Інтерв’ю

"Багато економістів не враховують гроші США у прогнозах", — Михайло Демків

Андрій Яніцький
27 лютого, 2024 вiвторок
08:01

Фінансовий аналітик інвестгрупи ICU Михайло Демків розповів, чому поляки блокують кордон, як Україна планує наповнювати бюджет без підтримки США та чому ціни зростають все повільніше

Розмова відбулася в програмі "Коментар" на ютуб-каналі Еспресо. Нижче наводимо текстову версію, над якою працювала Дар’я Бухаріна.

Далі ви дізнаєтеся про:

  • Економічні наслідки від польської блокади українського експорту
  • Фінансову ситуацію в Україні без підтримки США
  • Темпи зростання цін в Україні

Чи можна пояснити, чому ми бачимо розсипане українське збіжжя на дорозі? 

Ці кадри були шокуючими для українців, включаючи мене. В Європі зараз проходить хвиля протестів фермерів. Поляки протестують, у Франції протестують, Бельгії, Іспанії та інших країнах. Я практично впевнений, що цей інцидент з розсипаним зерном був інспірований Росією.

В чому причини протестів?

Це постачання української продукції у Європу без мит, скасування субсидій на пальне, протест проти зеленого курсу Євросоюзу, який покликаний зробити сільське господарство більш екологічно стабільним, зменшуючи обсяги викидів – це лише декілька чинників.

Російське зерно також потрапляє на ринки ЄС?

До 2022 року обсяг імпорту сільськогосподарської з Росії до країн Європейського Союзу був невеликим і становив кілька мільярдів доларів, що є незначним на тлі імпорту інших ресурсів, таких як нафтопродукти, нафта та газ. Росія в основному постачає збіжжя не у Європу, а транзитом через порти Європи, зокрема країн Балтії та Фінляндії, на ринки за межі ЄС. Ця ситуація може виглядати дивно, адже вони можуть перевозити збіжжя, не експортуючи його в країни ЄС.

Останнім часом у пресі країн Балтії з'являється дедалі більше закликів обмежити або повністю припинити транзит російської сільськогосподарської через їхню територію, але це має відбуватися за умови спільних дій, щоб уникнути перенаправлення потоків через інші порти.

Чи може виникнути проблема на шляху євроінтеграції України через протести європейських фермерів?

На мою думку, ці протести є певним передвістям тих викликів, які Україні доведеться вирішувати на шляху до членства в Європейському Союзі. Хоча економіка України зараз не на такому високому рівні, ВВП становить близько 200 мільярдів доларів, що приблизно відповідає рівню економіки міста Мілан, Амстердама чи Брюсселя, проте Україна має значні ресурси, зокрема, у сільському господарстві. Тому нашим дипломатам та Міністерству економіки доведеться докласти багато зусиль для розв'язання цих проблем.

У Польщі висипали українське зерно

Розсипане українське зерно у Польщі.
Фото: Олександр Кубраков

Порожній бюджет — наша друга тема. Україна розраховувала на підтримку і Європи, і Америки ще наприкінці минулого року. Зараз ми бачимо, що європейці погодили 50 мільярдів на чотири роки, а у США досі тривають обговорення. Чи маємо ми альтернативний план у разі відмови підтримки з боку США?

Давайте почнемо з того, що я не погоджуюсь з формулюванням про порожній бюджет. Воно таке несе забарвлення, нібито це вина України. Наша держава стикається із значним дефіцитом бюджету, що виник через великі витрати на війну. Війна з Росією потребує великих фінансових зусиль, а наші західні партнери відчувають цю загрозу, і надають допомогу. До нашої розмови я прочитав гарну заяву пані Крісталіни Георгієвої: гроші, які Україна отримує, вона заслуговує, оскільки веде якісну політику в складних умовах. Затримка у наданні допомоги з боку США викликана внутрішніми політичними питаннями в США, і ця ситуація досить втомлююча для спостерігачів. Насправді багато економістів вже не розраховують на американські гроші у своїх прогнозах, вважаючи це приємним бонусом, якщо вони все-таки надійдуть, але не базовим сценарієм.

Яка стратегія передбачається в разі, якщо США не підтримають Україну фінансово? 

Зараз, на початку року, ми спостерігаємо більш-менш збалансований бюджет, але це не через поліпшення економічної ситуації, а через очікуваний транш від ЄС, який поки не надійшов. У перші два місяці ми витрачаємо гроші, отримані з інших джерел, але це незначна сума порівняно з тим, що має виділити ЄС та США.

