Огляд

Свині солов’їні, забуті труси й котики вербальні - 5 книжок, які формують особистість

Ігор Бондар-Терещенко
8 червня, 2024 субота
09:00

…Книжки, які справді допомагають у цьому житті – вижити, зорієнтуватися, стати мудрішим. Насправді їх не так уже й багато, і нові видання у цій добірці – якраз із таких. Непересічних, важливих, потрібних. Саме вони формують особистість, визначаючи орієнтири й відповідаючи на багато важливих питань

Зміст

Ґюстав Лебон. Психологія натовпу. – К.: Арій, 2024

У наш складний час дуже важливо не стати безсловесною жертвою пропаганди, правильно розставивши пріоритети і визначивши життєві цілі. Здається, книжка Ґюстава Лебона "Психологія натовпу" цілком до цього надається. Адже як було донедавна? "Ми народилися тут, щоб пасти свині", - віршував у 1990-х Володимир Цибулько, і це була констатація "стада", до якого українців нібито споконвіку прирікала історія. "У нас і свині солов’їні", - додавав поет, і це вже було "пропагандистське" виправдання такого українського існування. Натомість "Психологія натовпу" відомого французького психолога, соціолога, антрополога та історика хоч і була опублікована ще 1895 року, але досі актуальна. Вона стала розділом соціальної психології, яка досліджує закономірності поведінки та діяльності людей у соціальних групах, і саме її автор уперше сформулював закони поведінки організованого натовпу. Іноді не дуже для того натовпу компліментарні. "Мушу, однак, пояснити читачам, чому в моїх дослідженнях я доходжу іноді абсолютно інших висновків, аніж це можна було б очікувати, на перший погляд; я вказую, наприклад, на вкрай низький розумовий рівень натовпу, включаючи сюди навіть зібрання обраних, і водночас я все-таки заявляю, що було б небезпечно торкнутися організації цих зібрань". Хай там як, але наразі мова йде про раптові соціальні зміни, спричинені діями великих груп людей. Автор намагався показати те спільне, що є між станом речей і закономірностями у психології мас. Релігія як спосіб впливу на народні маси, вплив пропаганди на настрої юрби, способи навіювання масам будь-яких, навіть згубних і руйнівних, ідей — це лише деякі з геніальних і водночас цинічних прозрінь Ґюстава Лебона. Він передбачив важливу роль натовпу в "наш час", а також схарактеризував методи впливу на нього.

Філ Джойс, Шарлотта Сіллз. Навички в гештальт-терапії. – К.: Видавництво Ростислава Бурлаки, 2024

"Уявіть, що ви - клієнт, який приходить до вас, психотерапевта, на роботу, - починають свою розповідь автори цієї книжки. -  Візуалізуйте всі види й звуки, які ви відчуваєте, коли підходите до дверей. Увійдіть до кабінету так, ніби ви є клієнтом". Пригадується, батько автора цих рядків саме так і робив: заходячи до кабінету лікаря, він у першу чергу дивився на його взуття, і якщо з-під стола визирали брудні черевики, негайно виходив. Слід визнати, робити це доводилося часто. Тому не дивно, що "Навички в гештальт-терапії" Філа Джойса та Шарлотти Сіллз являє собою збірник секретів майстерності, необхідних для успішної практики: терапевти почуваються невпевнено в таких основних аспектах якісної практики, як перша зустріч із клієнтом, оцінка рівня ризику для клієнтів, діагностування в процесі терапії, тілесна терапія, роздільна здатність етичних проблем тощо. "Те, як ви облаштуєте та підготуєте кімнату, в якій будете працювати, справить велике враження на клієнта, - ніби згадуючи авторового батька, наголошують автори. - Так само стиль вашого одягу і рівень його офіційності вплине на думку клієнта про вас і про консультування. Ці деталі будуть важливим повідомленням про вас як про особистість і терапевта, а також складуть уявлення про те, як ви маєте намір поводитися з клієнтом. У цій книзі постійно наголошується на тому, що терапевтичний досвід будується спільно – це означає, що те, як ви поводитеся з клієнтом, впливатиме на те, як клієнт поводитиметься з вами, і навпаки". Що ж до самих авторів книжки, то перший із них, Філ Джойс, — тренер, супервізор, психотерапевт і консультант, а також головний викладач на магістерському курсі з гештальт-психотерапії в лондонському Інституті Метаноя, а Шарлотта Сіллз — психотерапевтка, викладачка і супервізорка транзакційного аналізу, а також запрошена професорка Міддлсекського університету. Будемо сподіватися, що, крім цікаво написаної книжки, черевики в обох вичищені так само бездоганно.


