Ювенільна державність: педагогічні роздуми

Максим Розумний
16 серпня, 2021 понедiлок
09:10

У цьому світі лишилося вже не так багато очевидних і безумовних речей. Усе відносне. І батьківщина для багатьох – це там, де краще платять, і ідентичність в епоху віртуалізації стає пластичною та варіативною

Зміст

Незалежність є взагалі ціннісним фантомом, якщо розібратися з очевидними факторами взаємозалежності сущого, або спробувати прийняти хоч одне рішення, яке не схвалюється зовнішнім середовищем.

Але в деяких питаннях людська природа залишається стабільною. Людям хочеться їсти. Інстинкт продовження роду набув специфічного вигляду культу сексу, але також не був ще ніким скасований. А третя базова установка, що споріднює поведінку людини з її біологічними родичами, є захист потомства. Цей батьківський, чи радше материнський інстинкт властивий, головним чином, ссавцям, у яких народжується відносно невелика кількість дітей, і їхнє виживання потребує мобілізації усіх моральних і фізичних сил їхніх родителів.

От, під цим кутом зору й варто розглядати той етап становлення української державності та української громадянської нації, який ми сьогодні вимірюємо мізерною з історичної точки зору датою 30 років. Бо Україна у нас, як відомо, одна.

Усі ми є, в певному сенсі, батьками для нашого тридцятирічного малюка. І від того, наскільки ми самі є дорослими і відповідальними людьми, а також від того, чи вважаємо ми дитину – своєю – залежить режим виживання незалежної України та його результат.

Чим складніший організм, тим більшого часу він потребує для набуття своєї функціональності. І тим більш беззахисним він є в перший час після появи на світ. На держави, що лише починають своє самостійне життя, полюють, як на легку здобич, різноманітні хижаки і паразити. Хтось хоче загарбати територію і забрати в полон населення, а комусь достатньо просто вчепитися в державу в непримітному місці і смоктати кров, поки маля ще безтурботно бігає, радіє життю і живиться материнським молочком.

Тому захищати дитя Незалежності доводиться не лише від численних зовнішніх і внутрішніх агресорів, але й від його власної неспроможності та наївності, від несприятливих обставин і випадкових інцидентів. І результат далеко не гарантований. Буває, що дитя гине, не встигнувши зіп’ястися на ноги, як це було з нашими попередніми спробами батьківства – УНР та ЗУНР – на початку двадцятого сторіччя. Буває, що зовнішні обставини провокують викидень і болісні судоми всього національного організму, як це трапилось з Україною у вогні Другої світової війни.

Часом на післяпологовий період випадає голод або посуха, що відбирає усі сили не лише маляти, але і його батьків, аж до втрати ними інстинкту захисту потомства. Щось подібне відбувалося з Україною у перші роки незалежності, коли шокуючий економічний колапс 1992-1993 років мало не привів, за результатами дострокових президентських виборів 1994 року, до відмови від власної державності.

Але зірки на небі склалися цього разу на нашу користь, і в 1996-му Українська держава отримала нарешті власне свідоцтво про народження – Конституцію.

Озираючись на пройдений шлях, треба визнати чесно, що автоматичне набуття батьківських прав усіма громадянами УРСР в 1991 році, хоча нібито й мало підстави в результатах першогрудневого референдуму, але було досить ризикованим кроком.

Позиція багатьох фіктивних батьків із паспортом громадянина України і тоді, і зараз визначається формулою: «А що мені дасть/дала ваша незалежність?»

Демократичний принцип загального і рівного виборчого права дозволяє таким батькам державності навіть вбити свою дитину. І коли подібна загроза стає реальністю, суспільство природним чином розділяється на дві частини, кожна з яких подібна до двох матерів із знаменитої притчі про Соломона. Фіктивна матір, нагадаю, легко погоджується на те, щоб вирішити суперечку «по справедливості» - розрубати спірне дитя навпіл. І лише справжня матір воліє радше «поступитися принципами», ніж допустити загибель немовляти.

У критичні моменти новітньої історії незалежності справжні громадяни України неодноразово виявляли риси рідної матері, і завдяки цьому державність наша досі жива. Але останнім часом у патріотичному середовищі, якщо судити по контенту в соціальних мережах, стає усе більше «непримиренних» і агресивних прихильників альтернативного вибору. З іншого ж боку, претензії псевдо-батьківства усе частіше нагадують відвертий шантаж.

Тому не слід виключати, що черговий раунд «соломонового суду», до якого ведуть Україну політичні спекулянти і замасковані зрадники, може виявитися для національної державності фатальним.

Тому нам треба не лише берегти материнську відданість, але й набути трохи соломонової мудрості.

