OPINION

Як перемога Майдану наблизила поразку демократії

22 листопада, 2024 п'ятниця
14:05

Демократія не може бути диктатурою. Та показувати зуби у відповідь та знайти спосіб "додавити мразоту" по закону демократія може й повинна

Зміст

"Чи думав я пізнього вечора 21.11.2013, коли їхав на передостанньому метро на Майдан, що через 11 років по нас запускатимуть міжконтинентальні ракети? Ні. Але жалкую виключно про одне. Що в лютому 2014-го ми фізично не додавили мразоту. Тому став можливим лютий 2022. І міжконтинентальні ракети. Справи треба доводити до кінця. Визнаю свою провину, бо й сам часто вірив в заспокійливі мантри. А треба було гасити. Одразу і жорстко. Всі ті, хто був на Банковій 1 грудня — були праві", - написав з нагоди  річниці Революції Гідності журналіст та блогер Богдан Буткевич. 

Це не перша і не остання рефлексія на події одинадцятирічної давнини, котрі в фіналі не допустили рукотворного розвороту України від Європи до Росії. Нарешті – а не у 2004 році під час аналогічних, але не схожих подій, — зробили Україну суб'єктною на карті світу. Але водночас дали початок війні Росії з нами, яка триває досі. І від 2022 року стала масштабною, кривавою і загалом, за словами ексголовкома Валерія Залужного, нині вже має всі ознаки Третьої світової.  

А ще події в Україні непрямо, проте стали однією з причин перемоги на президентських виборах у США Дональда Трампа, яку вже називають поразкою демократії як такої. Водночас криза демократії відчувається і на європейському континенті. На тамтешніх виборах праві сили, орієнтовані на Росію, а отже, на диктатуру, або витісняють демократів, або – утримують позиції з мінімальною перевагою. І так само в антидемократичній риториці згадують підтримку України. Точніше, небажання більше підтримувати нас навіть на словах, бо власних проблем вистачає. 

Читайте також: Коли закінчиться війна...

Пан Буткевич озвучив думки тих, хто одинадцять років тому був переконаний: треба "додавити мразоту". Тобто, всі проросійські сили, які зберігали вплив на політику, економіку, культуру, медіа й, по суті, були внутрішніми ворогами демократії як такої та демократичного вектора розвитку України зокрема. 

Над Партією регіонів не відбувся показовий відкритий судовий процес. Її керівники й активісти в центрі та на місцях не сіли за ґрати чи бодай не були вислані в їхню улюблену Росію, якщо взагалі не в Північну Корею, а отримали депутатські мандати "ОПЗЖ" й пізніше – "Слуги народу". Вони вільно поводилися в державі, яку зрадили в січні 2014-го, проголосувавши за "диктаторські закони". І так, вони привели у свою ж країну війну. Аби потім або зрадити офіційно, ставши гауляйтерами, або втекти на мирний Захід, вивівши власні статки. 

Ось тільки повноваження "давити мразоту" здебільшого кортить комусь делегувати. Бо самосуд, лінчування – вже не демократія. Як не є нею вияв неконтрольованого народного гніву взагалі. А саме цим став Майдан'2013. 

Спершу, хто пам'ятає, це був формат студентської дискотеки під стелою в центрі Києва, де молодь – казали, що під патронатом Юлії Льовочкіної, сестри одіозного "регіонала" і медіамагната Сергія Льовочкіна, — дружним хором вимагала: "Без політики, без політики!" Відбувалося дійство напередодні запланованого в Вільнюсі саміту, де Україна готувалася підписати Угоду про Асоціацію з ЄС. Тому це зібрання охрестили Євромайданом. Звісно, Росія проти, і ходила конспірологічна теорія, котра опосередковано підтверджувала чутки про участь "регіоналів". Мовляв, усе це велів організувати Янукович, аби підкріпити свій намір Угоду підписати. Бо ж народ вимагає, і він як легітимний президент має слухатися. 

