Інтерв’ю

"Багато економістів не враховують гроші США у прогнозах", — Михайло Демків

Андрій Яніцький
27 лютого, 2024 вiвторок
08:01

Фінансовий аналітик інвестгрупи ICU Михайло Демків розповів, чому поляки блокують кордон, як Україна планує наповнювати бюджет без підтримки США та чому ціни зростають все повільніше

Зміст

Розмова відбулася в програмі "Коментар" на ютуб-каналі Еспресо. Нижче наводимо текстову версію, над якою працювала Дар’я Бухаріна.

Далі ви дізнаєтеся про:

  • Економічні наслідки від польської блокади українського експорту
  • Фінансову ситуацію в Україні без підтримки США
  • Темпи зростання цін в Україні

Чи можна пояснити, чому ми бачимо розсипане українське збіжжя на дорозі? 

Ці кадри були шокуючими для українців, включаючи мене. В Європі зараз проходить хвиля протестів фермерів. Поляки протестують, у Франції протестують, Бельгії, Іспанії та інших країнах. Я практично впевнений, що цей інцидент з розсипаним зерном був інспірований Росією.

В чому причини протестів?

Це постачання української продукції у Європу без мит, скасування субсидій на пальне, протест проти зеленого курсу Євросоюзу, який покликаний зробити сільське господарство більш екологічно стабільним, зменшуючи обсяги викидів – це лише декілька чинників.

Російське зерно також потрапляє на ринки ЄС?

До 2022 року обсяг імпорту сільськогосподарської з Росії до країн Європейського Союзу був невеликим і становив кілька мільярдів доларів, що є незначним на тлі імпорту інших ресурсів, таких як нафтопродукти, нафта та газ. Росія в основному постачає збіжжя не у Європу, а транзитом через порти Європи, зокрема країн Балтії та Фінляндії, на ринки за межі ЄС. Ця ситуація може виглядати дивно, адже вони можуть перевозити збіжжя, не експортуючи його в країни ЄС.

Останнім часом у пресі країн Балтії з'являється дедалі більше закликів обмежити або повністю припинити транзит російської сільськогосподарської через їхню територію, але це має відбуватися за умови спільних дій, щоб уникнути перенаправлення потоків через інші порти.

Чи може виникнути проблема на шляху євроінтеграції України через протести європейських фермерів?

На мою думку, ці протести є певним передвістям тих викликів, які Україні доведеться вирішувати на шляху до членства в Європейському Союзі. Хоча економіка України зараз не на такому високому рівні, ВВП становить близько 200 мільярдів доларів, що приблизно відповідає рівню економіки міста Мілан, Амстердама чи Брюсселя, проте Україна має значні ресурси, зокрема, у сільському господарстві. Тому нашим дипломатам та Міністерству економіки доведеться докласти багато зусиль для розв'язання цих проблем.

У Польщі висипали українське зерно

Розсипане українське зерно у Польщі.
Фото: Олександр Кубраков

Порожній бюджет — наша друга тема. Україна розраховувала на підтримку і Європи, і Америки ще наприкінці минулого року. Зараз ми бачимо, що європейці погодили 50 мільярдів на чотири роки, а у США досі тривають обговорення. Чи маємо ми альтернативний план у разі відмови підтримки з боку США?

Давайте почнемо з того, що я не погоджуюсь з формулюванням про порожній бюджет. Воно таке несе забарвлення, нібито це вина України. Наша держава стикається із значним дефіцитом бюджету, що виник через великі витрати на війну. Війна з Росією потребує великих фінансових зусиль, а наші західні партнери відчувають цю загрозу, і надають допомогу. До нашої розмови я прочитав гарну заяву пані Крісталіни Георгієвої: гроші, які Україна отримує, вона заслуговує, оскільки веде якісну політику в складних умовах. Затримка у наданні допомоги з боку США викликана внутрішніми політичними питаннями в США, і ця ситуація досить втомлююча для спостерігачів. Насправді багато економістів вже не розраховують на американські гроші у своїх прогнозах, вважаючи це приємним бонусом, якщо вони все-таки надійдуть, але не базовим сценарієм.

