Заговорити Брекзіт. Що відбувається із виходом Британії з ЄС

25 вересня, 2017 понедiлок
15:35

Три раунди переговорів щодо Брекзіту, які тривають з літа, особливих успіхів не досягли

Зміст

25 вересня розпочинається четвертий раунд, а вже за місяць, 22 жовтня, Європейська Рада має вирішити, чи досягли сторони «достатнього прогресу» зі спірних питань, щоб перейти від обговорення умов розлучення (пріоритет ЄС) до власне майбутніх стосунків (пріоритет Великої Британії).

Набір спірних питань не змінився, а прогрес з їх вирішення був надто повільним. Це передовсім майбутній статус британців в ЄС та громадян країн ЄС в Британії, питання фінансових зобов’язань Великої Британії, майбутнє кордону з Ірландією та пов’язана з ним доля мирного врегулювання в Північній Ірландії.

Зрештою питанням є і те, як надалі розвиватимуться стосунки Великої Британії з ЄС і чи постане необхідність перехідного періоду після офіційної дати виходу.

Найбільш проблемним залишається банальне питання грошей.

Представники ЄС з травня вдаються до риторики, що Велика Британія повинна виплатити відступні чи, на мові ЄС, «виконати свої фінансові зобов’язання»: називалися суми порядку 60 мільярдів євро.

Чіткого розрахунку, за що саме повинна заплатити Великобританія, поки немає: переговорники ЄС склали загальний перелік сфер і програм та закликали британську сторону виробити власну методологію розрахунків.

Проблема стає нагляднішою, якщо врахувати, що наразі Британія є другим чистим контрибутором до бюджету ЄС за величиною вкладених коштів: близько 10-11 млрд. євро внеску до спільного бюджету щорічно. Тільки Німеччина видає більше – понад 14 млрд., а от вже Франція замикає трійку лідерів з значно скромнішим внеском – бл. 5-6 мільярдів євро.

Втрата такого шматка фінансування вочевидь стане доволі складною для ЄС і неуникненно поставить дилему: чи то інші донори повинні будуть платити більше, чи то реципієнти європейських фондів отримувати менше. А тим часом Жан-Клод Юнкер у своїй промові від 13 вересня щодо майбутнього Європейського союзу зажадав реформ і подальшої інтеграції, які вимагають розширення, а не скорочення витрат.

Однак якщо ЄС треба гроші, то Великій Британії бракує часу. Глухий кут в переговорах та послаблення уряду після позачергових червневих виборів загострили суперечності між прихильниками жорсткого Брекзіту і розриву відносин (міністр закордонних справ Борис Джонсон) та прихильниками збереження максимально можливої кількості зв’язків з союзом (міністр фінансів Філіп Геммонд).

Щоб припинити суперечки всередині уряду і зрушити з місця переговори з ЄС, прем’єрка Тереза Мей організувала чергову програмну промову щодо Брекзіту у Флоренції 22 вересня.

Джонсон, якому видавалося що Мей схиляється до надмірних поступок, завдав удару на випередження. 15 вересня він опублікував розлогу статтю в The Telegraph, розпочавши з нищівної критики тих, хто вважає що вихід Британії з Європейського союзу може не відбутися.

«Я бачу скептицизм, чи стане нам духу, витримки, наполегливості це зробити. Вони сподіваються, що Закон про Брекзіт провалиться в прірву Палати громад чи потоне в безкінечних судових процесах. Вони вважають, що ми розчаруємося в можливості знайти вихід з ЄС і зрештою сядемо на підлогу і розплачемося, наче немовля, що загубилося в лабіринтах Гемптонського суду».

Натомість, Джонсон намагався переконати, що Брекзіт вдасться найкращим чином, яскраво описав чудові перспективи, які він відкриє перед Британією, а головне - ще раз нагадав вимоги жорсткої опції Брекзіту: вийти з єдиного ринку та митного союзу, відмовитися від юрисдикції Європейського суду справедливості та «перейняти контроль» над кордонами, грошима, законами.

Щодо болючого питання виплат Джонсон непримиренний: «Ми не збираємося платити за доступ до їхніх ринків, так само, як вони не збираються платити за доступ до нашого».

Він знову наголосив, що після Брекзіту Британія перестане виплачувати ЄС по 350 млн. фунтів на тиждень, а натомість вкладатиме їх в національну систему охорони здоров’я.

