Лихоманка Денге: все, що варто знати про небезпечну хворобу
Ця ендемічна хвороба останніми роками почала розширювати свій ареал та проникати на нові території. Чи становить вона загрозу для Європейського континенту?
Лихоманка Денге — це вірусна інфекція, яку передають "тигрові комарі". Ця хвороба, що має тропічне походження, стає все більш поширеною через кліматичні зміни та глобалізацію. Нещодавно вона дісталася й до Європи, чим викликала значне занепокоєння серед населення.
Що таке лихоманка Денге?
Лихоманка або гарячка Денге – це гостра інфекційна хвороба, яка передається комарами, насамперед видами Aedes albopictus та Aedes aegypti. Ці комарі активні вдень та можуть розмножуватися навіть у невеликих об’ємах стоячої води, таких як квіткові вази або покришки.
Сьогодні існує чотири серотипи вірусу Денге. Людина, яка одужала після інфекції одним серотипом, отримує довічний імунітет до нього, але може інфікуватися іншими. Повторна інфекція підвищує ризик розвитку більш важкої форми хвороби.
Симптоми лихоманки зазвичай проявляються через 3-15 днів після укусу інфікованої комахи та мають такі ознаки:
- раптове підвищення температури до 39-40°C;
- сильний головний біль;
- біль у м’язах, суглобах та ретроорбітальний;
- висипання на шкірі;
- нудоту та блювання;
- збільшення лімфатичних вузлів.
У важких випадках хвороба може призвести до летального кінця.
Де поширена ця хвороба?
Гарячку Денге традиційно вважали поширеною в тропічних і субтропічних регіонах світу, де вона є ендемічною. Включно з багатьма країнами на території Африки, Центральної та Південної Америки, Східного Середземномор’я, Південно-Східної Азії та Західно-Тихоокеанського регіону.
Відповідно до даних ВООЗ, за останні десятиліття спостерігається значне зростання захворюваності на Денге в усьому світі. Якщо у 2000 році було зафіксовано 505 430 випадків, то у 2019 році їх кількість зросла до 5,2 мільйонів. З початку 2024 року у світі вже зафіксовано понад 11 мільйонів випадків захворювання.
Більшість людей, інфікованих вірусом, переносять хворобу безсимптомно або в легкій формі, яка не вимагає медичної допомоги, через що багато випадків залишаються непоміченими. Крім того, симптоми Денге часто плутають з іншими видами лихоманки.
Фото: Freepik
Чому лихоманка Денге може загрожувати Європі?
Зміни клімату сприяють розширенню ареалу проживання комарів-переносників вірусу. Високі температури та підвищена вологість створюють сприятливі умови для їхнього розмноження.
Крім того, глобалізація та збільшення обсягів міжнародних подорожей полегшують поширення вірусу на нові території. Види комарів, які можуть переносити хворобу було зафіксовано у 13 країнах Європи, зокрема, у Франції, Греції, Австрії, Болгарії, Іспанії, Хорватії, Німеччині, Угорщині, Румунії, Бельгії, Чехії та інших країнах.
"Європа вже бачить, як зміна клімату створює більш сприятливі умови для поширення інвазивних комарів у районах, які раніше не страждали, і зараження більшої кількості людей такими хворобами як денге", — сказала директорка ECDC Андреа Аммон, пише ТСН.
Згідно з даними Європейського центру профілактики та контролю, цього року на Європейському материку було зафіксовано випадки "завезення" вірусу Денге з ендемічних регіонів у декілька великих країн ЄС, зокрема, в Німеччину, Італію та Францію. Однак місцевих випадків зараження не виявлено, тобто всі зареєстровані випадки стосувалися людей, які захворіли після повернення з країн, де цей вірус поширений.
Яка ситуація в Україні?
В Україні "тигрові комарі", які є переносниками вірусу Денге, фіксувалися лише в Криму у 2020-2021 роках. Північна межа їх ареалу в Європі проходить поруч із територією Закарпаття, зокрема, в Угорщині.
Однак, МОЗ наразі не повідомляє про серйозну загрозу розповсюдження арбовірусної інфекції. На території України реєструють окремі випадки, пов’язані із "завезенням" вірусу з інших країн, але це не є ознакою масштабного поширення чи суттєвої епідеміологічної небезпеки.
Нагнітання ситуації почалось із звичайного допису лікарки-інфекціоністки Ольги Голубовської у травні 2024 року, пишуть фактчекери VoxUkraine. Медикиня розповіла про окремі випадки гарячки Денге в Україні та описала симптоми цієї хвороби. Згодом російські пропагандисти почали розповсюджувати дезінформацію, стверджуючи, що Міністерство охорони здоров'я нібито оголосило про масові випадки захворювання.
Тож, хоча кількість випадків "завезеної" хвороби викликає певне занепокоєння, це лише підкреслює необхідність підвищення обізнаності, ефективних профілактичних заходів та міжнародної співпраці для боротьби з поширенням цього небезпечного вірусу.
- Актуальне
- Важливе