Ексклюзив

5 пунктів, про які Порошенко змушений буде поговорити з Меркель

22 серпня, 2014 п'ятниця
05:00

Меркель, здається, більше не цікавить, як її крок сприймуть у Москві, а громадська думка в самій Німеччині дедалі більше схиляється на бік України

Проте його важливість не тільки і не стільки в „підтримці Німеччиною позиції України”, як у практичних аспектах подальшої співпраці, від якої, без перебільшення, може залежати подальше існування держави.

При тому заяви МЗС про „надзвичайність” суботнього візиту не можна назвати цілковито необґрунтованими. Досить зазначити, що іще тиждень тому у можливості першого офіційного візиту до Києва сильно сумнівались німецькі політологи і аналітики.

Проте вони явно недооцінили канцлерін – і не врахували глибини її відрази до сучасної путінської політики. Меркель, здається, більше не цікавить, як її крок сприймуть у Москві, а громадська думка в самій Німеччині дедалі більше схиляється на бік України. Тому вона цілком може дозволити собі маленький дружній жест, який небагато для неї особисто коштує.

Тим паче, що між сторонами назбиралось чимало нагальних питань, які направду вимагають детального обговорення. Серед них ключовими видаються наступні п’ять пунктів.

1. Наскільки можна відкласти чи проігнорувати питання Криму у переговорах з Росією

Глухий кут „міністерських переговорів” у Берліні залишив для дипломатичних способів врегулювання конфлікту останній шанс - зустріч керівників держав у форматі „нормандської четвірки”. Трапиться вона у вересневому Парижі чи деінде, і чи варто чекати від неї якихось радикальних зрушень у розв’язанні конфлікту – питання дискусійне.

Але Україні та її європейським партнерам треба мати узгоджену позицію стосовно меж майбутнього торгу з Путіном. Безумовно, на відкрите „схвалення” окупації Україна не піде, але спроби певних кулуарних домовленостей можуть бути реалізовані. При тому можливість впливати на режим постачання ресурсів до окупованого Криму, а також на градус зовнішньополітичної риторики на цю тему – один з небагатьох козирів Києва у торзі з Москвою. Хоча у світлі доктрини „обложеної фортеці”, на яку останнім часом робить ставку Кремль, посилення міжнародної реакції на окупацію Криму може швидше допомогти внутрішньополітичним цілям Путіна, аніж їм зашкодити.

2. На яку реакцію з боку Європи може розраховувати Україна у випадку наростання російської агресії

Довготривала вичікувальна позиція Москви, яка продовжує політику лімітованого втручання в конфлікт на Донбасі, може виявитись не вічною – особливо у випадку значних успіхів української військової операції. Коли останні надії на те, що „новоросійську авантюру” вдасться реалізувати без танкових дивізій на українських полях остаточно згаснуть, Путін може вирішити піти ва-банк.

І українському керівництву потрібно чітко знати, на яку допомогу у такому випадку ми можемо розраховувати. Чи ЄС буде в стані запропонувати негайні поставки сучасної зброї, чи двомісячні наради з приводу можливого підсилення режиму санкцій проти агресора.

І в цьому питанні на Україну може чекати прикрий сюрприз. Принаймні, історія з Латвією, де канцлерін жорстко і безкомпромісно заявила, що на бази НАТО прибалтам чекати не варто, а місцева влада довго і плутано пояснювала, що не сильно і хотілося, це ясно демонструє.  

3. Фінансова стабільність

Війна – війною, але фінансова криза становить зараз не меншу загрозу для України, аніж Донбас у вогні. Не зважаючи на зусилля уряду Яценюка, ситуація явно виходить з-під контролю. Ситуація з курсом гривні, вимушені тривалі „відпустки” працівників бюджетної сфери, які починають практикувати у багатьох регіонах – все це явні свідчення близькості фінансового колапсу.

Власне, про плани обговорити питання фінансового виживання України з Меркель відкритим текстом повідомляв заступник глави АП Валерій Чалий. За його словами, поки немає домовленості про чіткі цифри стосовно „третьої хвилі” фіндопомоги, але вимушена готовність обговорити це питання є з боку обох сторін.

