Слово Боже online: як церкви використовують соцмережі

11 грудня, 2021 субота
22:22

Як священнослужителі Православної церкви України та Української греко-католицької церкви використовують сучасні технології, щоб донести слово Боже до більшої кількості людей

Зміст

Про це йдеться у спеціальному сюжеті журналістки Дарини Бубнюк для програми “Вечір з Миколою Княжицьким” на Еспресо.TV.

Щодня службу у храмі Покрови Пресвятої Богородиці Української греко-католицької церкви, який може вмістити заледве пів сотні людей, відвідує понад тисяча прихожан, а у неділю це число сягає 3 тисяч. Адже переважна більшість приходу – онлайн-парафіяни. Щоразу, правлячи службу, отець Василь виходить у прямий ефір на своєму Youtube-каналі й робить це дуже професійно. А почалося все з початком пандемії COVID-19. 

“Прийшла пандемія, прийшов карантин, і владика дає команду: так, отці, щоб все строго було, мінімум людей у церкві, 10 чоловік.  Ну отак людей до церкви, але ж слово Боже треба сказати. Все, трансляція онлайн”, – зазначає настоятель храму Василь Колодій.

Спочатку отець Василь придбав камеру для онлайн-трансляції й почав збирати кошти на більш якісну апаратуру. Аудиторія ютуб-каналу швидко почала рости. Зовсім скоро онлайн-парафіяни самі почали жертвувати на обладнання, аби допомогти зробити якість трансляцій ще кращою. Тепер усе відбувається в режимі реального часу. З невеличкої студії при храмі помічниця отця Василя слідкує за картинкою і звуком, перемикає камери, накладає титри.

Зараз на каналі отця Василя вже понад 10 тисяч підписників. І це люди не лише з різних куточків України. Але й із Польщі, Чехії, Німеччини, Франції, Ізраїлю, США, Канади, Росії та з окупованого нею українського Криму. 

Онлайн-прихожани не лише слухають службу, а й подають у чаті онлайн-трансляції “за здоров’я” та “за упокій”. Записок з часом стало настільки багато, що отець Василь не встигає все вичитати за службу. 

“Я маю фідбек, маю зворотний зв’язок із тими, з ким я молюся разом. У чаті пишуть: дякуємо, хочемо так, просимо так, за здоров’я, за померлих, там за дар материнства, дар батьківства, є отакий зв’язок, і ти вже бачиш, наскільки аудиторія широка, я вже себе відчуваю, що у мене великий храм”, - розповідає настоятель храму.

За кількістю глядачів прямих трансляцій церква Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ вже входить у трійку лідерів серед українських храмів. Варто наголосити, що інші два – великі й відомі на всю Україну собори.

“Ми входимо у трійку отаких, які борються за 1-ше місце. Це є Патріарший собор у Києві, вони там мають щось 700 тисяч підписників, але по трансляціях у прямому ефірі так, як у нас майже. У них там трошки більше завжди, щоб одночасного перегляду. На 2-му місці це Михайлівський собор ПЦУ, і я на третьому місці”, – зазначив отець Василь.

Патріарший собор Воскресіння Христового УГКЦ у Києві уже навіть отримав нагороду від Youtube – срібну кнопку. Канал Київської архиєпархії “Живе телебачення” має 132 тисячі підписників, щодня трансляції літургій відвідує майже 2 тисячі парафіян, а в неділю – кількість перевищує 10-15 тисяч глядачів. Однак такий успіх храм має не лише у цій соцмережі. Київська архиєпархія активно розвиває сторінки у Facebook, Instagram та навіть y TikTok.

“Дивлячись, як це робив Ісус Христос, коли проповідував із гори чи з човна, де ехо розходилося по морю і потрапляло до всіх людей, так само церква намагається використовувати сучасні методи для того, щоб комунікувати зі своїми вірними, зі своїми парафіянами”, – зауважив голова прес-бюро Київської архиєпархії УГКЦ Андрій Бондарук. 

У свою чергу Свято-Михайлівський Золотоверхий собор Православної церкви України найбільше розвиває саме трансляції служб у Youtube та Facebook. Їх щодня дивляться 2-4 тисячі вірян. Серед православних церков саме цей храм почав першим виходити у прямі ефіри. Поштовх до такої діяльності дала пандемія, однак у Михайлівському вже переконалися: це потрібна річ - і припиняти не збираються. 

