Огляд

Долетить і до Москви, і до Грозного: що відомо про "Довгий Нептун" – українські ракети, які летітимуть на 1000 км

Роман Яворський
2 травня, 2024 четвер
18:37

Українські офіційні особи та військові експерти неодноразово наголошували на потребі Сил оборони у далекобійних ракетах. Саме тому стільки увагу приділялося передачі Україні американських ATACMS чи німецьких Taurus. Однак далекобійні ракети Україна не лише отримуватиме від союзників, але й виготовлятиме сама

Зміст

Що таке "Довгий Нептун"

Вперше в публічному просторі назва "Довгий Нептун" з'явилася наприкінці 2023 року. Тоді в інтерв'ю АрміяInform її вжив заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк. Він підтвердив, що Україна створює нову модифікацію ракети для комплексу РК-360МЦ "Нептун".

"Зараз ведеться робота щодо створення так званого Довгого Нептуна. Йдеться про нову модифікацію ракети для комплексу "Нептун", – сказав генерал-лейтенант Гаврилюк. На той момент протикорабельний комплекс "Нептун" вже адаптували для ударів по російських військових об'єктах на суходолі.

ракета "Довгий Нептун"

Фото: Генштаб ЗСУ


Більше про нові ракети стало відомо в середині квітня 2024-го. Тоді, за підсумками зустрічі з міністром стратегічних галузей промисловості України Олександром Камишіним, інформацію оприлюднили члени Комісії з національної оборонної стратегії Конгресу США.

"Цього року Україна збільшить дальність польоту протикорабельних ракет "Нептун" до 1000 км і збільшить їх виробництво вдесятеро", – цитував американських політиків портал Ukrainian Front.

Перспективам модернізованих "нептунів" присвятило матеріал видання Forbes. 

"Українські офіційні особи повідомили офіційним особам США, що вони збільшили виробництво "Нептуна" вдесятеро. Це означає, що Київ невдовзі матиме у своєму розпорядженні десятки, а, можливо, й сотні ракет. Якщо всього кількадесят "Нептунів" змогли потопити крейсер "Москва" та пошкодити кілька інших кораблів та засобів ППО, то уявіть, що зможе зробити сотня "Нептунів", – йдеться в статті.

Як створювали "Довгий Нептун"

У серпні 2020 року, після 10 років розробки та випробувань, ракетний комплекс "Нептун" прийняли на озброєння. Довжина ракети становила 5 метрів, маса ракети – бл. 870 кг (в т.ч. 150 кг бойової частини). Цих характеристик достатньо для ураження бойових надводних кораблів і транспортних суден водотоннажністю до 5 000 тонн. Тоді ж було заявлено, що швидкість польоту ракети – 900 км/год, а максимальна дальність – до 280 км. Розгортання комплексу на новій позиції займає до 15 хв, відстань стартової позиції від берегової смуги – не більше 25 км. 

Крилата ракета Р-360 "Нептун"

Крилата ракета Р-360 "Нептун". Фото: defence-ua.com


Перше бойове застосування протикорабельної крилатої ракети Р-360 "Нептун" відбулось у 2022 році, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Саме завдяки "нептунам" у квітні 2022 року було потоплено крейсер "Москва" – 180-метровий флагман Чорноморського флоту РФ. 

Однак експерти визнають, що характеристик "Нептуна" не вистачило б, щоб вразити крейсер, якби рашисти не підплили менш ніж на 100 км до українського берега. Зазнавши такої відчутної втрати, російські кораблі почали остерігатися наближатися до суходолу, підконтрольного Україні, ставши набагато складнішими мішенями. Відтак виникла потреба в модернізації "Нептуна".

У березні 2023 року Defence Express писав про значний прогрес "Нептуна". У першу чергу йшлося про далекобійність.

"Офіційно для "Нептуна" вона визначена у межах до 280 км. Але її ледь-ледь вистачає для запуску ракети по прямій з берегових позицій без закладання можливостей для маневрування та обходу зон ППО", – зазначали експерти. У новій версії, наголошували вони, дальність було збільшено до 400 км.
Влітку 2023-го "Нептун" успішно застосували по сухопутних цілях. 23 серпня в Криму був уражений російський зенітний ракетний комплекс С-400. Військові оглядачі тоді наголошували, що район, у якому був розміщений ЗРК "прикритий ледь не всіма наявними у РФ засобами ППО".

Тоді ж представники міноборони підтвердили, що новий варіант "Нептуна" має далекобійність у 400 км і корисне навантаження 350 кг (у протикорабельній версії 280 км і 150 кг відповідно). Також стало відомо, що "наземний" "Нептун" використовує ту ж пускову установку, що і протикорабельна версія – на шасі Tatra.

"Довгий Нептун" – український Taurus чи український Х-35?

Україна модернізувала ракети "Нептун" і використовує їх як аналог ATACMS та Taurus. Таких висновків дійшли експерти американського видання Newsweek.  