Хоча цю цифру суворо критикували як маніпулятивну і нереалістичну ще в час передреферендумної кампанії, вона знову стала публічним аргументом міністра.

Войовнича риторика Джонсона була сприйнята як виклик прем’єрці Мей та намагання окреслити червоні риски для Флорентійської промови. Складно сказати, чи запропонувала б Мей більше поступок, якби не демарш Джонсона, але вочевидь Флорентійська промова виявилася значно миролюбнішою, аніж промова в лондонському Ланкастер Хаус в січні 2017 року.

Якщо Ланкастер Хаус продемонстрував принципове налаштування на жорсткий Брекзіт, та впровадив до лексикону переговорів принцип «відсутність домовленості краще, ніж погана домовленість», то у Флоренції загальний настрій промови визначався слоганом на тлі виступу: «Спільні цінності. Спільні виклики. Спільне майбутнє»

Щодо нових пропозицій, то Велика Британія не буде розбудовувати прикордонну інфраструктуру на кордоні з Ірландією. В Британії визнали потребу близько двох років перехідного періоду після формального виходу з ЄС, під час якого країна коритиметься правилам ЄС та буде здійснювати свої зобов’язання щодо бюджету ЄС. Також Велика Британія обіцяє певним чином враховувати думку Європейського суду справедливості у справах, що стосуватимуться громадян країн ЄС, що проживають у Великобританії.

На додачу, вона також запропонувала ЄС нове безпекове партнерство. Перші реакції з ЄС наголошували на тому, що поступок наразі недостатньо і вони не настільки конкретні, як хотілося б, однак справжнє їх значення відкриється власне в процесі переговорів.

Важливо, що Мей, до розчарування функціонерів ЄС, не відмовилася від свого головного меседжу: важливіше говорити про майбутнє двосторонніх стосунків, ніж про умови розлучення. У пошуку нової моделі стосунків Мей не згодна копіювати жоден з існуючих форматів.

Вона виключила участь Британії в Європейській економічній зоні за норвезьким принципом, адже тоді треба буде коритися правилам та регулюванням ЄС без жодної можливості впливу на них. Однак і банальна зона вільної торгівлі, навіть настільки широка, як у випадку Канади, для прем’єрки теж не є достатньо амбітною. Тож творчий підхід полягає в тому, що треба разом вигадати щось нове і безпрецедентне:

«І якщо ми зможемо це зробити, то коли цей розділ європейської історії буде написано, то він запам’ятається не відмінностями, з якими ми стикнулися, але візіями, які ми створили; не викликами, через які нам довелося пройти, але креативністю, з допомогою якої ми їх подолали, не тими стосунками, які завершилися, але початком нового партнерства.

Партнерства інтересів і партнерства цінностей, партнерства амбіцій для спільного майбуття, де Сполучене Королівство і Європейський Союз пліч-о-пліч забезпечують добробут і можливості для наших народів»

Після Юнкера і Мей, 26 вересня риторичну естафету перехопить Емманюель Макрон, який планує виголосити в Сорбонні свій план щодо майбутнього Європи. Залишилося тільки дочекатися, яка саме з вересневого параду промов переживе зиму. 

Надія Коваль, експерт Ради зовнішньої політики "Украінська призма" та Українського інституту майбутнього"