Щодо можливості друку грошей НБУ, я думаю, що така опція існує. За даними опитування, яке я проводив в кінці минулого року, близько 50% експертів вважають, що цього року НБУ може друкувати гроші, якщо це стане необхідним, особливо для виплат військовим. Це не найкращий варіант, але Україна, як емітент власної валюти, може використовувати цей інструмент для фінансування витрат у кризовий період.

НБУ

Нацбанк України
Фото: bank.gov.ua

Є заарештовані російські кошти, які зберігаються в Європі. Можливо, ці гроші могли б допомогти Україні? 

Ці гроші залишаються недоступними, оскільки є питання щодо їхньої приналежності і використання. Санкції, які призвели до блокування цих коштів, стали несподіванкою для багатьох і виявилися сильнішими, ніж очікувалося. Це викликало обговорення щодо можливості використання цих грошей для підтримки України та компенсації завданої шкоди.

Але я спостерігаю, що суспільна думка у Європі все більше схиляється до того, щоб передати ці кошти нашій державі. Зараз існує деякий консенсус щодо можливості отримання прибутків від відсотків з розміщення цих коштів. Тобто йдеться не про самі прибутки від розміщення, а про додаткові незаплановані прибутки через те, що кошти не були виплачені або повернуті Росії. Це приблизно 5 млрд доларів на рік. Це великі гроші, але суттєво менші, ніж приблизно 40 мільярдів щорічної західної фінансової допомоги, яка потрібна Україні. Але навіть щодо цих 5 млрд доларів має бути рішення ЄС. Робляться зусилля щодо розробки механізмів, які дозволять використовувати ці кошти в майбутньому, але цей процес ще триває.

І остання тема: сповільнення інфляції. У річному вимірі в Україні темпи зростання цін у січні уповільнилися до 4,7% річних. Це дуже мало, це фактично орієнтир НБУ для мирних часів. Як ви оцінюєте цей показник? Чи можна цим даним вірити?

Певного роду це неправильне сприйняття цифр. Ціни не зменшуються, інфляція впала, але це не означає, що ціни зменшилися. Різниця тут в темпі: темпи зростання цін виявилися значно меншими, ніж були у 2022 році та меншими, ніж очікувалися. Але я не вважаю, що ці оцінки є помилковими, вони насправді є досить ґрунтовними.

ціни на продукти

Темпи зростання цін у 2024 році зростуть
Фото: Getty Images

Чому у 2023 році ціни зростали не так швидко? Бо нам допомогли певні обставини. Урожай був хорошим, зокрема, овочі. Наскільки я спостерігаю, ніхто не закладає у свої прогнози подібного розвитку подій у 2024 році, тому що очікувати що такі самі урожаї будуть два роки поспіль, напевно, не варто. Це означає, що темпи зростання цін, на жаль, у 2024 році прискоряться. НБУ прогнозує 8,6%, ми в себе в ICU прогнозуємо трошки більше, 10,1%.

Мені здається, що дохідність за тими ж самими депозитами чи облігаціями дозволять компенсувати приріст цін?

