70 друзів Путіна на Французькій Рив’єрі
Станом на початок серпня по всій Франції заморожено приблизно 40 об’єктів нерухомості у рамках санкцій проти режиму Путіна та його поплічників. Йдеться здебільшого про майно найбільш медійно відомих олігархів, як-от Геннадій Тимченко, брати Ротенберги, Роман Абрамович, Михаїл Фрідман Алішер Усманов тощо
Натомість переважна маса підручних Путіна другого ешелону надалі залишається поза каральною дією санкцій. Тож ми розшукали ще 70 вілл, чиї російські власники і досі можуть дозволити собі купатися в морі, сонці і розкоші Французької Рив’єри. Хоч їхні активи також заслуговують на арешт. А їх сукупна вартість становить щонайменше 1 мільярд євро. Хіба не істотний додаток до потенційних репарацій?
Взагалі 130-кілометрова прибережна смуга від Монако до курорту Сен-Тропе у Франції – це місце найвищої концентрації російської нерухомості у Європі. Французька преса пише, що число об’єктів, які належать росіянам на Лазуровому узбережжі, може сягати тисяч. Щоправда, багато з них оформлені на родичів, підставних осіб чи компанії з Кіпру, Монако. Люксембургу, Панами, які не розкривають своїх бенефіціарів. Але значну частину все ж можна ідентифікувати. Ті 70 вілл, про які мова нижче, теж не завжди записані напряму на реальних власників, якими є російські урядовці, бізнесмени, банкіри. Усі вони ідейно чи фінансово долучилися до становлення і підтримки сучасного тоталітарного режиму у РФ, до просування наративів "русского мира", розпалювання війни в Україні й створення глобальної кризи, яка економічно руйнує і Європу також. За це й повинні відповісти. Вартість однієї такої вілли з земельною ділянкою рідко опускається нижче десятка мільйонів євро, частіше – навпаки, це кілька десятків. Так і набігає мільярд.
Ось тут наведено перелік компаній російських олігархів, що володіють нерухомістю у Франції, а також перелік земельних ділянок, які уже заморозило Міністерство фінансів країни. Їх виносимо за дужки, натомість детальніше пройдемося по тих, кого в цьому списку ще немає.
Газ і нафта
Олександр Дюков, генеральний директор компанії "ГазпромНефть", що є ключовим російським нафтоекспортером, а також голова Російського футбольного союзу. Його модерна вілла побудована в містечку Ле Кане, за 10 км від Канн і моря. Офіційно задекларована вартість – 12,5 мільйона євро. Реальна буде помітно вищою.
Леонід Федун, друга людина у нафтовій компанії "Лукойл", молодший партнер Вагіта Алекперова. Із залученням ланцюжка з багамських трастів володіє віллою JOYA у Сен-Жан-Кап-Ферра. У 2005 році купівельна вартість будинку становила 14 мільйонів євро. Нині з урахуванням інфляції і виконаних реноваційних робіт можна сміливо припускати, що ціна піднялася вище 20 мільйонів євро.
Олексій Смірнов, ще один топменеджер "Лукойла", гендиректор підрозділу "Лукойл-Нефтехим", придбав будинок на виїзді з Боль-сюр-Мер. Вартість не вказано, але на території є кілька будівель, гараж, басейн і прямий вихід до моря через задній двір.
Лариса Каланда, віцепрезидент трубопровідної компанії "Транснефть" купила на доньку Аліну віллу Les Arcades у старовинному селі Венс, одному з культових місць французьких імпресіоністів. Майном вона володіє спільно з дядьком Рашидом Шариповим. Також у їхній спільній французькій власності є й шале на гірськолижному курорті Межев.
Вадим Гурінов багато років працював генеральним директором компанії "Стройтрансгаз" Геннадія Тимченка, одного з найближчих "гаманців" Путіна. Нині ж у Гурінова власний бізнес – нафтохімічний: виробництво шин і полімерів. Ну, і власна вілла Bomma у самому центрі Антібу.
Крім того, за нафтогазодолари нерухомість на Лазуровому березі скупили президент нафтового холдингу "Альянс" Муса Бажаєв (він колись давно навіть володів Херсонським НПЗ), два колишні керівники "Роснефті" Олександр Путілов та Анатолій Локтіонов, два колишні фінансисти "Татнефті" Ільдар Гаріфулін і Євгеній Тіхтуров, засновниця російсько-швейцарського нафтотрейдера "Дуккар" Юлія Янчева, співвласник транспортної компанії "Нефтетранссервис" Олексій Ліхтенфельд, засновники Петербурзької паливної компанії Володимир Смірнов і Андрій Голубєв та ще декілька власників компаній – великих підрядників Газпрому.
