Аналітика

Ситуація на фронті, переговори з РФ та реформування Сил оборони України. Воєнні підсумки тижня

Сергій Згурець
3 травня, 2024 п'ятниця
20:41

У воєнній підсумковій рубриці говоримо про бойові дії на рівні фронту, прогнози від керівництва Головного управління розвідки щодо нового наступу Росії та реформування Сил оборони в умовах війни

Зміст

Інтерв'ю Скібіцького щодо ситуації на фронті

Упродовж тижня ситуація на лінії фронту залишалась вкрай складною. Три напрямки: Авдіївський, Бахмутський та Новопавлівський були найнапруженішими, про це казав головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Ворог має певні тактичні успіхи на окремих ділянках, а нові деталі щодо оцінок фронтової ситуації додав заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони генерал-майор Вадим Скібіцький в інтерв'ю виданню The Economist. Назва цього матеріалу досить тривожна: Новий наступ Росії стане серйозним випробуванням для України.

Як подає The Economist, ситуація для України зараз є чи не найскладнішою з початку активної фази російського вторгнення. За словами представника ГУР, Росія зараз кидає все що має, щоб досягти більшого успіху. З приводу кількості ворожих сил, генерал оголосив, що зараз Росія має загалом на території України 514 тисяч особового складу. Ще місяць тому говорилося про 470 тисяч, тобто за цей незначний проміжок відбулося нарощування на 40 тисяч ворогів на нашій території й зараз Росія готує наступ на північному сході.

Скібіцький, як і Буданов, говорить про те, що ворожа активізація можлива наприкінці травня або на початку червня. Скібіцький припускає, що Росія готується до наступу в районі Харківської та Сумської областей і це власне така перша заява зі сторони керівництва Головного управління розвідки.

Зараз важливі кількісні показники. Заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони каже, що зараз північне угрупування військ, яке розташоване через кордон з Харківською областю, у Білгородській області налічується 35 тисяч ворожого складу. Від себе додам, що вони не мінялися впродовж тривалого часу. Так щоб поки такого нарощування у противника немає і Скібіцький також визнає, що цих сил недостатньо для того, аби захопити місто, але можливі якісь швидкі або провокативні дії, коли буде здійснена спроба прориву кордону і тоді українським військам доведеться перекидати резерви на цю ділянку. Вони кажуть, що в планах противника є наміри збільшити цю кількість до 70 тисяч. Але й 70 тисяч - це насправді не такі визначні показники.

Нагадаю, що коли ворог намагався атакувати Авдіївку, то штурмувало 80 тисяч особового складу, а в зоні Часового Яра зараз сконцентровано 25 тисяч, тобто 70 тисяч для захоплення Харкова, звісно, замало, але може бути достатньо для інших дій, аби відірвати наші резерви на цю ділянку.

Карта бойових дій: Бахмут

Щодо інших ділянок фронту, то The Economist говорить, що росіянам вдалося прорвати першу лінію оборони в районі села Очеретине - це правда, там ворог намагається розширювати цей плацдарм площею 25 км, але з іншого боку також є інформація, що зараз з українського боку туди передислокувалися певні бригади, які мають заблокувати просування противника. Це вкрай важлива ділянка з огляду на ті ризики, які може викликати подальше просування російських військ, зокрема до траси Донецьк-Костянтинівка, або в бік Покровська. Ці ризики відомі, тому Генштаб зараз вживає заходів для того, аби цього не трапилося.

Карта бойових дій: Авдіївка

Щодо Часового Яра Скібіцький також зробив певні оцінки. Він сказав, що окупація противником Часового Яра ймовірна, але все залежить від наших резервів і постачання - це абсолютно вірний висновок. Можу сказати, що зараз під Часів Яр перекинуті додаткові сили, які мають унеможливити просування ворога. Хоча з боку Богданівки є спроби захопити повністю Іванівське, але впродовж останніх тижнів якихось якісних змін в просуванні лінії оборони з боку противника немає. Це говорить про те, що оборона з нашого боку достатньо ефективна. До речі, з'явилися там і боєприпаси, які дозволяють ефективніше знищувати противника.

Важливий момент про який сказав Скібіцький, навіть якщо ми вийдемо на кордони 1991 року - це не означає, що війна припиниться, так чи інакше війни мають завершуватися перемовинами та договорами. Зараз обидві сторони намагаються зайняти найвигіднішу позицію перед потенційними перемовинами, але змістовні перемовини, за оцінками генерала, можливі не раніше другої половини 2025 року. У будь-якому разі, ми розуміємо, що зараз непрості часи для нашої держави, для наших Збройних Сил.

Виклики для військових на фронті

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак переконує, що ситуація на лінії фронту складна, але не критична.

