Анонс

Фестиваль музики Бориса Лятошинського: в Києві пройдуть концерти та інтелектуальні дискусії

27 грудня, 2024 п'ятниця
17:13

На честь класика ХХ століття, засновника нової української музики, у Києві вперше організовано Фестиваль музики Бориса Лятошинського – Liatoshynsky Space 2025. Він відкриється у Національній філармонії 3 січня, у день 130-річчя від дня народження композитора

Зміст

Фестиваль музики Бориса Лятошинського заснований Національною філармонією України та Фундацією Лятошинського під патронатом Міністерства культури та стратегічних комунікацій.

Еспресо - інформаційний партнер Фестивалю.

Творчість Бориса Лятошинського (1895–1968) є невіддільною унікальною частиною класичної музики. Його найпопулярніші твори, - симфонічна балада "Гражина", Третя симфонія, Слов’янський концерт, Український квінтет та інші, все частіше потрапляють у концертні програми українських та міжнародних інституцій, виконавців, приватних ініціатив.

 Життя і творчість Лятошинського, які припали на дві світові війни, більшовицький переворот, національно-визвольні змагання, період українського мистецького ренесансу, сталінський терор... Тому ще однією метою Фестивалю музики Бориса Лятошинського є осмислення концептів, які є надважливими для нашого самозбереження і подальшого розвитку. 

Ключовими концептами Фестивалю стали ПАМ’ЯТЬ, ІДЕНТИЧНОСТІ, ГЕНЕЗА, УСВІДОМЛЕНІСТЬ і ДІМ. Ним присвячені спеціально підібрані програми кожного з концертів та дискусійні панелі за участі провідних інтелектуалів. 

Програма Фестивалю музики Бориса Лятошинського - 2025 включає 5 подій, чотири з яких відбудуться у Національній філармонії України, а заключна – у Меморіальному кабінеті-музеї композитора у будинку РОЛІТ. 

3 січня. Liatoshynsky Space. ПАМ’ЯТЬ. Камерна музика.
Саме 3 січня 1895 року народився Борис Лятошинський. Програма концерту, що її представлять виконавці Національного будинку музики, складається з творів, що прозвучали на ювілейному концерті композитора далекого 3 січня 1965 року. Вони нагадували йому про минуле: відчайдушні експерименти 1920-х – Скрипкова соната – і тугу за Києвом і Україною під час Другої світової війни – Український квінтет. Ця програма дає можливість поміркувати про концепт Пам’яті з різних ракурсів: особистісного (пам’ять людини, яка згадує своє минуле) та суспільного (наша пам’ять про минуле, що говорить до нас голосами тих, кого немає поруч).
Виконавці: NotaBene chamber group, Валентина Буграк, Тетяна Гомон.

Передуватиме концерту дискусія "Українська культура під час світової кризи: шляхи порятунку і самозбереження". У ній постануть найактуальніші питання розвитку та промоції української культури в нашій країні та за її межами, обговорюватимуться виклики, що стоять перед нами в умовах війни, та перспективи на період відновлення.

Спікери: перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко,  композитор, генеральний директор Національної філармонії України Михайло Швед, директорка Мистецького Арсеналу Олеся Островська-Люта. Модератор: журналіст, телеведучий Юрій Макаров.

5 січня. Liatoshynsky Space. ІДЕНТИЧНОСТІ. Симфонічна музика #1.
Радянський період України, в який припало жити і виживати Лятошинському, змушує замислитися над тим, ким вважали себе митці, які працювали в той час, з якими естетиками, політиками, ідеологіями вони себе ототожнювали і чи ставили вони взагалі собі ці питання? Програма включає в себе один з багатостраждальних творів Лятошинського – Другу симфонію, яка під час радянської ідеологічно-політичної кампанії 1948 року була вщент розкритикованою і забороненою до виконання. 

Як противага Симфонії у цей вечір прозвучать Лірична поема пам’яті Рейнгольда Глієра (вчителя і друга Лятошинського на все життя) та Скрипковий концерт самого Глієра, що після його смерті був дописаний і оркестрований саме Лятошинським. 

Твори прозвучать у виконанні симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою Наталії Стець, соліст Андрій Павлов.

У дискусії "Радянське чи українське? Українське мистецтво радянського періоду" експерти міркуватимуть над доцільністю постановки такого питання, над проблемами сприйняття нашої історії такою, якою вона була.

Спікери: композитор і музикознавець Олексій Войтенко, письменник і літературознавець Ростислав Семків. Модератор: журналіст, телеведучий Юрій Макаров.

