Чи можлива в Україні справжня хунта

Богдан Буткевич
28 лютого, 2017 вiвторок
11:04

Чи зможе українська армія породити лідера, що наведе лад в нашому олігархічному болоті

Про хунту в Україні заговорила останнім часом не тільки російська пропаганда, а й широкі маси населення. Які відчувають незадоволення тим, що коїться в країні. Ми зараз не про “радянопітеків”, які ностальгують на “совок” і хочуть до міфічної “матушкі-расєі”. А й про адекватну проукраїнську більшість, яка чітко висловлюється в усіх опитуваннях громадської думки: країна рухається не туди. Власне, це не дивно.

Адже головне завдання Революції Гідності так і не вирішене. Це завдання — не знесення режиму Януковича як такого, а повний демонтаж всього постколоніального олігархічно-люмпенського строю, побудованого в Україні протягом 25 років. Й який, за дрібними виключеннями, майже не зазнав змін за постмайданні роки.

Так само зберігається система, коли купка олігархів збагачується за рахунок всієї країни, зберігаючи монополію на все, що приносить серйозні гроші. Змінюється хіба прізвище того, хто є головним. На кардинальні зміни нинішня владна конфігурація так і не пішла і вже не піде — це абсолютно зрозуміло.

Середній клас все так само упосліджений та кволий, не має свого представництва в політиці. Й абсолютно не ясно, хто може переламати хребта цій системі, на диво живучій та витривалій. А сильну руку українське суспільство хоче давно. Тому чимало людей, навіть мислячих, почали задумуватися про хунту.

Не в плані нелегітимного уряду, а в плані появи автократичного лідера, який зможе забезпечити ті самі омріяні реформи, опираючись на армію. Саме так, як це відбулося в багатьох країнах. Чи не найбільш популярним виглядає досвід Південної Кореї, Туреччини та Чилі. Всюди провідну роль тут відігравала армія.


А рецепт успіху був простий. Спочатку — військовий переворот, прихід до влади або прямих військових, або ставленика генералітету. Далі — швидкі й жорсткі, на межі ламання через коліно реформи, терор проти тих, хто думає інакше, зазвичай лівих чи колабораціоністів в форматі тієї країни, про яку йде мова.


Далі — консервація ситуації на 10-15 років, із розрахунком на зміну покоління. Й потім — поступова, а іноді навіть й різка демократизація та відхід від влади військових. При цьому, армія залишається гарантом незмінності обраного курсу та головною точкою збірки суспільства. Яка готова в потрібний момент знову взяти владу в свої руки.

Фішка тут в тому, що наразі такому лідеру в Україні взятися нізвідки. Адже, власне, Віктор Янукович був уособленням цього тренду попиту на “сильну руку”. До чого ця рука призвела, це вже інша справа. Люди справді почали в часи бардаку імені Ющенка все більше хотіти “міцного господаря”, мужика, який все візьме і вирішить.

Ну, щоправда, нікого окрім Віктора Фьодоровича з’явитися й не могло. Бо та сильна рука, про яку мріють вже років з 10 чимало українців, не може народитися серед нинішнього правлячого класу. Тобто, симбіозу між злодійкуватими комсомольцями 1980-х, криміналітетом початку 1990-х та “баригами” другої половини тих-таки 1990-х. До того ж, якщо враховувати, на кого цей правлячий клас донедавна спирався.

А спирався він на “ментів” в широкому сенсі цього слова. Власне, саме вони були єдиною чітко організованою структурою в українському суспільстві станом на 2013 рік. Саме на них збирався опиратися Янукович, саме вони були головними бенефіціарами того курсу, який мала на той момент країна.

Не дивно, що передвісником Майдану стала історія з Врадіївкою, де вся країна побачила, що саме хоче побудувати Партія регіонів, опираючись на сині міліцейські мундири. Вже інша справа, що, на щастя, “мєнти” свою війну програли на лютневих вулицях столиці 2014-го. Але саме вони були головною опорою олігархічно-люмпенського режиму, що й досі при владі.

