Огляд

Закон про мобілізацію та заборона російським спортсменам брати участь у змаганнях. Акценти світових ЗМІ 12 квітня

Ірина Запотічна
12 квітня, 2024 п'ятниця
11:20

У фокусі міжнародних видань - проблема участі російських спортсменів у міжнародних змаганнях, реакція на прийняття законопроєкту про мобілізацію та те, як Росія "воює" за допомогою фейків

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 12 квітня.

Як колективне покарання російських і білоруських спортсменів є не менш моральним, ніж міжнародні економічні санкції

Фото: facebook.com/sportdonoda

The Washington Post написав колонку під назвою "Росія вбивала українських спортсменів. Олімпіада повинна бути повністю заборонена".

Журналісти пишуть про спортсменів, яких убила війна, як-от Аліну Перегудову, якій було всього 14, коли вона загинула від бомбардувань у Маріуполі, чи Сергія Проневича, якого спершу захопили, а потім стратили окупанти.

Деякі організації, зокрема асоціація легкої атлетики, заборонили брати участь у всіх міжнародних змаганнях спортсменам з Росії, а також з Білорусі, яка є маріонетковою державою Кремля. Це означає, що жодні стрибуни з жердиною, стрибуни у висоту чи спринтери з цих двох країн не змагатимуться в Парижі.

Але інші федерації дозволять росіянам і білорусам, хоч і з обмеженнями, брати участь у змаганнях. Як так звані індивідуальні нейтральні спортсмени вони братимуть участь під прапором і гімном, придуманим для цієї нагоди, і без команд, знаків, кольорів чи інших символів, які ідентифікують їхню злочинну країну походження.

Саме в цьому полягає суть проведення Путіним так званих Ігор дружби, які відбудуться у вересні в Москві та Єкатеринбурзі. Ідея полягає в тому, щоб показати, що в Росії все ще є кілька друзів, особливо в Південній півкулі, чия участь притупить образ Росії як вигнанця в Парижі.

Оскільки м'яка сила є дефіцитним російським товаром, на цих антиолімпійських іграх приманкою є гроші. На відміну від справжніх Олімпійських ігор, де спортсмени змагаються за медалі, на Іграх дружби буде розіграно близько 50 мільйонів доларів призових, а індивідуальні чемпіони отримають по 40 000 доларів. 

Ігри дружби, які не дотримуються міжнародної заборони на препарати для підвищення ефективності, також, імовірно, стануть демонстрацією спонсорованого державою допінгу, який протягом багатьох років є акцією Москви в торгівлі на міжнародних спортивних змаганнях. 

Моральні підстави для заборони російських і білоруських спортсменів, які є свідомими чи несвідомими гвинтиками путінської машини дезінформації, а отже, співучасниками його незаконної війни, є очевидними. Про це заявив колишній олімпійський чемпіон з бігу Себастьян Коу, який як президент Всесвітньої федерації легкої атлетики наглядає за міжнародними змаганнями з легкої атлетики.

"Легка атлетика не опиниться на чужій стороні історії. Я не можу по совісті запропонувати спортсменам з країн, які до цього призвели, широкий спектр послуг і статусу", - сказав він минулого року, говорячи про війну.

Європол і всі відповідні агентства мають бути готові протистояти ймовірному сплеску російської розвідки, спрямованої на Європу

Фото: ілюстративне

Своєю чергою в POLITICO вийшла стаття під заголовком "Ми повинні готуватися до більшого втручання Росії".

У виданні пишуть, що зараз, коли вибори до Європейського парламенту призначені на червень, національні уряди країн континенту, Європол і всі відповідні відомства повинні бути готові протистояти ймовірному зростанню активності російської розвідки, спрямованої на Європу.

Постійно розвиваючись разом із новими технологіями, російська дезінформація зросла до діпфейків, підроблених кадрів новин і фейкових вебсайтів, щоб дезорієнтувати й обурювати європейських виборців. Давно минули часи незграбних "ферм тролів", дезінформаційні кампанії тепер проводять за допомогою штучного інтелекту та локальної підтримки.

