Ювенільна державність: педагогічні роздуми

Максим Розумний
16 серпня, 2021 понедiлок
09:10

У цьому світі лишилося вже не так багато очевидних і безумовних речей. Усе відносне. І батьківщина для багатьох – це там, де краще платять, і ідентичність в епоху віртуалізації стає пластичною та варіативною

Незалежність є взагалі ціннісним фантомом, якщо розібратися з очевидними факторами взаємозалежності сущого, або спробувати прийняти хоч одне рішення, яке не схвалюється зовнішнім середовищем.

Але в деяких питаннях людська природа залишається стабільною. Людям хочеться їсти. Інстинкт продовження роду набув специфічного вигляду культу сексу, але також не був ще ніким скасований. А третя базова установка, що споріднює поведінку людини з її біологічними родичами, є захист потомства. Цей батьківський, чи радше материнський інстинкт властивий, головним чином, ссавцям, у яких народжується відносно невелика кількість дітей, і їхнє виживання потребує мобілізації усіх моральних і фізичних сил їхніх родителів.

От, під цим кутом зору й варто розглядати той етап становлення української державності та української громадянської нації, який ми сьогодні вимірюємо мізерною з історичної точки зору датою 30 років. Бо Україна у нас, як відомо, одна.

Усі ми є, в певному сенсі, батьками для нашого тридцятирічного малюка. І від того, наскільки ми самі є дорослими і відповідальними людьми, а також від того, чи вважаємо ми дитину – своєю – залежить режим виживання незалежної України та його результат.

Чим складніший організм, тим більшого часу він потребує для набуття своєї функціональності. І тим більш беззахисним він є в перший час після появи на світ. На держави, що лише починають своє самостійне життя, полюють, як на легку здобич, різноманітні хижаки і паразити. Хтось хоче загарбати територію і забрати в полон населення, а комусь достатньо просто вчепитися в державу в непримітному місці і смоктати кров, поки маля ще безтурботно бігає, радіє життю і живиться материнським молочком.

Тому захищати дитя Незалежності доводиться не лише від численних зовнішніх і внутрішніх агресорів, але й від його власної неспроможності та наївності, від несприятливих обставин і випадкових інцидентів. І результат далеко не гарантований. Буває, що дитя гине, не встигнувши зіп’ястися на ноги, як це було з нашими попередніми спробами батьківства – УНР та ЗУНР – на початку двадцятого сторіччя. Буває, що зовнішні обставини провокують викидень і болісні судоми всього національного організму, як це трапилось з Україною у вогні Другої світової війни.

Часом на післяпологовий період випадає голод або посуха, що відбирає усі сили не лише маляти, але і його батьків, аж до втрати ними інстинкту захисту потомства. Щось подібне відбувалося з Україною у перші роки незалежності, коли шокуючий економічний колапс 1992-1993 років мало не привів, за результатами дострокових президентських виборів 1994 року, до відмови від власної державності.

Але зірки на небі склалися цього разу на нашу користь, і в 1996-му Українська держава отримала нарешті власне свідоцтво про народження – Конституцію.

Озираючись на пройдений шлях, треба визнати чесно, що автоматичне набуття батьківських прав усіма громадянами УРСР в 1991 році, хоча нібито й мало підстави в результатах першогрудневого референдуму, але було досить ризикованим кроком.

Позиція багатьох фіктивних батьків із паспортом громадянина України і тоді, і зараз визначається формулою: «А що мені дасть/дала ваша незалежність?»

Демократичний принцип загального і рівного виборчого права дозволяє таким батькам державності навіть вбити свою дитину. І коли подібна загроза стає реальністю, суспільство природним чином розділяється на дві частини, кожна з яких подібна до двох матерів із знаменитої притчі про Соломона. Фіктивна матір, нагадаю, легко погоджується на те, щоб вирішити суперечку «по справедливості» - розрубати спірне дитя навпіл. І лише справжня матір воліє радше «поступитися принципами», ніж допустити загибель немовляти.

У критичні моменти новітньої історії незалежності справжні громадяни України неодноразово виявляли риси рідної матері, і завдяки цьому державність наша досі жива. Але останнім часом у патріотичному середовищі, якщо судити по контенту в соціальних мережах, стає усе більше «непримиренних» і агресивних прихильників альтернативного вибору. З іншого ж боку, претензії псевдо-батьківства усе частіше нагадують відвертий шантаж.

Тому не слід виключати, що черговий раунд «соломонового суду», до якого ведуть Україну політичні спекулянти і замасковані зрадники, може виявитися для національної державності фатальним.

Тому нам треба не лише берегти материнську відданість, але й набути трохи соломонової мудрості.