8 січня. Liatoshynsky Space. ГЕНЕЗА. Фортепіанна музика #1
Яке наше походження, хто ми, хто наші попередники? Ці питання можна ставити щодо належності за народженням до певної національності, релігійної спільноти, географічної локальності, соціальної страти тощо. У випадку митців це питання має й інший аспект – творчий зв’язок зі школами, напрямками, вчителями. Серед предків Лятошинського були поляки. У 1950–1960-х роках його зв’язки з Польщею зміцнювалися, можна згадати хоча б низку натхненних польським мистецтвом й історією творів: балада "Гражина", поема "На берегах Вісли", "Польська сюїта". Одним з улюблених авторів Лятошинського був Шопен. Саме твори цих двох композиторів виконуватиме у фортепіанному речиталі Максим Шадько. Поруч із драматичною сонатою сі-бемоль мінор Шопена прозвучить не менш драматична та експресивна Перша фортепіанна соната Лятошинського в обрамленні мініатюр, інспірованих шопенівською традицією.

У дискусії "Підземні ріки майбутнього: українське мистецтво 1920-х" йтиметься про тих, хто рухав українське мистецтво вперед, шукав нові сенси і новаційні форми.

Спікерки: композиторка Алла Загайкевич, мистецтвознавиця Тетяна Руденко, літературознавиця Ярина Цимбал,  журналіст і медіаексперт Андрій Куликов.

Модератор: журналіст, телеведучий Юрій Макаров.

11 січня. Liatoshynsky Space. УСВІДОМЛЕНІСТЬ. Симфонічна музика #2
Після чергової ідеологічної розправи 1951 року Лятошинський починає писати Фортепіанний концерт Слов’янський, – щоб почуватися живим, він мав працювати. 1960-ті стають своєрідним підбиттям підсумків, узагальненням і усвідомленням себе. Так виникає Четверта симфонія, яка вся виростає з однієї теми – першої п’єси фортепіанного циклу 1920-х "Відображення".

Виконавці: Національний симфонічний оркестр України, художній керівник і головний диригент Володимир Сіренко, соліст Максим Шадько.

Дискусія, що передуватиме концерту, - "Межа прийнятності: російська культура в сучасному українському просторі".

Спікери: журналіст і правозахисник Максим Буткевич, музикознавиця Анна Гадецька, філософ Вахтанг Кебуладзе. Модератор: журналіст, телеведучий Юрій Макаров.

26 січня. Liatoshynsky Space. ДІМ. Фортепіанна музика #2
Що таке Дім? Для кожного з нас це поняття має різні межі і значення. Заключна фестивальна подія відбуватиметься у Меморіальному кабінеті-музеї Бориса Лятошинського, просторі приватної квартири композитора, в якій він мешкав від 1939 року до своєї смерті. Кабінет зберігається в тому вигляді, який він мав за життя Лятошинського. На глядачів чекатиме екскурсія будинком РОЛІТ, спілкування з інтелектуалом і піаністом Євгеном Громовим, занурення у фортепіанну музику Бориса Лятошинського та його учнів Валентина Сильвестрова і Віталія Годзяцького. Вхід на подію за спеціальними запрошеннями.

Вхід на дискусії до Музичного салону (17:30) безкоштовний, за умови реєстрації:
03/01 ПАМ'ЯТЬ https://forms.gle/X9vXgAeKNVBKL9397
05/01 ІДЕНТИЧНОСТІ https://forms.gle/Cr8Na7rhGMNsWhJS6
08/01 ГЕНЕЗА https://forms.gle/M9y3GVqQ2LFt63ej9
11/01 УСВІДОМЛЕНІСТЬ https://forms.gle/wLiXGY6Sb2damLc49

