Ексклюзив

Скуратівський: В Україні буде стрімке падіння патріотизму і до цього треба приготуватися

19 серпня, 2014 вiвторок
22:00

Вадим Скуратівський, відомий історик і публіцист про те, як потрібно виховувати патріотизм в Україні та здолати ворога

Зміст

Сайт Еспресо.TV розпочинає серію публікацій, присвячену темі патріотичного виховання та патріотизму взагалі в світлі подій на Майдані, анексії Криму та війни з Росією на Донбасі.  

З Вадимом Скуратівським, професором кафедри Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого, Еспресо.TV зустрілося у нього вдома.  

У домашній атмосфері, де кількість книжок на 1 кв/м просто зашкалює, відомий історик та культуролог спробував знайти відповіді на болючі та хвилюючі питання для всіх українців. 

фото: ukrslovo.org.ua

-    Чи потрібно в Слов’янську ставити пам’ятник воїнам, які звільнили місто від терористів? 

-     Чесно кажучи, зараз не до пам’ятника. Але з часом це треба зробити обов’язково. Взагалі треба ставити пам’ятники всім без винятку солдатам та бійцям, які загинули на полі брані. Принаймні треба не забувати про тих людей, які померли зі зброєю в руках, захищаючи Батьківщину.

Ось чим мені подобається романо-германська цивілізація? Вона завжди шанувала всіх тих, хто загинув у бою.  

-    Але чи будуть ці меморіали шанувати на Сході країни?

-    Це дуже фундаментальне питання. Річ в тому, що сучасна людина на Південному Сході перевантажена такою кількістю радянських міфів і взагалі міфів. Але я впевнений, що майбутні покоління оцінять жертви тих, хто воював за геополітичну величину, яка зветься Україною. 

-    Є випадки, коли біженці зі Сходу не дуже адекватно себе поводять на Заході та у Центрі України. Наприклад, сіють сепаратизм, зневажають загиблих з Небесної сотні. Чи можна їх якось перевиховати та переконати?

-    Це дуже довгий процес.  Мислення мешканців Донбасу буде змінюватися повільно. Але найважливіше, що з часом все ж люди будуть знати, що це - кордон України, і якщо ти хочеш в Росію, то це можна зробити без проблем, переїхавши туди, але не відділяючи територію України.  

Але слід за тим, починаючи зі школи, дитсадка, вишу пояснювати історію нашої країни.  На Західній, Наддніпрянській Україні вже давно змінилися підхід до викладання історії, тоді як на Донбасі - ні. Там досі дехто розказував, що український поет Тарас Шевченко - запроданець і зрадник. То який там може бути патріотизм?

Потрібно, щоб мешканці Донбасу знали, з якої вони важкої історії вийшли.  І вони не повинні ненавидіти українців, бо вони або самі українці, або так чи інакше пов’язані з Україною.  І з цієї ситуації можна вийти лише шляхом демократії. І це потрібно пояснювати, починаючи зі школи. 

Крім того, українська інтелігенція має приділяти цьому питанню більше уваги. Наприклад, один мій знайомий, дуже розумний чоловік, сказав, якби українська інтелігенція  менше б їздила по Канадах і США та спілкувалася з діаспорою, а замість того поїхала б на Південь України, на Донбас, користі було б більше.  Це дуже точно сказано. 

Зрештою й Донбас, отримавши такий складний історичний урок, має створити нову розумнішу еліту. 

Як це зробити? Для початку треба вигнати всіх озброєних чужинців, включаючи місцевих, які там бігають з автоматами.  Або просто їх роззброїти, амністувати і тепер сказати, що давайте будемо працювати. 

Зрештою Дніпропетровська область, яка за своєю історією, дещо схожа на Донбас, якось вона обідравши боки, пройшла повз можливість додати пекла до того самого Донбаського пекла. Тому, може, варто і звідти якийсь досвід перейняти.

Але якщо Донбас сам нічого не зробить, аби змінити цю ситуацію, то все буде дуже погано. 

-   Як ви гадаєте, ставлення до ОУН-УПА на Донбасі може змінитися?

-    Їм треба це пояснювати, що хлопці були на своєму місці. Але без пояснення нічого не відбудеться.  Тобто без цієї роботи і далі будуть існувати дурнуваті міфи. Ну, що ж поробиш? Така ми країна.  

Ми досі виходимо з російського імперського простору, який у 20-му році перемінився на радянський.  Можна сказати, що Путін з того самого простору. 

-    Мешканці Ізраїлю повинні протягом життя двічі відвідувати музей "Яд Вашем", присвячений жертвам Голокосту. Чи потрібно нам переймати такий досвід?

-    Світове єврейство існує кілька тисяч років. Воно вже нагромадило спеціальні механізми пам’яті.  У нас, на жаль, поки нема такої пам’яті.

Але, звісно, нам треба переймати такий досвід.  Наприклад, Ізраїль через трьох хлопчиків розпочав війну. І захищає кожного свого громадянина. У нас такого нема. Це факт.

Але ізраїльтяни насправді теж не подарунок. Наприклад, одна знайома з Москви, коли їхала жити туди, хизувалася, що там дешева арабська прислуга. Але ж якщо тобі арабка подає каву, то треба добре подумати, що в цій склянці. Тобто дуже багато шовінізму та інших проблем. Зрештою там є своя дурість, і своя правота.

А ми маємо самі долати свою дурість і облаштовувати свою правоту. Це робота. І дуже важка робота. 

-    В Америці доволі жорсткий підхід до виховання патріотизму. В Європі він навпаки більш демократичний.  З кого нам варто брати приклад?

-    У всіх треба щось позичити. І в ізраїльтян, і в американців, і в європейців.  Американці - патріоти, але їм особливо не потрібно замислюватися над своїм патріотизмом, бо там за них десь вгорі щось зроблено.  

