтримку України
04:24
Україна ЄС
ЄС продовжить постачати Україні озброєння навіть у разі тимчасового припинення вогню, - DW
03:20
Прапор США
У США посла Південно-Африканської Республіки оголосили персоною нон грата
02:45
Оновлено
Starship SpaceX
NASA і SpaceX запустили місію для повернення на Землю астронавтів, які застрягли на МКС
02:06
морський телекомунікаційний кабель
У Балтійському морі полагодили пошкоджений підводний кабель між Німеччиною та Фінляндією
01:24
Сенат США
Сенат США ухвалив законопроєкт про тимчасове фінансування уряду за кілька годин до шатдауну
00:57
Ірина Кормишкіна
Екснардепка Кормишкіна, яку підозрюють у незаконному збагаченні, визнала провину
2025, п'ятниця
14 березня
23:41
Оновлено
Руслан Малиновський
Малиновський віддав дві гольові передачі у матчі Серії A
23:03
Apple TV+ оголосив, що продовжує серіал "Тед Лассо" на 4-й сезон
22:59
Оновлено
РФ завдала ракетного удару по житловому кварталу Кривого Рогу: серед 12 постраждалих є діти
22:55
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Посилення ролі Китаю та недопущення Третьої світової війни": дипломат Лубківський пояснив, навіщо Трампу покращувати відносини з РФ
22:48
Оновлено
Ольга Стефанішина
Перемовини щодо тексту угоди зі США про рідкісноземельні мінерали завершили, Україна готова до підписання, - Стефанішина
22:46
Майк Волц
Волц заявив, що Україні доведеться піти на територіальні поступки Росії
22:46
Оновлено
За добу на фронті відбулось 123 бої: найгарячіше на Покровському напрямку
22:28
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Сили оборони України просуваються на Покровському напрямку, створюючи передумови для змін на свою користь. Колонка Сергія Згурця
22:14
Огляд
"У загублених землях"
"Юнацтво" не зачепить "Колеса часу": що подивитися на вихідні
22:01
Дональд Трамп
"Я був дещо саркастичним", - Трамп про передвиборчі обіцянки завершити війну в Україні за 24 години
21:40
Ексклюзив
путін
Переговорна рамка Путіна виходить далеко за межі війни проти України, - дипломат Лубківський
21:37
Ексклюзив
Волгоградський НПЗ
Росіяни не мають можливості відновлювати свої спроможності після ударів ЗСУ, - генерал-майор запасу СБУ Ягун
21:35
на фото протести у Белграді 24 грудня 2023
У Белграді відбувається багатотисячна антиурядова акція протесту
21:19
Петро Порошенко
У "Європейські Солідарності" заявили, що ВР скасувала раніше підтверджене відрядження Порошенка до Брюсселя
21:15
Марко Рубіо
"Є підстави для обережного оптимізму", але шлях до миру це "довга подорож", - Рубіо про перемовини Віткоффа з Путіним
20:38
Президент Франції Еммануель Макрон
Зловживання й тактика затягування мають припинитися. РФ слід погодитися на 30-денне припинення вогню, - Макрон
20:38
Фільми про Білий дім
Радники ЄС з питань безпеки вирушили до США на перемовини щодо мирного рішення для України
20:25
Ексклюзив
Є багато моментів, які будуть тягнути ціни вверх приблизно до травня, - економіст Пендзин
20:02
OPINION
Про "тимчасове припинення вогню" і мирний процес загалом з точки зору Путіна і Росії
19:45
Калін Георгеску
Верховний суд Румунії постановив, що проросійський Георгеску зможе балотуватися на наступних президентських виборах
19:43
Володимир Зеленський
Рішення про членство України в ЄС блокує одна країна, - Зеленський
19:42
Володимир Зеленський
На зустрічі у Джидді порушували питання територій, — Зеленський
19:31
Валерій Залужний
Залужний анонсував запуск паспортного сервісу для українців у Британії
19:17
Оновлено
Вірменія прийняла пропозиції Азербайджану щодо мирної угоди. Держдеп США прокоментував домовленість
19:13
Оновлено
Очільниця МЗС Австрії оголосила в Києві, що її країна виділить Україні €7 млн на розмінування й доставку зерна
19:06
Володимир Зеленський
Зеленський: Вважаю, що Курська операція виконала своє завдання
19:04
Володимир Путін
Путін заявив, що "ознайомився з закликом Трампа", а військові ЗСУ на Курщині мають здатися в полон
Більше новин