Які податкові зміни для ФОПів та фізосіб готують урядовці

Анна Родічкіна
9 січня, 2024 вiвторок
19:40
Зміст

Міністр фінансів Сергій Марченко та його заступниця Світлана Воробей пояснили логіку Національної стратегії доходів до 2030 року під час дискусії Центру економічної стратегії. Ми уважно розбираємо ці тези.

Представники влади в ході спілкування не раз наполягали на тому, що бізнес і громадськість неуважно прочитали 150 сторінок документу (ми писали про нього докладно минулого тижня). Мовляв, у ньому є більшість відповідей на запитання. Однак і самі визнали: містить він і неузгодженості, і питання, які поки що залишаються без відповіді. Ми відібрали ті тези, які будуть стосуватися громадян, а не компанії.

Про що в тексті:

  • Якими будуть ставки податків для ФОПів?
  • Податковій розкриють банківську таємницю. Що має убезпечити українців від свавілля податківців?
  • Чи доведеться всім подавати декларації?
  • Щоб отримати більші повноваження, податкова повинна стати максимально доброчесною. А це як?
  • Чи будемо по-новому сплачувати податок на нерухомість?

Якими будуть ставки податків для ФОПів?

Спрощену систему оподаткування з її єдиним податком замість сплати податку на доходи фізосіб (нині це 18%), ЄСВ (22%) і військового збору (1,5%) Національна стратегія доходів пропонує реформувати.

Наприклад, планується об’єднати другу та третю групу фізичних осіб-підприємців в одну та створити для цієї групу диференційовану шкалу ставок податку від 3% для торгівельної діяльності до 17% для тих, хто спеціалізується на послугах. 

Звичайно, багатьох "спрощенців" цікавить, яким видам діяльності пропонується запропонувати яку ставку податку. І в Мінфіну в шухляді вже є пропозиції, проте їхніх деталей поки що не відкривають. Втім, обіцяють винести це на обговорення.

Розробляючи стратегію в цій площині, міністерство брало за основу польську систему оподаткування малого та середнього бізнесу. 

"У Польщі працює диференційована система податкових ставок, від 2% до 20%. Вони час від часу змінюються. Найвищі ставки податку — на види діяльності, де найменша затратна частина, як-от надання послуг. Ці види діяльності найчастіше використовуються для підміни трудових відносин відносинами з ФОПами", – пояснює Світлана Воробей.

Як і розміри ставок, так і принцип диференціації фізосіб-підприємців за ставками, буде предметом дискусії.

"Наша мета — вирівняти конкурентне середовище, щоб однаково було вигідно працювати найманими працівниками і у власному бізнесі. У нас є приблизний перелік цих ставок, але це буде широко обговорене з бізнесом", – зазначила Воробей.

Податковій розкриють банківську таємницю. Що має убезпечити українців від свавілля податківців?

Національна стратегія доходів передбачає надання Державній податковій службі даних, які зараз їй недоступні через збереження банківської таємниці. Це зобов’язання банку зберігати у таємниці відомості про фінанси клієнтів.

Мінфін апелює до того, що європейська практика не поширює банківську таємницю на податківців. Мовляв, представники міжнародних партнерів України під час спілкування з українськими колегами дивуються, чому українські податківці не мають даних про обсяги доходів фізичних осіб чи компаній.

Водночас європейські країни не мають таких проблем із захистом інформації та професійним ставленням податківців до своєї роботи, визнають у міністерстві.

"Питання в тому, щоб не допустити використання доступу до інформації, щоб створювати необгрунтований тиск на бізнес", – каже заступниця міністра фінансів Світлана Воробей.

Надавши податковій доступ до банківської таємниці, уряд хоче дати їй додаткові можливості відстежувати доходи, з яких не сплачено податку.

податкова

Ілюстративне фото: sfs.gov.ua

Запобіжником неправомірного використання банківської інформації автори стратегії пропонують поставити деперсоналізацію даних, загалом зміну ІТ-систем та опитування про довіру до податкової та оцінку її діяльності, яке планується проводити раз на два роки.

Досягнення доброчесності податкової – вкрай критично, але заходи, якими цього передбачається досягти, викликають сумніви, прокоментував ексзаступник міністра економіки Ігор Дядюра.

"Виконання антикорупційної програми передбачає 37 пунктів, з яких 28 уже начебто виконано, згідно зі звітом. І друге – це опитування раз на два роки, ще й за кошти Світового банку.  Ось і всі заходи з досягнення доброчесності податкової. Тут ще треба попрацювати", – вказує Дядюра.