Яка стратегія передбачається в разі, якщо США не підтримають Україну фінансово? 

Зараз, на початку року, ми спостерігаємо більш-менш збалансований бюджет, але це не через поліпшення економічної ситуації, а через очікуваний транш від ЄС, який поки не надійшов. У перші два місяці ми витрачаємо гроші, отримані з інших джерел, але це незначна сума порівняно з тим, що має виділити ЄС та США.

Щодо можливості друку грошей НБУ, я думаю, що така опція існує. За даними опитування, яке я проводив в кінці минулого року, близько 50% експертів вважають, що цього року НБУ може друкувати гроші, якщо це стане необхідним, особливо для виплат військовим. Це не найкращий варіант, але Україна, як емітент власної валюти, може використовувати цей інструмент для фінансування витрат у кризовий період.

НБУ

Нацбанк України
Фото: bank.gov.ua

Є заарештовані російські кошти, які зберігаються в Європі. Можливо, ці гроші могли б допомогти Україні? 

Ці гроші залишаються недоступними, оскільки є питання щодо їхньої приналежності і використання. Санкції, які призвели до блокування цих коштів, стали несподіванкою для багатьох і виявилися сильнішими, ніж очікувалося. Це викликало обговорення щодо можливості використання цих грошей для підтримки України та компенсації завданої шкоди.

Але я спостерігаю, що суспільна думка у Європі все більше схиляється до того, щоб передати ці кошти нашій державі. Зараз існує деякий консенсус щодо можливості отримання прибутків від відсотків з розміщення цих коштів. Тобто йдеться не про самі прибутки від розміщення, а про додаткові незаплановані прибутки через те, що кошти не були виплачені або повернуті Росії. Це приблизно 5 млрд доларів на рік. Це великі гроші, але суттєво менші, ніж приблизно 40 мільярдів щорічної західної фінансової допомоги, яка потрібна Україні. Але навіть щодо цих 5 млрд доларів має бути рішення ЄС. Робляться зусилля щодо розробки механізмів, які дозволять використовувати ці кошти в майбутньому, але цей процес ще триває.

І остання тема: сповільнення інфляції. У річному вимірі в Україні темпи зростання цін у січні уповільнилися до 4,7% річних. Це дуже мало, це фактично орієнтир НБУ для мирних часів. Як ви оцінюєте цей показник? Чи можна цим даним вірити?

Певного роду це неправильне сприйняття цифр. Ціни не зменшуються, інфляція впала, але це не означає, що ціни зменшилися. Різниця тут в темпі: темпи зростання цін виявилися значно меншими, ніж були у 2022 році та меншими, ніж очікувалися. Але я не вважаю, що ці оцінки є помилковими, вони насправді є досить ґрунтовними.

ціни на продукти

Темпи зростання цін у 2024 році зростуть
Фото: Getty Images

Чому у 2023 році ціни зростали не так швидко? Бо нам допомогли певні обставини. Урожай був хорошим, зокрема, овочі. Наскільки я спостерігаю, ніхто не закладає у свої прогнози подібного розвитку подій у 2024 році, тому що очікувати що такі самі урожаї будуть два роки поспіль, напевно, не варто. Це означає, що темпи зростання цін, на жаль, у 2024 році прискоряться. НБУ прогнозує 8,6%, ми в себе в ICU прогнозуємо трошки більше, 10,1%.

Мені здається, що дохідність за тими ж самими депозитами чи облігаціями дозволять компенсувати приріст цін?

Буде пришвидшення, але незначне, воно не завадить інвестувати українцям в цінні папери і зберігати гроші на депозитах, не знецінюючи їх.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:49
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
02:39
Покровськ
З початку доби 21 листопада на фронті відбулось 174 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському напрямку
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
Більше новин