Податковий компроміс – нова корупційна схема з оптимізації оподаткування

Данило Гетманцев
8 січня, 2015 четвер
17:00
Зміст

Не так багато часу пройшло з тих пір, як Верховна Рада України попереднього скликання намагалася прийняти проекти законів, які б врегульовували процедуру досягнення так званого податкового компромісу

Чому «так званого»? Адже фактично пропоновані законопроекти не передбачали ніякого досягнення компромісу, мова йшла про «явку з повинною» для платників податків, які, ініціювавши пропонований механізм, повністю залежали від волі наших податкових органів.

Це спричинило доволі серйозні хвилювання громадськості, які вилились у цілий ряд оглядів і пропозицій вдосконалення законодавчих норм, що не віднайшли свого місця при доопрацюванні проектів.

Проте після провальних голосувань за законопроекти № 4930 та № 5043 депутати знову повертаються до наболілого питання. Як відомо, 25 грудня 2014 року Верховна Рада України таки прийняла закон (проект закону № 1071-д), який врегульовує процедуру досягнення податкового компромісу. Зараз він направлений на підпис Президенту України.

В існуючому вигляді закон про податковий компроміс створює підґрунтя для розвитку цілого ряду корупційних механізмів, що дозволять незаконно збагатитись представникам уповноважених податкових та судових органів.

Спробуємо більш детально розібратись, як саме податківці «садитимуть платників податків за стіл переговорів» і що з цього може вийти.

Так, закон передбачає, що податковий компроміс є процедурою звільнення платників податків від юридичної відповідальності за заниження податкових зобов’язань. Згідно з процедурою платнику надається можливість самому зізнатися у тому, як саме протягом трьох останніх років він ухилявся від оподаткування податком на прибуток підприємств та податком на додану вартість, шляхом подання уточнюючих розрахунків із зазначенням сум такого ухилення та операцій, внаслідок яких воно відбулося.

Після цього, сплативши 5 відсотків від такої суми, платник податків може почати все «з чистого листа». Інші 95 відсотків суми вважатимуться погашеними автоматично, штрафні санкції не застосовуватимуться, а пеня не нараховуватиметься.

І все було б насправді добре, якби не кілька «але». Перше «але» стосується факту подання платником податків уточнюючого розрахунку, що наділяє податкові органи нічим не обмеженим правом на проведення документальної перевірки платника податків. Норми закону сформульовані таким чином, що не визначають жодних чітких підстав, які б вказували на випадки проведення такої перевірки. Фактично контролюючий орган сам вирішує, проводити перевірку платника податків чи ні, керуючись виключно внутрішнім переконанням, що є просто неприпустимим явищем!!!

Платник податків стає заручником власної ж ініціативи, адже запропонована з боку податкових органів сума в 40, 50 і навіть 60 відсотків від задекларованих зобов’язань, яка здатна вплинути на «внутрішнє переконання», виглядає значно привабливіше для платника, аніж потенційно нарахована сума в податковому повідомленні-рішенні, яку фактично не можна оскаржити! Адже будь-яке оскарження такого податкового повідомлення призводитиме до виходу з процедури податкового компромісу. І ці суми потрібно буде сплатити! Пам’ятайте, ви самі зізналися в тому, що ухилялись від оподаткування, вже тоді, коли подали уточнюючий розрахунок.

 Закон передбачає можливість для податкових органів за результатами перевірки платника податків виносити довідку про те, що порушень законодавства не виявлено. Проте, що саме в даному випадку вважатиметься порушенням законодавства – не визначено. І знову ж таки – ви самі вже зізналися в тому, що ухилялися від оподаткування.

Друге «але» пов’язане із тим, що закон надає можливість включити до податкового компромісу ті суми податкових зобов’язань, стосовно яких ще відкриті адміністративні чи судові провадження з однією умовою – вони мають бути неузгоджені. Відповідно до норм статті 56 Податкового кодексу України суми податкових зобов’язань платника, які перебувають в адміністративному оскарженні стають узгодженими в день його закінчення, а при зверненні до суду – в день набрання законної сили судовим рішенням. Відомо, що рішення суду апеляційної інстанції набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, – через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Це означає, що спір у Вищому адміністративному суді України проходить вже відносно узгоджених податкових зобов’язань. Проте може скасовувати рішення судів попередніх інстанцій з поверненням справи на новий розгляд. Цим самим таке зобов’язання знову може стати неузгодженим (тобто до нього можна буде застосувати процедуру податкового компромісу) і, безперечно, зекономити. Інше питання – що ж може спонукати суд касаційної інстанції до прийняття такого рішення? Питання риторичне, хоча до певної міри і очевидне.

Також потрібно відмітити, що подаючи опис операцій, відносно яких застосовується процедура податкового компромісу, платник податків вказує своїх контрагентів. І хоча пункт 4 пропонованого розділу 92 і вказує, що «уточнення платником податків податкових зобов’язань шляхом подання уточнюючого розрахунку згідно із цим підрозділом не впливає на розмір податкових зобов’язань його контрагентів», але мусимо зауважити, що таке формулювання аж ніяк не вказує на те, що відносно них не може бути проведена податкова перевірка у загальному порядку. Що залишається робити? – Йти на податковий компроміс.

Закон не вирішує також цілу низку питань, пов’язаних із застосуванням санкцій в межах процедури податкового компромісу, звільненням від адміністративної та кримінальної відповідальності посадових осіб платників податків, які застосували дану процедуру, відкликанням податкових повідомлень-рішень за результатами досягнення компромісу та ряд термінологічних питань, торкаючись їх лише побіжно або ігноруючи взагалі.