Металургія
Іскандар Махмудов, засновник Уральської гірничо-металургійної компанії (УГМК), людина з першої десятки російського рейтингу багатіїв Forbes. У нього кілька об’єктів у приморському містечку Раматюель, зокрема і домашнє поле для гольфу. У червні 2022-го (від санкцій подалі) переписав усе тутешнє майно на своїх неповнолітніх дітей-трійнят і їхню матір, колишню модель Олександру Сергієнко. Оцінюється воно щонайменше у 50 млн євро й розподілено між трьома компаніями: Ecossaise Property, Ecossaise Property II i Ecossaise Operating. Поза тим, на пару зі сином від першого шлюбу Джахангіром Іскандар Махмудов володіє ще й двома замками в Долині Луари (Сhâteau de menars і Сhâteau des pins).
Люди Махмудова. На Лазурці отаборилося й кілька топменеджерів УГМК. Зокрема, генеральний директор компанії Андрій Козіцин володіє двома сусідніми будинками у Каннах на Аvenue du Roi Albert, 83 і Аvenue du Roi Albert, 85, а також ще цілим поверхом у багатоквартирному комплексі поруч. Два інших функціонери УГМК – Ігор Кудряшкін та Едуард Чухлебов - завели собі будинки у Вальорісі. Перший декларує вартість у 4,5 мільйона євро, другий не декларує взагалі. Але судячи з зображень на Google Maps, там ринкова вартість має бути значно більша – вілла Кудряшкіна та вілла Чухлебова.
Володимир Лісін. Ще один металург, власник Новолипецького меткомбінату, що ніяк не потрапляє до санкційних списків. Хоч його компанія варить сталь для російської армії, а податки її годують. Разом із сином Юрієм він володіє двома віллами у Франції. Вони розташовані по сусідству у містечку Вільфранш-сюр-Мер на Av. Louise Bordes. Перша – Villa Flora площею понад 5000 квадратних метрів, збудована ще у 1892 р. у стилі Belle Époque. Друга – сучасніша Villa Espalmador.
Володимир Стрешинський – один з найдорожчих менеджерів Росії, генеральний директор холдингу USM Алішера Усманова, до складу якого входять зокрема "Металлоинвест", Байкальська гірнича компанія та ін. У Вільфранш-сюр-Мер Стрешинський придбав віллу Le Mas des Pierres. У нього ж у власності є й замок недалеко від Парижа – Chateau de Marienthal.
Аж дві вілли в Раматюелі має колишній директор "Металлоинвесту" Вадим Левін. Співвласники вугільно-металургійного холдингу "Кокс" Андрій Зубицький і Вікторія Казак володіють віллою Della Robbia у Сен-Жан-Кап-Ферра. Подружжя уже розійшлося, а спільна хата лишилася. Сергій Лєпьошкін, засновник Прибайкальського гірничо-збагачувального комбінату та ще низки підприємств з видобутку рідкісних та коштовних металів, надбав собі будиночок у Сен-Тропе. У Росії вважають, що за бізнесом Лєпьошкіна стоїть член Ради Федерації РФ від Бурятії Ахмет Паланкоєв. А власник компанії "Алмаззолото" Ігор Володін скупив декілька квартир у Ніцці та Кань-Сюр-Мер.
Машпром, ВПК
Олексій Матвеєв нині працює заступником голови Газпромбанку, але перед тим очолював найбільший машинобудівний холдингу РФ "Объединенные машиностроительные заводы" (ОМЗ), який з-поміж іншого продукує і військову техніку. Має три вілли у місті Боль-сюр-Мер на перетині вулиць Rue Jean Bracco та Av. De la Pesidence, друга лінія від моря. У травні 2022-го завбачливо переписав усе добро, яке оцінюється у 32 мільйони євро, на сина Кіріла. Документи – LA NOUVELLE ARCADIE, VILLA GIULIA, CIRA.
Володимир Євтушенков, один з найближчих до Путіна олігархів, мажоритарний власник холдингу "Система", який активно працює на ВПК Росії. У нього три вілли на французькому курорті Сен-Жан-Кап-Фера. Про них детально писалося у розслідуванні "Радіо Свобода", тому не будемо повторюватися. У документах зафіксовано номінальну ціну лише однієї з вілл – 7 мільйонів євро. Але якщо порівнювати їх із цінами на схожі об’єкти, які зараз виставлені на продаж у Кап-Ферра, то майно Євтушенкова можна оцінити у 50-60 мільйонів євро.