І ще одне. Цей текст не про поблажливість до молодої і недосвідченої державності. Він саме про мудрість і відповідальність у виконанні громадянських обов’язків. А вони, так само як батьківські, часом бувають жорсткими і нещадними.

Левиця скоріше дасть загинути своєму маленькому левику, ніж дозволить йому лінуватися на полюванні. Чорногуз скоріше дасть своєму нащадкові розбитися з висоти, ніж залишить його нездатним літати.

30 років – це вже час для достатньо високих вимог до функціональності держави. І громадяни мають не лише право, але й обов’язок спитати за неадекватність політики, некомпетентність керівництва, помилки і зловживання представників влади на усіх рівнях. Але питати і вимагати вони мають не з позицій інфантилізму і утриманства, а в ролі засновника і власника держави, яким є за своєю природою громадянин.

Для того, щоб держава була дієвою і чесною, громадянин сам має дати їй у цьому приклад. І йдеться не лише про виконання законів і сплату податків.

Необхідно терпляче і наполегливо тицяти носом кожного конкретного чиновника і політика у все те лайно, яке лишає по собі незріла, або халтурна державна політика, за яку він персонально відповідальний у сферах економіки, оборони, соціального забезпечення, суспільної безпеки, освіти і культури. Слід власноруч викорінювати з влади брехунів, крадіїв та імітаторів, не чекаючи «слушної нагоди» та «відповідної правової бази». Тому що інакше усі ці брехуни, крадії та імітатори подбають, щоб цієї нагоди і правової бази у нас ніколи не з’явилося.

Як виховати порядну державу? 

Кожному, хто ставив собі подібне завдання в умовах сучасної України, знайоме відчуття безсилля і безнадії, яке виникає від усвідомлення тієї стіни байдужості, нерозуміння і цинізму, яка відокремлює сферу публічної політики від бажань і зусиль окремо взятої чесної людини. Ця глуха стіна існує не лише навколо Верховної Ради чи Адміністрації Президента, вона вже виросла у редакційній політиці телеканалів, технологіях SMM, в повсякденному житті та громадській думці, що звично апелює до рабського принципу: тобі що, більше за всіх потрібно?

Єдиний вихід для громадянина, який готовий виховувати цю державу як свою власну, - це знайти інших громадян з подібними установками, об’єднатися з ними на прозорих і чесних умовах та виступити, нарешті, не об’єктом у відносинах з державою, а колективним суб’єктом, своєрідним батьківським комітетом.

Такий суб’єкт з античних  часів називається республікою. І без його утворення єдина форма державності, на яку ми можемо розраховувати, це - східна (або північно-східна) деспотія, у якій немає громадян, а є лише діти і слуги персоніфікованої влади.

На жаль, більшість спільнот та інституцій, які мали б виконувати функцію об’єднання громадян на республіканських засадах пріоритету спільного блага та національного інтересу, є в Україні фіктивним або імітаційними. Політичні партії обслуговують приватні інтереси та егоїзм своїх спонсорів та утримувачів. У патріотичних організаціях провід незмінно захоплюють лукаві демагоги, агенти чужого впливу або ідіоти. З «коріння трави» так званого громадянського суспільства чомусь виростають, переважно, циніки, пройдисвіти і слуги зовнішніх господарів.

Тому, незважаючи на всю моральну втому, розчарування і недовіру, для справжнього об’єднання громадян-засновників держави слід шукати, чи радше створювати, нову організаційну і комунікативну платформу, яку потім ще доведеться захистити від ворогів республіки, корисливців, егоїстів та дурнів, яких подібні проекти притягують, чомусь, у першу чергу.

Але такий підсумок тридцятиріччя незалежності не повинен нас бентежити і знеохочувати. Україна є, вона живе і чекає нашої турботи. Наших ідей, нашої праці, нашої творчості та відваги.

Секрет відповідального та успішного батьківства, насправді, дуже простий. Любіть Україну! (С)