Головний виклик, який ці операції створюють для Європи, полягає в тому, що вони є війною, не переходячи поріг прямої війни. Натомість вони стирають межу між миром і війною, створюючи дилеми щодо того, як реагувати. А враховуючи сучасний розвинений медіаландшафт, це приносить нові виклики, з якими доводиться боротися, наприклад, нові тенденції в соцмережах, що ускладнює модерацію вмісту.

Європа вже зробила багато позитивних кроків у цьому напрямку, як-от заборона російських державних ЗМІ, надання грантів для незалежної журналістики та продовження роботи довготривалої платформи EUvsDisinfo. Висилання понад 600 російських розвідників, які працювали під дипломатичним прикриттям, також зменшило впливи Кремля в Європі.

Та можна зробити більше. Російська дезінформація адаптувалася, а російські агенти продовжують діяти на європейській території. Наприклад, як у випадку із закриттям проросійського медіа "Голос Європи", коли бельгійські, чеські, польські та інші європейські служби об’єднали свої санкції та провели спільні обшуки, щоб разом розкрити шпигунську групу, яка керувала платформою дезінформації та збирала інформацію про Польщу. І знову ж таки, зв’язок із війною Росії в Україні очевидний, оскільки Польща є головним центром підтримки Києва.

"Простіше кажучи, наша рішучість в Україні – це також наша рішучість захистити власну безпеку", – підсумували у виданні.

Закон про мобілізацію: дилема, яка викликала громадський резонанс

Фото: Sofiia Gatilova/Reuters

Звісно, американські медіа не оминули тему прийняття законопроєкту про мобілізацію. CNN випустило матеріал із заголовком "Верховна Рада України скасовує плани демобілізації, намагаючись посилити армію".

Видання пише, що українські законодавці місяцями обговорювали, чи дозволити українським солдатам, які найдовше служили, повернутися додому, чи невблаганна агресія Росії означає, що вони не можуть дозволити виснаженим військовим відпочити – неприємна дилема, яка викликала громадський резонанс.

Спочатку передбачалося, що військовослужбовцям, які прослужили понад 36 місяців, буде дозволено демобілізуватись і повернутися додому, але, за словами українських законодавців, після втручання міністра оборони Рустема Умєрова та військового командувача Олександра Сирського це положення вилучили із законопроєкту.

Коли закон набуде чинності, військовозобов’язані матимуть 60 днів для того, щоб стати на облік особисто або через електронну систему; ті, хто не зареєструються, будуть вважатися такими, що ухиляються від призову. Чоловіки повинні будуть носити з собою реєстраційні документи в публічних місцях.

Хоча солдати отримають підвищену оплату праці та триваліші періоди відпустки, законопроєкт не встановлює крайнього терміну, який військові повинні провести на полі бою. У ньому сказано, що уряд має подати новий законопроєкт для покращення "ротації військового персоналу в умовах воєнного стану", тобто питання демобілізації, ймовірно, залишиться актуальним.

Десятки дружин і родичів військовослужбовців зібралися в четвер під стінами Верховної Ради України, щоб протестувати проти ухвалення законопроєкту, вимагаючи включити терміни демобілізації.

Анастасія Бульба, чий чоловік Віталій добровільно приєднався до армії відразу після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року, розповіла CNN, що українські солдати "залишені без термінів служби і не знають, коли вони зможуть повернутися до своїх сімей".

Деякі військовослужбовці обурилися таким рішенням.

