Чому через землю пролилась кров Соболєва та Івченка

Віктор Кіщак
16 лютого, 2015 понедiлок
12:51

Бійка між Соболєвим та Івченком це фактично суперечка щодо того, хто більше краде - великий виконавчий орган, який зверху вирішує все за всіх, чи окремі чиновники на місцях, які не зможуть зняти з себе корону місцевого "царька"

На минуломі тижні дебютанти українського парламенту Єгор Соболєв ("Самопоміч") та Вадим Івченко ("Батьківщина") спочатку у Верховній Раді, а потім в кулуарах зчепилися в бійці.

Причина конфлікту – законопроект "Про декі заходи щодо посилення ролі територіальних громад в управлінні земельними ресурсами". За словами Соболєва, комітет з протидії корупції, який він очолює, визнав цей законопроект корупціогенним. Після цього комітет, ніби почали цькувати замовними матеріалами, що він продався.

"Штовхачем цієї кампанії є депутат від Батьківщини Вадим Івченко", - написав у своєму Фейсбуці Єгор Соболєв. А потім ніби Івченко ще прийшов переконувати фракцію "Самопоміч" підтримати законопроект.

Версія Івченка трохи інакша. Нардепи з "Самопомочі" попросили його підійти і розповісти про законодавчу ініціативу. На його ж думку, цей законопроект є вкрай важливим для місцевих громад. Але про все по черзі.

Законопроект зареєстрували ще на початку грудня 2014 року 11 нардепів, п’ятеро з них - мажоритарники. Серед ініціаторів – депутати від "Блоку Петра Порошенка", "Народного фронту", "Батьківщини", "Економічного розвитку" і навіть "Самопомочі".

Відповідно до пояснювальної записки, законопроектом пропонується повернути місцевим радам повноваження щодо розпорядження землями, які знаходяться "на території сільських, селищних, міських рад, але не входять до земель населених пунктів".

До 2002 року місцеві ради самостійно розпоряджались землями у своїх межах. Потім це право передали до районних адміністрацій. А в 2013 році законодавчо були розмежовані землі держвласності і було визначено, що всі землі, які знаходяться на території сільських, селищних, міських рад, але не входять до земель населених пунктів, залишаються у власності держави.

І право розпоряджатися цими землями перейшло до Державного агентства земельних ресурсів (Держкомзем), яке підпорядковується Мінагрополітики.

Тому законопроектом пропонують повернути такі землі з державної в комунальну власність. Аргументація – місцеві громади ефективніше можуть керувати своїми землями на місцях ніж один орган "з гори" і отримувати більше доходів від них.

Основні зміни, які вносить законопроект:

- Встановлення та зміна цільового призначення приватних земельних ділянок провадиться сільською, селищною, міською радою, на території якої розташована земельна ділянка. Зараз - райдержадміністрація;

- Для придбанняу або оренди земельної ділянки для фермерства громадяни звертаються до органу виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень. Раніше – розпоряджались тільки райдержадміністрації.

Більшість змін в закони, які пропонуються цим законопроектом, просто забирають право у районних держадміністрацій розпоряджатися землями, надавати дозволи, розробляти проекти землеустрою.

Також, на думку авторів законопроекту, від більш ефективного розпорядження землями місцеві бюджети зможуть щороку отримувати додатково до 1 млрд грн.

Аргументи Вадима Івченка та авторів законопроекту

За словами Івченка, який активно лобіює законопроект, його логіка така – "краще нехай державною землею розпоряджається 10 тис. сільських рад, ніж чиновники одного агентства. Адже корупційну вертикаль на їх основі жоден міністр, прем'єр чи президент не вибудує".

Також нардеп наводить данні, що у розпорядженні Держземагентства опинилось понад 10 млн. га. переважно сільськогосподарських земель.

"Їх успішно почали здавати за оренду при середньому хабарі $300 за гектар, як у приватних розмовах кажуть аграрії", - написав він у своєму Фейсбуці.