І ще одне. Цей текст не про поблажливість до молодої і недосвідченої державності. Він саме про мудрість і відповідальність у виконанні громадянських обов’язків. А вони, так само як батьківські, часом бувають жорсткими і нещадними.

Левиця скоріше дасть загинути своєму маленькому левику, ніж дозволить йому лінуватися на полюванні. Чорногуз скоріше дасть своєму нащадкові розбитися з висоти, ніж залишить його нездатним літати.

30 років – це вже час для достатньо високих вимог до функціональності держави. І громадяни мають не лише право, але й обов’язок спитати за неадекватність політики, некомпетентність керівництва, помилки і зловживання представників влади на усіх рівнях. Але питати і вимагати вони мають не з позицій інфантилізму і утриманства, а в ролі засновника і власника держави, яким є за своєю природою громадянин.

Для того, щоб держава була дієвою і чесною, громадянин сам має дати їй у цьому приклад. І йдеться не лише про виконання законів і сплату податків.

Необхідно терпляче і наполегливо тицяти носом кожного конкретного чиновника і політика у все те лайно, яке лишає по собі незріла, або халтурна державна політика, за яку він персонально відповідальний у сферах економіки, оборони, соціального забезпечення, суспільної безпеки, освіти і культури. Слід власноруч викорінювати з влади брехунів, крадіїв та імітаторів, не чекаючи «слушної нагоди» та «відповідної правової бази». Тому що інакше усі ці брехуни, крадії та імітатори подбають, щоб цієї нагоди і правової бази у нас ніколи не з’явилося.

Як виховати порядну державу? 

Кожному, хто ставив собі подібне завдання в умовах сучасної України, знайоме відчуття безсилля і безнадії, яке виникає від усвідомлення тієї стіни байдужості, нерозуміння і цинізму, яка відокремлює сферу публічної політики від бажань і зусиль окремо взятої чесної людини. Ця глуха стіна існує не лише навколо Верховної Ради чи Адміністрації Президента, вона вже виросла у редакційній політиці телеканалів, технологіях SMM, в повсякденному житті та громадській думці, що звично апелює до рабського принципу: тобі що, більше за всіх потрібно?

Єдиний вихід для громадянина, який готовий виховувати цю державу як свою власну, - це знайти інших громадян з подібними установками, об’єднатися з ними на прозорих і чесних умовах та виступити, нарешті, не об’єктом у відносинах з державою, а колективним суб’єктом, своєрідним батьківським комітетом.

Такий суб’єкт з античних  часів називається республікою. І без його утворення єдина форма державності, на яку ми можемо розраховувати, це - східна (або північно-східна) деспотія, у якій немає громадян, а є лише діти і слуги персоніфікованої влади.

На жаль, більшість спільнот та інституцій, які мали б виконувати функцію об’єднання громадян на республіканських засадах пріоритету спільного блага та національного інтересу, є в Україні фіктивним або імітаційними. Політичні партії обслуговують приватні інтереси та егоїзм своїх спонсорів та утримувачів. У патріотичних організаціях провід незмінно захоплюють лукаві демагоги, агенти чужого впливу або ідіоти. З «коріння трави» так званого громадянського суспільства чомусь виростають, переважно, циніки, пройдисвіти і слуги зовнішніх господарів.

Тому, незважаючи на всю моральну втому, розчарування і недовіру, для справжнього об’єднання громадян-засновників держави слід шукати, чи радше створювати, нову організаційну і комунікативну платформу, яку потім ще доведеться захистити від ворогів республіки, корисливців, егоїстів та дурнів, яких подібні проекти притягують, чомусь, у першу чергу.

Але такий підсумок тридцятиріччя незалежності не повинен нас бентежити і знеохочувати. Україна є, вона живе і чекає нашої турботи. Наших ідей, нашої праці, нашої творчості та відваги.

Секрет відповідального та успішного батьківства, насправді, дуже простий. Любіть Україну! (С)

