Заговорити Брекзіт. Що відбувається із виходом Британії з ЄС

25 вересня, 2017 понедiлок
15:35

Три раунди переговорів щодо Брекзіту, які тривають з літа, особливих успіхів не досягли

Зміст

25 вересня розпочинається четвертий раунд, а вже за місяць, 22 жовтня, Європейська Рада має вирішити, чи досягли сторони «достатнього прогресу» зі спірних питань, щоб перейти від обговорення умов розлучення (пріоритет ЄС) до власне майбутніх стосунків (пріоритет Великої Британії).

Набір спірних питань не змінився, а прогрес з їх вирішення був надто повільним. Це передовсім майбутній статус британців в ЄС та громадян країн ЄС в Британії, питання фінансових зобов’язань Великої Британії, майбутнє кордону з Ірландією та пов’язана з ним доля мирного врегулювання в Північній Ірландії.

Зрештою питанням є і те, як надалі розвиватимуться стосунки Великої Британії з ЄС і чи постане необхідність перехідного періоду після офіційної дати виходу.

Найбільш проблемним залишається банальне питання грошей.

Представники ЄС з травня вдаються до риторики, що Велика Британія повинна виплатити відступні чи, на мові ЄС, «виконати свої фінансові зобов’язання»: називалися суми порядку 60 мільярдів євро.

Чіткого розрахунку, за що саме повинна заплатити Великобританія, поки немає: переговорники ЄС склали загальний перелік сфер і програм та закликали британську сторону виробити власну методологію розрахунків.

Проблема стає нагляднішою, якщо врахувати, що наразі Британія є другим чистим контрибутором до бюджету ЄС за величиною вкладених коштів: близько 10-11 млрд. євро внеску до спільного бюджету щорічно. Тільки Німеччина видає більше – понад 14 млрд., а от вже Франція замикає трійку лідерів з значно скромнішим внеском – бл. 5-6 мільярдів євро.

Втрата такого шматка фінансування вочевидь стане доволі складною для ЄС і неуникненно поставить дилему: чи то інші донори повинні будуть платити більше, чи то реципієнти європейських фондів отримувати менше. А тим часом Жан-Клод Юнкер у своїй промові від 13 вересня щодо майбутнього Європейського союзу зажадав реформ і подальшої інтеграції, які вимагають розширення, а не скорочення витрат.

Однак якщо ЄС треба гроші, то Великій Британії бракує часу. Глухий кут в переговорах та послаблення уряду після позачергових червневих виборів загострили суперечності між прихильниками жорсткого Брекзіту і розриву відносин (міністр закордонних справ Борис Джонсон) та прихильниками збереження максимально можливої кількості зв’язків з союзом (міністр фінансів Філіп Геммонд).

Щоб припинити суперечки всередині уряду і зрушити з місця переговори з ЄС, прем’єрка Тереза Мей організувала чергову програмну промову щодо Брекзіту у Флоренції 22 вересня.

Джонсон, якому видавалося що Мей схиляється до надмірних поступок, завдав удару на випередження. 15 вересня він опублікував розлогу статтю в The Telegraph, розпочавши з нищівної критики тих, хто вважає що вихід Британії з Європейського союзу може не відбутися.

«Я бачу скептицизм, чи стане нам духу, витримки, наполегливості це зробити. Вони сподіваються, що Закон про Брекзіт провалиться в прірву Палати громад чи потоне в безкінечних судових процесах. Вони вважають, що ми розчаруємося в можливості знайти вихід з ЄС і зрештою сядемо на підлогу і розплачемося, наче немовля, що загубилося в лабіринтах Гемптонського суду».

Натомість, Джонсон намагався переконати, що Брекзіт вдасться найкращим чином, яскраво описав чудові перспективи, які він відкриє перед Британією, а головне - ще раз нагадав вимоги жорсткої опції Брекзіту: вийти з єдиного ринку та митного союзу, відмовитися від юрисдикції Європейського суду справедливості та «перейняти контроль» над кордонами, грошима, законами.

Щодо болючого питання виплат Джонсон непримиренний: «Ми не збираємося платити за доступ до їхніх ринків, так само, як вони не збираються платити за доступ до нашого».

Він знову наголосив, що після Брекзіту Британія перестане виплачувати ЄС по 350 млн. фунтів на тиждень, а натомість вкладатиме їх в національну систему охорони здоров’я.

