Що шукають європейські "друзі Путіна" в Криму

Дмитро Гомон
29 липня, 2015 середа
15:21
Зміст

Після того, як на окупованому півострові побувала група французьких депутатів, їхній вчинок вирішили повторити політики з Італії, Угорщини та інших країн Єворосоюзу. Але не варто сприймати це як тотальну "зраду Європи"

Російська пропаганда подає візити євпропейських депутатів як "широку європейську підтримку". Насправді ж це скидається на збір з усіх-усюд прокремлівських посіпак із сумнівною репутацією.

Клуб шанувальників Росії

Історія з французькими депутатами для українців навіть корисна, бо допомагає навчитись розрізняти, хто є хто у Європі.

У випадку з італійцями про можливість візиту сказав Манліо ді Стефано  - представник "Руху 5 зірок". Це популістська партія на чолі з актором-коміком Беппе Грілло. Вона увійшла до італійського парламенту у 2013 році з результатом в 25%. Зараз її підтримка трохи нижча – 19-20%, але все одно немаленька.

Читайте також: Десять французят у Криму

Успіх "Руху 5 зірок" став можливим завдяки довгій політичній кризі та розчаруванню італійців у мейнстрімівських політичних партіях. Грілло вдало скористався ситуацією.

Його рух є не стільки проросійським, скільки євроскептичним та антиамериканським.

За словами ді Стефано, депутати усвідомлюють, що в подальшому їм може бути відмовлено у в'їзді в Україну, тому подумують про те, щоб спробувати узгодити свою поїздку не тільки з Росією, але і з Україною.

"Рух Беппе Грілло – сильна партія, але вона не головна політична сила", - зауважив Еспресо.TV німецький політолог, старший науковий співробітник Інституту євроатлантичної співпраці Андреас Умланд.

Варто пам’ятати, що уряд Італії та кілька серйозних політичних сил підтримують Україну. І це зважаючи на те, що серед італійців проросійські настрої зустрічаються навіть набагато частіше, ніж серед тих же французів.

Але це не означає, що їхні погляди незмінні. Згадаймо скільки страхів було щодо проросійської позиції Федеріки Могеріні минулого літа, коли обирали нове керівництво структур Євросоюзу. Але нічого страшного не сталося – під керівництвом італійки подовжено дію санкцій проти Росії, війну в Україні вона прямо називає війною і послідовно закликає Москву дотримуватись мінських угод.

До поїздки збираються долучитися італійські крайні праві з "Ліги Півночі". Це було б добре, бо ці хлопці мають вже усталений імідж фашистської партії, та ще й з елементами сепаратизму. Їхні обличчя на російському ТБ стали б гарною ілюстрацією того, з ким дружить Путін.

Плани з’їздити до Криму має угорський "Йоббік".

"Йоббік - екстремістська партія. Її співпраця з Росією сама по собі вже є проблемою іміджу для Кремля", - підкреслює Андреас Умланд.

Пакує валізи і французький євродепутат Надін Морано. Вона - член партії Ніколя Саркозі "Республіканці". У червні Морано організувала в Європарламенті групу "За новий діалог з Росією". До неї увійшло аж 15 євродепутатів з різних країн. Про якусь діяльність групи можна дізнатися лише з російських ЗМІ – у європейських на неї просто не звертають уваги.

Нарешті, цілу місію з членів парламентів різних країн готує голова групи соціалістів ПАРЕ й співдоповідач ПАРЕ по Росії Андреас Гросс. Швейцарець говорить, що візит планується на жовтень чи листопад.

Варто зазначити, що він не є твердолобим путінофілом. Гросс належить до категорії політиків, які виступають з гаслами на кшталт "ми за мир у всьому світі". Він одночасно засуджує анексію Криму і санкції, введені проти Росії.

Щодо можливої поїздки, то на відміну від французів Гросс збирається узгодити її не тільки з Росією, але й з Україною. Тобто планує грати за правилами.

Проект Кремля

"Для європейських депутатів візит до Криму – це або піар, або заробіток", - розповів Еспресо.TV заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий. Всі ці поїздки активно лобіюються Росією, яка не шкодує грошей на квитки, готелі й інші "презентаційні витрати".

"Це однозначно частина проекту Кремля", - зазначає Сергій Солодкий.

