Які податкові зміни для ФОПів та фізосіб готують урядовці

Анна Родічкіна
9 січня, 2024 вiвторок
19:40

Міністр фінансів Сергій Марченко та його заступниця Світлана Воробей пояснили логіку Національної стратегії доходів до 2030 року під час дискусії Центру економічної стратегії. Ми уважно розбираємо ці тези.

Зміст

Представники влади в ході спілкування не раз наполягали на тому, що бізнес і громадськість неуважно прочитали 150 сторінок документу (ми писали про нього докладно минулого тижня). Мовляв, у ньому є більшість відповідей на запитання. Однак і самі визнали: містить він і неузгодженості, і питання, які поки що залишаються без відповіді. Ми відібрали ті тези, які будуть стосуватися громадян, а не компанії.

Про що в тексті:

  • Якими будуть ставки податків для ФОПів?
  • Податковій розкриють банківську таємницю. Що має убезпечити українців від свавілля податківців?
  • Чи доведеться всім подавати декларації?
  • Щоб отримати більші повноваження, податкова повинна стати максимально доброчесною. А це як?
  • Чи будемо по-новому сплачувати податок на нерухомість?

Якими будуть ставки податків для ФОПів?

Спрощену систему оподаткування з її єдиним податком замість сплати податку на доходи фізосіб (нині це 18%), ЄСВ (22%) і військового збору (1,5%) Національна стратегія доходів пропонує реформувати.

Наприклад, планується об’єднати другу та третю групу фізичних осіб-підприємців в одну та створити для цієї групу диференційовану шкалу ставок податку від 3% для торгівельної діяльності до 17% для тих, хто спеціалізується на послугах. 

Звичайно, багатьох "спрощенців" цікавить, яким видам діяльності пропонується запропонувати яку ставку податку. І в Мінфіну в шухляді вже є пропозиції, проте їхніх деталей поки що не відкривають. Втім, обіцяють винести це на обговорення.

Розробляючи стратегію в цій площині, міністерство брало за основу польську систему оподаткування малого та середнього бізнесу. 

"У Польщі працює диференційована система податкових ставок, від 2% до 20%. Вони час від часу змінюються. Найвищі ставки податку — на види діяльності, де найменша затратна частина, як-от надання послуг. Ці види діяльності найчастіше використовуються для підміни трудових відносин відносинами з ФОПами", – пояснює Світлана Воробей.

Як і розміри ставок, так і принцип диференціації фізосіб-підприємців за ставками, буде предметом дискусії.

"Наша мета — вирівняти конкурентне середовище, щоб однаково було вигідно працювати найманими працівниками і у власному бізнесі. У нас є приблизний перелік цих ставок, але це буде широко обговорене з бізнесом", – зазначила Воробей.

Податковій розкриють банківську таємницю. Що має убезпечити українців від свавілля податківців?

Національна стратегія доходів передбачає надання Державній податковій службі даних, які зараз їй недоступні через збереження банківської таємниці. Це зобов’язання банку зберігати у таємниці відомості про фінанси клієнтів.

Мінфін апелює до того, що європейська практика не поширює банківську таємницю на податківців. Мовляв, представники міжнародних партнерів України під час спілкування з українськими колегами дивуються, чому українські податківці не мають даних про обсяги доходів фізичних осіб чи компаній.

Водночас європейські країни не мають таких проблем із захистом інформації та професійним ставленням податківців до своєї роботи, визнають у міністерстві.

"Питання в тому, щоб не допустити використання доступу до інформації, щоб створювати необгрунтований тиск на бізнес", – каже заступниця міністра фінансів Світлана Воробей.

Надавши податковій доступ до банківської таємниці, уряд хоче дати їй додаткові можливості відстежувати доходи, з яких не сплачено податку.

податкова

Ілюстративне фото: sfs.gov.ua

Запобіжником неправомірного використання банківської інформації автори стратегії пропонують поставити деперсоналізацію даних, загалом зміну ІТ-систем та опитування про довіру до податкової та оцінку її діяльності, яке планується проводити раз на два роки.