Хоча цю цифру суворо критикували як маніпулятивну і нереалістичну ще в час передреферендумної кампанії, вона знову стала публічним аргументом міністра.

Войовнича риторика Джонсона була сприйнята як виклик прем’єрці Мей та намагання окреслити червоні риски для Флорентійської промови. Складно сказати, чи запропонувала б Мей більше поступок, якби не демарш Джонсона, але вочевидь Флорентійська промова виявилася значно миролюбнішою, аніж промова в лондонському Ланкастер Хаус в січні 2017 року.

Якщо Ланкастер Хаус продемонстрував принципове налаштування на жорсткий Брекзіт, та впровадив до лексикону переговорів принцип «відсутність домовленості краще, ніж погана домовленість», то у Флоренції загальний настрій промови визначався слоганом на тлі виступу: «Спільні цінності. Спільні виклики. Спільне майбутнє»

Щодо нових пропозицій, то Велика Британія не буде розбудовувати прикордонну інфраструктуру на кордоні з Ірландією. В Британії визнали потребу близько двох років перехідного періоду після формального виходу з ЄС, під час якого країна коритиметься правилам ЄС та буде здійснювати свої зобов’язання щодо бюджету ЄС. Також Велика Британія обіцяє певним чином враховувати думку Європейського суду справедливості у справах, що стосуватимуться громадян країн ЄС, що проживають у Великобританії.

На додачу, вона також запропонувала ЄС нове безпекове партнерство. Перші реакції з ЄС наголошували на тому, що поступок наразі недостатньо і вони не настільки конкретні, як хотілося б, однак справжнє їх значення відкриється власне в процесі переговорів.

Важливо, що Мей, до розчарування функціонерів ЄС, не відмовилася від свого головного меседжу: важливіше говорити про майбутнє двосторонніх стосунків, ніж про умови розлучення. У пошуку нової моделі стосунків Мей не згодна копіювати жоден з існуючих форматів.

Вона виключила участь Британії в Європейській економічній зоні за норвезьким принципом, адже тоді треба буде коритися правилам та регулюванням ЄС без жодної можливості впливу на них. Однак і банальна зона вільної торгівлі, навіть настільки широка, як у випадку Канади, для прем’єрки теж не є достатньо амбітною. Тож творчий підхід полягає в тому, що треба разом вигадати щось нове і безпрецедентне:

«І якщо ми зможемо це зробити, то коли цей розділ європейської історії буде написано, то він запам’ятається не відмінностями, з якими ми стикнулися, але візіями, які ми створили; не викликами, через які нам довелося пройти, але креативністю, з допомогою якої ми їх подолали, не тими стосунками, які завершилися, але початком нового партнерства.

Партнерства інтересів і партнерства цінностей, партнерства амбіцій для спільного майбуття, де Сполучене Королівство і Європейський Союз пліч-о-пліч забезпечують добробут і можливості для наших народів»

Після Юнкера і Мей, 26 вересня риторичну естафету перехопить Емманюель Макрон, який планує виголосити в Сорбонні свій план щодо майбутнього Європи. Залишилося тільки дочекатися, яка саме з вересневого параду промов переживе зиму. 

Надія Коваль, експерт Ради зовнішньої політики "Украінська призма" та Українського інституту майбутнього"