Проте все помінялося після кидалова: Янукович здав назад, Угоду про шлях до Європи не підписано. Вже в ніч із 29 на 30 листопада силовики жорстко, пустивши першу кров, розігнали тих, хто лишився сумувати. А 1 грудня Майдан побачив реальний мільйон розгніваних українців. Так Євромайдан змінив назву: Революція Гідності. 

Читайте також: Не чекати чарівника, якій закінчить війну

Проте це була демократична революція. Хоча б через відсутність реальних лідерів. Троє політиків – Яценюк, Кличко, Тягнибок, — виконували лише функцію перемовників з чинною владою, передусім із Януковичем. Майдан розбився на самоорганізовані сотні. Проте не чутно було вигуків: "Хай чабан за отамана буде!" Тож сотні не захоплювали владу в центрі й на місцях, не заволодівали зброєю, не конфісковували "панське" майно та статки "буржуїв". І загалом не формували "революційної диктатури". Навпаки, чинна влада руками силовиків та "тітушок" викрадала, била, калічила, арештовувала революціонерів, котрі навзаєм могли чинити хіба моральний опір. Коли ж у відповідь – нарешті! - полетіли коктейлі Молотова, це означало – урвався терпець. Але ж саморобна зброя виявилася все одно зброєю самозахисту, а не превентивного нападу. 

Тепер згадуємо перші тижні перемоги Революції Гідності. Не втечу Януковича енд компані, не початок анексії Криму і не контрдії Антимайдану, організаторів та учасників якого не покарали. А такого собі Олександра Музичка, він же Сашко Білий, який тими днями ходив з автоматом привселюдно, заходив до установ та лякав зброєю чиновників. Ось вам справедлива кара, мразото, готуйтеся, додавимо. І що, мав Білий підтримку? Навпаки, здебільшого було відторгнення. Переможці – майданівці бачили правосуддя не таким, якщо взагалі якимось його бачили. Музичко-Білий у результаті загрався в народного месника й загинув під час сутички з міліцією. Поговорили про навмисне вбивство, поставили пам'ятник. Запит на "роздушену мразоту" нікуди не зник – але його й не реалізували. Та й не душив нічого той Білий, лякав хіба…

Словом, демократія не витримала викликів, кинутих диктатурою. Через те, що демократія не може від природи користуватися інструментарієм диктатури. Щоб перемогти диктатора, демократ повинен ним стати. І приходимо в точку неповернення, коли переможець Дракона сам повинен стати Драконом – або програти. Активні українці перемогли там і тоді. Проте не змогли поки що перемогти тут і тепер. Як, зрештою, значно сильніші демократії значно ослабли після розвалу СРСР. 

Відчуття поразки – не лише наша, українська проблема. Але визнати проблему – перший реальний крок до її вирішення. Демократія не може бути диктатурою. Та показувати зуби у відповідь та знайти спосіб "додавити мразоту" по закону демократія може й повинна. Особливо у воюючій країні, як наша. 