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.56
  • EUR
    Купівля 44.64
    Продаж 45.25
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
2 листопада
17:32
Ексклюзив
Україна НАТО
Дипломат Брайза: Членство в НАТО може стати більш реалістичним для України
17:28
Анонс
"Карпати" - "Лівий Берег" 3:0 (02.11.2024)
"Карпати" рознесли "Лівий берег": розклад і результати матчів 12-го туру УПЛ
17:22
новини Львівщини
Росіяни атакували Дніпропетровщину: 5 людей отримали поранення, серед них діти
17:05
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті окупанти атакують на 11 напрямках: від початку доби сталося 107 боєзіткнень
17:04
Біло-синьо-білий прапор російської опозиції
Емігрантам з РФ на Заході хочуть видавати паспорти "Російської республіки": що це означає
17:02
Путін
Українці розробляють ракету "Грім-2", якою можна буде ліквідувати Путіна, - The Telegraph
17:00
Ексклюзив
окупанти орки війська рф
"РФ підпише аналогічну угоду, як із КНДР": політолог Морозов про ймовірну участь Ірану у воєнних діях проти України
16:39
Зеленський переніс дату Дня ракетних військ і артилерії
16:32
Ексклюзив
Мітинг опозиції біля будівлі парламенту. Тбілісі, 28 жовтня 2024 р.
У Грузії опозиційні партії створили єдиний штаб й готуються до масових протестів, - учасник акції Інашвілі
16:14
ПВК Вагнер
Заявляв, що воював у ПВК Вагнер проти України: у Великій Британії засудили поляка
16:12
Кемі Баденох
Британських консерваторів вперше очолила темношкіра жінка: що відомо про Кемі Баденох
16:07
Перший сніг у Вітебську, Білорусь (2 листопада 2024 року)
У Білорусі випав перший сніг
16:04
OPINION
Вояки КНДР в Україні спричинять ефект доміно у всьому світі
15:54
Крим
Окупанти у Криму за рік "націоналізували" 1200 об'єктів нерухомості українського бізнесу та "недружніх" до РФ осіб
15:32
електромобіль
Норвегія переходить на електромобілі: у вересні було зареєстровано 96% автівок з електричним двигуном
15:30
Комісія Верховної Ради перевірила фортифікації на кордоні з Білоруссю: що сподобалося
15:15
ВВС Україна оголосила конкурс "Читач року": як взяти участь
15:11
фури на кордоні
В Україні 223 перевізників відключили від системи "Шлях" за участь у схемах нелегального перетину кордону
14:57
удар КАБ. Харків
У жовтні росіяни пошкодили у Харкові майже 400 житлових будинків
14:53
ЗСУ
Перший медзаклад в Україні отримав статус Центру реінтеграції для звільнених з полону воїнів
14:48
Збірна України, хокей
Два титуловані українські хокеїсти не повернулися до країни після матчів на Континентальному кубку в Європі
14:42
Ексклюзив
трамп путін
Слідів зради від США, у разі приходу Трампа до влади, немає, але Україні потрібно готуватися до тривалої війни, - політолог Морозов
14:40
Німеччина уряд
У Німеччині через ДТП загинув 38-річний українець
14:05
Бійці 42-ї бригади скидають з дронів на росіян листівки із закликом здаватися
14:03
ракета Х-59
Свої власні крилаті й балістичні ракети Україна матиме вже 2025 року: заява директора Спецтехноекспорту
14:00
OPINION
Павло Вернівський
Війна відсталих економік
13:49
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Китай відчуває сильне невдоволення діями Північної Кореї, - дипломат Брайза
13:38
Voyager-1, Вояджер-1
Космічний корабель "Вояджер-1" відновив зв’язок із NASA
13:15
Оновлено
шахед, Святошинський район
Росія атакує Україну "шахедами". Уламки ворожих дронів впали у 6 районах Києва, є пожежі та постраждалі
12:48
Іран
Верховний лідер Ірану погрожує США та Ізраїлю "нищівною відповіддю" на атаку минулого тижня по Тегерану
12:36
Олександр Сирський
Наразі ЗСУ стримують один з найпотужніших наступів РФ від початку повномасштабної війни, - Сирський
12:25
Бельгія
Бельгійська компанія Thales допомагатиме виробляти ракети для української ППО
12:23
Ексклюзив
Карта бойових дій за 23-30 жовтня
Фронт не посипався, - військовий експерт Лакійчук
12:05
Ексклюзив
Загрозливі тенденції: рух "Простір свободи" про процеси поновлення русифікації у публічному просторі
12:05
OPINION
Росія клянчить цивільні літаки у Казахстану
11:53
Аналітика
вибори у Молдові
Cine e cine або хто є хто на президентських виборах у Молдові
11:32
Оновлено
Окупанти обстріляли Херсон та область. Одна людина загинула, є поранені, серед них діти
11:31
сили ППО
Сили ППО за ніч і ранок 2 листопада збили 39 з 71 БПЛА росіян
11:06
Роберт Фіцо
Фіцо похвалив "мирний план" Китаю та Бразилії і звинуватив Захід в ескалації війни в Україні
10:30
Фронт і потреби ЗСУ: Сирський провів розмову з головою об'єднаного комітету начальників штабів армії США Брауном
Більше новин