Аналітика

План "Б" для України – якщо США не допоможуть

Анна Родічкіна
16 березня, 2024 субота
07:59

Якими грошами Україна заміщує відсутність американської фінансової допомоги та що буде, якщо в Штатах так і не буде рішення про виділення цих коштів?

Зміст

Хоча проурядові політики не перестають говорити про американську допомогу, яка “от-от надійде”, доля виділення цих коштів досі примарна. Як український бюджет зводить доходи з видатками без грошей США? Чи є в уряду “план Б” та що він означатиме для гаманців українців? Розбираємося.

Про що в тексті:

  1. Чи все так погано з міжнародною допомогою для України?
  2. Як держбюджет пройшов січень-лютий без зовнішньої допомоги?
  3. А що з запозиченнями на внутрішньому ринку і чи можуть вони послужити рятівним колом?
  4. Чи є в уряду план “Б” і як він потенційно може вплинути на українців?

1) Чи все так погано з міжнародною допомогою для України?

Днями Національний банк несподівано знизив облікову ставку з 15% річних до 14,5%, пояснивши це в тому числі частковим зниженням ризиків, пов’язаних з отриманням міжнародної допомоги. Щобільше – в центробанку побачили зрушення стосовно питання виділення коштів Україні міжнародними партнерами. Та, на жаль, про гроші США поки що не йдеться.

“У берені-квітні Україна може отримати понад $10 млрд. Активізація надходжень зовнішньої допомоги найближчим часом дозволить суттєво наростити обсяги міжнародних резервів”, – пояснив НБУ в пресрелізі.

Йдеться передовсім про погоджену Євросоюзом в кінці лютого програму Ukraine Facility, яка передбачає виділення 50 млрд євро з 2024-го по 2027 рік. Щоправда, ці гроші будуть надходити в Україну тільки за умови виконання певних кроків в площині різних реформ. “Дорожня карта” цих реформ досить не погоджена, хоча урядовці зазначають, що йдеться про суто технічне погодження. Втім, перші кошти мають надійти в Україну вже найближчим часом – 4,5 млрд євро в березні та ще 1,5 млрд євро квітневого траншу.

Крім того, Україна сподівається на ухвалення третього перегляду програми з Міжнародним валютним фондом. Рішення ради директорів має бути вже за тиждень, зазначають в НБУ.

Ще $1,5 млрд кредиту до кінця березня Україна очікує від Всесвітнього банку і приблизно стільки ж – від Канади.

“Така досить суттєва сума протягом такого короткого періоду, березнь-квітень, на яку ми розраховуємо, жодним чином, на жаль, не нівелює ризики, в які ми потрапили на початку року з втратою ритмічного надходження фінансування”, – зазначив очільник Нацбанку Андрій Пишний в ході нещодавнього пресбрифінгу.

Цього року Україна потребує $37 млрд зовнішнього фінансування. Значну частину цієї суми Київ досі розраховує отримати від США, але політичні перипетії в Сенаті ставлять це питання не тільки на паузу, але й взагалі під сумнів.

Андрій Пишний

Фото: Facebook-сторінка Андрія Пишного

2)  Як держбюджет пройшов січень-лютий без зовнішньої допомоги?

Державний бюджет у 2024 році потребує щомісяця $3 млрд зовнішнього фінансування, зазначав голова Міністерства фінансів Сергій Марченко. В січні-лютому цього року державний бюджет отримав $1,2 млрд грантів і пільгового фінансування у свій загальний фонд, свідчать дані Мінфіну. Це означає, що Україна недоотримала більш як половини зовнішнього фінансування, на яке розраховувала.

Потребу в фінансуванні фактично покрили коштом перенесення сплати державними компаніями податку на прибуток.

“В лютому Мінфін закрив “дірку” коштом рішення уряду про авансову сплату дивідендів державними банками та держпідприємствами. В результаті доходи від податку на прибуток підприємств та дивідендів було 66,8 млрд грн порівняно з 7,5 млрд грн в лютому 2023 року”, – пояснює Еспресо Олександра Бетлій, провідна наукова співробітниця та координаторка проєктів Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

Іншими словами, це не додатковий ресурс для бюджету, а перенаправлення коштів, які мали б надійти пізніше, на початок року.

Олександра Бетлій

Олександра Бетлій
Фото: Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

3) А що з запозиченнями на внутрішньому ринку і чи можуть вони послугувати рятівним колом?

Відновлення внутрішнього боргового ринку у 2023 році стало важливою віхою для макроекономічної стійкості країни, заявив на нещодавньому брифінгу голова НБУ Андрій Пишний. За його словами, це дозволило уникнути друку коштів, які були потрібні для покриття дефіциту держбюджету.