Один з авторів законопроекту, Юрій Дерев'янко, повідомив, що документ спрямований на те, щоб зруйнувати корупційну схему, за якою один чиновник Держкомзему міг виділити безкоштовно одній особі декілька гектарів землі без рішення сесії місцевого самоврядування і без громадського обговорення.

Олег Кулініч, який був ініціатором цього законопроекту наголошує на тому, що зараз в селах сільські голови, наприклад, не знають, де виділити землю під сінокоси, для випасу великої рогатої худоби, де взяти землі під сміттєзвалище чи кладовище, адже зараз ці питання потрібно вирішувати у Києві з чиновниками Держкомзему.

Тобто всі доводи авторів документу спираються на ідею децентралізації земельних повноважень та забирання їх у одного органу (Держкомзему) і передача багатьом міським громадам на місця.

І останній, більш політичний аргумент, про який Соболєв мабуть і згадував як про брудну кампанію в ЗМІ – автори законопроекту натякають, що Держземагентство курує Мінагрополітики, яке очолює людина "Самопомочі".

Аргументи Єгора Соболєва та Комітету з протидії корупції

"У проекті акта виявлено корупціогенні фактори – проект акта не відповідає вимогам антикорупційного законодавства", - йдеться у висновку комітету.

Головний аргумент - законодавцем чітко не регламентовано адміністративну процедуру щодо розмежування і реалізації зазначених повноважень, щодо земель за межами населених пунктів, які є комунальною чи державною власністю.

На думку комітету, через це може виникнути конфлікт інтересів та можливості для зловживання повноваженнями.

Після бійки Соболєв написав у своєму Фейсбуці, що він за збільшення повноважень місцевих громад, але до створення земельного кадастру і до проведення нових місцевих виборів цей закон приймати не можна.

"Колишні "риги", які сидять в більшості місцевих рад, із задоволенням роздерибанять державну землю", - уточнив він.

Тобто, виходячи з аргументів Соболєва, він за передачу більших прав місцевим громадам, але тільки після створення чіткого кадастру з зазначенням власників або розпорядників всіх земель. Та проведення місцевих виборів, які повинні очистити ради від регіоналів-хамелеонів, які сподіваються, що зміни в країни оминуть їх "сільську глибинку".

Звичайно, логіка в цих аргументах є, деякі голови та місцеві депутати, розуміють, що за попередні їх "заслуги" люди їх точно більше не виберуть. Тому спробують швидко використати змогу, щоб, або видати землі на своїх родичів, або "найвигідніше передати" землю за хабар для забезпечення своєї безбідної старості.   

Але фактично суперечка між прийняттям та неприйняттям цього законопроекту, це суперечка на рівні, хто буде красти більше - великий виконавчий орган Держкомзем, який зверху вирішує все за всіх, чи окремі чиновники на місцях, які не зможуть зняти себе корону місцевого "царька".

