За що росіяни платитимуть пенсію Януковичу
Цілком може статися так, що державницька кар’єра Януковича не завершиться – і ми ще побачимо політичного зомбі.
Своєю заявою Віктор Янукович заслужив російське громадянство та довічне утримання. Але цілком може статися так, що на цьому його кар’єра не завершиться – і ми ще побачимо політичного зомбі.
Недосконалість законодавчих норм, пов’язаних із імпічментом, порушення в процедурі позбавлення Януковича посади, а також зволікання з його арештом дали Росії серйозний козир. З подачі Москви Янукович може легітимувати кримський сепаратизм подібно до того, як Чан Кайши з подачі Вашингтону легітимував сепаратизм тайванський.
Кілька цікавих паралелей. Отже, Чан Кайши – Янукович, Гоміньдан – Партія Регіонів, КПК – Свобода+Удар+БЮТ (з усією очевидною умовністю), Тайвань – Крим, США тоді – РФ тепер.
1. Гоміньдан – багаторічна партія влади в Китаї – уславилась низкою гучних корупційних скандалів, терором, «бєспрєдєлом» місцевих функціонерів. Щоправда, на відміну від Партії регіонів вона мала чітку ідеологічну платформу – націоналістичну.
2. Законно обраний президентом у квітні 1948 року, лідер Гоміндану маршал Чан Кайши, попри зусилля міжнародної спільноти, відмовився шукати компроміс із опозиційними силами.
3. Чан Кайши вирішив силою зачистити Китай від політичних опонентів – і зазнав поразки, наразившись на потужний опір. Народні маси підтримали опозицію, представлену здебільшого (але не тільки) комуністами.
4. Спроба мобілізації сил Гоміньдану була невдалою. Що складніше ставала ситуація, то більше маршал вимагав підтримки з боку США. (Янукович звертався по допомогу РФ).
5. Коли становище стало критичним, Чан Кайши втік на острів Формоза (Тайвань), який в ході Другої світової війни зайняли американці. Тут були розташовані бази ВМС та ВПС США.
6. Після втечі Чан Кайши відмовився складати з себе президентські повноваження.
7. США та низка їхніх союзників визнали уряд Чан Кайши єдиним легітимним представником Китаю, відмовившись визнавати КПК, що взяла під контроль практично всю територію материкового Китаю. З огляду на вкрай вигідне геостратегічне розташування острова і примарних шансів на угоду з Пекіном щодо оренди баз, Вашингтон зробив ставку на сепаратистський сценарій.
А тепер - вірогідні у принципі паралелі:
8. Підтримка з боку світової держави стала фактичним ухваленням курсу на сепаратизм і дозволила Чан Кайши проголосити Китайську республіку на Тайвані.
9. Однопартійний парламент Тайваня тривалий час лишався суто декларативним і позбавленим реальної ваги органом, чия функція полягала головно в подовженні повноважень президента за умов надзвичайного стану, що тривав 38 років.
10. Гоміньдан постійно проводив акції пацифікації місцевого населення, яке періодично вдавалося до збройного спротиву
11. Всі політичні партії на Тайвані за винятком Гоміньдану було оголошено поза законом. Економіка, державне управління й ідеологія перебували під його повним диктатом. Було заборонено проведення демонстрацій, страйків, впроваджено цензуру. Військові та поліцейські органи отримали широкі повноваження аж до права судочинства.
12. Існування держави на Тайвані тривалий час забезпечувала (й досі, хоч і меншою мірою, забезпечує) фінансова, військова та технічна допомога з боку США.
13. Після смерті Чан Кайши його повноваження за цілковитої згоди парламенту перебрав на себе його син.
14. Нині спостерігається процес взаємної інтеграції економік КНР та Тайваня, а також намагання виробити модель політичного зближення в рамках політики двох Китаїв. Щоправда, це не надто влаштовує правлячі кола США
- Актуальне
- Важливе