Янукович зблід, - Сікорський для «Газети Виборчої» про перемовини в Києві

Рената Грохаль
21 лютого, 2014 п'ятниця
22:36

«Я намагався переконати Раду Майдану, що вона має прийняти порозуміння з Януковичем, вживаючи усі можливі аргументи, у тому числі з нашої польської історії, вдалих і невдалих змагань за свободу», - говорить міністр закордонних справ Польщі в розмові з Рен

Зміст

-    Якою була атмосфера тих дводенних перемовин з президентом Януковичем?

Радослав Сікорський: Раз кращою, раз гіршою. Але усі ми працювали під тягарем величезних жертв – усього в кільканадцятьох метрах від нас.

-    Янукович був наляканий, що це – його кінець?

В якийсь момент розмов він зблід. Це для нього стресовий час – головне, щоб він використав черговий шанс, який має, на те, щоб розпочати реформи в своїй країні. Нагадую, що в одному з останніх інтерв’ю «Виборчій» я зазначав, що Угода про Асоціацію з ЄС була для нього найбільшим шансом, який мав від Бога і Європи. Він міг стати видатним, стати батьком епохального вибору України. Шкода, що він не скористався з цього Адже попри всі труднощі і бойкоти, сьогодні Віктор Янукович міг би стояти на чолі в міру об’єднаної країни, яка йшла б дорогою, яку пройшла Польща. Сьогодні його можливості незрівнянно менші. До мене дійшла інформація, що перший пункт порозуміння вже реалізувався – Верховна Рада ухвалила повернення до Конституції 2004 року, а значить, різке обмеження президентських повноважень в Україні. Це напевно не той сценарій, який президент Янукович запланував собі два місяці тому.

-    Чи переконували Ви Януковича, щоб поступився вже зраз, а не в грудні, як домагався цього Майдан?

На це не було шансів. Це порозуміння – це максимум, якого можна було досягнути, і більше, ніж я сподівався ще 48 годин тому. 

-    Була інформація про те, що в четвер Янукович перервав перемовини, щоб зателефонувати до Москви, попросити притулку

Президент України кілька разів виходив на розмови з президентом Путіним, з канцлером Меркель, з віце-президентом Байденом та іншими. Це була драматична ситуація, в ході якої він змінив думку. Його вдалося переконати в тому, на що на початку він абсолютно не хотів погоджуватися, а саме – скорочення терміну повноважень.

- Чи був момент, коли він пропонував свій від’їзд до Росії?

Ні.

-    Як поводився посланець Путіна, Лукін? Дехто говорить, що це був добрий вибір, бо він не є впертим.

Професор Лукін був конструктивним і корисним членом нашої групи, тобто, свідків порозуміння. Було два чи три моменти, коли він дійсно допоміг знайти вихід з глухого кута. Найважчим було редагування п’ятого пункту, пов’язаного з «логістикою деескалації конфлікту». Представник Росії тут також мав хороші ідеї. Це був творчий внесок досвідченого дипломата. В порозумінні дуже чітко прописано, куди мають усунутися сили безпеки. Я був задоволений, коли протягом кількадесяти хвилин від моменту підписання порозуміння силовики почали залишати навіть території безпосередньо по сусідству з Адміністрацією Президента. Обидві сторони зобов’язалися, що кровопролиття більше не буде, а конкретно зобов’язалася влада, яка має ширші можливості.  

-  Янукович обіцяв це вже багато разів, а потім «Беркут» знову атакував протестувальників.

Я здивувався б, якби зараз знайшовся провідник «Беркуту» чи Внутрішніх військ, який хотів би ризикувати своєю майбутньою кар’єрою або наражатися на кримінальну відповідальність заради президента, кар’єра якого завершується вже цього року.

-    Янукович пообіцяв не брати участі в майбутніх президентських виборах?

Таких обіцянок не було.

-    Майдан першопочатково скандував «Ні – перемовинам». Як Вас прийняли, коли Ви вийшли до протестувальників?

Одним з найемоційніших і найдраматичніших моментів відбувся тоді, коли в п’ятницю в обід порозуміння могло зірватися. Один з лідерів – Віталій Кличко, попросив мене і міністра Штейнмейера піти на зустріч з Радою Майдану, де настрої взагалі не сприяли порозумінню. Після великої силової акції минуло зовсім небагато часу. Звідси цей великий і зрозумілий рівень підозри. Ми мали відповісти на багато питань. Вживаючи усіх можливих аргументів, у тому числі з нашої польської історії, вдалих і невдалих змагань за свободу, я намагався переконати Раду Майдану, що це порозуміння потрібно прийняти. Після нашого виходу відбулося голосування, в якому, що нас порадувало, 34 особи проголосували за порозуміння, і дві – проти.