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
17:47
OPINION
Радослав Сікорський
Польща визначилася з політикою щодо України та ЄС
17:44
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Дрони СБУ атакували військовий аеродром і два НПЗ у Краснодарському краї РФ, - ЗМІ
17:37
міномет обстріл
Окупанти обстріляли з мінометів Козацьке на Херсонщині: трьох людей поранено
17:33
Олександр Сирський
"Має тенденцію до загострення": Сирський про ситуацію на фронті
17:15
Оновлено
Австралія
ППО, безпілотники й обладнання: Австралія виділяє Україні пакет військової допомоги Україні на $100 млн
17:07
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморця": розклад та результати усіх матчів 26-го туру УПЛ
17:00
Ексклюзив
переговори між Україною та РФ
Питання можна ставити людям, які вели переговори, - політолог Магда про саміт у Стамбулі та "мирну угоду" з РФ 
16:59
Іл-76
ПВК "Вагнер" скуповує в Узбекистані вантажні Іл-76 та переганяє до Африки, - ЗМІ
16:36
повістка
Чи зможуть громадяни з повістками звертатися до рекрутингових центрів: відповідь Міноборони
16:12
Роуз Ґоттемюллер
Питання вступу України до НАТО порушуватимуть на липневому саміті у Вашингтоні, - ексзаступниця генсека НАТО
16:10
напад з ножем
Приїхали з'ясувати стосунки: на Житомирщині вчитель порізав ножем своїх колишніх учнів
16:05
OPINION
Богдан Данилишин
Валютні резерви НБУ витрачає на підтримку гривні
15:37
рф влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль
РФ влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль біля Вовчанська: важко поранено водія
15:29
обстріл Херсон
Російська армія вдарила ракетою по Херсону: частково зруйновано заклад освіти
15:16
Віола фон Крамон
Верховною Радою керує не Стефанчук, а призначений Офісом президента Штучний: заява депутатки Європарламенту фон Крамон
15:10
Оновлено
Голову Броварської РДА Майбоженка заарештували на 2 місяці
15:09
Boeing E-4B
США уклали контракт на суму $13 млрд на розробку наступника "літака Судного дня"
15:04
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Теракт у "Крокус Сіті холі": в Москві заарештували 12-го підозрюваного
15:03
Оновлено
танк Abrams M-1
У ЗСУ заперечують новину Associated Press про нібито відведення танків Abrams з поля бою
15:02
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Ті, хто зайшов у цей клин, - смертники": військовослужбовець ЗСУ Варченко про просування ворога біля Очеретиного
14:36
окупант рф
Британська розвідка назвала основні причини вбивств серед російських військових
14:35
Депутатка ЄП
Депутатка Європарламенту Віола фон Крамон порадила Україні включити представників опозиції до виконавчих органів влади
14:34
обстріл
На прикордонні Чернігівщини росіяни обстріляли пожежну частину
14:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Треба формувати спільний бойовий кулак: Безсмертний про Глобальний саміт миру у Швейцарії
14:20
Ексклюзив
Мирослав Чех
Війна на виснаження не на користь Росії, - історик Чех
14:02
Віктор Орбан
Через це страждає європейський середній клас, - Орбан заявив, що Україні треба давати менше грошей
14:02
В Одесі відкрили тимчасову експозицію, створену з 33-х куль
Зроблена із 33 куль: в Одесі до Великодня відкрили експозицію італійських та місцевих митців
13:57
Вокзал в Очеретиному
DeepState каже про втрату двох сіл біля Очеретиного, Генштаб не підтверджує
13:51
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Поразка України призведе до "спеціальних військових операцій" Путіна у Центральній та Східній Європі, - голова МЗС Чехії
13:41
Ексклюзив
Чорне море, Крим
В "Інформаційному спротиві" назвали умови звільнення Криму та інших тимчасово окупованих територій
13:29
Україна Японія
Японія приєдналася до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей
13:26
Україна_Словаччина
"Якщо не уряд, то ми": у Словаччині за 12 днів зібрали понад €3,8 млн на снаряди для України
13:23
Дональд Туск
Одна з російських ракет впала за 15 км від польського кордону, - Туск
13:22
Євген Нищук
"Не обов’язково тільки актори": хто у Театрі Франка отримає бронь від мобілізації
13:11
Катаріна Матернова
"Україна на правильному шляху": посолка ЄС Матернова сподівається на старт переговорів із Києвом у червні
13:08
Кількість хворих на COVID-19 росте
За тиждень на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли понад 100 тис. українців
13:05
Ексклюзив
Мирослав Чех
Історик Чех: політична гра довкола мобілізації викликає подив та відчуття безвідповідальності
12:59
новини Львова
На Вербну неділю Епіфаній проведе богослужіння у Києво-Печерській лаврі
12:51
торнадо Омаха
У США проносяться руйнівні торнадо: сотні будинків зруйновано
12:42
Обстріл психлікарні у Харкові ракетами С-300: пошкоджено комунікації, пацієнтів не розподілятимуть до інших установ
Більше новин