Аналітика

План "Б" для України – якщо США не допоможуть

Анна Родічкіна
16 березня, 2024 субота
07:59

Якими грошами Україна заміщує відсутність американської фінансової допомоги та що буде, якщо в Штатах так і не буде рішення про виділення цих коштів?

Хоча проурядові політики не перестають говорити про американську допомогу, яка “от-от надійде”, доля виділення цих коштів досі примарна. Як український бюджет зводить доходи з видатками без грошей США? Чи є в уряду “план Б” та що він означатиме для гаманців українців? Розбираємося.

Про що в тексті:

 1. Чи все так погано з міжнародною допомогою для України?
 2. Як держбюджет пройшов січень-лютий без зовнішньої допомоги?
 3. А що з запозиченнями на внутрішньому ринку і чи можуть вони послужити рятівним колом?
 4. Чи є в уряду план “Б” і як він потенційно може вплинути на українців?

1) Чи все так погано з міжнародною допомогою для України?

Днями Національний банк несподівано знизив облікову ставку з 15% річних до 14,5%, пояснивши це в тому числі частковим зниженням ризиків, пов’язаних з отриманням міжнародної допомоги. Щобільше – в центробанку побачили зрушення стосовно питання виділення коштів Україні міжнародними партнерами. Та, на жаль, про гроші США поки що не йдеться.

“У берені-квітні Україна може отримати понад $10 млрд. Активізація надходжень зовнішньої допомоги найближчим часом дозволить суттєво наростити обсяги міжнародних резервів”, – пояснив НБУ в пресрелізі.

Йдеться передовсім про погоджену Євросоюзом в кінці лютого програму Ukraine Facility, яка передбачає виділення 50 млрд євро з 2024-го по 2027 рік. Щоправда, ці гроші будуть надходити в Україну тільки за умови виконання певних кроків в площині різних реформ. “Дорожня карта” цих реформ досить не погоджена, хоча урядовці зазначають, що йдеться про суто технічне погодження. Втім, перші кошти мають надійти в Україну вже найближчим часом – 4,5 млрд євро в березні та ще 1,5 млрд євро квітневого траншу.

Крім того, Україна сподівається на ухвалення третього перегляду програми з Міжнародним валютним фондом. Рішення ради директорів має бути вже за тиждень, зазначають в НБУ.

Ще $1,5 млрд кредиту до кінця березня Україна очікує від Всесвітнього банку і приблизно стільки ж – від Канади.

“Така досить суттєва сума протягом такого короткого періоду, березнь-квітень, на яку ми розраховуємо, жодним чином, на жаль, не нівелює ризики, в які ми потрапили на початку року з втратою ритмічного надходження фінансування”, – зазначив очільник Нацбанку Андрій Пишний в ході нещодавнього пресбрифінгу.

Цього року Україна потребує $37 млрд зовнішнього фінансування. Значну частину цієї суми Київ досі розраховує отримати від США, але політичні перипетії в Сенаті ставлять це питання не тільки на паузу, але й взагалі під сумнів.

Андрій Пишний

Фото: Facebook-сторінка Андрія Пишного

2)  Як держбюджет пройшов січень-лютий без зовнішньої допомоги?

Державний бюджет у 2024 році потребує щомісяця $3 млрд зовнішнього фінансування, зазначав голова Міністерства фінансів Сергій Марченко. В січні-лютому цього року державний бюджет отримав $1,2 млрд грантів і пільгового фінансування у свій загальний фонд, свідчать дані Мінфіну. Це означає, що Україна недоотримала більш як половини зовнішнього фінансування, на яке розраховувала.

Потребу в фінансуванні фактично покрили коштом перенесення сплати державними компаніями податку на прибуток.

“В лютому Мінфін закрив “дірку” коштом рішення уряду про авансову сплату дивідендів державними банками та держпідприємствами. В результаті доходи від податку на прибуток підприємств та дивідендів було 66,8 млрд грн порівняно з 7,5 млрд грн в лютому 2023 року”, – пояснює Еспресо Олександра Бетлій, провідна наукова співробітниця та координаторка проєктів Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

Іншими словами, це не додатковий ресурс для бюджету, а перенаправлення коштів, які мали б надійти пізніше, на початок року.

Олександра Бетлій

Олександра Бетлій
Фото: Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

3) А що з запозиченнями на внутрішньому ринку і чи можуть вони послугувати рятівним колом?

Відновлення внутрішнього боргового ринку у 2023 році стало важливою віхою для макроекономічної стійкості країни, заявив на нещодавньому брифінгу голова НБУ Андрій Пишний. За його словами, це дозволило уникнути друку коштів, які були потрібні для покриття дефіциту держбюджету.

“І цей рік залишається в цьому плані не менш амбітним. Ми розраховуємо, що внутрішній борговий ринок дозволить закумулювати щонайменше 560 млрд грн відповідних державних запозичень. А відтак, облігації внутрішньої державної позики повинні залишатися привабливим гривневим активом”, – сказав Пишний.

