OPINION

З початку широкомасштабної війни левову частку кредитів банки видали на підтримку сільськогосподарського виробництва

Богдан Данилишин
4 жовтня, 2023 середа
14:30

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

Результати чергового щомісячного опитування підприємств за вересень 2023 р., засвідчили, що очікування бізнесу в цілому покращилися, але є близькими до нейтральних. Після двох місяців перебування очікувань на рівні нижчому за нейтральний (50 пунктів) індекс очікувань ділової активності (ІОДА) за підсумками вересня становив 50.1 п. Завдяки відновленню темпів виробництва та сповільненню інфляції підприємства промисловості найбільше покращили власні очікування (+1.1 п.). Продовжили зростання позитивні оцінки діяльності підприємств торгівлі, що залишаються найоптимістичнішими (53.3) та вище нейтрального рівня впродовж останніх семи місяців. На іншому кінці спектру перебувають підприємства сфери послуг, очікування яких хоча і покращились з початку року, залишаються негативними з моменту відновлення опитувань у червні 2022 р. Оцінки щодо зайнятості залишаються змішаними. Керівники підприємств торгівлі третій місяць поспіль демонструють незначне пожвавлення на ринку зайнятості, будівельники не очікують змін. Натомість підприємства промисловості та сфери послуг все ще прогнозують скорочення персоналу.

На минулому тижні Європейський банк реконструкції та розвитку, на відміну від більшості українських та міжнародних організацій, зберіг свій травневий прогноз щодо зростання економіки України на 2023-2024 роки на рівні 1%. Збереження таких песимістичних оцінок обґрунтовується тим, що "внутрішній попит залишається пригніченим через переміщення за кордон понад 8 мільйонів людей, а нещодавнє припинення функціонування експортного зернового коридору та хвиля руйнування зернової портової інфраструктури додають невизначеності щодо короткострокових перспектив". Зростання в 2024 р. прогнозується на рівні 3% (також нижче за переважну більшість прогнозів), та ґрунтується на припущенні, що війна продовжиться з наявною інтенсивністю.

Бюджетна сфера

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 03.10.2023, Міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 11,9 млрд гривень на строки від 1 до 3 років за ставками від 17,55% до 19,2%. По найбільш коротким із запропонованих паперів (із погашенням у жовтні 2024 року) граничну ставку доходності розміщення було знижено порівняно із попереднім аукціоном (з 17,75% до 17,55%). Також значним попитом в інвесторів користувалися середньострокові гривневі ОВДП із погашенням у листопаді 2026 року, за якими було залучено 5,4 млрд грн. Середньозважений рівень доходності нових гривневих запозичень становив 18,46%.

За даними Міністерства фінансів у січні-вересні 2023 року до загального фонду державного бюджету надійшло 1 274,9 млрд гривень (зокрема, у вересні - 144,1 млрд гривень). Серед платежів, справляння яких контролюють податкові та митні органи, отримано такі основні надходження: 261,0 млрд грн – податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів; 146,4 млрд грн – податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів, з яких зібрано 248,0 млрд, відшкодовано – 101,6 млрд грн; 125,1 млрд грн – податку на доходи фізичних осіб та військового збору; 106,1 млрд грн – податку на прибуток підприємств; 79,9 млрд грн – акцизного податку; 46,1 млрд грн – рентної плати за користування надрами; 22,4 млрд грн – ввізного та вивізного мита. При цьому виконання розпису доходів Державною податковою службою становило 102,4% (+12,6 млрд грн), Державною митною службою – 97,1% (-8,4 млрд грн).

Іншим важливим джерелом доходів державного бюджету у січні-вересні цього року стали кошти, отримані Україною у вигляді міжнародної допомоги (грантів) – 362,9 млрд грн. Найбільшим донором грантової підтримки у січні-вересні 2023 року є Сполучені Штати Америки (356,5 млрд грн).

У цілому, за підсумками січня-вересня 2023 року, до загального і спеціального фондів державного бюджету надійшло 2 013,5 млрд грн податків, зборів та інших платежів. Водночас касові видатки державного бюджету за січень-вересень 2023 року становили  2 821,8 млрд грн, у тому числі загального фонду – 2 117,9  млрд грн, або 93% від розпису звітного періоду.

В результаті за дев’ять  місяців 2023 року державний бюджет виконано з дефіцитом у сумі 801,6 млрд грн, у тому числі загальний фонд – у сумі 835,4 млрд грн проти запланованого розписом загального фонду на січень-вересень 2023 року дефіциту у сумі 1 384,7 млрд гривень. Фактичні державні запозичення до загального фонду державного бюджету за січень – вересень 2023 року становили 1 219,4 млрд грн, або 89,0 % від запланованих на цей період. Від розміщення ОВДП на фінансування державного бюджету залучено 388,2 млрд грн, у тому числі в іноземній валюті 120,6 млрд грн (2 525,7 млн дол. США та 709,3 млн євро). Із зовнішніх джерел надійшло 831,2 млрд грн (або $22,7 млрд).

