Путінські чистки. У Кремлі позбавляються нелояльних міністрів
У Росії за гігантський хабар у $2 млн затримали міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва, який пророкував складні часи економіці РФ. Чому це відбулося
В ніч з понеділка на вівторок росіянам підкинули інформаційну бомбу: затримано "небожителя" - міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва. У Росії досі держслужбовців такого високого рівня не затримували. За офіційною версією Слідчого комітету РФ, високопосадовця взяли "на гарячому" під час передачі йому особисто хабара в два мільйони доларів. Міністр вимагав гроші та погрожував представникам "Роснефти", стверджують слідчі.
Як і належить інформаційній операції, подробиці затримання високопосадовця зливають у ЗМІ порціями, потроху, підтримуючи цікавість аудиторії до теми.
"Намагався додзвонитися покровителю"
У Слідкомі РФ розповіли, що операція з передачі хабара проводилася під контролем оперативників - як тільки гроші перекочували в руки міністра, з'яилися люди формі та в штатському. Згодом з'ясувалося, що ФСБ "розробляла" Улюкаєва цілий рік.
Перше повідомлення про затримання Улюкаєва, як зазначає російська газета "Московский комсомолец", з'явилося на сайті Слідчого комітету РФ о 2:33 (1:33 за київським часом) у вівторок, 15 листопада. Це навіює асоціації зі сталінською практикою нічних арештів. Втім, Улюкаєв поки що офіційно не арештований, і скептики вважають, що його відпустять під заставу або впаяють домашній арешт.
Гроші чиновник отримав нібито за те, що його відомство видало схвальну оцінку на угоду з продажу державного пакету акцій компанії "Башнефть", що дозволило придбати її компанії "Роснефти". Останню очолює давній друг Путіна Ігор Сєчин.
Представник Слідкому стверджує, що під час затримання у себе в кабінеті Улюкаєв намагався додзвонитися до своїх покровителів. Російські ЗМІ додають, що всім він розгублено ставив єдине питання: "що відбувається?".
Як зауважив опозиціонер Олексій Навальний, покровителем є Путін. Та навряд чи Улюкаєв йому додзвонився. Як згодом оголосив прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков, Путін давно знав, що по Улюкаєву "працюють". Від себе додамо - може й сам наказав стежити за міністром та й не лише а ним одним. Наївно думати, що якщо прослуховували Улюкаєва, це не робили й щодо інших високопосадовців.
Російська пропаганда вже втовкмачує російській аудиторії тезу "Путін продовжує жорстку боротьбу з корупцією". Та всі, хто ще здатен критично мислити, розуміють - причина опали Улюкаєва пов'язана із чим завгодно, лише не з корупцією.
З версій, які на поверхні, проглядаються три причини удару по Улюкаєву. Перша - це покарання людини, яка почала заважати бізнес-інтересам друзів Путіна, зокрема голови "Роснефти" Сечина. Друга - це акція залякування групи лібералів у владі, до яких належав Улюкаєв, як потенційно здатних на двірцевий переворот.
Третя - це упевненість, що з перемогою на виборах в США Трампа тиск на РФ послабиться, тож можна почати міняти залишки "голубів" на "яструбів". Улюкаєв міг представляти інтерес для Кремля як людина, що грала роль маски для Заходу, створюючи враження, що в істеблішменті РФ є люди, окрім Путіна, з якими можна домовлятися. Та зараз потреба в ньому відпала.
Удар по Медвєдєву і Ко
Улюкаєв, безперечно, був у російській системі влади людиною Медвєдєва. І з точки зору Путіна та його "яструбів" він аж ніяк не може вважатися людиною стопроцентно лояльною Кремлю. Саме таких як Улюкаєв мають на увазі, коли говорять про те, що втомлені від санкцій високопосадовці можуть скинути хазяїна Кремля.
Міністр економрозвитку належить до команди так званих лібералів. Учень Гайдара та Чубайса, він працює в російському уряді безмежно довго - з 1991 року. У 1990-х він був помічником Єгора Гайдара, який посідав на той час пост першого заступника голови уряду.
З 2000 по 2004 рік Улюкаєв працював заступником міністра фінансів Олексія Кудріна. У часи останнього російська економіка переживала чи не найбільш ліберальний період. Потім, після дев'яти років роботи на посаді помічника голови Центробанку, Улюкаєва у 2013 році призначили міністром.
На той час економіка РФ переживала підйом, але вже дуже скоро почались санкції та впали ціни на нафту й для представників економічного блоку настали сутужні часи.
Улюкаєв належав до тих, хто дозволяв собі легку фронду та давав невтішні прогнози щодо перспектив російської економіки. Втім, не можна сказати, що він все малював чорною фарбою. Проте, його слова звучали дисонансом на фоні переможних стверджень Путіна про те, що ось-ось ціни на нафту вирівняються, а санкції підуть лише на користь.
До речі, приклад Кудріна та Улюкаєва доводить, що Путін, як людина що мислить чекістськими категоріями, завжди всіх підозрює та намагається тримати тих, кого вважає небезпечним, в полі зору.
Тому Улюкаєв, незважаючи на свої погані прогнози, лишався міністром, а Кудрін, хоча й з'являвся колись на акціях опозиції та критикував економічну політику Путіна, зараз працює заступником економічної ради при президенті РФ.
У Медвєдєва уже відхрестилися від Улюкаєва та злили в ЗМІ версію, що міністр написав заяву про відстаку ще в жовтні. Отже високопосадовця вирішено зливати.
Вірші та Чебурашка
Хоча Улюкаєв належав до лібералів, а це слово у наших сусідів стало лайкою і дорівнює поняттю "зрадник", не варто обманюватись. Він був вірним служителем влади.
Як і всі російські високопосадовці, міністр не бідував. У 2015 році його доходи склали трохи менше 60 млн рублів, що приблизно дорівнює мільйону доларів. А його дружина володіє в окупованому Криму п'ятьма ділянками землі та двома будинками.
Улюкаєв пише вірші та навіть видав дві збірки - у 2002 та 2012 роках. Колишній керівник ФСБ Микола Ковальов вже розгледів у них антиросійську риторику. Зокрема, в словах "Їдь, мій сину, їдь звідси" на думку старого чекіста міститься прямий заклик тікати з Росії.
А ще Улюкаєв влітку цього року цілком серйозно запропонував імпортозамістити популярну в користувачів смартфонів гру Pokemon Go. За словами міністра Росія могла б просувати на світових ринках власний бренд "Чебурашка". "Справді, це серйозна річ - просування наших таких брендів, це було б добре. Але покемони - це не до мене", - сказав Улюкаєв журналістам.
На публіку Кремль створює Путіну образ жорсткого борця з корупцією. Одночасно він вирішує свої внутрішні задачі - карає та залякує потенційних бунтівників. Це означає, що силовий блок на чолі з Путіним лишатиметься в фаворі, а отже розслаблятися Україні та іншим сусідам Росії не можна - економити на війні в РФ поки що не збираються.
- Актуальне
- Важливе