Донецькі історії: 300 тис. за народне мерство і в кого терористи цілять в першу чергу

2 липня, 2014 середа
05:00

Журналісти Еспресо.TV поспілкувалися з біженцями з різних міст Східної України, які розповіли навіщо терористи обстрілюють будинки активістів і скільки пропонують за посаду "народного мера" Слов'янська

Зміст

Їх оголошують в розшук в "атимайдановськіх" групах в соцмережах, на них полюють. Проукраїнські активісти отримують постійні погрози, їх викрадають, залякують, але вони продовжують боротися за свою країну.  

Журналісти Еспресо.TV поспілкувався з мешканцями Донбасу, які вже не перший день облаштовують нове життя, на новій для себе території.

Активіст, який популяризує українську культуру в Донецькому регіоні

З Максимом Потапчуком Еспресо.TV зустрілося на одній з прес-конференцій у Києві. Дивлячись на його охайний зовнішній вигляд, ніколи не скажеш, що ця людина не має постійного місця проживання.

Цікаво, що у рідному Красноармійську активіст очолював центр української духовності та культури "Джерело" та був членом місцевого Євромайдану.

Зараз діяльність Потапчука пов'язана піклуванням про дітей з родин, які є вимушеними переселенцями. Активіст організував дитячий табір, який розважає дітлахів майстер-класами поки їх батьки влаштовують своє життя в Києві. 

А до столиці хлопець приїхав після мітингу у Донецьку. 12 березня він залишився захистити жіночу частину мітингу від проросійськи налаштованого натовпу, де отримав численні поранення. 

НА ФОТО: Криваві березневі події у Донецьку

- Опишіть ті події у Донецьку? Як саме і які поранення ви отримали?

- Ми відступили в порожній міліцейський автобус, але то була пастка. Туди запустили газ, кидали петарди. Ми задихалися. Було багато поранених в автобусі. Міліція зробила нам так званий коридор, в якому нас добили брухтівкою та камінням.   Я отримав травму голови, мені зробили операцію. В лікарні давав багато інтерв’ю і потрапив у списки терористів на знищення. 

НА ФОТО: Максим Потапчук (з фотоапаратом - ред.) та діти, якими він зараз опікується

- То вас спеціально розшукували?

- Так мою фотографію розклеювали скрізь та писали, що розшукується особливо небезпечний "бендеровець". Зараз я живу у Києві, де допомагаю людям, які вимушено залишити свої домівки.

- Чи підтримала вас якось держава?

- Жодної державної підтримки не відчув, але скрізь звертався. Отримав тільки координати не найдешевшого хостелу.

НА ФОТО: Максим Потапчук (у центрі - ред.) та діти, якими він зараз опікується

- То де ви живете?

- Ночую у церквах, у друзів, у волонтерів. Де як приходиться. Є безкоштовні пропозиції  для сімей, або для жінок з дітьми, а одинока-хлопця ніхто не хоче прихистити.  Кожної неділі я збираю однодумців зі Сходу, де вони спілкуються, відвідують різні заходи або пікніки. У нас є одне правило - заборонено говорити про війну.

Борець з корупцією зі Слов'янська

З 44-річним Володимиром Панібратченко  журналісти Еспресо.TV спілкувалися телефоном близько двох годин. Він нещодавно виїхав зі Слов'янська. До останнього залишався вдома і тільки після другого обстрілу свого будинку зважився на переселення.

Хоча міг стати самопроголошеним мером Слов'янська, адже кілька місяців тому його намагалися завербувати на цю посаду, за що пропонували 300 тис грн. 

Але Панібратченко відмовився, за що його побили битами та порізали ножем. На щастя, активісту вдалося вирватися з лап катів та втекти.  

НА ФОТО: Активіст Володимир Панібратченко

- Чи правда те, що ви особисто знали Вячеслава Пономарьова, самопроголошеного мера?

- Так. Ми трохи працювали разом пару років тому. Я запропонував разом боротися проти ігрового бізнесу. Халявщиком він зажди був. Зрозумів, що тут грошей не заробиш та відмовився. Він не бандит, не ігроман, як про нього писали, і не алкаш. Жив з мамою. В Афганістані ніколи не був. 