Державні позики на внутрішньому ринку частково профінансували видатки бюджету за перші два місяці 2024 року, зауважує Олександра Бетлій. Однак в цілому держбюджет не може розраховувати на облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), адже цей борг потрібно постійно рефінансовувати – погашати та обслуговувати.

“Внутрішній борг як раз не дуже фінансує держбюджет, бо там все одно обслуговування та погашення, хоча за два місяці цього року частково вони фінансували в чистому вигляді видатки”, – пояснює Бетлій.

З нею погоджується Тарас Котович, старший фінансовий аналітик групи ICU.

“Наразі Міністерство фінансів фактично позичає кошти на внутрішньому ринку, щоб забезпечити погашення внутрішнього боргу. І лише в разі можливості – профінансувати частину видатків, на які не можуть бути витрачені кошти з міжнародної допомоги”, – каже Котович.

З початку року за допомогою ОВДП Мінфін залучив приблизно 88,2 млрд грн, а погасив – 76,6 млрд грн, наводять цифри в ICU.

“Тобто додаткових коштів за два з половиною місяці цього року отримано приблизно 11.6 млрд грн, а це еквівалент  близько $300 млн. Це зовсім небагато порівняно з міжнародною допомогою, тому й не може її замінити”, – підсумовує старший фінансовий аналітик ICU.

долари

Ілюстративне фото: www.freepik.com

4) Чи є в уряду план “Б” і як він потенційно може вплинути на українців?

На тому, що Україна має вже зараз переорієнтовуватися з зовнішнього фінансування на пошук внутрішніх ресурсів, вже давно наполягають міжнародні партнери. Зокрема, відповідно до оновленого меморандуму з Міжнародним валютним фондом (МВФ) Україна зобов’язалася знайти додаткові внутрішні джерела доходів щонайменше на 0,5% ВВП вже цього року.

У Міністерстві фінансів пропонують для пошуку цього додаткового ресурсу підвищити ставки деяких податків і зборів уже у 2024 році. Крім того, пропонується щомісячну сплату авансових платежів податку на прибуток підприємствами у сфері роздрібної торгівлі пальним. Відповідний урядовий законопроєкт очікується вже найближчим часом. Йдеться про додаткові 44 млрд грн.

Також Мінфін пропонує зобов’язати сплачувати військовий збір юридичних осіб – платників податку на прибуток підприємств і фізичних осіб-підприємців.

“Ініціатива з додаткових доходів дуже правильна. На мою думку, військовий збір для ФОПів давно треба було запровадити – ще у 2014 роках”, – каже Олександра Бетлій.

При цьому вона зауважує, що пропозиції щодо збільшення податкових ставок можуть “додати до інфляції”, але несуттєво. А от зростання ставок акцизів на пальне може відобразитися на зростанні цін.

“Найбільше питання – це додаткові акцизи по пальному: якщо вони миттєво зростуть до мінімального рівня ЄС, то це дуже стрімке зростання і тому вплив може бути відчутний. Але уряд навряд чи на це піде”, – прогнозує Олександра Бетлій.

Очікувані 0,5% ВВП не перекривають потребу від фінансуванні США.

“План Б точно напрацьовують, але я не знаю, чи він вже точно розроблений”, – каже вона.

Експерти побоюються, що якщо “план Б” не спрацює, то наступний сценарій буде для економіки негативний – це ввімкнення Національним банком друкарського станка.

“Нам дуже потрібна підтримка від США, оскільки це $8-10 млрд, які закладено в планових показниках бюджету. На жаль, якщо цих коштів не буде і інші держави також не нададуть відповідне фінансування, то виглядає так, що єдиним можливим джерелом фінансування залишиться НБУ”, – зауважує провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

На її думку, вплив на економіку залежатиме від того, про які суми буде йтись. Чи відчують в такому разі українці зміну економічної політики? Цілком імовірно – запуск друкарського станка провокує зростання цін і девальвацію гривні. При цьому соціальні виплати і зарплати, зокрема і військових, залишаться на тому ж рівні. Однак в Інституті економічних досліджень і політичних консультацій не вбачають карколомного підвищення інфляції.

 “Загалом негативним ефект на інфляцію та курс гривні може бути стриманий”, – підсумовує Бетлій.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.55
  Купівля 39.55
  Продаж 40.08
 • EUR
  Купівля 42.24
  Продаж 43.03
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 квітня
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568 зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
08:34
Судан
У Судані близько 800 тис. людей перебувають у "надзвичайній і безпосередній небезпеці", - ООН
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
08:05
порт
У Фінляндії виявили компанію портового оператора, яка наполовину належить росіянам
08:03
OPINION
Тарас Загородній
Треба ставити США перед вибором
07:45
ЗРК Patriot
Німеччина розглядає можливість закупівлі чотирьох додаткових систем ППО Patriot вартістю $1,3 млрд, - Bloomberg
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
Більше новин