Деніел Сіґел, Тіна Брайсон. Я поруч. Як залученість у життя дитини впливає на її особистість. – К.: Наш Формат, 2024

Книжка, що допоможе сформувати надійну прив’язаність дітей до близьких дорослих, – це відповідь на найпоширеніше питання батьків: що найважливіше я можу зробити, щоб мої діти стали успішними й комфортно почувалися в житті? Як підказує дослідження "Я поруч" Деніела Сіґела і Тіни Брайсон – засновника-співдиректора Дослідницького центру усвідомленості в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі і директорки мультидисциплінарної клінічної практики The Center for Connection  – для цього потрібна не власна ідеальність, сотні посібників про виховання, дорогі садочки й розвивальні гуртки. Важливіше - бути поруч і якісно проводити з дитиною час. Але, звісно, не як у тому мемі, де хлопчик питає батька, чому той грається з ним в кубики тільки тоді, коли п’яний. Тому не дивно, що автори, перетворивши власну батьківську мудрість, що ґрунтується на дослідженнях нейробіології та глибокому співчутті до потреб дітей, на концепцію "я поруч", уточнюють ситуацію, пропонуючи компоненти, з яких складається якісна присутність: захищеність, помітність, підтримка і впевненість. У книжці вони розповідають про кожен складник, що допомагає побудувати здорові та приязні стосунки з дитиною й нарешті відчепитися від себе. Адже всі батьки неідеальні, але є ті, що поруч, підтримують, люблять, захищають. І саме вони створюють умови для надійної прив’язаності й здорового розвитку дитини. "Захищеність - антитеза загрозі, - нагадують автори. - Це також перший крок до міцної прив’язаності: піклувальник допомагає дитині бути захищеною, а отже дитина відчуває захищеність. Відчуття захищеності виникає з фізіологічного досвіду безпеки для нервової системи і породжує глибоку довіру. Це уможливлює оптимальний розвиток і життєстійкість перед лицем випробувань. І все це починається з того, що піклувальник послідовно надсилає дитині послання: "Я поруч. Я тебе захищу. Я тебе оберігатиму, і ти будеш у безпеці".


Майя Тульчинська. Я забула труси. – К.: Creative Women Publishing, 2024

В людей, які вважають, що фемінізм - це погане слово, а також у всіх, хто страждає на клінічні вади почуття гумору, нестачу іронії та хронічну серйозність, ця книжка може викликати непоправні розлади картини світу! Адже "Я забула труси" Майї Тульчинської - це смішний путівник життям Звичайної Української Жінки. "Смішний, бо ми, жінки, часто намагаємося сміятися, коли нам боляче, - уточнюють видавці, - а надто коли стикаємося з несправедливими очікуваннями або приниженням тільки через те, що народилися в жіночому тілі. Сміх для нас є терапією, він допомагає нам іти по життю, незважаючи ні на що: народжувати і виховувати дітей, турбуватися про себе, будувати стосунки з чоловіком, робити кар’єру. Це наша пігулка, яка допомагає пом’якшити біль. Сміх — це наш захист, коли на очах мали б з’явитися сльози". Тож у своїй книжці Майя Тульчинська - колумністка, авторка блогу "Доступно і просто про моду і стиль" - пише про мізогінію, про місячні, про синдром самозванки, про нерівність у суспільстві так, щоби ми від душі посміялися над цим і щоби цей сміх дав нам сили змінити власне життя та життя інших жінок на краще.  На сторінках цієї книжки ви неодмінно впізнаєте себе й близьких собі жінок. Чому? "Бо доросле жіноче життя — підказує авторка, - це цілодобовий забіг по пересіченій місцевості на підборах, з дітьми на руках, рюкзаком побутових обов’язків за спиною і портфелем професійних компетенцій у зубах. А до того ще бажано — з ідеальною фігурою, модною зачіскою, м’яким голосом і безтурботною посмішкою, коли навколо все палає, вирує і перевертається догори дриґом. І шансів на успіх найбільше у тих жінок, що звикли робити десять справ одночасно й усі на "відмінно", тримати в голові мільйон фактів і причинно-наслідкових зв’язків, зберігати концентрацію, навіть коли чують кільканадцять "маааам!" на секунду, і не втрачати волю до перемоги, навіть програвши сто разів поспіль. У тих, для кого будь-які програші — це тренування перемог".   

Марія Козиренко. Коти. Такі, як ти. – Х.: Ранок, 2024

Отже, наразі про виховання не ділом, а словом – розповіддю, читанням, вербалізацією образів і навпаки – їхньою візуалізацією у добрій казці "Коти. Такі, як ти" Марії Козиренко, за що у книжці відповідає художниця Женя Птиця, чиї чарівні акварелі прикрашають гнучкі й стрункі, веселі й серйозні сюжети. В яких – наче котики вербові на гілці – повсідалися дотики вербальні – доброї науки, ніжності, милосердя. Пухнасті герої книжки - кошенята Чубчик, Мурчик і Розумчик — такі непосидючі! Зовсім як маленькі хлопчики й дівчатка. І не дивно, адже світ такий розмаїтий та досліджувати його так цікаво, про що свідчать відповідні розділи книжки. "Чому коти не їдять вишень", "Молочна історія", або ось такі "Непрохані хвости": "Раптом у небі загриміло. Кошенята сховалися глибше в будку. Чорна хмара вкрила небо, і почалася справжня злива. "Здається, нам треба перечекати дощ тут. Ми ж не повинні мочити шерсть і лапки", - сказав Розумчик. Брати погодилися. Рипнула хвіртка. Повз будку прогупали людські кроки, а до будки підійшов пес Рудольф. Він теж не хотів мокнути під дощем. Аж тут! Три пари переляканих очей дивилися на нього просто посередині будки. "Гав-гав-гав! – вигукнув пес із несподіванки й обурення. Він нікого в гості не запрошував. – Що ви тут робите?" – "М-м-ми… - зважився заговорити Розумчик, - ховаємось від дощу. Вибачте, що ми без дозволу залізли до вашої будки, пане пес". – "Гм… Гав-разд… Можете перечекати дощ тут. Тільки посуньтеся, мені теж не подобається мокнути". Котики всілися скраєчку і пустили Рудольфа додому. Пес виявився не страшним і не сердитим".

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.37
  Купівля 40.37
  Продаж 40.91
 • EUR
  Купівля 43.47
  Продаж 44.28
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
12 червня
23:56
Кирило Буданов
"Жодного армагедону не буде": Буданов заявив про важкий період на фронті
23:54
Ліонель Мессі, Золотий м'яч-2023
Мессі розповів, у якому клубі завершить кар'єру
23:23
Харківщина
Росіяни будують фортифікації за 2,7 км від Вовчанська, - DeepState
23:03
У Хмельницькому суд звільнив ще 50 в'язнів для служби у ЗСУ
Керівників підрозділів ЗСУ та командирів зобов'язали узгоджувати тези до коментарів, блогів та інтерв'ю зі СтратКомом, - Детектор медіа
22:36
Олімпіада, Олександр Абраменко
Стало відомо, де пройдуть Олімпійські ігри у 2030 і 2034 роках
22:24
Оновлено
Ракетний удар по Кривому Рогу 12 червня 2024 р.
Ракетний удар по Кривому Рогу: відомо про 9 загиблих, серед поранених є діти
22:03
ЗРК SAMP/T
Столтенберг підтвердив, що Італія передасть Україні додаткову систему ППО SAMP/T
21:55
G7
Країни G7 домовилися про виділення Україні $50 млрд з прибутків від заморожених активів РФ
21:43
Богдан Бутко
"Чорноморець" домовився про перехід ексфутболістів "Шахтаря" і "Динамо"
21:23
Ексклюзив
Володимир Огризко
Як тільки РФ впаде, то Китай полюбить Україну, - дипломат Огризко
20:58
діти війна
РФ виставила на сайтах із усиновлення інформацію про викрадених українських дітей, - FT
20:48
Володимир Сальдо
"День Росії - найдовгоочікуваніше свято для Херсонщини": росфейки за 12 червня
20:33
Оновлено
українські військові, Куп'янськ
З початку доби на фронті відбулося 89 боєзіткнень, найбільш активно РФ атакує на Покровському напрямку
20:30
Володимир Зеленський і Мухаммад бін Салман аль Сауд
Зеленський зустрівся зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії. Деталі
20:23
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Окупанти просуваються на Покровському напрямку: намагаються досягти трьох цілей. Колонка Сергія Згурця
20:16
військовий корабель РФ в порту Гавани
Група кораблів ВМС Росії увійшла в порт Куби
19:54
У Криму поменшало росіян: партизани надали звіт щодо військових об'єктів у районі Комишової бухти
19:49
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Міністр закордонних справ Туреччини Фідан підтвердив участь у Саміті миру
19:40
Ексклюзив
Валерій Пекар
Громадський діяч Пекар озвучив три ймовірні сценарії розвитку війни Росії в Україні
19:33
Україна - США, конгрес
Україна та США підпишуть двосторонню безпекову угоду на саміті G7 цього тижня, - Салліван
19:12
Оновлено
санкції США
США запровадили нові санкції проти РФ через перехід Москви до воєнної економіки
19:10
Розтягнули триколор завдовжки 25 м: окупанти в Бердянську зігнали населення і пропагандистів на відзначення "дня Росії"
19:00
Артем Довбик, "Жирона"
Іспанський топ-клуб погодився заплатити 40 млн євро за Довбика
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 840-го дня війни: у ГУР підтвердили ураження двох "новітніх" російських Су-57, а перші F-16 можуть з'явитися вже влітку
18:51
кібератака
"Подарунок на свято": ГУР здійснило кібератаку на російські аеропорти й ресурси держвлади, - ЗМІ
18:45
OPINION
Микола Княжицький
Про проблеми з ТЦК в контексті мобілізації
18:40
Паулу Фонсека
Екстренер "Шахтаря" підписав контракт з "Міланом"
18:30
Коли діятимуть графіки вимкнень електрики 13 червня: оновлені дані від Укренерго
18:25
Нагірний Карабах
Росія завершила виведення "миротворців" з території Азербайджану
18:15
Netflix покаже документальний фільм про борщ з Клопотенком
Шеф-кухар Клопотенко пояснив, чому не пішов до тероборони на початку повномасштабного вторгнення
18:00
FPV-дрон
Сили оборони спільно з кіберфахівцями СБУ уразили РЛС росіян вартістю $25 млн
18:00
Огляд
Ігор Вовчанчин та Казухіро Накамура (праворуч)
Бився з Кличком, став легендою MMA та зустрів війну в Харкові. Хто такий Ігор Вовчанчин, якого Олександр Усик зіграє у фільмі з Двейном Джонсоном
17:44
"Дружба"
Найкращий футбольний клуб другої ліги через мобілізацію знімає команду з чемпіонату України
17:42
Продюсер серіалу "Хлопаки" Ерік Кріпке оголосив, який сезон стане останнім
17:20
"Дитячі табори", Луганщина
На ТОТ росіяни влаштували десятки "літніх таборів", які небезпечні для дітей
17:17
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:13
Нікол Пашинян
Прем'єр Вірменії Пашинян натякнув на вихід держави з ОДКБ
17:09
Ексклюзив
крилата ракета Х-101
Ворог ударив по Києву модифікованими ракетами Х-101. Експерт Киричевський розповів, чому вони небезпечні навіть після збиття
17:00
Допомагали зламувати телефони воїнів ЗСУ та ширити прокремлівські фейки: СБУ викрила ботоферми
17:00
Вознесіння Господнє
Вознесіння Господнє 2024: коли святкують, значення та заборони
Більше новин