-    Чи піде по домівках Майдан?

В порозумінні є запис, що влада і опозиція будуть прагнути до нормалізації ситуації в містах, селах, на вулицях і скверах. Але тут немає чітких часових меж. Треба розраховувати на те, що в міру просування конституційного процесу, утворення нового уряду, самі протестувальники зможуть прийти до висновку, що їхні вимоги будуть виконані. 

-    Чи хтось взагалі керує Майданом?

Майдан має більше приводів довіряти опозиції зараз, ніж ще кільканадцять годин тому, бо саме опозиція призвела до відкликання диктаторської Конституції і різкого обмеження повноважень президента. Думаю, що тепер авторитет провідників опозиції має почати зростати. 

-    Чи не боїтеся Ви, що порозуміння може бути пасткою для опозиції? Що її втягнуть в уряд, а якщо народ не побачить швидких економічних змін, шанси на що дорівнюють нулю, то невдовзі суспільні настрої можуть обернутися проти опозиції?

В драматичній ситуації, в якій зараз опинилася Україна, щоб штовхнути державу на кращу дорогу, усі мали піти на ризик, у тому числі, і опозиція. Але цей ризик є значно меншим через повернення до Конституції 2004 року. 

- На Вашу думку, чи підписане порозуміння може означати повернення України на шлях підписання Угоди про Асоціацію з ЄС?

Ми дорослі люди, знаємо Україну, знаємо історію невдалих перемовин і невиконаних обітниць. Ми будемо реалістично дивитися на дотримання порозуміння і моніторити цей процес. Посли ЄС, Польщі, Німеччини і Франції будуть щоденно спостерігати і звітувати щодо дотримання домовленостей, а Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки вже повідомила мене, що скерує в Україну спеціального спостерігача.

Я також не виключаю власного повернення до Києва разом з французьким і німецьким колегами, щоб сприяти сторонам в реалізації умови. Це, звісно, початок політичного процесу, а не його кінець. Він робить можливим створення уряду, який віднайде кермо і здобуде стільки авторитету, щоб розпочати реформи. А це, в свою чергу, може призвести до мобілізації фінансової допомоги Україні, яка є необхідною, і повернення на європейський шлях.

