Ювенільна державність: педагогічні роздуми

Максим Розумний
16 серпня, 2021 понедiлок
09:10

У цьому світі лишилося вже не так багато очевидних і безумовних речей. Усе відносне. І батьківщина для багатьох – це там, де краще платять, і ідентичність в епоху віртуалізації стає пластичною та варіативною

Зміст

Незалежність є взагалі ціннісним фантомом, якщо розібратися з очевидними факторами взаємозалежності сущого, або спробувати прийняти хоч одне рішення, яке не схвалюється зовнішнім середовищем.

Але в деяких питаннях людська природа залишається стабільною. Людям хочеться їсти. Інстинкт продовження роду набув специфічного вигляду культу сексу, але також не був ще ніким скасований. А третя базова установка, що споріднює поведінку людини з її біологічними родичами, є захист потомства. Цей батьківський, чи радше материнський інстинкт властивий, головним чином, ссавцям, у яких народжується відносно невелика кількість дітей, і їхнє виживання потребує мобілізації усіх моральних і фізичних сил їхніх родителів.

От, під цим кутом зору й варто розглядати той етап становлення української державності та української громадянської нації, який ми сьогодні вимірюємо мізерною з історичної точки зору датою 30 років. Бо Україна у нас, як відомо, одна.

Усі ми є, в певному сенсі, батьками для нашого тридцятирічного малюка. І від того, наскільки ми самі є дорослими і відповідальними людьми, а також від того, чи вважаємо ми дитину – своєю – залежить режим виживання незалежної України та його результат.

Чим складніший організм, тим більшого часу він потребує для набуття своєї функціональності. І тим більш беззахисним він є в перший час після появи на світ. На держави, що лише починають своє самостійне життя, полюють, як на легку здобич, різноманітні хижаки і паразити. Хтось хоче загарбати територію і забрати в полон населення, а комусь достатньо просто вчепитися в державу в непримітному місці і смоктати кров, поки маля ще безтурботно бігає, радіє життю і живиться материнським молочком.

Тому захищати дитя Незалежності доводиться не лише від численних зовнішніх і внутрішніх агресорів, але й від його власної неспроможності та наївності, від несприятливих обставин і випадкових інцидентів. І результат далеко не гарантований. Буває, що дитя гине, не встигнувши зіп’ястися на ноги, як це було з нашими попередніми спробами батьківства – УНР та ЗУНР – на початку двадцятого сторіччя. Буває, що зовнішні обставини провокують викидень і болісні судоми всього національного організму, як це трапилось з Україною у вогні Другої світової війни.

Часом на післяпологовий період випадає голод або посуха, що відбирає усі сили не лише маляти, але і його батьків, аж до втрати ними інстинкту захисту потомства. Щось подібне відбувалося з Україною у перші роки незалежності, коли шокуючий економічний колапс 1992-1993 років мало не привів, за результатами дострокових президентських виборів 1994 року, до відмови від власної державності.

Але зірки на небі склалися цього разу на нашу користь, і в 1996-му Українська держава отримала нарешті власне свідоцтво про народження – Конституцію.

Озираючись на пройдений шлях, треба визнати чесно, що автоматичне набуття батьківських прав усіма громадянами УРСР в 1991 році, хоча нібито й мало підстави в результатах першогрудневого референдуму, але було досить ризикованим кроком.

Позиція багатьох фіктивних батьків із паспортом громадянина України і тоді, і зараз визначається формулою: «А що мені дасть/дала ваша незалежність?»

Демократичний принцип загального і рівного виборчого права дозволяє таким батькам державності навіть вбити свою дитину. І коли подібна загроза стає реальністю, суспільство природним чином розділяється на дві частини, кожна з яких подібна до двох матерів із знаменитої притчі про Соломона. Фіктивна матір, нагадаю, легко погоджується на те, щоб вирішити суперечку «по справедливості» - розрубати спірне дитя навпіл. І лише справжня матір воліє радше «поступитися принципами», ніж допустити загибель немовляти.

У критичні моменти новітньої історії незалежності справжні громадяни України неодноразово виявляли риси рідної матері, і завдяки цьому державність наша досі жива. Але останнім часом у патріотичному середовищі, якщо судити по контенту в соціальних мережах, стає усе більше «непримиренних» і агресивних прихильників альтернативного вибору. З іншого ж боку, претензії псевдо-батьківства усе частіше нагадують відвертий шантаж.

Тому не слід виключати, що черговий раунд «соломонового суду», до якого ведуть Україну політичні спекулянти і замасковані зрадники, може виявитися для національної державності фатальним.

Тому нам треба не лише берегти материнську відданість, але й набути трохи соломонової мудрості.