Люди Євтушенкова. Давній бізнес-партнер Євтушенкова, член наглядової ради АФК "Система" Євгеній Новицький придбав і записав на дружину віллу La Frégate у Каннах за адресою 36 Avenue du Roi Albert. Там же має віллу й віцепрезидент компанії Руслан Алмакаєв – на 9 Bd Cointet. Віцепрезидент "Системи" Євгеній Чуйков володіє віллою Athena у Вільфранш-сюр-Мер. А керівник інвестиційного фонду АФК "Система" Андрій Теребенін побудував розкішну віллу в Езі.
Олег Сієнко до 2018 року очолював "Уралвагонзавод", потужний холдинг, який з-поміж іншого виробляє танки та бронетехніку. Перебуваючи на цій посаді, збудував собі віллу у Вільфранш-сюр-Мер, завбачливо оформивши її на дружину Ольгу Кузнецову.
Олександр Несіс та Ігор Циплаков є акціонерами багатопрофільної групи ИСТ, один з основних напрямків діяльності якої – управління великими промисловими активами. Несіс – мажоритарний власник ИСТ, завсідник російської сотні Forbes. Циплаков є його молодшим партнером, а водночас головою ради директорів Тихвінського вагонобудівного заводу – лідера цієї галузі в РФ. Несісу належить статусна Villa le Golfe в Антибі.
У документах навіть зафіксована її адекватна вартість – 34 мільйони євро. Циплаков теж має помешкання в Антибі. Можливо, трохи скромніше.
Банкіри
Олег В’югін – банкір-багатоверстатник. Він є головою російської асоціації учасників фондового ринку (НАУФОР), незалежним директором Московської біржі, а водночас працює на олігарха Михайла Гуцерієва, очолюючи його інвестиційний фонд "Самфар" та раду директорів "МДМ Банку", підконтрольного Гуцерієву. За свої труди отримав віллу в Антибі.
У Віталія Малкіна, власника "Импэксбанку", аж три вілли на Рив’єрі. Вони розташовані поруч у кварталі Du Castellet міста Вільфранш-сюр-Мер.
Вартість одної перевищує 20 мільйонів євро. Дві інші дещо дешевші. Але крім них у Малкіна є й інша нерухомість у Франції – маєток на острові Корсика і два шале в Куршевелі. За останні він судиться з французькими фінансовими органами, які закидають йому несплату податків. Віталій Малкін вважається бізнес-партнером нинішнього президента Грузії Бідзіни Іванішвілі. Він встиг побувати й депутатом Ради Федерації РФ попереднього скликання.
Люди з "Альфа-Груп". Майно двох співвласників "Альфа Груп" – Михаїла Фрідмана й Олексія Кузьмичова – у Франції вже заморожено. Але під арешт усе ще не потрапили антибська вілла Олега Сисуєва, голови ради директорів російського "Альфа-Банку" та вілла Андрія Рапопорта, в минулому голови правління цього ж банку, яка знаходиться у Вільфранш-сюр-Мер. Рапопорт, як і багато хто в "Альфа-Груп", є уродженцем України. Олег Сисуєв раніше був мером Самари, працював у російському уряді.
Майно на Лазуровому узбережжі ми знайшли й у віцепрезидента банку "Траст" Дмитра Бєленова, колишнього голови "Внешэкономбанку" Володимира Чернухіна, двох власників банку "Зенит" Аркадія Соколова й Максима Дьоміна (останній, між іншим, є і власником англійського клубу "Борнмут"), Айдара Котюжанського (банк "Метрополь"), Владислава Хмелевцова ("Капитал Кредит"), Дмитра Сакача ("Россита-Банк"), Надії Фоменко ("ВТБ-Лизинг"). Ще одну категорію становлять банкіри, які збанкрутували або розікрали кошти, і тепер переховуються у Франції. Але про це вже варто писати окрему історію.