4. Проведення реальних економічних реформ і боротьба з корупцією

До питання фінансової допомоги з боку Європейського союзу впритул підходить питання її використання. Продовжити фінансувати радикально непрозорі процедури державних закупівель, збереження преференцій для окремих галузей і т.п. Євросоюз, вочевидь, не має наміру. І мова йде не тільки про корупційну складову, але й про потребу реальних, структурних реформ у сфері ЖКГ, охорони здоров’я, освіти, і багатьох інших галузях, де дотепер справа обходилась косметичним ремонтом фасаду.

Тут проти українського керівництва може зіграти навіть факт виходу з урядових структур Тетяни Чорновіл, який свідчить як мінімум про певні тертя в команді реформаторів. Будемо сподіватися, що маючи в руках настільки потужний важіль впливу, як надання життєво необхідної фінансової допомоги, Євросоюз зуміє його використати для стимуляції реформаторських настроїв українського керівництва.

5. Зима і газ

Окремим, особливо болючим розділом переговорів стане питання забезпечення вуглеводневого балансу української енергетики у зимовий період. Попри реверс і зусилля уряду, мова йде про те, що країна підійде до зими, маючи трохи більше половини з потрібних обсягів газу. І бадьорі рапорти відповідальних про те, що „до кінця року протримаємося”, викликають спогади про минулі зими, коли морози, власне, починалися після Нового року.

Ситуація виглядає на те, що, принаймні, промисловість в зимовий період відчує реальні проблеми з газом. І навіть реальні обсяги реверсу газу з Європи можуть бути скорочені через шалений тиск з боку Газпрому. У світлі того особливої важливості набуває необхідність скоординувати політику України і ЄС щодо транзиту російського газу, можливості його закупівлі на україно-російському кордоні та захисту „права” Угорщини та Словаччини на реверсні поставки.

При тому чисельні побоювання, що канцлерін схилятиме Порошенка до „негайного припинення силової операції” видаються безпідставними. Прагматична Меркель, вочевидь, зрозуміла, що без реальних міжнародних гарантій виконання Росією та бойовиками своїх зобов’язань (а як можуть виглядати ці гарантії, ніхто до пуття ще й не знає), агітувати за „поганий мир” немає жодного сенсу. І це розуміння утримає її від другої спроби наступити на граблі довіри до зовнішньополітичних декларацій РФ.