При цьому, платежі з погашення державного боргу за січень – вересень 2023 року склали 350,3 млрд грн (95,9% плану), платежі з обслуговування – 172,2 млрд грн (94,1 % плану). Залученні кошти від розміщень ОВДП за січень – вересень 2023 року дозволили повністю покрити потребу в коштах, необхідних для здійснення платежів з погашення ОВДП.

Валютний ринок

Збільшення пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків на тлі помірного скорочення попиту на неї на міжбанківському ринку обумовило зменшення обсягів чистого продажу іноземної валюти Національним банком з метою збалансування ринку. Минулого тижня Національним банком було продано 617 млн доларів США (порівняно із 873 млн доларів США тижнем раніше). Всього з початку року чистий продаж іноземної валюти Національним банком становив 19,3 млрд доларів США.

При цьому, дефіцит рахунку поточних операцій у серпні суттєво зріс (до 2,2 млрд доларів США за місяць), що фактично вдвічі збільшило від’ємне сальдо ПР з початку року (до 4,8 млрд доларів США). Це стало результатом утримання значного дефіциту зовнішньої торгівлі як товарами, так і послугами (разом 3,6 млрд доларів США за місяць, 24,5 млрд доларів США з початку року) на тлі суттєвого скорочення обсягів надходжень трансфертів (переважно до сектору загальнодержавного управління) з-за кордону (до 1,1 млрд. доларів США у серпні, 16,5 млрд. доларів США з початку року) та сталих обсягів надходжень з оплати праці (1 млрд доларів США у серпні, 8,1 млрд. доларів США з початку року).

Надходження прямих іноземних інвестицій в Україну у серпні становили 151 млн доларів США (3,1 млрд доларів США з початку року) та забезпечувалися значною мірою реінвестованими доходами іноземних інвесторів (98 млн. доларів США у серпні, 2,3 млрд доларів США з початку року). Обсяг портфельних інвестицій в Україну у серпні скоротився до попереднього місяця на 53 млн доларів США (з початку року – на 240 млн доларів США). Обсяг іноземної готівки поза банками у серпні продовжив зростати дещо вищими темпами, ніж у липні (на 661 млн доларів США за місяць, 7,4 млрд доларів США з початку року).

Фінансовий сектор

Обсяг працюючих кредитів банків у серпні збільшився до попереднього місяця на 2,4% як за рахунок зростання працюючих корпоративних (на 1,8% за місяць), так і роздрібних кредитів (на 3,9% за місяць). Натомість обсяг непрацюючих кредитів в абсолютному вимірі – навпаки – скоротився на 0,9% за місяць. В результаті частка непрацюючих кредитів у банківській системі України станом на 1 вересня зменшилася до 38,5% порівняно з 39,3% на початку серпня. Близько 4/5 непрацюючих кредитів продовжує обліковуватися на балансах державних банків.