Західна цивілізація після Другої світової навчилася працювати над своїм самовдосконаленням. 

А ми, на жаль, ні. Ось, наприклад, у наших книгарнях досі продають книжки, в яких говориться, що Сталін - видатний менеджер.  Але ж він людей вбивав, як мух. Хіба можна такі книжки продавати зараз?

І насправді Росія сьогодні знову повертається в епоху Сталінізму. Але як кажуть, не стій на одній крижині. Негайно намагайся плигнути з однієї крижини на іншу, інакше ти потонеш. Людство має весь час рухатися кудись вперед, а не прагнути назад. Це велика помилка, яку  зараз допускає Росія.

-    Зараз рівень патріотизму в Україні значно зріс. Але чи не буде зневіри і розчарування через певний час через такі важкі випробування?

-    Не можна весь час годуватися патріотизмом за рахунок таких речей. Як казали прості солдатики, ми повернемося в Київ і таке влаштуємо цим тварюкам. Ну вони ж бачать, що там відбувається на Сході і розуміють, скільки проблем у столиці і як вони вирішуються.  

Звісно, буде стрімке падіння патріотизму і до цього треба приготуватися. Тому що патріотизм треба облаштовувати в нормальній ситуації. І найголовніше Україна має показати, що вона опікується своїми громадянами і не забуває про них. 

-    Ваш прогноз, як це все закінчиться?

-    Це все закінчиться позитивно, але дуже важко. Це буде, як на Балканах.  Там зараз ніби вже й цивілізаційна норма, всі добре одягнуті. Але душевні рани ніхто не загоїть. У мене лишилися дуже важкі враження після відування ісламського кладовища в Срібниці, де поховані боснійці, яких перерізали серби. Тобто рана досі залишається.  

Теги:
Читайте також:
Київ
-3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
13:20
Інтерв’ю
Посол Швейцаріяї Фелікс Бауманн
Посол Фелікс Бауманн про те, чому Швейцарія не надає військову допомогу Україні та чи будуть українці зобов’язані повернутися по завершенню війни
13:15
безпілотник, дрон
На Херсонщині російський дрон влетів у вікно житлового будинку, постраждала жінка
13:14
Інфографіка
долар євро гривня валюта обмін
Курс валют на 23 лютого: скільки коштують долар та євро
13:05
У Києві з-під криги на Дніпрі дістали тіло чоловіка
12:56
армія Швейцарії
Швейцарія допускає відправку 200 військових для миротворчої місії в Україні
12:52
Оновлено
Ілон Маск
Маск вимагає від федеральних службовців США терміново відзвітувати про виконану роботу. ФБР відмовляється
12:25
Сергій Рябков
У РФ заявили, що нової зустрічі з представниками США в Саудівській Аравії 25 лютого не буде
12:17
OPINION
блог Олександр Щерба
"Колективного Заходу" більше не існує
11:59
Україна - США, конгрес
Пентагон спростував заяву Трампа про $350 млрд допомоги для України
11:44
окупанти
"Бояться провокацій": російські війська на ТОТ України посилили заходи безпеки до 23 і 24 лютого
11:42
Польща ЄС
Польщу зобов'язали відшкодувати понад 91 млн євро через фінансові зловживання на закупівлі генераторів для України
11:30
шахед
Зеленський про нічний обстріл РФ: найбільша атака, відколи іранські дрони почали бити по Україні
11:10
"Без підтримки США Україна не переживе цю війну": Дуда прокоментував свою зустріч із Трампом
10:58
забруднене повітря
У Києві другий день поспіль фіксується погіршення якості повітря
10:21
Ексклюзив
Люди демонструють підтримку України напередодні третьої річниці війни з Росією біля Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні, округ Колумбія, 22 лютого 2025 року
На демонстрації в підтримку України у Вашингтоні було багато американців, - комунікаційний директор United Help Ukraine в Україні Вісіч
10:09
Бундестаг
У Німеччині розпочалися вибори до Бундестагу: лідирує проукраїнський кандидат на посаду канцлера
10:05
OPINION
Будь-яка угода з Путіним не повинна знецінювати жертви
10:03
росія, санкції
Велика Британія має намір оголосити "найбільший пакет" санкцій проти РФ 24 лютого, - ЗМІ
10:02
OPINION
Упоратися з Путіним можна лише єзуїтським проактивним способом
09:44
Естонія
Естонія оголосила про новий пакет військової допомоги для України: що увійшло
09:29
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
Ізраїль відмовився звільняти палестинських в'язнів, стверджуючи, що ХАМАС не виконав умов перемир'я
08:38
Оновлено
РФ запустила ударні дрони по Україні: уламки БПЛА виявили в столичному ботсаду Гришка
08:28
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 138 із 267 "шахедів", 119 безпілотників були локаційно втрачені
08:19
Минулої доби на фронті зафіксовано 112 боєзіткнень: на Покровському напрямку росіяни провели 34 штурми
08:02
OPINION
Перемовини, зливи та хитрі плани
07:33
Інфографіка
російська техніка
За добу Сили оборони ліквідували 7 ворожих танків, 54 артсистеми та 1180 окупантів
07:00
"Фільм жахів, тільки наяву": оборонець Маріуполя Пчела розповів про бої за місто і полон
02:02
Оновлено
швидка допомога
РФ вдарила ракетами по цивільному об'єкту Кривого Рогу: є загиблий та двоє постраждалих
00:11
євро, гроші
У Болгарії невдоволені переходом на євро закидали фарбою офіс представництва Єврокомісії та зчепилися з поліцією
2025, субота
22 лютого
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської Солідарності: фільм Еспресо показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
Більше новин