Інші
Тінь Турчака. Непублічний персонаж Андрій Холоднов є на 100% людиною першого віце-спікера Ради Федерації РФ Андрія Турчака. Зараз він очолює компанію "Содружество Северо-Запад", керівником якої раніше був Турчак. Також Холоднов головує в опікунській раді пітерського дзюдо-клубу "Турбостроитель", де займалися Путін, брати Ротенберги та й сам Турчак. Схоже на те, що Холоднов є підставною особою, а фешенебельну віллу Ad Astra у Каннах за потреби використовує його високопоставлений шеф. Колись, до речі, й у самого Турчака були апартаменти в Ніцці, Він стверджує, що продав їх ще у 2016 році. Хоч можливо, житло просто перейшло до його доньки Ольги чи її чоловіка Бекарі Цулукідзе, котрі регулярно тусують на Лазурці. Зрештою, фірма, яка володіла нерухомістю в Ніцці і в засновниках якої батько і брат Андрія Турчака – Villa de Flirey – існує досі.
Рубльовські латифундисти. Тимофій Кліновський і його сини Тимур та Андрій скупили величезні земельні наділи вздовж Рубльовського шосе під Москвою. А тепер розпродують цю найдорожчу в Росії землю прокремлівській еліті. Крім того, Андрій ще й зумів вдало одружитися на доньці Михайла Касьянова, ексголови уряду РФ. У Франції Кліновські мають два сусідні об’єкти у Сен-Жан-Кап-Ферра, за адресою 22, Chemin du Roy (SCI Carpe diem 2007 i SCI Carpe diem 2008). Найближчими партнерами Кліновських є Гавриїл Юшваєв і Давид Якобашвілі, колишні співвласники продуктового холдингу "Вимм-Билль-Данн". Яскравою сторінкою у біографії Юшваєва є 9-річний тюремний термін за розбій. Якобашвілі ж вважається естетом, артколекціонером і більше живе в Монако та Франції, ніж у РФ. На Лазуровому березі. Юшваєв придбав люксусову Villa la Primavera в козирному місці у Сен-Жан-Кап-Ферра.
Гектар власного берега входить у пакет власності. Якобашвілі має віллу Carissima у Ніцці, а також постарався про будиночок для сина у місті Босолей, що поруч із Монако.
VIP-друзі. Ільдар Юнусов – батько відомого російського репера Тіматі, має віллу в Раматюель, неподалік Сен-Тропе, зареєстровану на компанію SCI VARDA. Рамзан Кадиров називає Тіматі своїм братом. А Юнусов-старший, можливо, допомагає чеченському князьку з інвестиціями. У міноритарного власника групи "Магнит" Олексія Богачова знайшлася вілла у Сен-Жан-Кап-Ферра. "Магнит" займається всім потроху – ритейлом, фармацевтикою, телекомунікаціями, а родзинка в тому, що її основним власником є зять міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова Олександр Винокуров. Російський "цукровий король" Ігор Худокормов є давнім товаришем і діловим партнером Дмитра Патрушева, сина голови російського Радбезу Миколи Патрушева. У Худокормова цілий маєток під назвою Villa Primo у малолюдній місцині поблизу Сен-Рафаеля. Де-юре власником вілли є його дружина Світлана Бородіна. Голова Народних зборів Дагестану Заур Аскендеров, може час від часу відпочити на віллі у містечку Кап-Д'Ай. Колись він вказувався у співвласниках, зараз господарем майна є його брат Каміль, виробник коньяків та іншої алкогольної продукції у Росії.
Серед власників нерухомосі на Лазуровому березі ми виявили й чимало державних відставників. Це, наприклад, ексдепутати Держдуми Андрій Голушко, Віктор Семенов, Олександр Фурман, сім’я колишнього керівника Карелії Андрія Нелідова, ексмери Волгограда (Юрій Чехов) та Нижнього Новгорода (Олег Сорокін). Перелік далеко не вичерпний. Якщо й далі ретельно шерстити Лазуровий берег, Куршевель, Париж та інші регіони Франції, можна нашукати російських маєтків ще на кілька мільярдів євро.
І в нинішній ситуації вже зовсім неважливо, зароблені ці статки чесним шляхом чи завдяки корупційним зловживанням і близькості до влади. Важливо, що всі ці люди допомогли утвердитися путінському злочинному режимові у Москві. І їхнє багатство було б неможливе без колаборації з російським режимом. Тому арешт їхнього майна є цілком обгрунтованим і виправданим. Перешкодою тут є трепетне ставлення Заходу до приватної власності як до священної корови. Тому й заморожують активи росіян надто мляво, а навіть після "заморозки" не знають, що з ними робити далі. Відтак тиск у цьому напрямку, як і в питанні мораторію на видачу віз громадянам РФ, потрібно посилювати.
- Актуальне
- Важливе