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) збільшився до 708 млрд грн, у тому числі понад 500 млрд грн – у депозитних сертифікатах НБУ. Основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності продовжували виступати витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюту частково зменшували обсяг вільної ліквідності в банківській системі.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 533 пільгових кредитів на загальну суму 2,1 млрд грн, у тому числі близько третини – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла 38,7 тис. на загальну суму 150 млрд. гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.65
  Купівля 39.65
  Продаж 40.14
 • EUR
  Купівля 42.34
  Продаж 43.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 квітня
12:31
На фото: Володимир Співаков і Володимир Путін
Українці в Сеулі вийшли на акцію проти виступу російського диригента-путініста Співакова
12:29
електроенергія
Україна залучає аварійну допомогу з Європи, через негоду є знеструмлення: ситуація в енергосистемі станом на 22 квітня
12:27
Габріелюс Ландсбергіс
Очільник МЗС Литви закликав ЄС не послаблювати підтримку України після "хороших новин зі США"
12:05
Анджей Дуда
Дуда заявив, що Польща готова розмістити у себе ядерну зброю НАТО на тлі зовнішніх загроз
12:05
OPINION
Олексій Петров
Американці, зрозуміло, підступні! А ми обрані долею?..
12:03
Американська зброя для України
SIPRI: Світові витрати на оборону сягнули історичного максимуму, Україна – на 8-му місці
11:51
На фото: Зал слави рок-н-ролу в Клівленді
Зал слави рок-н-ролу оголосив імена нових зірок, які стали його учасниками у 2024 році
11:34
Ексклюзив
"Він перейшов у плоский штопор і акуратно приліг": авіаційний експерт Криволап про збиття ворожого Ту-22М3 у Ставропольському краї РФ
11:34
Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук
Очільником пресцентру Сил оборони півдня замість Гуменюк стане ексречник ВМС Плетенчук
11:23
На фото: постер фестивалю "Книжкова країна"
Зустрічі з письменниками, дискусії та майстер-класи: фестиваль "Книжкова країна" оголосив програму
11:19
Кирило Буданов (в центрі)
Буданов заявив, що на нього планують здійснити черговий замах "в інтересах росіян"
11:18
Огляд
Реал
"Реал" зі скандалом переміг "Барселону" в "Ель-Класіко", у ЛЧ визначилися півфіналісти, а у легкій атлетиці впали два рекорди. Головні новини світового спорту за тиждень
11:14
Пожежа на машинобудівному заводі у Воронежі
У російському Воронежі сталася пожежа на машинобудівному заводі: є загиблі
11:11
Огляд
світ, міжнародний огляд
Коли на фронт надійде допомога від США та як змусити китайців перестати допомагати РФ. Акценти світових ЗМІ 22 квітня
10:46
На Київщині мікроавтобус з пасажирами впав у провалля
На Київщині мікроавтобус з пасажирами впав у провалля: є загиблі та постраждалі
10:39
З початку року українці придбали понад 2,8 тис. автівок преміумкласу: які бренди найпопулярніші
10:24
ППО
ЄС та НАТО тиснуть на Грецію й Іспанію щодо надання Україні додаткових систем ППО, - FT
10:23
Ексдепутата райради Херсона і трьох його спільників підозрюють у наведенні російських ракет на місто
10:15
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 квітня: скільки коштують долар та євро
10:10
заморозки
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, де в Україні можливі заморозки найближчої ночі
10:04
OPINION
Віктор Бобиренко
Мобілізація та справедливість
10:02
Ексклюзив
корабель "Коммуна"
Можливо, "Комуна" і не була ціллю: Defense Express про ураження рятувального корабля Чорноморського флоту РФ
09:45
Кирило Буданов
Буданов: Україну чекає важка ситуація найближчим часом, але Армагеддону не відбудеться
09:44
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Чехія знову хоче обмежити поїздки російських дипломатів до шенгену
09:43
Оновлено
кримінал
На Одещині затримали військових батька і сина, підозрюваних у вбивстві 20-річного поліцейського з Вінниччини. Їм оголосили підозру у дезертирстві
09:19
Кирило Буданов
"Росія воює мобілізованими", - Буданов оцінив стан російської армії після двох років війни
09:15
Оновлено
шахед
Сили ППО вночі знищили 6 ворожих дронів: на Одещині є влучання у фермерське господарство
09:09
Ексклюзив
Часів Яр надійно захищений, однак спроби ворога захопити місто досить потужні, - заступник командира батальйону ударних БпАК Маляревич
08:53
Кирило Буданов
Загрози повторного наступу росіян на Київ зараз абсолютно немає, - Буданов
08:44
Вірменія
Кордон між Вірменією та Азербайджаном: до мітингувальників у селах, які передадуть Баку, направили спецназ
08:39
росія - китай
Росія та Китай підписали новий меморандум про військову співпрацю: ISW розкрив деталі
08:21
світ Туреччина Росія тероризм ІДІЛ
У Туреччині заявили про затримання 36 підозрюваних у зв'язках з терористами ІДІЛ
08:13
Бджолярство
Учені офіційно додали до видів, які мають свідомість, комах, риб і деяких ракоподібних
08:08
OPINION
Віктор Андрусів
Чи змовилися наші партнери з Путіним?
08:04
Оновлено
Ілон Маск
"Діти гинуть в окопах від артилерії чи кулеметів": Маск прокоментував схвалення допомоги Україні Палатою представників США. В ОП відреагували
07:48
Інфографіка
ЗСУ генштаб війна з Росією
За добу Сили оборони знищили 7 ворожих танків, 17 артсистем і 730 окупантів
07:38
Ісаак Герцог
Президент Ізраїлю назвав Іран "імперією зла" і закликав Європу терміново прокинутися
07:38
Гаїті
Банди на Гаїті вчинили стрілянину у середмісті столиці, їхній лідер закликав палити будинки
07:20
Володимир Зеленський
Зеленський попередив, що наступними цілями Путіна після України можуть стати країни Балтії
07:02
БпЛА "Лютий"
У РФ нібито створили систему для захисту важливих об'єктів від дронів
Більше новин