"Надзвичайного нарощування в угрупованнях не відбулося, можливо, є певні хитрощі, бо вони, за деякими даними, збільшують по одному-два батальйони в кожному підрозділі. Людей набрати для кремля не є проблемою, проблемою є їхня належна підготовка. Ми ще у березні, коли здійснювали оцінки, то гадали про те, що готовність великого наступу, я б сказав, стратегічної наступальної операції, можлива на рівні серпня, або навіть початку вересня, але це зовсім не означає, що наступу не буде зараз і що наступ може бути лише тактичний. Тому що навіть те нарощування, яке здійснено, дозволяє робити тиск, особливо на тлі дефіциту боєприпасів і зброї, це дуже велика проблема навіть після рішення Сполучених Штатів", - вважає військовий експерт.

Водночас він наголосив, що всередині держави перегрупування не відбулося, адже джерела Бадрака розповіли, що Держслужба спеціального зв'язку та захисту інформації, яка отримує чималі ресурси й закуповує величезну кількість патронів, наземних роботизованих комплексів, засобів управління, автоматизованих систем зв'язку, гальмує передачу забезпечення військовим на 1,5-2 місяці: "Кажуть так військові, якщо ми воюємо 24/7, то чому чиновники не хочуть 24/7 під час війни. Це справді порушує принцип воєнної доктрини, яка була прийнята у 2021 році, що затвердила всеосяжний принцип оборони, що весь народ, вся країна має воювати".

Підготовка інформпростору до можливих перемовин

Військовий експерт звернув увагу на заяву міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, який наголосив, що Росія ефективніша на фронті. Це пов'язано тим, що темпи постачання допомоги дуже малі та недосконалі. А командувач Сухопутних військ Олександр Павлюк зазначав, що перемога над Росією можлива лише за умови її повної ізоляції. Країни Великої сімки більше не розглядають можливість передачі заморожених російських активів, на їх заміну вони пропонують Російській Федерації повернути окуповані українські території.

"Насправді серія політичних заяв є переконливим свідченням, що сторони готуються до перемовин і сторони намагаються бути в сильній позиції. Наприклад, Велика Британія, як зазначив голова МЗС Кемерон, який завітав у Київ, не проти, якщо Україна буде використовувати їхню зброю і бити по російській території. Ще, майже синхронно, президент Франції Макрон повторив, якщо фронт посиплеться, то буде поява французьких солдатів в Україні. Це поки що політичні заяви, але для чого вони зроблені? - вони зроблені для того, щоб на перемовинах, які намічені на середину червня у Швейцарії, мати сильні позиції", - розповів Бадрак.

Він наголосив, що Китай відіграватиме надзвичайно важливу роль в перемовинах на Саміті миру, якщо візьме участь. А долучиться КНР може лише, якщо бачитиме можливості зміни. Для нас це означатиме парадигму завершення війни: "Китай хоче справді це зробити, звісно перетягуючи ковдру на бік кремля - це зрозуміло, але якщо Китай не бере участь, то це може бути двояка така оцінка. Це або Росія відчуває себе досить сильною і йде далі вперед з наступом, або навпаки - ініціатива перехоплена і Китаю нема чого запропонувати, а Путін не погоджується на вихід з окупованих територій".

Реформування Сил оборони в умовах війни

Зараз в Україні почала роботу група, яка має створити модель системи інтегрованої оборони, про це заявило Міністерство оборони. Поки невідомо, які напрямки, результати, цілі створення такої інтегрованої оборони в рамках реформування системи оборони в цілому.

"Одне з ключових питань, на мій погляд, ув'язати перебудову ЗСУ з військово-технічним співробітництвом. У нас, на жаль, поки що військово-політичне керівництво держави йшло фактично за пропозиціями різних партнерів і через це з'явилися, я б сказав, навіть недолугі рішення. Наприклад, робити спільно з концерном Rheinmetall бойову машину Fuchs - це два кроки назад. Тому що ми самі можемо це зробити, тоді як з Rheinmetall нам потрібно робити засоби ППО, наприклад", - відповів Бадрак.

Протягом цього року виробники озброєнь наголошують на необхідності стандартизації безпілотних апаратів, з огляду на те, що в арсеналі Збройних Сил налічується понад 60 різних типів БПЛА: "Держава не може взяти на себе сміливість - не розробила механізм, щоб взяти найкраще від усіх розробників: повісити знову ж таки ракети КБ Луч, комплекс наведення, який є у нас і зробити ударний протитанковий безпілотник".

