Чи зможе Порошенко створити коаліцію без Яценюка
Попри те, що за останніми даними ЦВК за список президентського блоку проголосувало навіть менше людей, ніж за «Народний фронт», Петро Порошенко може обійтися і без Арсенія Яценюка, але таке рішення несе дуже великі ризики для президента
Загальні результати парламентських виборів уже підбито і приблизна конфігурація майбутньої Ради визначена. Партії президента і прем’єра розпочали діалог щодо формату майбутньої коаліції, але результатів цих переговорів ще нема і, здається з’являться не надто скоро. Еспресо.TV вирішило з’ясувати, чи може глава держави обійтися без депутатів від «Народного фронту» і сформувати власну більшість за рахунок інших політичних сил.
З точки зору формально математичної, Арсенія Петровича можна залишити за бортом коаліції. Так, за списком БПП отримує приблизно 63 мандати, ще стільки ж представників президентської партії мають пройти по мажоритарці. Отже фракція Порошенка налічуватиме в Раді не менше 125-126 мандатів. Для заповітних 226 багнетів залишається нашкребри ще сотню.
Якщо винести за дужки 82-84 нардепи з «Народного фронту», Порошенко зможе обирати з приблизно 33 нардепів «Самопомочі», 21-22 «радикалів» Ляшка, 18-19 «тимошенківців» та 6 свободівців-мажоритарників. Жодна з цих політичних сил ще публічно не заявляла про небажання вступати у пропрезидентську коаліцію. Отже, маємо загалом 80 депутатів, чого аж ніяк недостатньо. Але в Раду пройдуть ще 30 колишніх регіоналів під вивіскою «Опозиційного блоку» та близько 100 самовисуванців, більшість яких, це ті ж самі колишні регіонали. При цьому загалом в Раді буде десь 70 депутатів, що голосували за диктаторські закони 16 січня, співпраця з яким з боку демократичних сил сприйматиметься виключно як зрада.
Таким чином, якщо викреслити останніх, то залишається десь 120 депутатів, які теоретично можуть замінити в новій коаліції «Народний фронт». Тому Порошенко за рахунок самовисуванців цілком може набрати собі більшість в 240-250 багнетів. Звісно, без колишніх регіоналів обійтися вочевидь не вдасться, але співпрацею з найбільш одіозними представниками партії Януковича можна буде не ганьбитися.
А от чи сприйме такий формат коаліції суспільство? Рейтинг партії Петра Олексійовича і так помітно підсів у період між президентськими та парламентськими виборами, а коаліція без Яценюка вартуватиме главі держави нових і дуже суттєвих іміджевих втрат.
По-перше, викинувши Яценюка, Порошенко повторюватиме класичну «помаранчеву» помилку десятилітньої давнини. Цього разу Ющенком буде Порошенко, а Яценюк – Тимошенко. Отже, матимемо новий роздрай серед демократичних сил, що сприйматиметься суспільством як ходіння по граблях.
По-друге, виборцям буде дуже складно пояснити рішення не співпрацювати з Яценюком після виборчої кампанії під гаслом «Час єднатися». То ж маємо, як мінімум, невиконання головної виборчої обіцянки.
По-третє, неминуча у такому випадку співпраця з колишніми регіоналами, нехай і не найодіознішими також не додасть президенту симпатій населення.
І четверте, витіснивши Яценюка в опозицію, Порошенко отримає дуже серйозного конкурента з демократичного табору, за яким не залишиться негативу від неминучих економічних проблем і рейтинг якого дуже швидко може переважити президентський.
Тому, з точки зору логіки, Порошенко буде змушений іти на коаліцію з Яценюком. При цьому сюди ж будуть затягуватися і "Самопоміч" і "Батьківщина". Але проблема полягає в тому, що у кожної з цих партій з'являється своя золота акція і кожен буде торгуватися до останнього.
- Актуальне
- Важливе