Чи доведеться всім подавати декларації?

Ідея загального декларування обговорювалася ще до повномасштабної війни. Національна стратегія доходів її теж містить. Але декларації подавати, як очікується, доведеться не всім.

Зрештою, навіть якщо загальне декларування буде введено на рівні закону, змусити кожного українця подати декларацію про доходи буде дуже важко, визнає Мінфін. 

Стратегія вводить поняття попереднього декларування. Тобто податкова формує попередню декларацію, а платник податків погоджується з нею або вносить корективи.

"Сьогодні це працює і в Штатах, і в Європі. Наприклад, в Литві декларування - це по суті погодження того, що сформувала податкова", – пояснює Світлана Воробей.

Світлана Воробей, заступниця міністра фінансів України, фото Мінфіну

Світлана Воробей, заступниця міністра фінансів України, фото Мінфіну

Щоб отримати більші повноваження, податкова повинна стати максимально доброчесною. А це як?

Національна стратегія доходів – це не готовий закон і навіть не законопроєкт. Це тільки карта плану дій, які уряд і Верховна Рада збираються запровадити до 2030 року, не раз наголосили в Міністерстві фінансів. 

Попереду ще численні обговорення, адже в документі "є певні неузгодженості", визнає Сергій Марченко.

Щобільше, основною умовою запровадження цих доволі болісних новацій – довіра до податкової служби.

"Ми вважаємо, що поки ми не створимо достатній рівень довіри платників податків до фіскальних органів, будь-які новації, зміни податкових режимів не можна буде застосовувати", – каже міністр фінансів Сергій Марченко.

"І ми принципово не будемо цього робити, поки не завершимо перший етап. Він передбачає максимальне підвищення ефективності і доброчесності, антикорупційності фіскальних органів", – запевняє Марченко.

Тож виникає природне питання: а що саме буде маркером досягнення максимальної доброчесності податківців?

Одним з таких “маяків” є деперсоніфікація роботи з платниками податків, захист та безпека даних. З іншого боку, довіру до податкової повинно продемонструвати опитування, яке планують проводити раз на два роки.

Чи будемо по-новому сплачувати податок на нерухомість?

Принцип нинішньої системи оподаткування нерухомості – це обкладати податком нерухомість в залежності від її площі. Чим більша квартира чи будинок, тим вищий нараховується податок. Нацстратегія пропонує новий підхід – виходити з оціночної вартості квадратних метрів.

Основне питання – хто буде оцінювати вартість цього майна, на яке буде нараховуватися податок, визнає Мінфін.

"Хто буде робити оцінку об’єктів нерухомості? На сьогодні відповіді на це питання немає, але ми її готові шукати разом з усіма учасниками дискусії", – каже Сергій Марченко.

Ще одна проблема – наповнити електронні реєстри об’єктами нерухомості. Багато даних залишаються в паперових архівах. В тому числі через це податок на нерухомість погано адмініструється. Податкова мінімально зацікавлена в роботі з місцевими податками, визнає Мінфін. 