Інтерв’ю Ренати Грохаль
Фото Костянтин Чернічкін / REUTERS

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.87
    Купівля 39.87
    Продаж 40.38
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
26 травня
21:48
Оновлено
Литва прапор
Другий тур президентських виборів у Литві: які попередні результати
21:45
Ексклюзив
Сі Цзіньпін та Путін
Китай прагне стати посередником у переговорному процесі України з РФ, - експертка-міжнародниця Плаксієнко-Бутирська
21:38
РФ завдала удару по аеропорту в Запоріжжі
На 10-річчя початку боїв за Донецький аеропорт РФ завдала удару по аеропорту в Запоріжжі: нардеп з Авдіївки показав фото
21:28
Від нестачі електроенергії Київ рятуватиметься за допомогою міні-ТЕЦ: де розташують перші з них
21:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 травня: скільки коштують долар та євро
21:12
Дмітрій Медведєв
Медведєв відповів на попередження від Сікорського: "Це означатиме початок світової війни"
21:03
США перекинули у Червоне море понад 3 тис. військових
Судан прагне отримати російську зброю в обмін на створення військово-морської бази Москви на узбережжі Червоного моря
21:03
Огляд
вибухи в Алушті
Українські дрони на ВПК РФ у Татарстані, пожежа у Ярославлі й серія потужної "бавовни" в тимчасово окупованому Криму: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:53
Ілюстративне фото
У Харкові 27 травня оголосили Днем жалоби за загиблими внаслідок удару РФ по "Епіцентру"
20:36
Оновлено
РФ обстріляла Харківщину: відомо про 2 загиблих та 9 постраждалих, серед них діти
20:36
Український ракетний комплекс "Вільха-М"
Зеленський назвав найгарячіші напрямки на фронті
20:24
Оновлено
Росіяни поцілили КАБами в "Епіцентр" у Харкові
Наслідки російського удару КАБами по "Епіцентру" в Харкові: підтверджено загибель 14 людей, 44 поранено, 7 зникли безвісти
20:19
Володимир Путін
Російське ГРУ проводить диверсії в Європі, щоб підірвати військову допомогу для України, - NYT
20:14
Україна ЄС
Європейські країни пропонують план інтеграції України в оборонну промисловість ЄС
20:07
OPINION
Лєна Чиченіна
Четверта хвиля культурної українізації
20:06
Юрій Бутусов
Копіюють успішну тактику української піхоти 2022 року і мають технічні переваги: Бутусов пояснив, чому росіянам вдалося прорватись у Вовчанськ
20:00
Ексклюзив
Російські найманці групи "Вагнера" у ЦАР
Росія має величезний дефіцит військовослужбовців: генерал Маломуж про повернення вагнерівців
19:46
Коли вимикатимуть світло 27 травня: графік від Укренерго
19:31
Швеція
Швеція дозволила Україні використовувати її зброю для ударів по цілях у Росії
19:24
БПЛА
Сили безпілотних систем: нові війська у ЗСУ – можливість перемогти у війні технологій чи запізніле рішення
18:55
"Анора" Шона Бейкера отримала головний приз Каннського кінофестивалю
Стрічка "Анора" про російських олігархів та ескортницю отримала Золоту пальмову гілку Каннського кінофестивалю. Кого ще відзначили
18:49
Огляд
Чому Київ може отримати лише $50 з 300 млрд заморожених російських активів. Пояснюємо
18:26
Інтерв’ю
Рамштайн 3
Не можуть дві нації битися за 7 млрд чи 8 млрд населення, це несправедливо, - Безсмертний
18:05
OPINION
Галина Пагутяк
Як зшити чорне з білим
18:02
Рустем Умєров
РФ від початку року скинула на Україну майже 10 тис. КАБів, - Умєров
17:52
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
"Необхідно інвестувати в оборону": фон дер Ляєн закликала ЄС готуватися до війни з Росією
17:40
Інтерв’ю
Володимир Зеленський та Джо Байден
Переговори з РФ можна буде вести тільки після зміни балансу сил на полі бою на користь України, - американський дипломат Фрід 
17:32
Окупанти, кримінал, росіяни
Оголошують майно "безгосподарчим", якщо власники не сплачували комунальні послуги протягом року: як РФ на ТОТ Запорізької області позбавляє житла українців
17:17
Українські військові взяли участь в щорічному забігу Soldier Field 10, в Чикаго
Українські військові взяли участь у забігу Soldier Field 10 в Чикаго
17:05
Ексклюзив
Віктор Медведчук
Соратниця Медведчука Ізовітова намагається втримати контроль у Національній асоціації адвокатів України, - журналістка Федорів
17:04
Олаф Шольц
Аби це не стало великою війною: Шольц висловився проти надання дозволу Україні бити західною зброєю по РФ
16:49
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі та прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе на святкуванні Дня незалежності в Тбілісі
Грузія святкує День Незалежності: прем'єр Кобахідзе обіцяє повернути Абхазію та Південну Осетію, президентка Зурабішвілі каже про доленосність осінніх виборів
16:47
Ексклюзив
путін
"Путін дуже поспішає почати переговори з Україною": політтехнолог Загородній назвав причину
16:30
У Хмельницькому суд звільнив ще 50 в'язнів для служби у ЗСУ
Середній вік українських захисників становить 44 роки, - Bloomberg
16:11
терористи ХАМАС
Вперше за 4 місяці: ХАМАС обстріляв центр Ізраїлю
16:00
OPINION
Борислав Береза
У нас полковники братимуть лісосмуги?
15:58
Харків, пам'ятник радянському солдату
У Харкові досі стоїть пам'ятник радянському солдату, який РФ використовує в антиукраїнській пропаганді
15:41
Зібров, Хрещатик
"Ворогів не зміг прощати". Павло Зібров з військовим оркестром представив оновлену версію "Хрещатика"
15:34
Ексклюзив
ЗСУ
ЗСУ успішно вибивають окупантів з позицій на напрямку Стрілеча - Глибоке у Харківській області, - ОСУВ "Хортиця"
15:21
ППО різних типів, артилерійські боєприпаси й РЕБ: у Міноборони розповіли про пріоритетну зброю для України
Більше новин