У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
50 відтінків антисірого: як переживати стреси у міжсезоння
У періоди міжсезоння ми переживаємо стреси. Що робити, щоб їх уникнути чи перетворити собі на користь – у психологічному дайджесті Еспресо-TV
Зміст
Насамперед, слід розуміти, що будь-яке міжсезоння - це справжній стрес для самої природи. А що вже говорити про людину, яка і тілом, і душею пов'язана з природою. Звідси випливає головний висновок, навіть аксіома: відчувати стрес у міжсезоння - це нормально і природньо.
Інша справа - як на нього реагувати і як зробити так, щоб його наслідки були або мінімальними, або взагалі не відчувалися, чи навіть перетворити його для себе на користь, що більш ніж реально, якщо усвідомлено до цього підійти.
Щоб боротися, як кажуть, треба знати, з чим конкретно боротися. У нас ця небезпека називається "стресом", отож давайте розберемо її на маленькі частинки і зрозуміємо це поняття зсередини. Повірте, багато хто вже на цьому рівні зрозуміє свої слабкі місця і до переходу в зиму буде, як свіжий огірочок!
Стрес - порушення гармонії
Виникнення несподіваної та напруженої ситуації призводить до порушення рівноваги між організмом і навколишнім середовищем. Наступає неспецифічна реакція організму у відповідь на цю ситуацію - стрес.
Тобто виникає психічна напруга, яка виникає в процесі діяльності в найбільш складних і важких умовах.
Але що варто усвідомити як перевагу стресового стану: це фізіологічна реакція, що мобілізує резерви організму і готує його до фізичної активності (супротив, боротьба, втеча). Тобто це перший дзвіночок про небезпеку, яку відчула психіка.
Стресова реакція має різний прояв у різних людей: активна - зростає ефективність діяльності, пасивна - ефективність діяльності різко зменшується. У ході розвитку стресу спостерігають три стадії, і важливо уміти розрізняти їх:
1. Стадія тривоги - виникає з появою подразника, що викликає стрес. Наявність такого подразника викликає ряд фізіологічних змін, змінюються і психічні функції.
2. Стадія опору - настає, якщо стрес фактор продовжує діяти. Тоді організм захищається від стресу, витрачаючи "резервний" запас сил, з максимальним навантаженням на всі системи організму.
3. Стадія виснаження - настає, якщо подразник продовжує діяти. При цьому відбувається зменшення можливостей протистояння стресові, тому що виснажуються резерви людини. Знижується загальна опірність організму. Стрес "захоплює" людину і може привести його до хвороби.
Тому дуже важливо розпізнати перші ознаки стресу і усунути його, бо коли "дотягнути" до третьої стадії, почнеться справжня хвороба – депресія, а це вже потребує серйозного лікування.
Тепер, коли ми знаємо, що таке стрес і "з чим його їдять", складаємо план особистого антистресу. Він підійде до будь-якого міжсезоння - як до переходу до зими, так і до весни тощо.
Будь-які зміни в природі проєктуються в людині на фізіологічному, психічному рівнях і на рівні свідомості.
Що хоче нам сказати наше тіло? Фізіологічні аспекти стресу
А наше тіло хоче нам сказати, що міжсезоння воно відчуває холод, нестачу вітамінів, брак природнього світла. Тобто найперший акцент у попередженні стресу слід надати фізіології.
- Харчування. У періоди міжсезоння воно має бути особливо збалансованим і корисним. Відкиньте все те, що заважає в цьому, не шукайте виправдань своєї бездіяльності. Збалансувати раціон можна і з невеликими витратами, якщо вже на те пішло. Беріть жири, бо, наприклад, між осінню і зимою вони потрібні. Це сало (у розумних порціях, дієтологи радять величиною із сірникову коробку на день), олії (різні), горіхи і насіння, вершкове масло, оселедці, яйця, сир. Це - природні джерела вітамінів, особливо цінного в цей час вітаміну D, якого почало вироблятися у міжсезоння значно менше, мікроелементів.
М'ясо містить незамінні амінокислоти, що створюють основу для створення білків, які захищають імунну систему. Імунітет ставимо в пріоритет!
Додавайте крупи - також різні, варіть каші, готуйте запіканки, супи, плови і все, на що спроможна фантазія. Вони беруть участь у виробленні в організмі серотоніну, який суттєво поліпшує настрій.
Додавайте крупи - також різні, варіть каші, готуйте запіканки, супи, плови і все, на що спроможна фантазія. Вони беруть участь у виробленні в організмі серотоніну, який суттєво поліпшує настрій.
Овочі - фрукти треба було вписати поза чергою: це і вітаміни, і клітковина, і всі кольори веселки – уся ця гармонія і смаків, відчуттів приносить неабияке задоволення для організму, а отже - і настрій.
Будь-які молочні продукти - мають збалансоване співвідношення вуглеводів і білків, підвищують стресостійкість, нормалізують рівень цукру в крові.