Буде пришвидшення, але незначне, воно не завадить інвестувати українцям в цінні папери і зберігати гроші на депозитах, не знецінюючи їх.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
14:02
Віктор Орбан
Через це страждає європейський середній клас, - Орбан заявив, що Україні треба давати менше грошей
14:02
В Одесі відкрили тимчасову експозицію, створену з 33-х куль
Зроблена із 33-х куль: в Одесі до Великодня відкрили експозицію італійських та місцевих митців
13:57
Вокзал в Очеретиному
DeepState каже про втрату двох сіл біля Очеретиного, Генштаб не підтверджує
13:51
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Поразка України призведе до "спеціальних військових операцій" Путіна у Центральній та Східній Європі, - голова МЗС Чехії
13:41
Ексклюзив
Чорне море, Крим
В "Інформаційному спротиві" назвали умови звільнення Криму та інших тимчасово окупованих територій
13:29
Україна Японія
Японія приєдналася до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей
13:26
Україна_Словаччина
"Якщо не уряд, то ми": у Словаччині за 12 днів зібрали понад €3,8 млн на снаряди для України
13:23
Дональд Туск
Одна з російських ракет впала за 15 км від польського кордону, - Туск
13:22
Євген Нищук
"Не обов’язково тільки актори": хто у Театрі Франка отримає бронь від мобілізації
13:11
Катаріна Матернова
"Україна на правильному шляху": посолка ЄС Матернова сподівається на старт переговорів із Києвом у червні
13:08
Кількість хворих на COVID-19 росте
За тиждень на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли понад 100 тис. українців
13:05
Ексклюзив
Мирослав Чех
Історик Чех: політична гра довкола мобілізації викликає подив та відчуття безвідповідальності
13:02
ДТП за участі голови РДА у Броварах: посадовець отримав підозру
12:59
новини Львова
На Вербну неділю Епіфаній проведе богослужіння у Києво-Печерській лаврі
12:51
торнадо Омаха
У США проносяться руйнівні торнадо: сотні будинків зруйновано
12:42
Обстріл психлікарні у Харкові ракетами С-300: пошкоджено комунікації, пацієнтів не розподілятимуть до інших установ
12:35
Ексклюзив
Map. Крим_2404
Експерт Коваленко: для знищення усіх С-400 та С-300 в Криму потрібно 30 ракет ATACMS, наступною ціллю стане міст
12:31
Ілюстративне фото
Росіяни атакували інфраструктурний об'єкт на Дніпропетровщині
12:26
Путін і Навальний
Розвідка США вважає, що Путін не наказував вбити Навального, - WSJ
12:08
OPINION
Олег Манчура
"Україна не має ядерної зброї, але якщо на нас нападуть — ми її застосуємо"
12:03
окупанти Маріуполь
Росіяни скасували святкування "9 травня" на ТОТ через страх перед протестами, - Нацспротив
11:53
У Києві чоловік напав із ножем на оператора АЗС
Відмовився налити бензин у бутель з під води: у Києві чоловік напав із ножем на оператора АЗС
11:23
Обстріл Вовчанська 27 квітня
Окупанти зранку атакували Вовчанськ: під завалами будинку загинув чоловік
11:18
Ексклюзив
звільнення з роботи
"Друзям все, а ворогам - закон": ексміністр соцполітики Рева про звільнення через родичів на ТОТ чи у РФ
11:18
електроенергія
У Кривому Розі й на Харківщині діють графіки відключень світла: ситуація в енергосистемі станом на 27 квітня
11:17
Прем'єр-міністр Грузії — Іраклій Кобахідзе
США попередили про зміну своєї політики щодо Грузії, якщо там схвалять закон про "іноагентів"
11:09
Завдали збитків місцевому бюджету на 8,5 млн грн: посадовці міськради Дніпра отримали підозри
11:08
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Дрони СБУ атакували військовий аеродром і два НПЗ у Краснодарському краї РФ, - ЗМІ
10:47
Оновлено
Державний секретар США Ентоні Блінкеном з Сі Цзіньпін
США готові вживати додаткових заходів проти Китаю через допомогу РФ, - Блінкен
10:43
лотерея
Керівників двох найбільших операторів державних лотерей в Україні підозрюють в організації нелегальних азартних ігор
10:37
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Дніпропетровщину уночі 27 квітня
Росія атакувала Україну ракетами: у трьох областях пошкоджені 4 ТЕС, є постраждалі
10:35
Китай - Тайвань. Повітряні провокації
Тайвань повідомив про активність військових літаків Китаю після візиту Блінкена
10:24
нафтовий танкер
Хусити вдарили ракетами по нафтовому танкеру, що прямував з Росії в Індію
10:14
Протягом доби росіяни 2 121 раз обстріляли Донеччину: поранили трьох мирних жителів
10:07
Речник Південного командування Сил оборони Дмитро Плетенчук
Росіяни бояться виводити у Чорне море власні кораблі через українську ППО, - Плетенчук
10:04
OPINION
Ольга Лень
Між ганьбою й обов'язком інколи варто обрати обов'язок
09:55
Ексклюзив
швидка
Майор запасу НГУ Гетьман прокоментував евакуацію з двох лікарень Києва
09:38
свічка
На фронті загинув український журналіст Андрій Топчій
09:16
РЛС "Подльот"
Коштує понад $5 млн: бійці ГУР уразили новітню російську РЛС "Подльот"
09:09
Володимир Зеленський
"Зеленський категорично відкидає будь-які мирні ініціативи": РФ поширює новий фейк
Більше новин