"Навіть якщо ці люди не підкуплені, вони корисні для Москви. В Європі так багато нерозбірливих, недалекоглядних популістів, засліплених американофобією, що Росії достатньо для них лише створювати майданчики", - говорить експерт.

Кремлю візити європейців до Криму потрібні з кількох причин, пояснює Солодкий. З них головна - легалізувати окупацію в очах власних громадян. Друга ціль – поглиблення лінії розколу в Європі. Третя - вустами єврорадикалів дискредитувати Україну.

На думку Андреаса Умланда, є ще одна причина: "Своєю поведінкою французькі політики (які відвідали Крим. – Авт.) активно підривають режим нерозповсюдження ядерної зброї. Франція запевнила Україну в тому, що поважає її суверенітет та цілісність території у зв’язку з рішенням Києва позбутися ядерної зброї після розвалу СРСР. Ігнорування провідними французькими політиками гарантій, наданих власною країною, означає, що вже третій з п’яти постійних членів Радбезу ООН (після Росії та Китаю) вважає, що питання про нерозповсюдження підлягає обговоренню".

Що робити Україні

"Завдання України - показати, що нинішня Росія немає нічого спільного з уявленнями європейських ліваків чи правих про справедливіший світ" , - вважає Сергій Солодкий.

З лівими "друзями Путіна" працювати простіше, говорить він. Їм достатньо показати, як Росія порушує права людини.

"Я знаю в Іспанії республіканців, ліваків, які марили СРСР, досі марять ідеями комунізму, але вони розуміють, що нинішня капіталістична, корумпована Росія немає нічого спільного з ідеями класичного марксизму. Тому, гадаю, що це питання часу. Дедалі більше європейців розумітимуть справжнє обличчя Росії", - розповідає Солодкий.

З правими, такими як Національний фронт Марі Ле Пен чи угорський "Йоббік", важче, бо їм подобається націоналізм Путіна. Але й там не все безнадійно.

"Грецький "Золотий світанок" (партія з поглядами, які межують з нацизмом. – Ред.) - це класика жанру. Торік вони виступили з підтримкою Росії, яка протистоїть неонацизму в Україні. Більшого цинізму я ще не бачив. Нічого не лишається, як відкривати пересічним європейцям очі на ось такі "парадокси" в поглядах", - говорить експерт.

Також Україна повинна працювати і з росіянами. Треба постійно вказувати їм, з ким дружить Путін, який так любить піаритися на темі перемоги в Другій світовій.

"Цим маємо займатися ми всі: і українські дипломати, і українські політики, і громадські діячі, експерти, журналісти - і навіть пересічні українці, які спілкуються з представниками інших країн під час турпоїздок чи відряджень", - говорить Солодкий.