“Люди, які не мають можливості, наприклад, відвідати храм у далеких селах, вони мають можливість подивитися, долучитись до трансляції онлайн. Звичайно, ми не плануємо зупиняти ці онлайн-трансляції, адже з тих чи інших причин є люди, наприклад тяжкохворі, які не мають змоги особисто бути присутніми на богослужіння, але дивлячись богослужіння, вони можуть приєднатися вдома і долучитися до цієї служби”, – наголосив представник пресслужби Православної церкви України, священик Михайло Омелян. 

Кілька місяців тому Православна церква України запустила ще й мобільний застосунок “Моя церква”, в якому інформують про новини православної церкви та найближчі релігійні свята, показують шлях до найближчого храму. У додатку зібрані молитви, а також застосунок дає змогу в будь-який час звернутися до священика.

“24/7 наші священнослужителі відповідають на запитання вірян. Насправді, цих запитань дуже багато, від простих - як знайти чи чому на карті немає того чи іншого храму, - до важких, складних, коли людина, наприклад, бажає покінчити життя самогубством і вона пише священнику про ці наміри”, – розповів Михайло Омелян.

Однак не лише великі кафедральні собори йдуть в онлайн і все частіше використовують соцмережі. Вправно користуються новітніми технологіями й церкви у маленьких карпатських селах, що високо в горах. Греко-католицький храм Різдва Пресвятої Богородиці, що у Криворівні, транслює кожну свою службу та активно веде сторінку у Facebook. А в сусідньому селі Красник священник православного храму Покрови Пресвятої Богородиці Юрій Мануляк майже щодня виходить у ефір на свої сторінці у соцмережі Facebook – транслює служби та висвітлює діяльність церкви. 

“Початок був з бажання того, щоб допомогти людям мати ту частинку церкви вдома, коли до неї було не так безпечно ходити. Нас дивились наші заробітчани, з нашого села чи з сіл, з міст України, які знають про нашу церкву і хотіли бути з нами”, – розповіла донька настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ у селі Криворівня Ольга Мних.

Священнослужителі переконані, що Інтернет – це інструмент комунікації, який нам дав Бог.

“Коли виходиш у прямий ефір, чи навіть в записі, то люди можуть побачити думку того чи іншого священника, єпископа, вони можуть зрозуміти близько ця думка, чи далеко. Ми розуміємо, що якщо людині є що понести, а особливо слово про Бога, то ми маємо в любий спосіб привернути людину до Бога” – наголошує настоятель храму Покрови Пресвятої Богородиці Юрій Мануляк. 

Проте online ніколи не замінить offline, кажуть священики. Святі таїнства сповіді та причастя потребують реальної присутності і прямого контакту.
 