Відтак, потрібно залучати і "зацікавлювати" органи місцевого самоврядування. У більшості європейських країн податок на нерухомість є одним з основних джерел наповнення місцевих бюджетів. 
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.65
    Продаж 43.36
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
20 травня
08:23
Оновлено
Президент Ірану Ебрагім Раїсі
Офіційні представники Ірану підтвердили загибель президента Раїсі: хто стане наступником
08:07
ППО, обстріл, ЗСУ
Нічна атака на Україну: сили ППО знищили усі 29 ворожих "шахедів"
08:05
OPINION
Юрій Гудименко
Еволюціонувати або померти
07:47
На фото втрати окупантів
Корабель, 50 артсистем і 1400 військових: що втратила армія РФ за добу війни в Україні
07:43
Жозеп Боррель
Військова навчальна місія ЄС у Малі завершила роботу, - Боррель
07:29
Оксана Маркарова
"Повинні надолужити згаяне": Маркарова закликала США прискорити поставки зброї
07:17
Китай та США
Китай увів санкції проти американських компаній через продаж зброї Тайваню
07:02
президент Тайваню Лай Чін Те
У Тайвані відбулась інавгурація президента: він закликає до діалогу з КНР
07:00
Огляд
Через них Друга світова офіційно не завершилася: як криза довкола Курильських островів допомагає Києву у війні з Росією. Пояснюємо
06:49
військовий квиток, мобілізація
Обмежено придатні знову мають пройти ВЛК, - Міноборони
06:02
Оновлено
"Шахеди", дрони, ППО
Росія запустила "шахеди" по Україні: на Львівщині працювала ППО
00:30
На Київщині чоловік вдарив ножем поліцейського через виклик про домашнє насильство: нападнику вистрелили в ногу
2024, неділя
19 травня
23:46
Ворожий бомбардувальник Ту-95МС з крилатими ракетами Х-101
РФ тримає на базі "Оленья" третину боєздатних Ту-95МС і Ту-22М3, - Defense Express
23:16
Ексклюзив
Яценюк
Яценюк переконаний, що 30 млрд заморожених активів не можуть змінити хід війни
23:15
ЗСУ
Росія активізувалася на Сіверському напрямку: ворог зазнав значних втрат
22:59
Ексклюзив
відключення електроенергії
Експерт Харченко прогнозує ситуацію з електроенергією для українців та підприємців
22:53
РФ протягом дня обстріляла 13 громад Сумщини: є постраждалий
22:29
Вимушені обмеження світла триватимуть влітку, восени та взимку, - голова Укренерго
22:09
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Одразу після бою Ф'юрі запропонував Усику разом провести відпустку в Україні
21:48
Байба Браже (ліворуч)
Очільниця МЗС Латвії пробігла напівмарафон та зібрала майже €10 тис. на дрони для ЗСУ
21:48
Підполковник армії РФ Олександр Кулаков
Знищений на Ай-Петрі підполковник Кулаков у 2014 році зрадив Україну, - ЗМІ
21:22
напад на Фіцо
Замах на Фіцо: у Словаччині припускають, що нападник мав спільників
21:12
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 травня: долар тримається на рівні 40 грн
20:56
Таміла Ташева
Представниця президента Ташева: в Криму окупанти утримують 218 політв’язнів, більшість - кримські татари
20:41
Бєлгород
У Росії заявили про обстріл Білгородщини: нібито 13 постраждалих
20:38
Оновлено
обстріл Харківщини
Росія вдарила ракетами по базі відпочинку на околиці Харкова: 6 загиблих, 27 поранених. У регіоні оголосили день жалоби
20:29
Росіяни поцілили в дитячу залізницю на Харківщині
Вдень 19 травня Росія випустила 2 ракети по центру Харкова: пошкоджено дитячу залізницю, кінотеатр та цвинтар
20:29
сектор Газа
ЦАХАЛ обстріляв усю територію Гази під час зустрічі Нетаньягу та Саллівана, - Reuters
20:25
Тімоті Снайдер в українській вишиванці у студії Polsat News
Тімоті Снайдер: війна триває досі, тому що Захід надто повільно і надто мало допомагає Україні
20:23
Зеленський: результат тижня - у нас міцніші позиції на Харківщині
20:16
ЗСУ
РФ веде активні наступальні дії на 6 напрямках: з початку доби на фронті відбулося 105 боєзіткнень
20:12
Оновлено
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
"Ворскла" розбила "Оболонь", "Шахтар" не подужав "Дніпро-1". Результати і розклад 29-го туру УПЛ
20:08
OPINION
Галина Пагутяк
Повернення до зірок
19:59
Огляд
Крим, Севастополь, Бельбек
Удар по оборонному підприємству в Тулі, атака на військові аеродроми у Краснодарському краї та "Бельбек" у тимчасово окупованому Криму: де в росіян вибухало та палало цього тижня
19:47
вуличне освітлення
Коли 20 травня по усій Україні відключатимуть світло: що каже "Укренерго"
19:15
Інтерв’ю
Макрон Путін
Макрон переміг Путіна, коли відкинув його ядерний шантаж, - Піонтковський
19:08
Ексклюзив
Теракт у Брюсселі
Європа має готуватись до низки терактів, які можуть бути в найближчі півроку, - політолог Саакян
18:45
Огляд
FPV-дрони Shrike
Прості, швидкі й вбивчі: що таке FPV-дрони Shrike, які українці виготовляють тисячами
18:39
Ексклюзив
Сергій Шойгу
"Шойгу намагався зберегти посаду": експерт Притула пояснив поспіх росіян у наступі на Харківщині
18:22
президент Демократичної Республіки Конго Фелікс Чісекеді
Армія Демократичної Республіки Конго каже, що зірвала спробу держперевороту
Більше новин