Партнерський матеріал

Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців

22 листопада, 2024 п'ятниця
14:16

Як би ви відреагували, якби ваша дитина намалювала Шевченка у джинсах? Таке зображення, звісно, про актуальність поета – художники на кшталт Андрія Єрмоленка неодноразово зображали Кобзаря в сучасному одязі. І трохи про нерозуміння маленьким митцем епохи, коли жив Тарас Григорович. Мені було досить складно зненацька відповісти на запитання сина, чому ж Шевченко не носив джинси. Ми переглянули фото поета й зробили висновок, що Шевченко джинсів не любив

Зміст

Якби тоді мені трапилася в руки книжка "501 факт, який треба знати з... історії України", я б пояснила, чому джинси потрапили на територію України більш аніж через 100 років після їх винайдення у США. На щастя, зараз книжкові полиці рясніють дитячою пізнавальною літературою про видатних людей та важливі події в історії країни (що ж, зарахуємо й появу джинсів до цього списку). Ось кілька книжок – написаних сучасною мовою, яскравих, не переобтяжених датами й термінологією, – що стануть для дитини чудовим місточком до знань про Україну та українців.

"Книжечка-мандрівочка. Харків"  Сергiй Жадан, Ірина Тараненко, Марта Лешак, Марія Воробйова



Ця абетка є частиною чудового циклу "книжечок-мандрівочок" містами України: Черніговом, Запоріжжям, Миколаєвом, Сумами, Харковом, Києвом, Львовом, Одесою. Автори кожної книжки – безмежно залюблені у рідний край люди. Навряд чи той, хто не відчув місто, не зчитав його ДНК, опише стільки непересічних історій та унікальних рис. 

Наприклад, літера "Ж" у харківській книзі представлена цитатою Сергія Жадана: "Я дуже люблю Харків, приїхав сюди у сімнадцять років і прожив тут усе своє доросле життя", - розповідає письменник. На ілюстрації він стоїть поміж кольорових собак, що є кумедним натяком на назву його музичного гурту. Буква "І" розповідає про поштові індекси, які вперше впровадили саме в Харкові у 1932 році. А літера "Ї" - про легендарний велосипед "УкраЇна", що в середині минулого століття виготовлявся у Харкові та експортувався до 30 країн світу. 

Є тут інформація і про відомих місцевих модельєрів, і про художників-авангардистів, і про талановитих поетів, що мешкали в будинку "Слово". Про мистецький будинок у формі літери "С", мешканці якого були репресовані в радянський період, після нашумілого фільму точно знають дорослі. А "книжечка-мандрівочка" є хорошою нагодою коротко, без сумних деталей, розповісти про пам’ятку архітектури дітям. 

 

"501 факт, який треба знати з... історії України"  Анна та Андрій Шиманські



Найперше враження від цієї книжки з історії України - після її прочитання в голові не паморочиться від дат та імен. З її сторінок можна дізнатись не лише про нащадків войовничих жінок амазонок, що в V ст. до н.е. населяли територію сучасної України, а й про ті самі джинси та за яких обставин вони дістались українцям сучасним.

Подружжя авторів-істориків точно врахувало запити найдопитливіших юних читачів. Звідки взявся тризуб? Коли в Україні з’явився перший трамвай? Чи є народною пісня "Червона рута"? А дорослі читачі з цікавістю прочитають, як Шевченко став гетьманом "Товариства мочимордія", а Іван Франко створив першу українську політичну партію. Це, власне, є "родзинкою" книжки: історичні факти у ній виступають сплетінням подій політичних, соціальних та культурних. Таким чином можна зрозуміти, що відбувалося на території України в ту, чи іншу епоху. 

Звісно "501 факт" не замінить підручника з історії України. І навряд чи автори ставили перед собою таку мету. Це перелік коротких фактів для тих дорослих, які хочуть заповнити лакуни в знаннях з історії. І для тих дітей, які хочуть більше дізнатися про свою країну, зрозуміти причини подій, що їх оточують.  
 

