Як будуть відбирати кримські активи Ахметова
За схемою "Крименерго" можуть піти активи й інших українських олігархів
Сьогодні парламент Республіки Крим створив Держпідприємство "Крименерго", яке займатиметься енергетичними активами АРК.
З огляду на те, що останнім часом псевдовлада Криму приймає рішення, які взагалі не спираються на законні основи, а фактично відповідають поняттю “рейдерство”, цю новину навряд чи можна назвати сенсаційною.
Але в цьому випадку є одна деталь, яка вказує на перехід до наступного етапу україно-кримських “відносин” - з рейдерства державних підприємств чиновники переключились на приватні.
Як зазначається в пояснювальній записці до постанови кримської Ради: "Основним завданням "Крименерго" буде інвентаризація існуючих об'єктів електроенергетики... а також прийом на баланс енергооб'єктів майбутнього будівництва за рахунок бюджетних коштів для подальшої їх експлуатації". Тобто буде проведена “інвентаризація” вже існуючих мереж, але що очікувати після такого аудиту - невідомо.
Також незрозуміло, чому кримська влада забула, що на території півотрова вже існує енергопостачальник із майже такою ж назвою - “ДТЕК Крименерго”, який належить українському олігарху Ринату Ахметову.
Заслужений енергетик України і голова наглядової ради компанії “Київенерго” (яка також належить Ринату Ахметову) Іван Плачков називає таке рішення фантасмагорією і вважає його повністю ірраціональним.
“Два “Крименерго” на одній території, а кому вони будуть належать? “Одесаобленерго” і ціла низка обленерго належить групі, якою володіє товариш Бабаков, депутат Держдуми РФ. Якщо російська влада вирішила створювати друге “Крименерго”, тоді українська влада повинна також створювати обленерго-клони та витісняти існуючі, забирати ліцензії. Якщо ми починаємо витісняти підприємства, які належать приватним українським компаніям, тоді потрібно братися за всі підприємства і банки російські, які працюють в Україні”, - таку рішучу відповідь росіянам запропонував дати Плачков в коментарі Еспресо.TV.
Дії піратської влади "Бантустану"
Директора енергетичних програм центру НОМОС Михайла Гончара такі не зовсім логічні ініціативи псевдовлади АРК зовсім не дивують.
"Те, що нова влада Криму може забрати собі "ДТЕК Кримобленерго", цілком відповідає піратським підходам до відчуження української власності, яка не належить уряду цього "бантустану". Це вже показали події навколо "Чорноморнафтогазу", трубопроводів "Укртрансгазу" на території Крим, тут нічого нового немає. Все, що зроблено з Кримом, взагалі не носить ніякого правового характеру. Для них немає різниці - це державна чи приватна власність. Думаю, вони зараз переведуть дух і займуться приватним сектором, який виглядає ще більш привабливо", - вважає експерт.
На думку Гончара, влада Криму буде діяти за логікою "все, що на території Криму, належить народу Криму", яка з української точки зору абсолютнопомилкова.
“У Росії є впевненість, що питання Криму буде закрито і де-юре. Не дарма останнім часом Україні висувають претензії з величезними сумами боргів. Медведєв назвав $16,4 млрд, Путін $35,4 млрд. Надувається борг, хоча реальних там $2,2 млрд за газ і під питанням - $3 млрд, які брав Янукович. Використовуючи ці суми, Росія сподівається, що на етапі переговорів “Росія-Україна-США-ЄС” запропонують Крим в обмін на газ і списування боргів”, - розповів Еспресо.TV експерт.
Також Михайло Гончар передбачає й інший сценарій з відбиранням майна компаній на півострові.
"Не можна виключати сценарій, що відносно лояльні до Росії олігархи Ахметов і Фірташ зможуть домовиться з владою РФ з приводу своїх активів у Криму. Наприклад, якщо подивитися, що у сітці мовлення АРК залишився з українських каналів тільки ТРК "Україна" (належить Ахметову, - Еспресо.TV), то це про щось говорить. Але потрібно пам'ятати, що в Росії є свої олігархи, і деякі з них незадоволені політикою Криму. Тому, можливо, з ними будуть розплачуватися кримськими активами", - вважає Гончар.
Росія - рейдер міжнародного рівня
Щодо законодавчих норм, якими можна вирішувати питання привласнення активів новою “владою”, також все не так просто.
За словами керівника адвокатського об'єднання "Капітал" Тетяни Козаченко, те, що зараз відбувається з Кримом, важко підлаштовувати під законодавчі норми, бо це - рейдерське захоплення території.
“Позбавлення права власності можливо тільки на передбачених законом підставах: або через суд, або через законодавство. Наприклад, націоналізація, але це надзвичайні заходи держави. У цій ситуації націоналізація - фактично рейдерство міждержавного рівня. Неможливо було передбачити акт військової агресії. Тому що це виходить за рамки здорового глузду і міжнародних норм та угод. Країна, яка виступила гарантом нашого суверенітету, стала агресором. Все це відбувається не в рамках законів і норм, а базується виключно на тоталітарних рішеннях - "я так хочу”, - звертає увагу адвокат.
Тим не менше, є один теоретично законний спосіб вирішення питання такого “рейдерства”.
“Є міжнародні суди, куди потрібно звертатися. Росія прийняла Крим до складу федерації, значить, вона бере на себе відповідальність, і її необхідно також притягувати до відповідальності в міжнародних судах”, - підсумувала Козаченко.
- Актуальне
- Важливе