Досягнення доброчесності податкової – вкрай критично, але заходи, якими цього передбачається досягти, викликають сумніви, прокоментував ексзаступник міністра економіки Ігор Дядюра.

"Виконання антикорупційної програми передбачає 37 пунктів, з яких 28 уже начебто виконано, згідно зі звітом. І друге – це опитування раз на два роки, ще й за кошти Світового банку.  Ось і всі заходи з досягнення доброчесності податкової. Тут ще треба попрацювати", – вказує Дядюра.

Чи доведеться всім подавати декларації?

Ідея загального декларування обговорювалася ще до повномасштабної війни. Національна стратегія доходів її теж містить. Але декларації подавати, як очікується, доведеться не всім.

Зрештою, навіть якщо загальне декларування буде введено на рівні закону, змусити кожного українця подати декларацію про доходи буде дуже важко, визнає Мінфін. 

Стратегія вводить поняття попереднього декларування. Тобто податкова формує попередню декларацію, а платник податків погоджується з нею або вносить корективи.

"Сьогодні це працює і в Штатах, і в Європі. Наприклад, в Литві декларування - це по суті погодження того, що сформувала податкова", – пояснює Світлана Воробей.

Світлана Воробей, заступниця міністра фінансів України, фото Мінфіну

Світлана Воробей, заступниця міністра фінансів України, фото Мінфіну

Щоб отримати більші повноваження, податкова повинна стати максимально доброчесною. А це як?

Національна стратегія доходів – це не готовий закон і навіть не законопроєкт. Це тільки карта плану дій, які уряд і Верховна Рада збираються запровадити до 2030 року, не раз наголосили в Міністерстві фінансів. 

Попереду ще численні обговорення, адже в документі "є певні неузгодженості", визнає Сергій Марченко.

Щобільше, основною умовою запровадження цих доволі болісних новацій – довіра до податкової служби.

"Ми вважаємо, що поки ми не створимо достатній рівень довіри платників податків до фіскальних органів, будь-які новації, зміни податкових режимів не можна буде застосовувати", – каже міністр фінансів Сергій Марченко.

"І ми принципово не будемо цього робити, поки не завершимо перший етап. Він передбачає максимальне підвищення ефективності і доброчесності, антикорупційності фіскальних органів", – запевняє Марченко.

Тож виникає природне питання: а що саме буде маркером досягнення максимальної доброчесності податківців?

Одним з таких “маяків” є деперсоніфікація роботи з платниками податків, захист та безпека даних. З іншого боку, довіру до податкової повинно продемонструвати опитування, яке планують проводити раз на два роки.

Чи будемо по-новому сплачувати податок на нерухомість?

Принцип нинішньої системи оподаткування нерухомості – це обкладати податком нерухомість в залежності від її площі. Чим більша квартира чи будинок, тим вищий нараховується податок. Нацстратегія пропонує новий підхід – виходити з оціночної вартості квадратних метрів.

Основне питання – хто буде оцінювати вартість цього майна, на яке буде нараховуватися податок, визнає Мінфін.

"Хто буде робити оцінку об’єктів нерухомості? На сьогодні відповіді на це питання немає, але ми її готові шукати разом з усіма учасниками дискусії", – каже Сергій Марченко.

Ще одна проблема – наповнити електронні реєстри об’єктами нерухомості. Багато даних залишаються в паперових архівах. В тому числі через це податок на нерухомість погано адмініструється. Податкова мінімально зацікавлена в роботі з місцевими податками, визнає Мінфін. 

Відтак, потрібно залучати і "зацікавлювати" органи місцевого самоврядування. У більшості європейських країн податок на нерухомість є одним з основних джерел наповнення місцевих бюджетів. 
 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кісловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:55
Оновлено
ППО
РФ запустила нові групи БПЛА по Україні: ситуація ввечері 24 листопада
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
Більше новин