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+3.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.81
    Купівля 41.81
    Продаж 42.33
  • EUR
    Купівля 43.58
    Продаж 44.34
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
24 січня
16:35
Наживо
У Печерському райсуді обирають запобіжний захід генералу Галушкіну у справі за новою підозрою: адвокати комбата просять про відвід прокурора
16:28
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
16:23
штормове попередження
Ірландію та Шотландію накрив Еовін - найпотужніший шторм з 1945 року
16:15
ЗСУ, мобілізація
Нардеп від "Слуги Народу" Демченко заявив, що зниження мобілізаційного віку може поставити під загрозу існування України
16:12
У Києві відбулась прем'єра фільму "Операція Курськ"
16:10
Юрій Галушкін
Генерал Галушкін, якому вручили нову підозру: "Готовий воювати за Україну як рядовий солдат"
16:05
OPINION
Дует Безуглої та Арестовича
15:54
На порталі "Дія" відновили всі послуги для будівництва
15:48
Дональд Трамп
"Я з ним ладнав": Трамп прокоментував готовність поновити відносини з Кім Чен Ином
15:47
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не може забезпечити обвал цін на нафту, - інвестиційний банкір Фурса
15:45
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
Нетаньягу заявив, що перемир'я Ізраїлю з "Хезболлою" продовжиться
15:31
рибалка
Українські судна в Антарктиці досягли рекордного вилову риби за останні 3 роки
15:30
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
Ворог намагається захопити місто, щоб створити плацдарм для наступу на Костянтинівку, - начальник Торецької МВА Чинчик
15:22
Китай
Китай вітає наміри Трампа завершити війну в Україні та вважає, що це можливо шляхом переговорів
15:20
Донецька область
На Донеччині оголосили примусову евакуацію родин з дітьми з низки населених пунктів
15:17
Укрпошта
Уряд дозволив витрачати нацкешбек для придбання товарів вітчизняного виробництва на Укрпошті
15:03
Вийшов тизер біографічної драми "Киснева станція" про Мустафу Джемілєва
14:58
Україна НАТО
У РФ назвали ключовою вимогою ймовірних домовленостей відмову України від вступу в НАТО. Речник МЗС сказав, що це "повна фігня"
14:32
У ДТП на Полтавщині загинула харківська блогерка Анна Жук, відома як Анет, - ЗМІ
14:29
У Давосі представники України разом з міжнародними експертами обговорили наслідки депортації Росією українських дітей
14:07
Херсонська область
Росіяни атакували Антонівку на Херсонщині з дрона, є постраждалі
14:05
Премія Brit Awards 2025 оголосила номінантів, співачка Charli XCX претендує на 5 нагород
14:02
OPINION
Публічне знущання з військових, з командирів у час війни — це політичне самогубство
14:00
Україна повернула тіла 757 полеглих захисників
14:00
У Дії запустили бета-тестування нових послуг для ветеранів і родин загиблих
13:58
електроенергія
Споживання електроенергії стабілізувалося: ситуація в енергосистемі 24 січня
13:32
Віталій Захарченко
Керували тітушками під час Революції Гідності: ДБР скерувало до суду обвинувачення щодо ексвисокопосадовців МВС
13:08
Зеленський призначив Ольгу Куришко постпредом президента України в Криму
12:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:40
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Імовірно, армія РФ задумала обійти Покровськ по Дніпропетровщині, щоб "придушити" місто й змусити ЗСУ відійти, - військовий експерт Ступак
12:39
Знімається в пропагандистських фільмах РФ: в United24 відреагували на номінацію на "Оскар" для росіянина Юри Борисова
12:25
Оновлено
ЗСУ підтвердили ураження у РФ нафтобази, ТЕЦ і заводу "Кремній": уночі БПЛА атакували Підмосков'я, Брянськ, Рязанщину й Курськ
12:18
Наталка Діденко
Наталка Діденко розповіла, де ймовірні дощ або мокрий сніг: прогноз погоди на вихідні
12:09
Інтерв’ю
Альбін Курті
"Як у Косово майже побороли корупцію": інтерв'ю з прем'єром Альбіном Курті
12:09
PR
Англійська мова для школярів: на що звернути увагу
12:06
OPINION
Путін — щур, який забивається в куток і чекає
11:53
У ЗСУ впроваджують нові покращені стандарти стоматологічної допомоги військовим
11:51
Дональд Трамп
"Зеленський вирішив, що хоче воювати. Він не мав цього робити": Трамп заявив, що домовитися з РФ можна було "легко"
11:43
художній музей Лувр
Протікання, переповнення туристами та невідповідні умови: директорка Лувру Лоранс де Кар занепокоєна станом музею
11:28
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Від Москви до окупованого Криму: Згурець про атаку БПЛА по військових об'єктах РФ
Більше новин