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.28
    Купівля 42.28
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
13 січня
20:18
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами ввечері 13 січня: у Чугуєві влучання у житлову забудову, постраждала дитина
20:07
Джейк Салліван
"Питання людських ресурсів є важливим": у Білому домі відреагували на заяву Волца про зниження мобілізаційного віку в Україні
20:00
OPINION
Щоб вас "уважалі", пані Кадочникова, треба хоч трохи поважати країну
19:51
У Дії відновили 2 послуги після російської кібератаки
19:26
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц виступив проти фінансування допомоги Україні шляхом скорочення інших статей бюджету Німеччини
19:18
Герман Галущенко
У Раді зареєстрували постанову про звільнення міністра енергетики Галущенка
19:09
Британія профінансує українське виробництво ППО та далекобійної зброї
19:09
Оновлено
Екс-прем'єр Фіцо
Фіцо запропонував Зеленському зустрітися на кордоні для переговорів щодо транзиту газу. Президент України відреагував
18:56
Британська компанія Dogwoof придбала права на міжнародний прокат нового фільму Мстислава Чернова "2000 метрів до Андріївки"
18:50
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Ердоган оголосив про збільшення фінансової допомоги сімʼям з дітьми на тлі зниження народжуваності в Туреччині
18:43
Марк Рютте
Рютте закликав країни НАТО збільшити оборонні видатки та прискорити виробництво озброєння
18:33
Анна Ушеніна
Українська шахістка Ушеніна стала чемпіонкою Європи з рапіду
18:21
Ексклюзив
шахед
У Defense Express припустили, з чим пов’язане зменшення кількості дронів-камікадзе, запущених росіянами по Україні у грудні
18:18
Україна Польща
У Польщі розповіли, коли розпочнеться ексгумація жертв Волинської трагедії
18:09
Ексклюзив
нафта нафтопровід
На фоні санкцій США та Британії виглядає дивно, що Росія заробляє $7 млрд на транзиті нафти через Україну, - нардеп Синютка
18:09
російський злочинець
Аналітики DeepState встановили особу російського командира, який наказував вбивати полонених ЗСУ
18:08
Блогер Андрій Черепущак, відомий як Галицька Діва, став ведучим телешоу про свекрух та невісток
18:03
Турецький потік
РФ звинуватила Україну в спробі атаки на компресорну газову станцію в Краснодарському краї. Сіярто заявив про загрозу суверенітету Угорщини
18:00
OPINION
блог Сергій Згурець
Дорогий раритет: чому Агенція Міноборони купує протитанкові міни часів Другої світової
17:55
гривня тисяча гривень
Індексація виплат: Пенсійний фонд попередив про нову шахрайську схему в інтернеті
17:31
"Жарт" коміка Стенюка про мусульман: поліція закрила кримінальну справу
17:23
На Київщині ліквідували підпільний цех, де підробляли каву відомих світових брендів
17:16
вугілля порт
У Покровську припинила роботу єдина шахта, яка забезпечувала металургійні заводи в Україні коксівним вугіллям, - Reuters
17:12
На фото стіна на кордоні з РФ
В Естонії ініціювали законопроєкт про закриття кордону з РФ
17:05
Оновлено
Іран Росія
РФ та Іран 17 січня підпишуть договір про "всеосяжне стратегічне партнерство"
16:56
На фото: Артем Пивоваров
Пивоваров презентував нову пісню на слова Михайля Семенка "Вона"
16:43
Ексклюзив
Нафта
"Немає юридичних підстав цього не робити": експерт з енергетики Омельченко про те, чи може Україна припинити транзит російської нафти
16:40
На фронті з початку доби РФ 94 рази атакувала позиції ЗСУ, найскладніша ситуація на Покровському напрямку
16:38
Уряд Німеччини має пропозицію до наступного пакету санкцій щодо Росії
У німецькому Гюстрові невідомі намалювали свастику на будинку, в якому проживають українці
16:37
військовий квиток, мобілізація
Міноборони заявило про суттєве збільшення кількості звернень до центрів рекрутингу української армії
16:36
Альбом Superficial співачки Гайді Монтег очолив чарт iTunes після того, як вона втратила будинок через лісові пожежі у Лос-Анджелесі
16:19
енергетика
На Сумщині БПЛА впав на території об'єкта критичної інфраструктури: знеструмлено 185 населених пунктів
16:17
Ексклюзив
ЗСУ
"Повзучий наступ": у росіян недостатньо сил для охоплення Покровська з флангів, - військовослужбовець Тимочко
16:17
Зеленський анонсував призначення нового начальника Національної академії сухопутних військ ім. Сагайдачного
16:16
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський заявив про готовність обміняти полонених солдатів КНДР. У Кремлі відреагували
16:12
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Тайсон Ф'юрі оголосив про завершення боксерської кар'єри
16:07
OPINION
Заява Волца про зниження мобілізаційного віку має одного адресата
16:02
Оновлено
нафта танкер корабель
Індія та Китай не приймають російські танкери, що потрапили під санкції США, - Bloomberg
15:52
електроенергія
В Україні до жовтня 2025 року планують збудувати 6 установок зберігання енергії
15:45
Чарльз ІІІ
Король Британії відвідає Польщу з нагоди 80-ї річниці визволення Аушвіца
Більше новин