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.74
    Купівля 41.74
    Продаж 42.24
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
19 грудня
13:54
Ольга Стефанішина
"Просто скасувати їх, нічим не замінивши, було неможливо": Стефанишина про ухвалення законопроєкту щодо ліквідації МСЕК
13:52
На фото: Артем Пивоваров
"Усик сказав "розірвати": Пивоваров заспівав у Ер-Ріяді під час відкритого тренування боксера
13:50
Ніна Южаніна
ФОПи закривають, тому що люди фінансово не можуть витягнути сплату всіх платежів з 1 січня, – нардепка Южаніна
13:31
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація вдень 19 грудня
13:29
Оновлено
Верховна Рада
Рада підтримала в цілому законопроєкт про ліквідацію МСЕК
13:19
Економіка рф
The Economist: Україна впевнено перемагає в економічній війні з Росією
13:18
Єврокомісар Домбровскіс підтвердив надання Україні макрофіну €18,1 млрд, перший транш очікується в січні
13:10
КПП "Псоу" на межі РФ й самопроголошеної Республіки Абхазія
Біля парламенту окупованої Абхазії сталася стрілянина: загинув депутат, є поранений
13:02
Міноборони готує адаптивний одяг для поранених бійців
12:56
електроенергія
Рівень споживання відповідає сезонним показникам: ситуація в енергосистемі 19 грудня
12:47
Юрій Бойко
Рада підтримала запит до президента про позбавлення Бойка звання "Герой України"
12:38
погода, Львів
"Майже весняна температура": прогноз погоди на 20 грудня від Наталки Діденко
12:35
путін
Путін під час "прямої лінії" запевнив, що шансів збити "Орешник" немає ні в кого, й прокоментував бої на Курщині
12:27
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У застосунку Резерв+ стався технічний збій
12:02
OPINION
Росіяни хочуть хаосу, а не перемоги Бойка на виборах
11:57
телеканал Рада, Ярослав Железняк
Компанія "Кінокіт" з орбіти ексзаступника голови ОП Тимошенка отримала підряди на понад 250 млн грн для виготовлення контенту телеканалу "Рада", – ЧЕСНО
11:49
Міжрегіональний координаційний гуманітарний штаб на Вінничині
Світовий банк посприяє модернізації медичної системи Вінниччини
11:47
Антоніу Кошта і Володимир Зеленський
Членство в ЄС і підтримка України: Кошта й Зеленський окреслили теми, які обговорять на засіданні Євроради
11:37
акція протесту біля Антимонопольного комітету
"Ще більше травмують рани": в Києві родини "людей-метеликів" протестували біля АМКУ через рішення закупити невідповідні пов’язки
11:30
Юрій Бойко
Юрія Бойка з другої спроби відкликали з комітету ВР з прав людини, деокупації та реінтеграції окупованих територій
11:19
Соловій і Дантес випустили дуетну роботу "Дівчино мила" - сучасне прочитання пісні "Прилетіла ластівочка"
11:10
Окупант на допиті зізнався, що їм наказували вбивати українських військовополонених
11:08
На фото: Тіна Кароль випустила колекцію одягу
Тіна Кароль пояснила, чому СолоХа не потрапила у лонглист Нацвідбору на Євробачення
11:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи можуть такі диверсії, як убивство російського генерала Кирилова, покращити позиції Києва у війні з Росією та чому Європі слід переходити до мислення воєнного часу. Акценти світових ЗМІ 19 грудня
10:40
Дональд Трамп
Газета Financial Times назвала Трампа людиною року
10:40
Оновлено
Росіяни атакували дронами Херсон та область: є постраждалі
10:21
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
10:18
Оновлено
вибухи на російських НПЗ
Сили оборони вночі уразили Новошахтинський НПЗ у Ростовській області РФ
10:17
Ексклюзив
Карта бойових дій за 11-18 грудня
Вугледар, Курахове, Покровськ виконали стратегічні завдання, - військовослужбовець Тимочко
10:04
лідер сирійських повстанців Ахмед аш-Шараа
"Не є загрозою": лідер сирійських повстанців Ахмед аш-Шараа закликає Захід скасувати санкції з країни
10:01
OPINION
Чому Папа Римський транслює наріжний міф московської ідеології
09:46
"Ситуація на фронті надзвичайно складна": Сирський поговорив телефоном з британським адміралом Радакіним
09:32
Ексклюзив
гроші
Як родинам військовополонених та зниклим безвісти отримати пільги: пояснила правозахисниця Денісова
09:21
Енергетика
У Росії заявили, що Грузія та Азербайджан готові допомогти їм з дефіцитом електроенергії
09:19
Оновлено
податки
Опендатабот написав про закриття понад 22,5 тис. ФОПів після підписання закону про підвищення податків. У Раді спростували
09:13
Пресреліз
Карел Комарек з проєкту "Ковчег", який профінансує місію із збереження культурної спадщини від дій агресора
Чеський фонд профінансує проєкт із захисту української культурної спадщини від дій агресора
09:06
Оновлено
РФ увечері 18 грудня обстріляла прикордоння Чернігівщини: у лікарні помер поліціянт, постраждав 16-річний підліток
08:49
Ексклюзив
Множинне громадянство паспорт
"Закрадається думка, що це робиться з двох причин": юрист Магера щодо законопроєкту про множинне громадянство
08:41
БМП. вбиті окупанти
Щонайменше 100 загиблих на Курщині: розвідка Південної Кореї назвала втрати бійців КНДР
08:36
Наступного року експерти НАТО проведуть аудит військової освіти в Україні
Більше новин