І ще одне. Цей текст не про поблажливість до молодої і недосвідченої державності. Він саме про мудрість і відповідальність у виконанні громадянських обов’язків. А вони, так само як батьківські, часом бувають жорсткими і нещадними.

Левиця скоріше дасть загинути своєму маленькому левику, ніж дозволить йому лінуватися на полюванні. Чорногуз скоріше дасть своєму нащадкові розбитися з висоти, ніж залишить його нездатним літати.

30 років – це вже час для достатньо високих вимог до функціональності держави. І громадяни мають не лише право, але й обов’язок спитати за неадекватність політики, некомпетентність керівництва, помилки і зловживання представників влади на усіх рівнях. Але питати і вимагати вони мають не з позицій інфантилізму і утриманства, а в ролі засновника і власника держави, яким є за своєю природою громадянин.

Для того, щоб держава була дієвою і чесною, громадянин сам має дати їй у цьому приклад. І йдеться не лише про виконання законів і сплату податків.

Необхідно терпляче і наполегливо тицяти носом кожного конкретного чиновника і політика у все те лайно, яке лишає по собі незріла, або халтурна державна політика, за яку він персонально відповідальний у сферах економіки, оборони, соціального забезпечення, суспільної безпеки, освіти і культури. Слід власноруч викорінювати з влади брехунів, крадіїв та імітаторів, не чекаючи «слушної нагоди» та «відповідної правової бази». Тому що інакше усі ці брехуни, крадії та імітатори подбають, щоб цієї нагоди і правової бази у нас ніколи не з’явилося.

Як виховати порядну державу? 

Кожному, хто ставив собі подібне завдання в умовах сучасної України, знайоме відчуття безсилля і безнадії, яке виникає від усвідомлення тієї стіни байдужості, нерозуміння і цинізму, яка відокремлює сферу публічної політики від бажань і зусиль окремо взятої чесної людини. Ця глуха стіна існує не лише навколо Верховної Ради чи Адміністрації Президента, вона вже виросла у редакційній політиці телеканалів, технологіях SMM, в повсякденному житті та громадській думці, що звично апелює до рабського принципу: тобі що, більше за всіх потрібно?

Єдиний вихід для громадянина, який готовий виховувати цю державу як свою власну, - це знайти інших громадян з подібними установками, об’єднатися з ними на прозорих і чесних умовах та виступити, нарешті, не об’єктом у відносинах з державою, а колективним суб’єктом, своєрідним батьківським комітетом.

Такий суб’єкт з античних  часів називається республікою. І без його утворення єдина форма державності, на яку ми можемо розраховувати, це - східна (або північно-східна) деспотія, у якій немає громадян, а є лише діти і слуги персоніфікованої влади.

На жаль, більшість спільнот та інституцій, які мали б виконувати функцію об’єднання громадян на республіканських засадах пріоритету спільного блага та національного інтересу, є в Україні фіктивним або імітаційними. Політичні партії обслуговують приватні інтереси та егоїзм своїх спонсорів та утримувачів. У патріотичних організаціях провід незмінно захоплюють лукаві демагоги, агенти чужого впливу або ідіоти. З «коріння трави» так званого громадянського суспільства чомусь виростають, переважно, циніки, пройдисвіти і слуги зовнішніх господарів.

Тому, незважаючи на всю моральну втому, розчарування і недовіру, для справжнього об’єднання громадян-засновників держави слід шукати, чи радше створювати, нову організаційну і комунікативну платформу, яку потім ще доведеться захистити від ворогів республіки, корисливців, егоїстів та дурнів, яких подібні проекти притягують, чомусь, у першу чергу.

Але такий підсумок тридцятиріччя незалежності не повинен нас бентежити і знеохочувати. Україна є, вона живе і чекає нашої турботи. Наших ідей, нашої праці, нашої творчості та відваги.

Секрет відповідального та успішного батьківства, насправді, дуже простий. Любіть Україну! (С)