А загалом, візит Меркель – це рідкісний шанс для української влади не тільки постояти з фрау канцлерін перед фотокамерами світових ЗМІ, але й донести до керівника однієї з ключових держав ЄС своє бачення вирішення українських проблем, переконати в логічності цього бачення, і попросити про допомогу в реалізації цього бачення. А про успішність реалізації цього шансу всі ми матимемо змогу довідатись. Можливо, навіть швидше, ніж хотілось би. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
28 квітня
00:30
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
"Зеленський наказав заарештувати Залужного": росіяни вигадали новий фейк
2024, субота
27 квітня
23:44
Збірна України, хокей
Збірна України знищила Естонію та очолила таблицю ЧС з хокею
22:45
Маріно Пушич
Тренер "Шахтаря" відмовився від роботи в "Ліверпулі"
22:13
Кремль москва
Таджикистан застеріг громадян від поїздок у Росію
21:24
Ілюстративне фото
У Камбоджі на військовій базі вибухнули боєприпаси: загинуло 20 солдатів
21:20
Віталій Миколенко, Евертон, АПЛ
Тренер зробив моторошний прогноз щодо участі українського футболіста на Євро-2024
21:13
Ексклюзив
Віталій Портников
Україна втратила вікно можливостей, щоб убезпечити себе від агресії РФ, - Портников
20:54
презентація книги "Гвардія наступу. Самовидець"
У Києві презентували воєнно-історичний роман "Гвардія наступу. Самовидець" на основі історій реальних військових
20:43
окупант
Кубинські найманці ліквідували російського командира на Донеччині, - "Атеш"
20:28
Бердичі
Росіяни захопили Бердичі, - DeepState
20:28
Ціллю РФ під час сьогоднішньої атаки були об'єкти транзиту газу, від яких залежить безпека постачання в ЄС, - Зеленський
20:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 27 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
20:11
Ексклюзив
ЗСУ
"Десятиліття протистояння без будь-яких угод": дипломат Чалий спрогнозував, як може завершитися війна Росії з Україною
20:07
Оновлено
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморець": розклад та результати всіх матчів 26-го туру УПЛ
20:02
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
Спротив запускає серію соціальних відео з закликом допомогти Силам оборони України
20:02
OPINION
Галина Пагутяк
Боюся, що про них забудуть
19:54
землетрус
В Японії стався землетрус магнітудою 6,5 бала
19:50
На головній сцені Євробачення: Alyona Alyona & Jerry Heil провели першу репетицію
19:38
OPINION
Андрій Яніцький, директор з розвитку сайту Еспресо ТБ
Розмови на кухнях повернулися
19:29
ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 49 ворожих атак на чотирьох напрямках
19:25
Ексклюзив
Еспресо логотип
Телеканал "Еспресо" має більший спектр позицій, ніж телемарафон, - членкиня громадської ради при Комітеті ВР України з питань свободи слова Дуцик
19:20
Оновлено
Зеленський звільнив голову Броварської РДА Майбоженка, якого заарештовано на 2 місяці за п'яний наїзд на пішоходів
19:06
Наслідки ворожого удару по залізничній станції в Очеретине
Росіяни прорвалися й контролюють частину Очеретиного: офіційно від ЗСУ
19:05
IOS 17 APPLE
Apple поновила переговори з OpenAI щодо впровадження генеративних функцій ШІ в iPhone
18:50
Ексклюзив
Роман Червінський, суд
Стороною обвинувачення було штучно створено дві військових експертизи, - адвокат Червінського про доказову базу у справі
18:41
Як-52
Захисники Одеси збили російський дрон-розвідник за допомогою навчального літака
18:33
малий бізнес
Харків скасує плату за землю та інші податки для бізнесу
18:22
В Одесі відтворили події євангельської історії
В Одесі відбулася щорічна великодня реконструкція хресної дороги Христа
18:10
Ілюстративне фото
Була 6 днів без їжі та води: у США подружжя випадково відправило кішку у зворотній посилці Amazon
18:06
OPINION
Юрій Богданов
Наш світ є продуктом малопрогнозованих і малопрорахованих рішень
17:47
OPINION
Радослав Сікорський
Польща визначилася з політикою щодо України та ЄС
17:44
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Дрони СБУ атакували військовий аеродром і два НПЗ у Краснодарському краї РФ, - ЗМІ
17:37
міномет обстріл
Окупанти обстріляли з мінометів Козацьке на Херсонщині: трьох людей поранено
17:33
Олександр Сирський
"Має тенденцію до загострення": Сирський про ситуацію на фронті
17:15
Оновлено
Австралія
ППО, безпілотники й обладнання: Австралія виділяє Україні пакет військової допомоги Україні на $100 млн
17:00
Ексклюзив
переговори між Україною та РФ
Питання можна ставити людям, які вели переговори, - політолог Магда про саміт у Стамбулі та "мирну угоду" з РФ 
16:59
Іл-76
ПВК "Вагнер" скуповує в Узбекистані вантажні Іл-76 та переганяє до Африки, - ЗМІ
16:36
повістка
Чи зможуть громадяни з повістками звертатися до рекрутингових центрів: відповідь Міноборони
16:12
Роуз Ґоттемюллер
Питання вступу України до НАТО порушуватимуть на липневому саміті у Вашингтоні, - ексзаступниця генсека НАТО
16:10
напад з ножем
Приїхали з'ясувати стосунки: на Житомирщині вчитель порізав ножем своїх колишніх учнів
Більше новин