live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Як працюють українські виші на окупованому Донбасі (ІНФОГРАФІКА)


фото: www.luganews.com
Еспресо.TV дізналося, які виші переїхали з зони бойових дій, а які вирішили залишитися на окупованій території

З 39 вищих навчальних закладів Донецької та Луганської областей, які опинилися в окупації, лише дев'ять переїхали в інші міста України.

Причини такої ситуації - різні. Керівництво одних вишів відверто підтримує терористів, а тому не бачить потреби переїжджати.

Інші пояснюють: рішення про переведення з регіону суперечить законодавству. Ректори не впевнені, що МОН зможе забезпечити на нових місцях матеріально-технічною базою, навчально-методичною літературою, викладацькими кадрами для повноцінного функціонування закладів. До того ж, вважають вони, переведення вишів з Донбасу позбавить цей регіон можливості здобувати освіту.

Утім, не всі з 30 вишів, що й досі залишаються в окупації, хочуть цього. Багато закладів залюбки змінили б адресу, аби спокійно функціонувати на території вільної України. Однак реально наразі МОН не має можливості забезпечити переїзд всіх вищих навчальних закладів.

Для цього не вистачає вільних приміщень, які б змогли прийняти університети та інститути Донеччини та Луганщини. Немає й можливості надати гуртожитки для студентів та працівників навчальних закладів.

Окрім цього, переїзд в інший регіон можить зупинити навчальний процес, що створить нові проблеми. Тож нині ситуація з вищою освітою в регіоні складна і виходу з конфлітної ситуації, яка склалася, поки що нема. 

Які виші Донбасу змінили прописку, а які залишились - "під терористами"

Цікаво, що жоден виш Горлівки, яка нині знаходиться в окупації терористами, не переїв.  Хоча з листопада Горлівський регіональний інститут університету «Україна» та Горлівський інститут іноземних мов державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» працюють дистанційно.

А ось керівництво Горлівського автомобільно-дорожного інституту донецького національного технічного університету (АДІ) вирішило розпочати з 4 листопада навчання в звичному, аудиторному режимі. 

Щодо окупованого Донецька, не всі виші спіткала однакова доля. Зокрема, у місті залишились: Донецька академія автомобільного транспорту (ДААТ), навчання в якій розпочалося 1 жовтня та Донецький державний університет управління (ДонДУУ), який працює з 29 вересня в аудиторному режимі.

Загалом з 20 вишів Донецька залишились у місті переважна більшість – 16 закладів. І лише чотири змогли змінити адресу. Зокрема, Донецький національний університет переїхав у Вінницю. Університет розмістився у виробничих приміщеннях колишнього заводу «Кристалл», які міська влада віддала під аудиторії університету.

Навчання у ДонНУ у Вінниці розпочалося 3 листопада і вони триватиме дистанційно.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського переїхав до Кривого Рогу. Відтепер виш працюватиме на базі Криворізького державного економічного технікуму. Навчання тут розпочали 3 листопада і також дистанційно.

У вересні до Кривого Рогу переїхав і Донецький юридичний інститут МВС України. Він тимчасово працює на базі Криворізької філії Дніпропетровської юракадемії. "В першу чергу ми забезпечуємо навчальний процес для двох факультетів - права і заочного та дистанційного навчання працівників органів внутрішніх справ. Як планувалося, навчання ми розпочали 1 жовтня. Поки що воно відбувається в дистанційній формі, але скоро почнемо займатися і повноцінним навчальним процесом зі студентами денної форми навчання", - розповів проректор з кадрового забезпечення Олексій Мозуляка. 

Щоб вийти з положення, крім переїзду до Кривого Рогу, Донецький юрінститут для частини своїх студентів організував навчання в Маріуполі. 

Донецький національний технічний університет тепер працює в місті Красноармійськ Донецької області. Університет розташували на базі Красноармійського індустріального інституту.

Виші окупованої Макіївки - Донбаська національна академія будівництва та архітектури (ДонНАБА) та Макіївський економіко-гуманітарний інститут (МЕГІ) – не змінювали свою адресу. Тут навчання розпочалося аудиторно 1 жовтня. Єдиний виш окупованого Алчевська - Донбаський державний технічний університет (ДонДТУ) – розпочав навчання 1 жовтня, не змінюючи свою адресу. Виші Краснодону (Краснодонська філія Донбаського державного технічного університету, Краснодонський інститут Міжрегіональної академії управління персоналом, Краснодонський факультет інженерії і менеджменту Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля) попри окупацію не змінили свою адресу.

Щодо Краматорська, Слов'янська та Маріуполя, в яких загалом діє 10 вишів, ситуація не така складна. У вільних містах студенти в більшості змогли вчасно приступити до навчання, і лише першокурсники почали навчання на місяць пізніше.

У Луганську - 8 вишів. Однак цього навчального року більшість з них переїхали. Залишились працювати за тією ж адресою три: Луганська державна академія культури і мистецтв (ЛДАКИ), Луганська філія Київського Інституту Бізнесу та Технологій (КІБіТ) та Луганський державний інститут житлово-комунального господарства і будівництва.

П’ять луганських вишів змінили свою адресу. Так, Луганський державний медичний університет (ЛДМУ) переїхав до міста Рубіжне, Луганської області. До керівництва навчального закладу надходили пропозиції і про переміщення вишу в інші регіони країни, зокрема, в Ужгород, але, за наполяганням голови Луганської облдержадміністрації Геннадія Москаля, університет залишили на території області.

Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Е. О. Дідоренка з жовтня 2014 навчального року продовжує свою діяльність на базі Сумського філіалу Харківського національного університету внутрішніх справ. Навчання здійснюється в містах Суми та в Миколаєві на базі учбово-консультаційного пункту.

Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ) переїхав до Харкова. Освітню діяльність виш здійснює на базі Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка переїхав до Старобільська Луганської області. Адміністрація університету частково перемістилася до м. Старобільськ і працює на Старобільському факультеті цього вишу. 

Ситуація з ЛНУ ускладнена тим, що деякі працівники вишу підтримали «ЛНР» та вийшли на роботу в Луганську ще у вересні. Вони допомагали терористам і тепер активним діячам погрожують звільненням та позбавленням вчених звань.

У виші зазначають: «На щастя, зрадників серед нас виявилося менше, ніж хтось може подумати». Ректорат ЛНУ працює у Старобельську у повному складі. Провідні професори, доктора наук та доценти залишились працювати та викладати в евакуйованому ЛНУ ім. Тараса Шевченка. Наразі це 85% викладачів, що навчають студентів.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля з Луганська 29 вересня переїхав до Сєвєродонецька Луганської області. Тепер виш перейшов на режим дистанційного навчання. 

Все по темі

новини партнерів

12 листопада, 2018 понеділок

12 листопада, 2018 понеділок

11 листопада, 2018 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати