Чи можлива в Україні справжня хунта

Богдан Буткевич
28 лютого, 2017 вiвторок
11:04

Чи зможе українська армія породити лідера, що наведе лад в нашому олігархічному болоті

Зміст

Про хунту в Україні заговорила останнім часом не тільки російська пропаганда, а й широкі маси населення. Які відчувають незадоволення тим, що коїться в країні. Ми зараз не про “радянопітеків”, які ностальгують на “совок” і хочуть до міфічної “матушкі-расєі”. А й про адекватну проукраїнську більшість, яка чітко висловлюється в усіх опитуваннях громадської думки: країна рухається не туди. Власне, це не дивно.

Адже головне завдання Революції Гідності так і не вирішене. Це завдання — не знесення режиму Януковича як такого, а повний демонтаж всього постколоніального олігархічно-люмпенського строю, побудованого в Україні протягом 25 років. Й який, за дрібними виключеннями, майже не зазнав змін за постмайданні роки.

Так само зберігається система, коли купка олігархів збагачується за рахунок всієї країни, зберігаючи монополію на все, що приносить серйозні гроші. Змінюється хіба прізвище того, хто є головним. На кардинальні зміни нинішня владна конфігурація так і не пішла і вже не піде — це абсолютно зрозуміло.

Середній клас все так само упосліджений та кволий, не має свого представництва в політиці. Й абсолютно не ясно, хто може переламати хребта цій системі, на диво живучій та витривалій. А сильну руку українське суспільство хоче давно. Тому чимало людей, навіть мислячих, почали задумуватися про хунту.

Не в плані нелегітимного уряду, а в плані появи автократичного лідера, який зможе забезпечити ті самі омріяні реформи, опираючись на армію. Саме так, як це відбулося в багатьох країнах. Чи не найбільш популярним виглядає досвід Південної Кореї, Туреччини та Чилі. Всюди провідну роль тут відігравала армія.


А рецепт успіху був простий. Спочатку — військовий переворот, прихід до влади або прямих військових, або ставленика генералітету. Далі — швидкі й жорсткі, на межі ламання через коліно реформи, терор проти тих, хто думає інакше, зазвичай лівих чи колабораціоністів в форматі тієї країни, про яку йде мова.


Далі — консервація ситуації на 10-15 років, із розрахунком на зміну покоління. Й потім — поступова, а іноді навіть й різка демократизація та відхід від влади військових. При цьому, армія залишається гарантом незмінності обраного курсу та головною точкою збірки суспільства. Яка готова в потрібний момент знову взяти владу в свої руки.

Фішка тут в тому, що наразі такому лідеру в Україні взятися нізвідки. Адже, власне, Віктор Янукович був уособленням цього тренду попиту на “сильну руку”. До чого ця рука призвела, це вже інша справа. Люди справді почали в часи бардаку імені Ющенка все більше хотіти “міцного господаря”, мужика, який все візьме і вирішить.

Ну, щоправда, нікого окрім Віктора Фьодоровича з’явитися й не могло. Бо та сильна рука, про яку мріють вже років з 10 чимало українців, не може народитися серед нинішнього правлячого класу. Тобто, симбіозу між злодійкуватими комсомольцями 1980-х, криміналітетом початку 1990-х та “баригами” другої половини тих-таки 1990-х. До того ж, якщо враховувати, на кого цей правлячий клас донедавна спирався.

А спирався він на “ментів” в широкому сенсі цього слова. Власне, саме вони були єдиною чітко організованою структурою в українському суспільстві станом на 2013 рік. Саме на них збирався опиратися Янукович, саме вони були головними бенефіціарами того курсу, який мала на той момент країна.

Не дивно, що передвісником Майдану стала історія з Врадіївкою, де вся країна побачила, що саме хоче побудувати Партія регіонів, опираючись на сині міліцейські мундири. Вже інша справа, що, на щастя, “мєнти” свою війну програли на лютневих вулицях столиці 2014-го. Але саме вони були головною опорою олігархічно-люмпенського режиму, що й досі при владі.

Однак, повторюся, “мєнти” свій шанс вже втратили. А ще й почалася абсолютно непотрібна  для нашої так званої “еліти” війна. Війна, яка раптом підняла на п'єдестал народної довіри та любові армію. Силу, яка, здавалось, вже безнадійно втрачена, продана та забута.

І раптом, за 3 роки, армія вийшла на перше місце за народною довірою. Військова форма стала чи не головною ознакою якості людини. Солдати стали головними героями, в них почали гратися діти, а жінки знову почали мріяти вийти заміж за лейтенанта. З’явився цілий пантеон загиблих й не менший перелік, на щастя, живих героїв.

А ще з’явилася ціла формація офіцерів, які за 2 роки роблять кар’єру й очолюють бригади, хоча ще вчора могли бути навіть штатськими. Або просто несли ярмо рабського існування українського військового до війни. Й тепер вони поступово починають заміняти собою паркетних генералів, що робили свої кар’єри на вдалих продажах військового майна та вмілому підлизуванні й підмазуванні вищого керівництва.

Чи здатне це середовище нових офіцерів вже зараз породити лідера-автократа в погонах? Скоріш за все — ні. По-перше, ці люди ще не до кінця осягнули свої інтереси, єдність як прошарку. Вони тільки поїхали вчитися до військових ВИШів, тільки знайомляться між собою на офіцерських пиятиках, тільки починають розуміти, що разом вони вже стали новою точкою збірки України.

І що вони цілком здатні стати тими, хто може перемогти жадібну зграю нинішньої псевдо-еліти. Але це може виникнути тільки трохи згодом, за кілька років. Ближче до президентських виборів. Та за умови підтримки Заходу. Хай не відкритої, за принципом: “Хай це сучий син, але це наш сучий син”.

Думаю, такого варіанту якнайбільше бояться на Банковій. Та й взагалі в усіх штабах нинішніх політичних сил та лідерів. Вони розуміють, що не розвивати армію вони просто не можуть в умовах війни — з РФ домовитися вже не вийде. В усякому разі, на тих умовах, які б влаштували наших компрадорів. Але й розуміють, що суспільство, яке об’єднане не навколо “ментів”, а армії, не потерпить більше олігархічного устрою.

Щоправда, все вищевказане зовсім не означає, що потрібен саме військовий переворот. Аж ніяк — влада завжди може взятися за розум і зробити так, щоб армія просто була становою жилою суспільства. Але не мала брати владу до своїх рук. Яким шляхом рухатиметься країна, побачимо обов’язково на власні очі. Найближчими роками. 

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
22:39
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація ввечері 22 грудня
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
14:07
Вибух
Окупанти вдарили дроном по Бериславу: загинув цивільний
14:00
OPINION
У війні на виснаження цивільне населення — найслабша ланка
Більше новин