Корисні і дуже смачні антидепресанти
Корисні і дуже смачні антидепресанти
Це великий і дуже кольоровий список! Заморожені, сушені перетерті ягоди всіс кольорів веселки (чим більше - тим краще), фрукти і сухофрукти: яблука, груші, шипшина, фініки, курага, чорнослив, інжир містять у собі амінокислоту "триптофан", яка сприяє біосинтезу серотоніну в організмі. Не забули, що ми домовилися називати його "гормоном щастя"?
Чорний шоколад - натуральний антидепресант, який швидко піднімає настрій, сюди ж вписуйте банани, какао, але слідкуйте за порціями. Щоб потім не отримати інший стрес - від того, що зникла талія.
Крім продуктів, додавайте вітаміни, які порадить лікар.
- Світло. Світловий день став значно коротшим, тому попіклуйтеся про те, щоб місця, де ви перебуваєте, були освітлені яскраво чи м»яко – як вам подобається. Яскраве світло (освітлення кімнати, робочого місця) допоможе тримати себе в тонусі.
- Знову про рух, і це недаремно. Бо рух, як нам усім відомо, - це життя. Але не лякайтеся, ніхто нікого не закликає проводити марафони. Достатньо звичайної руханки, зарядки у нашому розумінні. Це може бути кілька простих фізичних вправ, які добре відомі: присідання, ходьба, те, що вмієте і що дається, але це треба робити систематично. Таким чином мозок отримує імпульс, що організм запустив усі свої функції і готовий діяти, творити, йти за успіхом!
- Повноцінний сон. У цьому також треба знати розумні межі: 7-8 годин або як порадить лікар в окремих випадках. Бо занадто мало спати у стресовій ситуації - це приблизно те саме, що і спати занадто багато. При великій кількості сну організм в'ялий і недієздатний.
- Прогулянки. Міжсезоння - час згадати себе маленькими. Пригадуєте, як ви курсували по калюжах у гумаках? Або, забувши парасолю, сміялися із себе, накривалися кольоровим пакетом з найближчого магазину і мандрували, куди пускали мама чи бабуся? І от тепер, коли ви стали дорослими, також мандруйте! Одна з частинок вашого внутрішнього "Я" дуже чекає на прогулянки і буде дуже вдячна за емоції. Прогулюйтеся найближчим парком, садом чи алеєю, якщо нема багато вільного часу, хоча б хвилин 20. В ідеалі, звісно, півтори години, але якщо поки не вдається, хоча б почніть до цього прагнути до цього.
Час, проведений на природі, - прекрасний і цілющий! Навіть пів годинки - і наша гормональна система запускає на всю продукування гормонів щастя.
Привчайте свій мозок виробляти серотонін, дофамін, мелатонін і ендорфіни! Даруйте душі красиві моменти, а вона подарує вам спокій, умиротворення і любов!
Що хоче нам сказати наша психіка?
А от вона хоче сказати, що їй стає сумно від того, що замість квітів і безлічі кольорів вона бачить сіре небо, сірі калюжі.
- Як мінімум, додайте до сірого 50 відтінків! Усюди сірість? Та не вигадуйте! А що зараз на вас? Де яскраві шарфики, шапочки і рукавички?
Жарти жартами, але це справді так: наша психіка має візуальне сприйняття. Від цього оті всі: красива - некрасива, подобається-не подобається. Тому якщо у природі сірість, урізноманітьмо її власноруч. Нехай буде сіре небо і ваш блакитний шарфик, сіре дерево і ваша бузкова шапочка. Продовжте цей список аж до того, що сірий день і ваша піжамка і каченятах і м'ячиках. Спробуйте, не пошкодуєте! Таким чином вся сірість міжсезоння набере барвистих відтінків - доведіть їх до 50, доведіть, що ви все можете!
- "Квітковий настрій" - доведено, що яскраві відтінки в одязі та оформленні житла також сприяють покращенню настрою та припливу позитивних емоцій.
- Робіть собі і родині кольорові дні - нескладно, але приємно!
- Печіть смаколики! Власноруч приготовлене печиво чи тортик – це вже відразу свято. Запах пиріжків з яблук – така ж смачна і красива історія. Пригадайте бабусині чи мамині рецепти, відродіть родинні смачні історії!
Що хоче сказати нам наша свідомість, наш мозок?
Він нічого не хоче сказати, головне - ви йому не говоріть усього, що десь чули чи хтось вам сказав. Якщо хтось сказав, що, приміром, осінь - час депресії, не треба йому це передавати, якщо ви не впевнені. Не накручуйте самі себе. Депресія - це хвороба, яка абсолютно не залежить від пори року, і якщо "полюбовно домовитися" зі стресами, то її не буде. Мозок - цікавий орган, він не сприймає емоції, а сприймає чіткі вказівки: якщо ви відправите йому імпульс "депресія", він почне в цьому напрямі працювати. Якщо, навпаки, ви відправите йому інший імпульс, приміром «краса», він почне її відстежувати всюди.