Теги:
Читайте також:
Київ
+8.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.28
    Купівля 41.28
    Продаж 41.84
  • EUR
    Купівля 44.74
    Продаж 45.43
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
24 березня
23:05
Оновлено
Білий дім
Головреда The Atlantic випадково додали до секретного чату обговорення адміністрацією Трампа ударів по хуситах: у Білому домі відреагували
22:50
Ексклюзив
ЗСУ
Військовослужбовець Тимочко розповів, які напрямки ворог обрав пріоритетними на фронті
22:33
За добу на фронті сталося 138 боїв: РФ активно діє на Покровському та Лиманському напрямках
22:23
Оновлено
ЗСУ, ППО
Росіяни атакують Україну "шахедами": у низці областей лунали вибухи
22:21
Чорне море
Припинення вогню в морі: у ВМС розповіли, що це означає для України
22:03
Армія РФ просунулася біля двох населених пунктів на Донеччині, - DeepState
21:50
Ексклюзив
"Орешник" путін
"Килимовими" ударами Путін планує створити гуманітарну катастрофу в Україні, - голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко
21:40
Оновлено
"Говоримо про лінію розмежування": Трамп розкрив деталі переговорів США з Росією в Саудівській Аравії
21:21
Оновлено
У РФ повідомили про загибель в Україні пропагандистів газети "Известия" і телеканалу "Звезда"
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Подробиці знищення ворожих гелікоптерів у Білгородській області та нові деталі оборудки на закупівлі снарядів для ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
21:16
Оновлено
Росіяни атакували центр Сум: постраждали 88 людей, серед них діти
20:54
Оновлено
Джуд Беллінгем, збірна Англії
ЧС-2026: Результати й розклад матчів 2-го туру європейської кваліфікації
20:11
Ексклюзив
Дональд Трамп
Американці без України і ЄС нічого не можуть вирішити з росіянами, - політтехнолог Завгородній
20:01
OPINION
блог Павло Казарін
У нас є переможець на роль антигероя епохи. І це не російський диктатор
19:50
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Lechmar має заборгованість у 26,6 млрд грн: Згурець про закупівлю озброєння для ЗСУ через ДПСУ
19:49
Голос Америки
Закриття "Голосу Америки": до позову проти адміністрації Трампа приєдналися "Репортери без кордонів"
19:34
Дональд Трамп
Трамп пригрозив введенням тарифів проти країн, які купують нафту та газ у Венесуели
19:34
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган заявив про мобілізацію всіх дипломатичних ресурсів для закінчення війни в Україні
19:26
Дональд Трамп
Трамп очікує підписання угоди про корисні копалини з Україною найближчим часом
19:09
новини Львівщини
Бізнесу компенсуватимуть 17,4 млн грн за купівлю українських промислової техніки та обладнання
19:03
Голка І Біличагський ліс
Голова громадської ініціативи “Голка” Ірина Федорів виграла суд у нардепа Горобця
18:49
Огляд
Джордж Форман
Помер легендарний боксер Форман, а нова президентка МОК тягне Росію на Олімпіаду. Головні новини світового спорту за тиждень
18:35
Реджеп Таїп Ердоган (неділя, 28 липня 2024 року)
Ердоган назвав протести у Стамбулі "рухом насильства"
18:23
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
"Мир через силу": єврокомісар Кубілюс запевнив, що Україна може й надалі розраховувати на допомогу ЄС
18:19
Ексклюзив
Володимир Огризко
Сенатори готують резолюцію про те, що США ніколи не визнають окуповані території російськими, - Огризко
18:14
фейк, розсилка
"ТЦК викрали чоловіка з дитиною на Херсонщині": росіяни запустили відеофейк у Чехії
18:01
OPINION
блог Роман Безсмертний
У перемовній групі "кріт"
17:53
Сергій Ребров
Ребров знайшов позитив після програшу бельгійцям у Лізі націй
17:47
"Спартакіада" на ЗАЕС
"Спартакіада" на ядерному об’єкті: окупанти організували свято на ЗАЕС, з метою легітимізувати окупацію станції
17:43
Данія
"Не випадкові туристи": у Данії відреагували на анонсований візит делегації США до Гренландії
17:41
Сергій Гнезділов
Військовий Гнезділов, який повернувся на службу після СЗЧ, подав дві скарги до Конституційного Суду
17:32
Микола Калашник
Зеленський призначив Миколу Калашника головою Київської ОДА
17:24
Ексклюзив
Сербія
США підтримують Вучича, і на це варто зважати, - балканістка Шимкевич про те, як Україна має оцінювати ситуацію в Сербії
17:06
Дональд Трамп
Трамп назвав Джорджа Клуні другорядною зіркою після критики актором утиску ЗМІ
17:03
У Кривому Розі напали на журналіста місцевого видання
16:56
віце-президент США Джей Ді Венс
"Чудовий хлопець, який робить неймовірну роботу": Венс про Віткоффа після його інтервʼю Карлсону
16:51
Ексклюзив
ракети Taurus
"Єдине, що може завадити цьому - мирні переговори": аналітик Голубов про передачу Україні ракет Taurus
16:36
Олександр Мережко
"Ганебні заяви": нардеп Мережко розкритикував Віткоффа за слова про "референдуми" на ТОТ
16:24
Американський письменник українського походження Аскольд Мельничук став лауреатом премії за найкращу есеїстику в США
16:20
Покровськ
РФ відновила атаки під Покровськом після 10-денної паузи, – ОСУВ "Хортиця"
Більше новин