Теги:
Читайте також:
Київ
+28°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.99
    Купівля 40.99
    Продаж 41.45
  • EUR
    Купівля 45.27
    Продаж 45.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
11 вересня
15:07
У Міноборони заявили, що цілями ATACMS є не лише військові аеродроми
14:50
Музей етнографії оцифровує автентичні писанки ХІХ-ХХ століть з Опілля, Гуцульщини, Поділля та Волині 
14:49
Мірча Джоане
Ексзаступник генсека НАТО заявив про намір балотуватися у президенти Румунії
14:45
Ексклюзив
Рустем Умєров
"Кілька кліків замість тисяч паперових документів": Умєров пояснив важливість запровадження системи Dot Chain
14:39
Реджеп Тайїп Ердоган
Повернення Криму Україні є вимогою міжнародного права, - Ердоган
14:39
Оновлено
Окупанти атакували Кам'янський район на Дніпропетровщині: є загиблий та поранені
14:25
Латвія виділяє новий пакет військової підтримки для України
14:17
Марк Рютте
Експремʼєр Нідерландів Рютте 1 жовтня стане новим генсеком НАТО
14:15
Ексклюзив
Війна з Росією
Міноборони презентувало систему Dot Сhain, яка дозволить військовим вести документацію онлайн
14:08
Роман Гладкий
Начальник штабу Сил безпілотних систем Гладкий перетинав кордон РФ у 2014-2015 роках, - ЗМІ
14:06
Оновлено
вугілля
Розслідування: Ексголова НБУ Арбузов, екснардеп Онищенко та соратник Януковича Курченко мають вугільний бізнес на Чукотці. У Онищенка спростовують
14:04
OPINION
Що я думаю про дебати Гарріс і Трампа у США
13:34
Володимир Зеленський, Харків
Захід підштовхує Україну до створення плану "Б" щодо війни з Росією, - WSJ
13:21
Оновлено
РФ атакувала Костянтинівку: 3 людини загинули, 5 отримали поранення
13:06
Меморіал пам'яті жертв трагедії кримськотатарського народу
У Києві відкрили меморіал, присвячений ушануванню трагедії кримськотатарського народу
13:01
Володимир Путін
"Дайте спокій": у Кремлі незадоволені використанням фігури Путіна у внутрішньополітичній боротьбі США
13:00
Огляд
Карта бойових дій за 4-11 вересня
Карта бойових дій за період 4-11 вересня: ЗСУ виходять з оточення, полюють на іранські ракети та здійснюють локальні контратаки
12:54
Ексклюзив
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
Гарріс хитро штовхала его Трампа, - речник Українського конгресового комітету Америки про дебати
12:30
шевченківська премія
Зеленський затвердив положення про Національну премію Шевченка та комітет
12:28
метро
У Києві рух метро на синій гілці повноцінно відновлять 12 вересня, - Кличко
12:24
електроенергія
Через бойові дії та техпричини в Україні знеструмлені 530 населених пунктів: ситуація в енергосистемі 11 вересня
12:21
Оновлено
Президент Литви Науседа прибув до Києва
Блінкен, Леммі, Науседа, прем'єри Латвії і Хорватії, голова сенату Чехії: до Києва прибули низка світових посадовців
12:16
На фото: Олена Зеленська
Зеленська розповіла, чи вимикають у неї світло
12:12
Осінь, дощ
В Україну насуваються дощі з грозами: погода від Наталки Діденко 12 вересня
12:00
OPINION
Суперрозвідки світу не можуть запобігти загрозам
11:57
OPINION
Потрібна державна політика вирішення демографічної кризи, Міністерство повернення українців - лише один з інструментів
11:57
безпілотник, дрон
У Мурманській області РФ заявили про наліт безпілотників: закрито два аеропорти
11:54
Міноборони допустили до постачання новий дрон-бомбер "Чорна вдова"
11:37
Огляд
світ, міжнародний огляд
Норвегія б'є на сполох щодо російських диверсій в Європі, а Трамп не сказав чи хоче перемоги України у війні. Акценти світових ЗМІ 11 вересня
11:30
Дрезден міст
У німецькому Дрездені вночі обвалилась частина мосту через Ельбу
11:28
вийшов трейлер фільму "Учень" про Дональда Трампа
Попри погрози судовим позовом від Трампа: вийшов трейлер фільму "Учень" про експрезидента США
11:22
Андрій Сибіга
Використання зброї для ударів по цілях у РФ: новий голова МЗС Сибіга провів розмову зі Столтенбергом
10:53
Ексклюзив
Ворог намагається захопити Гірник, щоб рухатися на Курахове, - Згурець
10:53
у РФ двоє школярів за гроші спалили вертоліт Мі-8
"Залишився лише хвіст": у РФ двоє школярів спалили вертоліт Мі-8, - росЗМІ
10:53
Олег Лисюк
"Песимістичний сценарій дуже малоймовірний", - директор "Київводоканалу" про наслідки для столиці через забруднення Десни
10:53
Оновлено
У Києві невідомі напали на митрополита Кримського і Симферопольського Климента
10:45
На фото: Монатік
MONATIK випустив пісню "Назавжди" про "біль втрати, розлуки і відстані"
10:34
Оновлено
Напад на ветерана війни з РФ у Смілі на Черкащині: правоохоронці затримали підозрюваного
10:32
кадр з пропагандистського фільму "Росіяни на війні"
Мовник TVO, через який Канада профінансувала "Росіяни на війні", не показуватиме пропагандистський фільм
10:22
Оновлено
Маріуполь
У Маріуполі вночі лунали вибухи: у мерії заявили про влучання дронів по місцях базування військ РФ і ліквідацію понад 20 окупантів
Більше новин