“І цей рік залишається в цьому плані не менш амбітним. Ми розраховуємо, що внутрішній борговий ринок дозволить закумулювати щонайменше 560 млрд грн відповідних державних запозичень. А відтак, облігації внутрішньої державної позики повинні залишатися привабливим гривневим активом”, – сказав Пишний.

Державні позики на внутрішньому ринку частково профінансували видатки бюджету за перші два місяці 2024 року, зауважує Олександра Бетлій. Однак в цілому держбюджет не може розраховувати на облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), адже цей борг потрібно постійно рефінансовувати – погашати та обслуговувати.

“Внутрішній борг як раз не дуже фінансує держбюджет, бо там все одно обслуговування та погашення, хоча за два місяці цього року частково вони фінансували в чистому вигляді видатки”, – пояснює Бетлій.

З нею погоджується Тарас Котович, старший фінансовий аналітик групи ICU.

“Наразі Міністерство фінансів фактично позичає кошти на внутрішньому ринку, щоб забезпечити погашення внутрішнього боргу. І лише в разі можливості – профінансувати частину видатків, на які не можуть бути витрачені кошти з міжнародної допомоги”, – каже Котович.

З початку року за допомогою ОВДП Мінфін залучив приблизно 88,2 млрд грн, а погасив – 76,6 млрд грн, наводять цифри в ICU.

“Тобто додаткових коштів за два з половиною місяці цього року отримано приблизно 11.6 млрд грн, а це еквівалент  близько $300 млн. Це зовсім небагато порівняно з міжнародною допомогою, тому й не може її замінити”, – підсумовує старший фінансовий аналітик ICU.

долари

Ілюстративне фото: www.freepik.com

4) Чи є в уряду план “Б” і як він потенційно може вплинути на українців?

На тому, що Україна має вже зараз переорієнтовуватися з зовнішнього фінансування на пошук внутрішніх ресурсів, вже давно наполягають міжнародні партнери. Зокрема, відповідно до оновленого меморандуму з Міжнародним валютним фондом (МВФ) Україна зобов’язалася знайти додаткові внутрішні джерела доходів щонайменше на 0,5% ВВП вже цього року.

У Міністерстві фінансів пропонують для пошуку цього додаткового ресурсу підвищити ставки деяких податків і зборів уже у 2024 році. Крім того, пропонується щомісячну сплату авансових платежів податку на прибуток підприємствами у сфері роздрібної торгівлі пальним. Відповідний урядовий законопроєкт очікується вже найближчим часом. Йдеться про додаткові 44 млрд грн.

Також Мінфін пропонує зобов’язати сплачувати військовий збір юридичних осіб – платників податку на прибуток підприємств і фізичних осіб-підприємців.

“Ініціатива з додаткових доходів дуже правильна. На мою думку, військовий збір для ФОПів давно треба було запровадити – ще у 2014 роках”, – каже Олександра Бетлій.

При цьому вона зауважує, що пропозиції щодо збільшення податкових ставок можуть “додати до інфляції”, але несуттєво. А от зростання ставок акцизів на пальне може відобразитися на зростанні цін.

“Найбільше питання – це додаткові акцизи по пальному: якщо вони миттєво зростуть до мінімального рівня ЄС, то це дуже стрімке зростання і тому вплив може бути відчутний. Але уряд навряд чи на це піде”, – прогнозує Олександра Бетлій.

Очікувані 0,5% ВВП не перекривають потребу від фінансуванні США.

“План Б точно напрацьовують, але я не знаю, чи він вже точно розроблений”, – каже вона.

Експерти побоюються, що якщо “план Б” не спрацює, то наступний сценарій буде для економіки негативний – це ввімкнення Національним банком друкарського станка.

“Нам дуже потрібна підтримка від США, оскільки це $8-10 млрд, які закладено в планових показниках бюджету. На жаль, якщо цих коштів не буде і інші держави також не нададуть відповідне фінансування, то виглядає так, що єдиним можливим джерелом фінансування залишиться НБУ”, – зауважує провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

На її думку, вплив на економіку залежатиме від того, про які суми буде йтись. Чи відчують в такому разі українці зміну економічної політики? Цілком імовірно – запуск друкарського станка провокує зростання цін і девальвацію гривні. При цьому соціальні виплати і зарплати, зокрема і військових, залишаться на тому ж рівні. Однак в Інституті економічних досліджень і політичних консультацій не вбачають карколомного підвищення інфляції.

 “Загалом негативним ефект на інфляцію та курс гривні може бути стриманий”, – підсумовує Бетлій.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
02:09
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
Більше новин