Читайте також:
Андрій Ярмоленко
16 вересня, 2021 четвер
Ярмоленко допоміг "Вест Гему" перемогти "Динамо" із Загреба в Лізі Європи
Юрій Луценко
13 вересня, 2021 понедiлок
Луценко про команду Зеленського: "Зрозумійте: вони не клоуни!!!"
16 вересня, 2021 четвер
Володар "Золотого м'яча" дійшов парадоксального висновку про ефективність тріо Мессі, Неймара та Мбаппе в атаці ПСЖ
Київ
+21
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.6
  Купівля 26.6
  Продаж 26.82
 • EUR
  Купівля 31.23
  Продаж 31.59
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
17 вересня
18:14
"Зоря"
Це не команда, а х**ня якась, - тренер збірної України Сабо розкритикував "Зорю"
18:13
Портников
“ПолітКлуб Віталія Портникова” 17 вересня
18:09
Михайло Радуцький
Навантаження на медичну систему лишається контрольованим, - Радуцький
18:02
МОЗ
В Україні з’явилось обладнання для виявлення нових штамів коронавірусу
17:47
Олімпіада-2022
Організатори оприлюднили девіз Олімпіади-2022
17:39
сепар
Стріляли із заборонених мінометів та запускали безпілотник: окупанти двічі порушили "тишу" на Донбасі
17:18
Ексклюзив
Ганна Маляр
На 2022 рік заплановано рекордне в історії фінансування сектору безпеки й оборони, – Маляр
17:09
суд
Привласнили понад 42 млн грн, які вилучили у крадія: на Дніпропетровщині суд виніс вирок двом правоохоронцям
17:07
СБУ ліквідувала ботоферму, яка працювала на зрив національної програми вакцинації в Україні
Планували зірвати вакцинацію в Україні: у Дніпрі викрили російську ботоферму
16:48
Олександр Усик
Усику нічого втрачати, - менеджер поділився перевагою українця в бою з Джошуа
16:40
Наталка Діденко
Україна порине у циклонічну елегію, - Наталка Діденко попередила про холодні й дощові вихідні
16:19
вакцина
МОЗ дозволило комбінувати вакцини Pfizer і Moderna
16:03
В Росії почали виробляти вакцину від коронавірусу AstraZeneca
16:03
мзс Росії
МЗС Росії у Twitter назвало вторгнення на захід України та до Польщі у 1939 році "визвольним походом"
16:02
Валентин Наливайченко
Вбивство Гонгадзе: Наливайченко розкрив деталі спецоперації із затримання Пукача
15:41
Мар'яна Безугла
Комітет Ради рекомендує парламенту прийняти законопроєкт про олігархів
15:36
граната
В Одесі чоловік погрожував підірвати гранату в школі
15:25
алфавіт
Перехід на латиницю: в Україні оновлять правила транскрипції і транслітерації алфавіту
15:23
З діалогами українською: британський гурт Bring Me The Horizon випустив кліп, знятий у Києві
15:00
Українка в Іспанії зірвалась зі скелі у море, коли робила селфі, її стан - критичний, - ЗМІ
14:58
Георгій Бущан
Голкіпер "Динамо" Бущан назвав нападників, проти яких йому було найважче грати
14:42
Ексклюзив
Газ
Газ і кулі. Як Росія схиляє Банкову до економічної капітуляції
14:33
Північний потік-2
"Північний потік-2" має сертифікувати ще Єврокомісія, це триватиме до двох місяців часу, - ЄК
14:26
Данило Болдирєв
Українець тріумфував на ЧС зі скелелазіння у Москві
14:05
Тарас Мельничук
Представник уряду в Раді перебуває у реанімації з коронавірусом, - Арахамія
13:58
Віктор Скрипник
Посипати голову попелом не будемо, - тренер "Зорі" підсумував ганебний результат матчу у Лізі конференцій
13:55
Сергій Фурса
"Закон про деолігархізацію нагадує "палицю" для олігархів, які не підпорядковані Зеленському", − банкір Сергій Фурса
13:49
Постраждали мирні жителі, пошкоджено храм ХІХ ст.: окупанти під час навчань обстріляли село, - розвідка
13:37
Максим Крипак
Зеленський надав звання Героя України найтитулованішому спортсмену Паралімпіади-2020
13:24
Всесвітній економічний форум
"Сформувати партнерські відносини і політику": Всесвітній економічний форум повертається у Давос
13:19
У Києві через футбол 18 вересня можливі обмеження в роботі трьох станцій метро
13:15
Тарас Кремінь
Кремінь заявив, що перехід на латинку несе загрози нацбезпеці
13:08
Європрапор
ЄС готує на саміт з Україною жорсткі заяви щодо Росії, - EUobserver
13:05
Герасимов
Розгляд антиолігархічного закону без висновку Венеційської комісії – це недружній крок щодо європейських партнерів, - Герасимов
13:04
Ексклюзив
Укртрансгаз на корпоративі
Збитковий Укртрансгаз відгуляв корпоратив за 1 млн грн
13:02
китайські космонавти
Три китайські космонавти вдало повернулись на Землю з орбіти
12:57
У Кривому Розі прогримів вибух у багатоповерхівці
12:45
Електролітак Rolls-Royce
Електролітак Rolls-Royce вперше піднявся у повітря
12:44
школа карантин
Всі школи Києва мають 80% вакцинованого персоналу, - КМДА
12:32
ДТП
ДБР не встановило, чи був нардеп-"слуга" Трухін за кермом під час ДТП під Києвом
Більше новин