Нас чекає довга і напружена боротьба з росіянами за європейські симпатії. Зараз м'яч і глядацькі симпатії на нашому боці. Головне не втратити перевагу через власні помилки.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
10 травня
09:55
Ексклюзив
Карта. Кремінна-Лиман_0805
До 20 штурмів на добу: у 95-й ОДШБр сказали, де на Донеччині ворог намагається прорвати оборону ЗСУ
09:52
Організація Об'єднаних Націй, ООН
Генасамблея ООН імовірно підтримає заявку Палестини на членство, - Reuters
09:25
тарифи на електроенергію, лічильник
"Аналізуємо ресурси": в Міненерго прокоментували ймовірність підвищення тарифів на електроенергію
09:00
Оновлено
Харків. Обстріл
РФ вночі атакувала Україну "шахедами" і ракетами: у Харкові є постраждалі, зокрема дитина
08:34
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_0805
У районі Очеретиного росіяни розширили та укріплюють вклинення в українську оборону, - головред Суспільне Донбас
08:14
протести в Грузії
Протести в Грузії: міністр юстиції припустив, що активісти могли "бити себе самі"
08:14
Чорноморський флот РФ
Партизани фіксують кораблі Чорноморського флоту РФ у Севастопольській бухті
08:03
OPINION
Віктор Каспрук
Важкий вибір для Путіна: до Сі Цзіньпіна чи Муаммара Каддафі
07:48
Оновлено
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
У Калузькій області РФ безпілотники нібито атакували НПЗ
07:41
окупанти
На ТОТ Луганщини немає мобільного зв'язку: в ОВА розповіли про ситуацію в окупованому регіоні
07:35
Оновлено
Артилеристи 24-ї бригади скинули на окупантів листівки із закликом здатися в полон
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 980 військових, 47 артсистем та 51 безпілотник
07:28
Польща
Втік у Білорусь: суд у Польщі дозволив арешт судді Томаша Шмідта, якого перевіряють щодо шпигунства
07:19
Морська ворожа якірна міна
На узбережжя Одещини винесло морську міну: боєприпас знешкодили
07:00
обстріл, ППО
Росія вночі запустила по Україні 10 БПЛА: українська ППО знищила усі дрони
06:58
Естонія
В Естонії зменшилося число біженців із України
06:50
новини Рівненщини
У Словаччині кількість українців, які незаконно перетнули кордон, за рік зросла в понад двічі
06:48
Ізраїль, ЦАХАЛ
Reuters: Ізраїль завдав удару по місту Рафах, серед загиблих є цивільні
06:25
Девід Кемерон
"Новий орієнтир": Кемерон закликав країни НАТО збільшити витрати на оборону до 2,5% ВВП
06:15
президент Південної Кореї Юн Сук Йоль
У Південній Кореї створять міністерство для боротьби з низькою народжуваністю
05:33
Нацполіція, Бровари
На Київщині п'яний чоловік зі зброєю напав на поліцейських
04:48
Роман Яремчук, Валенсія, Ла Ліга
В іспанців не вистачає грошей, щоб оформити трансфер футболіста збірної України, - ЗМІ
03:59
путін
"Найбільша проблема ЗСУ – відсутність мотивації": російські фейки за 9 травня
03:23
Михайло Мудрик, збірна України
Олімпіада-2024: визначились усі учасники футбольного турніру
02:17
Беньямін Нетаньягу
"Якщо доведеться ми будемо дряпатися нігтями": Нетаньягу прокоментував припинення постачання американських авіабомб
01:23
Василь Ломаченко
Австралієць пообіцяв відправити Ломаченка на пенсію
00:15
Один з фаворитів Євробачення-2024 Nemo зі Швейцарія у півфіналі
У Мальме відбувся другий півфінал Євробачення-2024. Хто вийшов до гранд-фіналу
00:04
Олімпіакос - фіналіст Ліги конференцій
"Олімпіакос" пройшов "Астон Віллу" та став другим фіналістом Ліги конференцій
2024, четвер
9 травня
23:57
Баєр - Рома, Ліга Європи
"Баєр" та "Аталанта" вийшли до фіналу Ліги Європи
23:38
Оновлено
Шарль Мішель
Мішель, фон дер Ляєн, Санду та Павел підтвердили участь у Саміті миру
23:27
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Легенда "Реалу" Касільяс розповів, хто має захищати ворота мадридців у фіналі ЛЧ
23:03
військовий, Естонія
Естонія та союзники мають бути відкритими до обговорення ідеї відправлення військ в Україну, - заступниця глави МЗС Сілласте-Еллінг
22:50
Ексклюзив
Мобілізація, повістки
Працівники підприємств з виготовлення боєприпасів не мають благати про бронь від мобілізації, - полковник СБУ Костенко
22:43
Євробачення-2024, антиізраїльські протести
У Швеції перед півфіналом Євробачення-2024 спалахнули антиізраїльські протести. До них приєдналася Грета Тунберг
22:15
Держдепартамент США
У Держдепі розповіли, коли США оголосять нові пакети озброєнь для України
21:50
Оновлено
Віктор Орбан і Сі Цзіньпін
Орбан після зустрічі зі Сі Цзіньпінем заявив, що Угорщина підтримує план Китаю щодо миру в Україні
21:46
Ексклюзив
Олександр Кубраков
"Був улюбленцем президента, а потім між ними пробігла чорна кішка": нардеп Гончаренко про звільнення віцепрем'єра Кубракова
21:25
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Німеччина придбає у США три пускові установки HIMARS для України
21:20
Ексклюзив
Тарас Загородній
Підприємства ВПК жаліються на відсутність довгострокових контрактів, - політтехнолог Загородній
21:05
"Активно готуємо на червень наступний етап зближення з ЄC": Зеленський провів розмову з фон дер Ляєн
21:00
Ексклюзив
Очільник НСТУ Чернотицький про розподіл часу в телемарафоні: "Маємо дискусію, готові до двох сценаріїв"
Більше новин