"Це демотивує і деморалізує військових. Немає ніякої мотивації. Якби був чіткий законопроєкт, де вказано, що треба воювати рік, два, три. Інакше це просто демотивує, оскільки ніхто не знає, коли, де і скільки людина має служити", — сказав CNN солдат артилерійської частини Артем.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
16:07
На фото: Брітні Спірс
Психіатр заявив, що Брітні Спірс повністю дисфункціональна та потребує нового опікуна
16:02
Латвія
Україні вже надали західну зброю, яку дозволили використовувати для ударів по РФ, - очільниця МЗС Латвії Браже
16:00
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Дугін та Карлсон. Чому інтервʼю ідеолога рашизму стало провалом?
15:47
Федоров показав окопний РЕБ PARASOL українського виробництва
15:43
ДСНС: від російських мін в Україні загинули 297 людей, із них 15 – діти
15:33
Anonymous
Хакери Anonymous підтримали протести опозиції в Грузії та погрожують оприлюднити дані урядовців
15:31
На фото: "Довга доба" на Netflix
Фільм Алана Бадоєва "Довга доба" виходить на Netflix
15:28
Постер фільму "Мій карпатський дідусь"
На Netflix з'явився фільм "Мій карпатський дідусь" режисера Зази Буадзе
15:27
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:17
Армін Паппергер, голова концерну Rheinmetall
У Німеччині ліві радикали підпалили дачний будинок очільника концерну Rheinmetall через допомогу Україні
15:14
Вадим Філашкін
Очільник Донецької ОВА розповів, скільки жителів залишаються в Очеретиному
15:10
Збір на ремонт важкої бронетехніки в зоні бойових дій
15:09
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_3004
Потрібне розслідування щодо втрати Очеретиного, - "Інформаційний спротив"
14:53
OPINION
Микола Княжицький
Потрібно ухвалити заборону діяльності РПЦ
14:53
Обстріл Нікополя 1 травня 2024 рік
Росіяни атакували Нікополь артилерією і дроном: постраждали 4 людини
14:39
Азовське море
Окупаційна влада продає землі Азовського узбережжя російським "інвесторам", - Спротив
14:30
Ллойд Остін
"Триматимемо в полі зору": Остін занепокоєний посиленням зв'язків між Китаєм, Росією, Північною Кореєю та Іраном
14:25
зерно, зернова угода
У квітні Україна експортувала рекордний обсяг продукції
14:06
Георгіївська стрічка
Росіяни змушують школярів у Мелітополі й Генічеську носити "георгіївські стрічки", - "Жовта стрічка"
14:03
OPINION
Віталій Гайдукевич
Арка ярма
14:02
Прокудін розповів, як окупанти тероризують Херсонщину: б'ють навіть по похоронному транспорту
14:00
мільйонери
В Україні зросла кількість офіційних мільйонерів
13:49
путін
"Путін перемістив українських дітей у безпечне місце, подалі від обстрілів Зеленського": фейки і маніпуляції іноземних ЗМІ за 1 травня
13:41
Президенти країн Балтії у 20-ту річницю членства в ЄС закликали провести з Україною переговори про вступ
13:40
Оновлено
Митрополит УПЦ МП Лука та Василь Ломаченко (праворуч)
СБУ повідомила про підозру митрополиту УПЦ МП Луці
13:38
F-16 Нідерланди
У Повітряних силах припустили, що перші винищувачі F-16 прибудуть в Україну після Великодня
13:31
Росіяни вдарили по Калиновому на Донеччині: є загиблий та поранені
13:28
лікарня
В Одесі помер чоловік, поранений під час атаки РФ 29 квітня
13:24
малюнок, діти
В Україну з окупації повернули двох хлопчиків та дівчинку
13:19
Весна у Києві
У Києві квітень став одним з найтепліших за останні 144 роки
13:08
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
13:04
На фото: Jerry Heil і alyona alyona
Режисерка кліпів Гаррі Стайлза та The Weeknd Таню Муіньо поставила номер для alyona alyona та Jerry Heil на Євробаченні-2024
12:58
окупанти, орки
Найманці з Непалу масово тікають з армії РФ: у ГУР назвали причини
12:57
Київавтодор
Розкрадання 10 млн грн на ремонті доріг у столиці: керівнику Київавтодору та його спільникам оголосили підозру
12:42
Центр національного спротиву
Партизани розвідали нафтобазу в Ростові
12:32
обстріл Одеси
Атака РФ на Одесу: пошкоджено представництво Уповноваженого з прав людини
12:31
Інфографіка
малий бізнес
За перший квартал 2024 року українці відкрили на 33,6% більше ФОПів, ніж торік: де найбільше нових бізнесів
12:19
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Британська розвідка розповіла про проблеми з корупцією в міноборони РФ
12:14
олімпіада 2024
Мінмолодьспорту дало рекомендації українським спортсменам, як поводитися з росіянами на Олімпіаді-2024
12:11
Огляд
міжнародний огляд
Реакція на прийняття законопроєкту про допомогу Україні та що відбувається з українськими полоненими, які повернулися додому. Акценти світових ЗМІ 1 травня
Більше новин