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.61
  • EUR
    Купівля 43.36
    Продаж 44.12
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
18 листопада
09:23
Прапор США
США та Філіппіни підписали нову безпекову угоду перед поверненням Трампа в Білий дім
09:16
Ексклюзив
"Навіщо про це так сильно кричати у ЗМІ?": боєць ЗСУ Ієвлєв про дозвіл Україні бити вглиб РФ
08:57
Луганський аеропорт
Окупанти оголосили про плани відновити знищений понад 10 років тому аеропорт у Луганську, - ОВА
08:55
Оновлено
У Сумах через ракетний удар по багатоповерхівці загинули 11 людей, серед яких двоє дітей, понад 80 поранених
08:50
Медіадні
Медіадні Премії імені Георгія Ґонґадзе: про цензуру, травму, розслідування та увагу світових ЗМІ до України
08:35
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу сталося 149 боєзіткнень: понад 40 з них - на Курахівському напрямку
08:27
ППО
Сили ППО вночі знищили 8 з 11 російських дронів
08:21
Оновлено
електроенергія, відключення
"Ситуація складна": енергетики ДТЕК відновили електропостачання для обʼєктів критичної інфраструктури на Одещині
08:20
Нью-Делі
У Нью-Делі зафіксували найвищий рівень забруднення повітря цього року
08:05
Оновлено
Росіяни обстріляли будинки, приватний і громадський транспорт: на Херсонщині за добу загинули 4 людини
08:01
OPINION
Дозвіл США на удари углиб Росії: казка про втрачений час
08:00
Ексклюзив
Бахмут
Якщо дім залишився в окупації: що таке мелітопольський експеримент та чи є шанс отримати компенсацію за житло на ТОТ
07:57
Через російські обстріли Запорізької області за добу постраждали 6 людей
07:50
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Майже 100 дронів, 30 артсистем і 1560 окупантів: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:41
Фінляндія
Очільниця МЗС Фінляндії закликала західних лідерів припинити дзвонити Путіну
07:35
Дональд Трамп-молодший
Син Трампа назвав "імбецилами" тих, хто дозволив Україні бити ракетами вглиб Росії
07:06
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Міноборони РФ заявило про збиття 59 українських БПЛА над п'ятьма областями
06:56
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
У Чорному морі перебувають 2 російські ракетоносії, загальний залп - до 8 ракет
06:56
Хусити атакували комерційне судно в Червоному морі
06:45
водолаз із залишками БПЛА
Водолази витягнули з Київського водосховища залишки безпілотника
06:33
Кім Чен Ин
Кім Чен Ин пообіцяв нарощувати ядерний потенціал КНДР "безмежно"
05:55
Президент Литви Гітанас Науседа
"Цей день настав": президент Литви Науседа прокоментував повідомлення про дозвіл бити вглиб РФ далекобійними ракетами
05:33
міністр економіки Німеччини Роберт Хабек
Кандидат у канцлери Німеччини Хабек виступив за поставки Україні ракет Taurus
2024, неділя
17 листопада
23:55
Ізраїль, влучення ракети, випущеної з південного Лівану
Ізраїль ліквідував речника "Хезболли" у Бейруті
22:55
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Шольц зробив правильно, що зателефонував Путіну, - глава міноборони Німеччини
22:33
Оновлено
ЗМІ написали, що Байден дозволив бити вглиб РФ ракетами ATACMS: Зеленський відреагував
22:18
окупанти Бердянськ
РФ провела масове перейменування вулиць в окупованому Бердянську
21:57
Ексклюзив
театр ім.І.Франка
"Відчуття провини, що ми нічого не знаємо": драматургиня Ворожбит про причини театрального буму серед українців
21:50
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Російські дрони та ракети залетіли до Молдови під час масованої атаки по Україні
21:24
Ракета Storm Shadow
Франція та Британія дозволили Україні бити по РФ ракетами SCALP / Storm Shadow, - Le Figaro
21:15
Ексклюзив
Ґжеґож Яжина
Мене цікавить те, що психологічно відбувається після війни: польський режисер Ґжеґож Яжина про майбутню постановку в Києві
21:05
Пресреліз
Лауреати премії Paderewski за а українсько-польське порозуміння
У Львові вручили відзнаки за особливі заслуги в царині українсько-польського порозуміння
20:32
Ексклюзив
Дональд Трамп
Буде конфлікт між офіцерами безпеки, розвідки та політичним керівництвом, - керівник Центру безпекових досліджень СЕНСС Черниш про призначення Трампа
20:32
Грузія протести
У Тбілісі опозиція перекрила на 24 години вулиці й встановлює намети
20:01
OPINION
Прихід Трампа: прав на тривожність у нас більше, ніж у будь-кого у світі
20:00
Тренування з помповою рушницею Maverick M88 під час проходження БЗВП
На БЗВП мобілізованих стали навчати, як збивати дрони з рушниці
19:38
Ексклюзив
"Може утворитися два кільця оточення": військовий оглядач Попович про ситуацію на Курахівському напрямку
19:17
Світло
Завтра в усіх регіонах України виключатимуть світло. За графіком
19:12
Дональд Трамп
Команда Трампа хоче покарати офіцерів, які виводили війська з Афганістану, - NBC
18:49
Огляд
атака БПЛА на Краснодарський край
Пожежа на складі в Білгородській області, пошкоджене підприємство у Воронезькій та вибухи в Іжевську: де в росіян вибухало та палало цього тижня
Більше новин