Як провести парламентські вибори при АТО
Екс-депутат, автор багатьох виборчих законів Юрій Ключковский у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким" розповів, що вибори до Верховної Ради можливі навіть при військових діях на Донбасі
"Зміна законодавства ніколи не повинна виходити з міркувань, що хтось цього хоче. Вона повинна виходити з запиту суспільства. Якщо є запит суспільства на розвиток держави, тоді такі закони варто приймати. Якщо треба, щоб хтось нагрів руки і скористався цим, то воно не принесе користі. От у виборчому законодавстві ця боротьба суспільного інтересу і корпоративного постійно проявляється.
Є багато підстав нині, щоб змінити виборче законодавство.
Після виборів 2007-го року йшла мова про те, що система закритих списків себе вичерпала. Деякі партійні лідери навіть самі визнавали це. Закриті партійні списки породжують силу лідера партії. Закритий список, це коли ви голосуєте за назву партії, але більше ні за що. Ви не можете вибрати кандидата, ви можете голосувати тільки за партійний список у цілому. А відкритий список - в якому є і вплив партії - але виборці, голосують не тільки за партію, а й за конкретного кандидата, і цим можуть помогти йому просунутися вище.
Як це має бути? Виборець повинен обрати партію, а в списку партії одного кандидата. Як це технологічно в бюлетені зробити? Нереально, щоб всі прізвища були в одному бюлетені. Список партій і кандидатів має бути в кабіні для голосування, а от в бюлетень він має вписати по трафарету чотири цифри. Дві цифри – це номер партії і ще дві – це номер кандидата. Заповнення бюлетеня – не ставлення галочки, а вписування цифр.
Ми пропонуємо, щоб єдиний список був розбитий шляхом закріплення кожного кандидата за областями. Таким чином формуються регіональні списки. Є загальний список кандидатів і вони діляться на регіони. Ми поставили вимогу, щоб в кожному регіональному списку було не менше п’яти кандидатів. А далі - партія може формувати тактику, бо в різних партіях різна підтримка.
Потім підрахунок – це вже завдання для членів виборчих комісій і ЦВК. Тут є кілька етапів. Ефективний бар’єр не може бути менше за 3 відсотки, і не може бути більше 5%, бо стає дискримінаційним.
Визначили кількість партій - встановлюється квота. Визначається вартість одного місця за кількістю голосів і далі йде розподіл по регіонах. Невикористані голоси не пропадають, а сумуються по всіх регіонах і додаются кандидати. Це ті люди, які були в регіональних списках, але не пройшли.
Тобто навіть в тих регіонах, де партія не має великої підтримки, вона може отримати кандидата, бо голоси не втрачатимуться.
Чим менший за розміром округ, тим більше він чутливий до адмінресурсу і корупції. Одномандатні округи – це рай для корупціонерів. Тому повернулися до змішаної системи виборів, бо майже на 220 округах працює підкуп. Ми зустрічалися з таким прикладом, що один кандидат підкупив 10 000 людей.
Тому потрібно зменшувати розмір округу. Я пропоную обласні округи. Чутливість для таких спроб підкупу там значно менша, ніж в одномандатних округах.
Чи можемо ми зараз проводити взагалі вибори? Що робиться на Донбасі?! Ми перебуваємо в ситуації, коли є дві взаємносуперечливі умови. Потрібно з одного боку проводити АТО, а з іншого перезавантажувати Верховну Раду, яка створює загрозу контрреволюції, тому який вихід з цієї ситуації? Це питання стратегічне, яке вимагає аналізу дуже широкого об’єму інформації, яка не має бути відкритою.
На виборах Президента в 24 округах не відбулося виборів. Тобто 36 вакансій в Раді апріори. Чи це добре для держави, парламенту і для тих територій, які формально не представлені в Рад? Ми ж пропонуємо так, що незалежно від того, скільки людей там проголосує, область буде представлена в Раді
Тобто наш законопроект допомогає провести парламентські вибори в цих складних умовах".
- Актуальне
- Важливе