Однак, повторюся, “мєнти” свій шанс вже втратили. А ще й почалася абсолютно непотрібна  для нашої так званої “еліти” війна. Війна, яка раптом підняла на п'єдестал народної довіри та любові армію. Силу, яка, здавалось, вже безнадійно втрачена, продана та забута.

І раптом, за 3 роки, армія вийшла на перше місце за народною довірою. Військова форма стала чи не головною ознакою якості людини. Солдати стали головними героями, в них почали гратися діти, а жінки знову почали мріяти вийти заміж за лейтенанта. З’явився цілий пантеон загиблих й не менший перелік, на щастя, живих героїв.

А ще з’явилася ціла формація офіцерів, які за 2 роки роблять кар’єру й очолюють бригади, хоча ще вчора могли бути навіть штатськими. Або просто несли ярмо рабського існування українського військового до війни. Й тепер вони поступово починають заміняти собою паркетних генералів, що робили свої кар’єри на вдалих продажах військового майна та вмілому підлизуванні й підмазуванні вищого керівництва.

Чи здатне це середовище нових офіцерів вже зараз породити лідера-автократа в погонах? Скоріш за все — ні. По-перше, ці люди ще не до кінця осягнули свої інтереси, єдність як прошарку. Вони тільки поїхали вчитися до військових ВИШів, тільки знайомляться між собою на офіцерських пиятиках, тільки починають розуміти, що разом вони вже стали новою точкою збірки України.

І що вони цілком здатні стати тими, хто може перемогти жадібну зграю нинішньої псевдо-еліти. Але це може виникнути тільки трохи згодом, за кілька років. Ближче до президентських виборів. Та за умови підтримки Заходу. Хай не відкритої, за принципом: “Хай це сучий син, але це наш сучий син”.

Думаю, такого варіанту якнайбільше бояться на Банковій. Та й взагалі в усіх штабах нинішніх політичних сил та лідерів. Вони розуміють, що не розвивати армію вони просто не можуть в умовах війни — з РФ домовитися вже не вийде. В усякому разі, на тих умовах, які б влаштували наших компрадорів. Але й розуміють, що суспільство, яке об’єднане не навколо “ментів”, а армії, не потерпить більше олігархічного устрою.

Щоправда, все вищевказане зовсім не означає, що потрібен саме військовий переворот. Аж ніяк — влада завжди може взятися за розум і зробити так, щоб армія просто була становою жилою суспільства. Але не мала брати владу до своїх рук. Яким шляхом рухатиметься країна, побачимо обов’язково на власні очі. Найближчими роками. 