- А ще мозок дуже любить отримувати імпульси задоволення, і от зараз, у міжсезоння, можна дуже добре цим скористатися. І, що цікаво, він не має властивості встановлювати величину задоволення, тобто не розрізняє, де велике задоволення, а де мале. Наприклад, смачний напій для нього - це імпульс задоволення, цікава книжка, гарні враження від прогулянки - також.
Тому в міжсезоння ці імпульси легко і приємно робити частішими: малювати, дарувати, відкривати нові смаки, співати, танцювати, словом, творити! Робити все, що приємно!
- Не ускладнювати міжсезонні стреси іншими, так би мовити, рукотворними: намагатися нічого кардинально не міняти в особистому чи професійному плані, не втягуватися у великі проєкти, краще відкласти це на потім. Бо організму і так складно, і якщо він отримає стрес на стрес, так і до депресії рукою подати.
- Розваги для душі, а чом би й ні? Душа також чекає вашої уваги і трохи часу. Може, ви давно хотіли зайнятися чимось цікавим, випробувати себе в новому хобі? Ну от якраз і час з'явився!
- Ароматерапія - давно і успішно науково доведений спосіб боротьби з нудьгою. Ефірна олія хвої, лимона, жасмину, перцевої м'яти, ромашки сприяють підвищенню мозкової та фізичної активності. Ефірна олія шавлії, лаванди, меліси - знімають головний біль і нервову напругу. Чебрець заспокоює.
- Вмикайте гарні передчуття: новорічних свят, нових зустрічей, зрештою наступної відпустки. Щасливі передчуття запускають вироблення дофаміну і значно поліпшують настрій.
- Дозволяйте собі посумувати. Визирніть за вікно, як гарно і світло це робить природа. Сум, хвилювання, біль - це також стани, які притаманні людини і які певною мірою сприяють її самоусвідомленню, внутрішньому катарсису, розвитку і зростанню. Людині притаманні різні емоції, і це нормально. Просто знайте, що у цей момент ви відчуваєте смуток, подумайте, звідки він, використайте "фішки", подані вище.
- Обов'язково слідкуйте за своїм здоров'ям. Адже саме на періоди міжсезоння припадає загострення різноманітних захворювань. Контроль та профілактика - запорука своєчасного виявлення та запобігання проблемі.
- Знаходьте час для себе і для відпочинку.
Як ви думаєте, що було б, якби нам сказали чи ми якось би дізналися, що народилися тільки для роботи, для обов'язків і справ? Не шукайте таких відомостей, їх ніде нема. Бо світ дарує людині життя і для обов'язків і для краси, 50х50 в ідеалі. І якщо ми перетягуємо свій час і увагу в якийсь бік, порушується гармонія і баланс.
Тримайте свій баланс! Час від часу зупиняйтеся і думайте, що пішло не так, якщо баланс порушено. Зупиняйтеся в місцях сили, споглядайте на красу, спілкуйтеся з людьми чистими душею, які надихають. Нехай це буде лише маленьким вкрапленням у загалом продуктивний день, але нехай це буде!
Бо душа - вона ж така: вимотується суєтою і переживаннями, а наповнити ми її потім забуваємо. Вона, ваша маленька ідентичність, ваше мінівідображення, чекає, поки ваш мозок, свідомість дозволить їй трохи краси. Щоб знову відновитися і тримати вашу гармонію.
Терапія красою
Рівень психічного (читайте душевного, це все добре) здоров'я людини визначається за тим, як вона сприймає природу, як тішиться ранкам, як помічає красу. Уміння дивуватися всьому цьому - це природній антизапальний засіб, це те, що зміцнює наш імунітет.
Не треба знати тонкощі нейрохімії, щоб відчувати приплив гарних емоцій на природі.Природа незалежно від наших знань про це збільшує вироблення нейромедіаторів (дофаміну, серотоніну і ендорфінів).
Природа нас чує, коли ми говоримо до неї - вголос, пошепки чи подумки. Вона нас бачить, навіть якщо ми з нею - лічені хвилинки, бо зайняті. Вона нас розуміє, навіть якщо ми робимо щось таке, що й самі не завжди розуміємо. Вона вислухає нас і нікому нічого не розкаже, не буде критикувати, не буде сміятися. Бо розуміє нас і любить як своїх дітей.
Не літайте думками в минулому чи майбутньому. Побудьте з природою. Побудуте зараз.
Побудьте із собою.
Очистіть думки від мотлоху, як зараз очищається природа. Чисті думки і душа - це і є стан щастя.
І нехай говорять, що це робота, або що це банально чи стомлює. Це - не робота, а турбота про себе, а отже, і про навколишніх, про гармонію у світі. Будьте здоровими і бережіть себе!
Залиште коментар
Читайте також:
- Актуальне
- Важливе
2024, субота
23 листопада
22:38
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
21:59
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:05
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:37
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:00
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
17:23
Ексклюзив
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:03
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових