The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
Москва продовжує погрожувати застосуванням ядерної зброї, однак експерти вважають, що значно ймовірніше вона посилить гібридну війну в "сірій зоні"
Про це йдеться у статті The Guardian, переклад якої наводить Еспресо.
Москва пригрозила відповіддю на рішення США та Великобританії дозволити використання своїх ракет дальнього радіуса для ударів по території Росії, попередивши, що не виключає жодних заходів. Раніше цього тижня Кремль оголосив про офіційну зміну своєї ядерної доктрини, яка передбачає можливу ядерну відповідь на удари за підтримки НАТО по російській території. Тож, наскільки далеко готовий зайти Володимир Путін?
Наскільки ймовірно, що Росія застосує ядерну зброю у війні проти України?
Кремль не вперше погрожує своїм стратегічним арсеналом з початку війни в Україні, намагаючись послабити підтримку з боку Заходу. Однак, попри всі погрози, США заявили, що не спостерігали жодних ознак незвичного руху на російських складах ядерної зброї, що свідчить про відсутність змін у фізичному розташуванні тактичних боєголовок.
Більшість експертів вважають, що застосування ядерної зброї Росією наразі малоймовірне, але застерігають, що розслаблятись не варто. Павел Подвіг, старший науковий співробітник Інституту досліджень проблем роззброєння при ООН, не вважає, що Москва розглядає можливість скидання ядерної бомби на Україну, "перш за все тому, що це не допоможе досягти жодних військових цілей, а Росія зараз просувається".
Крім того, застосування ядерної зброї в конфлікті вперше з 1945 року об'єднало б більшу частину світу проти Росії й понесло наслідки, які Москві буде важко прорахувати, стверджує Подвіг.
"Тож, це була б ризикована авантюра. Але я не можу, однак, виключити, що Кремль на це не піде. Особливо, якщо Москва вважатиме, що потужна відповідь їй не загрожує. Ми не знаємо, чи буде якась відповідь", — сказав він у соціальній мережі Bluesky.
Як ще Росія може відповісти Заходу?
Москва проявляє неабияку креативність у гібридних тактиках проти своїх супротивників, діючи в "сірій зоні" між миром і війною.
Вона перетворила на зброю потік мігрантів, спрямовуючи їх до польського, литовського та фінського кордонів, з метою створити політичні труднощі для цих країн.
Російська військова розвідка також організувала низку вбивств у Великій Британії, Німеччині, Іспанії, Австрії, Туреччині та інших країнах. Вона планувала диверсійні атаки, які, як повідомлялось, включали використання вибухових пристроїв, знайдених у вантажних хабах компанії DHL у Німеччині та Великій Британії в липні. Західні спецслужби вважають, що ці спроби підриву були “тренуваннями” перед аналогічними потенційними атаками на рейси до Північної Америки.
У США та Європі російські інтернет-боти сприяли поляризації суспільства з метою послаблення соціальної згуртованості та посилення ультраправих сил. Росію також звинувачують у глушінні сигналів GPS, зокрема над Балтикою, що порушує навігацію тисяч пасажирських літаків.
У середу Данія заявила, що найближче до ділянки Балтійського моря, де на початку цього тижня були розірвані два підводних кабелі зв'язку, перебувало китайське вантажне судно. Однак Елізабет Брау, експертка з питань конфліктів у “сірій зоні” Атлантичної ради, зазначила, що це не виключає причетності Росії.
"Торгівельні судна зазвичай не перерізають підводні кабелі просто так, — зазначає Брау. — Що ми побачили, так це те, що Росія дуже добре вміє використовувати підставних осіб".
Хто може допомагати Росії?
Москва має багатий досвід укладання ситуативних союзів із партнерами та маріонетками для реалізації дестабілізаційних операцій проти Заходу. Згідно з повідомленням Wall Street Journal за минулий місяць, Росія передала єменським повстанцям-хуситам інформацію, яку ті використали для атак на західні судна в Червоному морі.
Голова МІ5, внутрішньої служби безпеки Великої Британії, заявив у жовтні, що російська розвідка істотно активізувала співпрацю зі злочинними угрупованнями в рамках “довготривалої місії, спрямованої на створення хаосу на британських і європейських вулицях. Ми стали свідками підпалів, саботажу та багато чого іншого", — наголосив він.
Як Захід може протистояти російській гібридній війні?
Той факт, що такі атаки здійснюються в "сірій зоні", із залученням третіх сторін та можливістю правдоподібного заперечення причетності, суттєво ускладнює їх стримування та належну відповідь. Вони не досягають межі відкритої війни, кримінальні розслідування практично не дають результатів для притягнення Москви до відповідальності, а спецслужби західних демократій змушені діяти в обмежених рамках, які унеможливлюють симетричну відповідь.
"Ми не будемо глушити російські навігаційні сигнали на воді чи в повітрі, оскільки це може спричинити аварії", — зазначила Брау. — Росіяни дуже добре на цьому знаються. Вони постійно впроваджують новації, і якщо досягають успіху — прекрасно. Якщо ж ефект незначний, це для них не проблема, адже вони не понесуть покарання. Придумати спосіб, як їх притягнути до відповідальності, надзвичайно складно".
- Актуальне
- Важливе