Читаючи пояснювальну записку до закону, яка «співає» про мету встановлення діалогу між державою та платниками податків, згадуються слова С.Д. Довлатова: «Бескорыстное вранье – это не ложь, это поэзия». Шкода лишень, що в українських реаліях тут навіть до поезії далеко, це скоріше проза.

З більш детальним аналізом ризиків впровадження процедури досягнення податкового компромісу Ви зможете ознайомитись в нашому інформаційному бюлетені за посиланням http://jurimex.ua/.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
5 травня
08:44
Оновлено
Атака на Харків 5 травня, пожежа
РФ обстріляла Україну "шахедами" 5 травня: у Харкові є влучання і постраждалі, на Дніпропетровщині - руйнування
08:39
Великдень
"Після найтемнішої ночі приходить день": Сирський привітав українців з Великоднем і закликав вшанувати пам'ять загиблих воїнів
08:10
Оновлено
На фото втрати окупантів
Літак, 9 танків і 860 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
08:05
Огляд
Співачки Jerry Heil та Alyona Alyona
Євробачення-2024: усе про пісенний конкурс та участь українок alyona alyona та Jerry Heil
08:00
OPINION
Олег Манчура
На Голгофі найкраще бути о п'ятій ранку...
07:31
Українська ППО
Нічна атака РФ: українська ППО знищила 23 з 24 ворожих "шахедів"
07:25
Володимир Зеленський
ISW: оголошення Росією у розшук Зеленського, Порошенка і Павлюка є частиною операції "Майдан-3"
2024, субота
4 травня
23:40
Олександр Сирський
"Сирський заявив, що призовник має підтверджувати інвалідність у бою": росіяни запустили новий фейк
22:53
Реал, Андрій Лунін, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Реал" Луніна достроково став чемпіоном Іспанії
21:59
Архангельське
Росія окупувала Архангельське на Донеччині, - DeepState
21:48
Артем Довбик, Ла Ліга, Жирона
"Жирона" здійснила шедевральний камбек проти "Барселони" і вперше в історії вийшла в ЛЧ
21:33
Оновлено
атака РФ по Харкову, 04.05.24
Росіяни ракетою вдарили по промзоні Харкова: є 6 поранених
21:30
україна німеччина
З 1,1 млн українців в Німеччині працює лише кожен 5-й: Bild розібрався чому
21:30
Су-25
Українські воїни збили російський Су-25 над Донеччиною
21:12
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
"Путін не хоче миру, він божевільний": Зеленський пояснив, як змусити РФ залишити Україну у спокої
20:56
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Вражаючий сезон": тренер "Реала" Анчелотті публічно розхвалив гру Луніна
20:41
Садік Хан
У Лондоні пройшли вибори мера: Садік Хан пішов на третій термін
20:34
Ексклюзив
москва, кремль
Росія реалізовує "Кремлівську весну": політолог Магда про план РФ щодо дестабілізації України
20:03
ЖФК «Ворскла" - ЖФК "Кривбас" - 6:0 (4 травня 2024 року)
Жіноча "Ворскла" вдруге поспіль достроково виграла чемпіонат України
20:03
OPINION
Галина Пагутяк
Біг пес через овес…
20:02
Оновлено
"Олександрія" - "Рух" 2:2 (4 травня 2024 року)
"Рух" зіграв в бойову нічию з "Олександрією", "Оболонь" здолала ЛНЗ: результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
19:59
80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ
За добу Сили оборони відбили найбільше атак на Авдіївському напрямку
19:42
Сектор Гази
Ізраїль запропонував розділити контроль над сектором Гази з низкою арабських країн, - NYT
19:13
У Чехії відбувся мітинг проти заїзду проросійських байкерів з нагоди закінчення Другої світової війни у Європі
18:54
Оновлено
Мустафа Джемілєв
В аеропорту Кишинева затримали помічника Мустафи Джемілєва, занесеного Росією до "списку терористів"
18:52
Міністерство оборони України
Міноборони запустило онлайн-калькулятор грошового забезпечення бійців ЗСУ. Функції сервісу
18:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 4 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
18:38
ДТП
BMW з громадянами України й Білорусі влетів в дерево у Варшаві: усі загинули
18:29
старовинний гарман, Херсонщина
Військовий ТрО передав херсонському музею старовинний артефакт, який знайшов в одному з селищ області
18:12
на фото: Майк Джонсон
"Конгрес має вищі пріоритети перед виборами", - консерватори в сенаті закликали Грін відмовитись від спроби усунути Джонсона
18:02
OPINION
Борислав Береза
Арешт російських активів: гроші в обмін на відмову від окупованих територій
17:57
Оновлено
Обстріл, Харків
Росіяни вдень обстріляли три села Харківщини: загинув чоловік, госпіталізовано жінку
17:45
Оновлено
Окупанти атакували ракетами Одеський район: поранено трьох цивільних
17:41
Оновлено
порошенко зеленський
У Росії оголосили в розшук Зеленського, Порошенка та командувача Сухопутними військами Павлюка
17:16
обстріл, ППО
На Дніпропетровщині ППО збила ворожу ракету
17:06
Оновлено
ФСБ
Спецслужби РФ готують провокації у Москві чи Санкт-Петербурзі, щоб потім затримати "мусульман з вибухівкою": попередження від "Атеш"
16:56
Білгород, наслідки сходження боєприпасу
У Білгороді боєприпас з літака "аварійно зійшов" на приватний сектор: є руйнування та поранені
16:43
Мексика туризм
У Мексиці знайшли тіла трьох туристів з Австралії та США
16:30
Ексклюзив
За два роки війни Міноборони стало дуже токсичним місцем, відновити довіру до якого важко, - Ярова
16:10
хакери
Польща заявила, що також стала ціллю російських хакерів, які атакували Німеччину та Чехію
Більше новин