"Космічні пухнастики вчать українську"  Леся Мовчун


Яскрава, динамічна, пригодницька – чи могли би ви раніше описати так книжку з української мови? Письменниця й мовознавиця Леся Мовчун поставила перед собою амбітне завдання: у веселій ігровій формі розповісти школярам про особливості українського словотвору, фонетики та синтаксису. Так з’явилася книжка "Космічні пухнастики вчать українську".

Герої книжки –  космічні пухнастики Чух і Пух – прилітають на Землю і розуміють, що для спілкування на цій планеті їм доведеться вивчити мову. Але вони анічогісінько не знають про те, що таке слово, а тим паче - що таке речення і з яких частин воно складається. Ну, геть як наші маленькі читачі. На щастя, пухнастики зустрічають Олю та її брата Матвія, з якими вони разом проводять мовні експерименти та знаходять відповіді на свої запитання.

Леся Мовчун в описі до книги наголошує, що мова – не абстрактна субстанція, її можна сприймати в зрозумілих конкретних образах. І треба сказати, авторці вдалося підібрати приклади. Ось як з’являються нові слова? Матвій, Оля та пухнастики досліджують це питання на прикладі каштанових дерев: як з каштана виростає деревце, так і зі слова "земля" виростають "підземний", "позаземний", "приземлитися". 

Окремо слід відзначити ілюстрації Наталії Кудляк: у її оформленні Чух та Пух яскраві, кумедні, що робить оповідь живою й легкою для сприйняття. Розворот книжки з абеткою – мій улюблений, створює легку асоціацію між буквою, словом та явищем, яке воно позначає. Що не кажіть, а часто абетки грішать складними рідковживаними словами, яких ще немає у лексичному багажі дитини. Наприклад, біля літери "Е" дитині, що вивчає букви, логічніше бачити зображення ельфа, аніж страуса, який насправді Ему.
 

"Леонтович від А до Я" Оксана Лущевська

Серія книжок про відомих українців "від А до Я" вже давно полонила серця маленьких читачів: не лише пізнавальними текстами, а й неймовірним оформленням. Кожне видання з серії – Антонич, Шептицький, Шевченко, Франко, Кобилянська, Сковорода  – готувала окрема група авторів-дослідників та ілюстраторів. І ось, в передчутті Різдва, з’явилася книжка про композитора Миколу Леонтовича, батька легендарного "Щедрика". 

Різдвяну мелодію Леонтовича – відому в англомовній версії як "Carol of the Bells" - можуть наспівати у будь-якому куточку світу. Натомість про її автора відомо небагато. письменниця Оксана Лущевська спробувала дослідити, яким же був композитор, піаніст та збирач фольклору Микола Леонтович. У книзі ми дізнаємося про сім’ю, що сформувала у майбутнього композитора любов до музики, а також – про записування хлопцем народних пісень з вуст мандрівних лірників. Цікаво, що пізніше Леонтович по-суті надавав нового звучання українському фольклору, створюючи аранжування та перетворюючи композиції на хорові мініатюри. 

Авторка наводить факти, що вказують на характер Леонтовича (обрав фах вчителя, хоча за сімейною традицією мав би стати церковнослужителем), на його вподобання (любив кататися на велосипеді та дарувати рідним подарунки), на відчуття власної місії (участь в етнографічних експедиціях по Україні, праця урядовцем УНР). А фото з родинного архіву, уривки нотних записів композитора, чудові ілюстрації Христини Вальчук створюють атмосферну розповідь про талановитого українця, що сто років тому подарував усьому світу магію Різдва. 

Олена ЦВИК

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовились про контракт з відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати, як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість та захоплення": Путін заперечив, що "Орешнік" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль впав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять цапом-відбувайлом за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути Інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти, імовірно, контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть із грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
Більше новин