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
05:42
Китай
Китай швидко стає агресивнішим у своїй риториці та діях по всій Азії, - індійсько-тихоокеанське командування США
05:17
безпілотник, дрон
У Воронезькій області РФ ППО нібито збила 4 БПЛА: росіяни повідомляють про пожежу
04:53
Оновлено
Сенат США
Сенат США ухвалив пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
04:46
Пентагон
США й партнери створили потужну логістичну мережу, щоб доправити пакет допомоги в Україну якнайшвидше, - Пентагон
04:00
Оновлено
Армія РФ вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові та області: щонайменше 2 поранених
03:57
окупанти танк
ISW: РФ, імовірно, активізує наступ в найближчі тижні, напередодні очікуваного прибуття допомоги від США
03:34
Наслідки атаки на Запоріжжя 7 січня
"Наводив російські ракети на Запоріжжя": ексдепутата-комуніста Запорізької міськради засудили до 15 років тюрми
02:58
Typhoon
Велика Британія відправить до Польщі винищувачі Typhoon
01:52
Міноборони створює єдину систему надання медичної допомоги пораненим за стандартами НАТО
00:58
Сергій Кислиця
ООН має докази систематичного використання сексуального насильства Росією як знаряддя війни і тортур
00:54
Айтана Бонматі
Оголошено імена володарів спортивного "Оскара"
00:40
Валерій Залужний
В ОП повідомили, коли Залужний розпочне роботу на посаді посла у Великій Британії
00:28
Білий дім
У Білому домі розповіли, як розподілятиметься допомога Україні після надання $61 млрд
2024, вiвторок
23 квітня
23:54
Михайло Мудрик (у синій формі) та Бен Вайт, Арсенал - Челсі
"Арсенал" принизив "Челсі" в "українському дербі" та став одноосібним лідером АПЛ
23:26
Оновлено
Україна США
Україна у новому пакеті допомоги від США на $1 млрд може отримати далекобійні ракети ATACMS, - CNN
22:50
навчання ЗСУ
Для активних дій цього недостатньо, - політолог Магда про допомогу Україні від партнерів
22:44
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У Росії за підозрою у хабарництві затримали заступника міністра оборони, який курував "відновлення" Маріуполя
22:20
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із Сирським посилення ЗСУ на ключових ділянках фронту
22:00
Ексклюзив
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Поки міністри виконують вказівки Єрмака, їхні перестановки не будуть ефективними: Луценко про підозру Сольському
21:43
Микола Княжицький
Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - пряме порушення Конституції, - Княжицький
21:28
Ексклюзив
злочини росії
"Щоб жінки й в Європі, і в Балтійських країнах усвідомили, що з ними також може статися": у Польщі опублікували звіт про звірства росіян проти українок
21:13
Оновлено
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів. У МЗС дали роз'яснення
20:34
Київські митники вилучили з посилки три археологічні артефакти з 6 тисячоліття до н.е.
Артефакти з 6 тисячоліття до н.е.: київські митники вилучили цінну знахідку
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Андрій Єрмак. З топу Time – у прем’єри?
20:02
ЗСУ. кулемет
Сили оборони відбили 59 ворожих атак за добу: найактивніше росіяни наступали на Новопавлівському, Бахмутському й Авдіївському напрямках
20:00
Єнс Столтенберг
"Створюємо довгострокові плани фінансових зобов'язань": Столтенберг про допомогу НАТО Україні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 790-го дня війни: три "урали" мертвих окупантів у Маріуполі і найбільший пакет військової допомоги від Британії
19:34
Ексклюзив
Карта бойових дій Бахмут 23.04.24
Противник стягнув до Часового Яру велику кількість техніки й особового складу, - майор НГУ Кожубенко
19:24
Митрополит Епіфаній і Гундяєв
У ВСУ прокоментували перше в Україні рішення про законність переходу громади з УПЦ МП до ПЦУ
19:14
Україна_Словаччина
Українці подякували словацькому народу за підтримку збору на боєприпаси після відмови уряду долучитися до чеської ініціативи
19:02
На фото: "Дедпул і Росомаха"
Вийшов новий трейлер фільму "Дедпул і Росомаха", який побив рекорд всесвіту Marvel
19:01
Ріші Сунак
Британія переведе оборонну промисловість на військову основу
18:23
Данія
Данія надасть Україні €380 млн для критичної інфраструктури, яка використовує відновлювальну енергетику
18:21
На фото: Том Йорк з Radiohead
Фронтмен Radiohead Том Йорк випустив дві пісні, які стали саундтреками до фільму Confidenza
18:18
Ексклюзив
Джо Байден
У Defense Express пояснили, що таке президентське вилучення, яке має пройти законопроєкт про допомогу від США
18:18
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
Кабмін виділив ще 8 млрд грн на будівництво фортифікацій
18:09
OPINION
Богдан Логвиненко
Про типаж Вікторії Спартц
18:01
Новини компаній
Переваги металопластикових вікон
18:00
Литва прапор
Литва планує закупити для України радари ППО
17:52
Дамба ДніпроГЕС, Запоріжжя
На Дніпрогес триває розбір завалів і демонтаж, про відновлення енергетичної складової наразі не йдеться, - голова Запорізької ОВА
Більше новин