- Чи важко було покинути Слов'янськ? Як ви зважилися на переїзд?

- Спочатку думав, що у мене параноя, бо пошкоджено по вулиці лише мій будинок, але згодом мені повідомили, що це роблять цілеспрямовано. Стріляли по всіх будинках, де прописані слов'янські активісти. Бомблять людей, щоб їх розлютити проти української армії.

ФОТО: Зруйнований будинок Володимира Панібратченко у Слов'янську

- Коли для вас розпочався Майдан?

- Ще в 2011 році. Я активіст громадської організації по боротьбі з корупцією, тероризмом та організованою злочинністю. Ловили на хабарях чиновників, співробітників прокуратури, депутатів. Ми почали помічати, що щось не так в 2012 році. Є партія Медвечука, рекламу якої йде, а діяльності, як такої не веде. Козацтво, яке має командування в іншій країні. Теж викликало масу питань. Стежили, як розвивайся це «Русскомірский рух». Ми давали зібрану інформацію СБУ та міліції. Але, не завжди мали результат.

- Чи шукали ви підтримки у Києві?

- Так, коли вже почалися активні дії у Слов'янську, почався захват адміністративних будівель я з активістами просив підтримки і у влади, і у активістів київського Майдану, але нам відмовили. Згодом потрапив в полон. Місцеві "стукачі" повідомили, що я займаюся збором інформаціі та передаю ії потрібним людям. Викрали, повезли до сумнозвісних підвалів. Піддавали тортурам, били кожні сім хвилин, не давали спати.  Використовуючи свої дипломатичні навички, та аналізувавши психологічні портрети кривдників, я зміг домовитись про своє  звільнення.

- Наскільки я знаю, ви - одружений. Де зараз мешкає ваша дружина?

-  Моя дружина - художниця, зараз з дитиною у Харкові. Її прийняли добрі люди, допомогли продати її картини.  А старша донька - у Києві. Батьки її відправили, як тільки з’явилися в місті люди кавказької зовнішності, відчували небезпеку.

- За рахунок чого ви зараз живете?

- Ми не ті люди, що шукають халяву, але тут Харкові багато місцевих сидять без роботи. І зараз ми в такому становищі, що я вимушений просити допомоги. Я звертався за допомогою до державних служб, але підтримку отримав тільки від волонтерів. 

- Про що ви зараз мрієте?

- Найбільш за все я хочу відновити рідний Слов'янськ. Обіцяю створити фонд допомоги біженцям з розбомбленого міста і після перемоги займатися його відновленням. А ще хочу, щоб туди повернулися тільки щирі люди, а не зрадники. 

НА ФОТО (Reuters): Терористи захоплюють адміндудівлі у Горлівці

Горлівський активіст-волонтер

Олександр, не називає своє прозвище, він головний координатор волонтерської організації Донбасс SOS

Події в Києві під час Євромайдану  його полонили з головою, і він не зміг лишатися осторонь, тому без вагань кинув роботу та поїхав на Майдан.

Коли події перемістилися на Схід країни, Олександр активно брав участь у донецьких Євромайдановських заходах, а коли його друзів почали брати в полон, був вимушений втекти до Києва.

- Де ви зараз живете?

- Зараз я винаймаю квартиру за свої гроші, але вони скоро закінчаться. Просити поки не можу, бо в моєму випадку це блюзнірство. Є так багато людей з більшими потребами та проблемами. Спочатку треба допомогти їм. 

- Чим саме ви займаєтеся?

- Допомогаю переселенцям з рідних країв. Ми отримуємо багато дзвінків з проханнями по переселенню, але ми, на жаль, не можемо допомогти всім, бо просто закінчилися пропозиції з прийому біженців з Донбасу.

- Чи просили ви державної підтримки?

- Там моя організація просилась під крило Міністерства соцполітики, але мені відмовили зважаючи на бюрократичні тяганини.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
00:38
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Києві уламки впали на приватну забудову, у Запоріжжі - інфраструктурний обʼєкт
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
23:08
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 198 боєзіткнень: найбільше атак на Курахівському напрямку
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
Більше новин