 
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.61
  • EUR
    Купівля 43.36
    Продаж 44.12
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
18 листопада
00:39
Оновлено
Армія РФ звечора атакує Україну: в Сумах через удар по багатоповерхівці є загиблі, 52 поранені
2024, неділя
17 листопада
23:55
Ізраїль, влучення ракети, випущеної з південного Лівану
Ізраїль ліквідував речника "Хезболли" у Бейруті
23:13
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 134 боєзіткнення: найбільше атак на Курахвському напрямку
22:55
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Шольц зробив правильно, що зателефонував Путіну, - глава міноборони Німеччини
22:33
Оновлено
ЗМІ написали, що Байден дозволив бити вглиб РФ ракетами ATACMS: Зеленський відреагував
22:18
окупанти Бердянськ
РФ провела масове перейменування вулиць в окупованому Бердянську
21:57
Ексклюзив
театр ім.І.Франка
"Відчуття провини, що ми нічого не знаємо": драматургиня Ворожбит про причини театрального буму серед українців
21:50
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Російські дрони та ракети залетіли до Молдови під час масованої атаки по Україні
21:24
Ракета Storm Shadow
Франція та Британія дозволили Україні бити по РФ ракетами SCALP / Storm Shadow, - Le Figaro
21:16
електроенергія, відключення
"Ситуація складна": енергетики ДТЕК відновили електропостачання для обʼєктів критичної інфраструктури на Одещині
21:15
Ексклюзив
Ґжеґож Яжина
Мене цікавить те, що психологічно відбувається після війни: польський режисер Ґжеґож Яжина про майбутню постановку в Києві
21:05
Пресреліз
Лауреати премії Paderewski за а українсько-польське порозуміння
У Львові вручили відзнаки за особливі заслуги в царині українсько-польського порозуміння
20:32
Ексклюзив
Дональд Трамп
Буде конфлікт між офіцерами безпеки, розвідки та політичним керівництвом, - керівник Центру безпекових досліджень СЕНСС Черниш про призначення Трампа
20:32
Грузія протести
У Тбілісі опозиція перекрила на 24 години вулиці й встановлює намети
20:01
OPINION
Прихід Трампа: прав на тривожність у нас більше, ніж у будь-кого у світі
20:00
Тренування з помповою рушницею Maverick M88 під час проходження БЗВП
На БЗВП мобілізованих стали навчати, як збивати дрони з рушниці
19:38
Ексклюзив
"Може утворитися два кільця оточення": військовий оглядач Попович про ситуацію на Курахівському напрямку
19:17
Світло
Завтра в усіх регіонах України виключатимуть світло. За графіком
19:12
Дональд Трамп
Команда Трампа хоче покарати офіцерів, які виводили війська з Афганістану, - NBC
18:49
Огляд
атака БПЛА на Краснодарський край
Пожежа на складі в Білгородській області, пошкоджене підприємство у Воронезькій та вибухи в Іжевську: де в росіян вибухало та палало цього тижня
18:38
Інтерв’ю
Дональд Трамп
Багато планів Трампа будуть зруйновані в найближчі місяці під впливом непередбачуваних обставин, - британський експерт Грант
18:28
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц пояснив, що він зрозумів про Путіна завдяки проведеній бесіді
18:17
Оновлено
Росіяни обстрілюють будинки, приватний і громадський транспорт у Херсоні: загинули 3 людини, ще 9 поранені
18:14
Російські військові
Діють на світанку, без бронетехніки, кадрові військові: якою є тактика окупантів навколо Курахового
18:06
"Заберіть ваш фашистський триколор!" Завдяки українцям з акції Юлії Навальної у Берліні прибрали прапор РФ
"Заберіть ваш фашистський триколор!" Завдяки українцям з акції Юлії Навальної в Берліні прибрали прапор РФ
18:00
OPINION
Перш ніж телефонувати Путіну, переночуйте в Києві
17:52
армія КНДР
Яку сумарну кількість вояків КНДР може відправити на війну з Україною: відповідь Bloomberg
17:30
Інтерв’ю
трамп путін
У війні потрібен компроміс, а не капітуляція, і це в інтересах України також, - Фейгін
17:24
В Одесі внаслідок атаки РФ протягом 18 та 19 листопада не працюватимуть школи
17:04
Рівненська АЕС
Через сьогоднішню російську атаку реактори українських АЕС знижували потужність, - Bloomberg
16:48
Росіяни вдарили по прикордонню Сумщини вдень 17 листопада: загинув 73-річний чоловік, який рибалив на озері
16:41
Ексклюзив
Чорноморський флот РФ
По засобах морського нападу є запас на декілька таких ударів, - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про масовану атаку росіян вранці 17 листопада
16:36
В Укренерго назвали імена двох енергетиків, яких росіяни вбили ранком на Одещині
16:18
Сергій Нагорняк
Критичних пошкоджень енергетика не зазнала: нардеп Нагорняк про наслідки масованої атаки РФ по Україні
16:04
OPINION
Чи можна і чи треба зупинити повернення в окупацію
15:54
Дональд Туск
"Путіна телефонними дзвінками ніхто не зупинить": Туск про ефективність розмови Шольца з очільником Кремля
14:54
Ілон Маск
Перша леді Бразилії вилаялася на Ілона Маска на заході G20: мільярдер відреагував
14:53
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск закликав розслідувати, чи є війна Ізраїлю проти ХАМАСу геноцидом
14:48
Ексклюзив
Володимир Зеленський
Рейтинг президента Зеленського падає: соціолог Єременко назвав головні причини
14:36
Правозахисниця Ольга Гейко
Українська правозахисниця Ольга Гейко стала лауреаткою "Нагороди Пам'яті народів"
Більше новин