"В ідеальному світі сучасні протикорабельні ракети, розроблені, щоб топити важкоброньовані військові кораблі, не застосовують для наземних місій. Але Україна стикається з реальним дефіцитом далекобійної зброї й, за відсутності ATACMS та Taurus, викручується, як може", – пояснював у коментарі фахівець Центру стратегічних і міжнародних досліджень Ян Вільямс.

ракета "Довгий Нептун"

Фото: Генеральний штаб ЗСУ


Головний редактор Defence Express Олег Катков вважає, що протикорабельні ракети Р-360 комплексу "Нептун" некоректно порівнювати з ATACMS, оскільки американські ракети є балістичними. Натомість покращений "Нептун" можна порівняти за характеристиками з німецькими ракетами повітряного базування Taurus з максимальною дальністю польоту до 500 км.

"Щоб переробити ПКР "Нептун" у крилату ракету для наземних цілей, потрібно задати систему обходу рельєфу місцевості. Наприклад, система TERCOM (Terrain Contour Matching). Ракеті потрібно бачити рельєф, набирати, зменшувати висоту. Потрібно додати й надійні системи навігації", – зазначив експерт.
Ракета нового варіанту "Нептуна" використовує систему самонаведення з тепловізійним зображенням для пошуку та захоплення цілі на основі попереднього завантаженого зображення. 

Російські джерела охочіше порівнюють "нептунів" із ракетами Х-35, називаючи українське озброєння копією радянського. Ракети справді схожі зовні, однак про копіювання мова йти не може, наголошували в Defense Express. 

"Дійсно, Р-360 має деякі спільні риси з Х-35. Але вона також має спільне і з американською Harpoon, з французькою Exocet, японською ASM-2, шведською RBS-15, британською Sea Eagle, турецькою Atmaca та багатьма іншими протикорабельними ракетами", – йшлося в матеріалі.

Якщо перед конструкторами стоять однакові завдання, то їх втілення підштовхує їх до схожих рішень.

"Усі протикорабельні ракети побудовані за однаковою схемою. Вони мають стартовий двигун, який повинен розігнати ракету після старту, після чого вмикається маршовий двигун. Усі вони побудовані по звичайній аеродинамічній схемі – спереду крила, позаду рулі. Бо це найбільш вдалі та відпрацьовані рішення. Але насправді всі ракети абсолютно різні – різні головки самонаведення, двигуни, деталі корпусу, радіовисотоміри… Комплект креслень на ракету завжди унікальний. І "Нептун" – це також унікальна ракета власної розробки", - підкреслив у інтерв'ю Defense Express Генеральний конструктор – Генеральний директор ДержККБ "Луч" Олег Коростельов.

Чому росіян так дратує "Нептун"

Якою б болючою не була втрата крейсера "Москва" для РФ, рашисти постійно намагаються применшити значення та можливості української розробки. В першу чергу таким чином росіяни пробують уникнути відповіді на питання, як Україна за кілька років змогла створити зброю, на яку в СРСР пішло 20 років, а ще 10 зайняла інтеграція її Росією до комплексу берегової оборони.

До слова, складне завдання українські конструктори вирішили не лише швидко, а й при обмежених фінансових ресурсах. Розробка всього комплексу РК-360МЦ "Нептун" включно з крилатою ракетою та всіма машинами обійшлась Україні лише у 40 млн доларів (аж до стадії держвипробувань і прийняття на озброєння у 2020 році). Це неймовірно мала сума, порівняно з мільярдами, що їх списують з російського бюджету на "аналоговнєти". Тому в перспективі "нептуни" можуть стати ще й привабливим товаром на міжнародному ринку. За бойовими можливостями ракети не поступаються зброї провідних виробників, а за співвідношенням ефективність/ціна випереджають їх. Так перед повномасштабним вторгненням кілька країн цікавилися закупівлею РК-360МЦ “Нептун”. Зокрема, було підписано меморандум з Індонезією.

Однак основне, чим стурбовані у РФ – це перспектива зіткнутися з ракетами українського виробництва з далекобійністю в 1000 км. Ця зброя дасть можливості бити по об'єктах на території Росії, розміщених далеко в тилу, і руки Силам оборони не зв'язуватимуть жодні домовленості з партнерами.

Наприклад, в ніч на 5 квітня Україна завдала потужного удару по трьох російських аеродромах (в Єйську, Курську, Енгельсі) та на авіабазу "Морозовськ" у Ростовській області. Внаслідок атаки були пошкоджені 19 літаків, в тому числі три стратегічних бомбардувальники Ту-95МС, що їх використовують для запусків крилатих ракет Х-55 та Х-101, 14 винищувачів Су-34, з яких РФ скидує керовані авіабомби на територію України, а також два штурмовики Су-25. Удару завдавали безпілотниками, імовірніше це були БПЛА "Лютий". Однак корисне навантаження цих дронів становить 75 кг, тоді як бойова частина оновленого "Нептуна" вп'ятеро потужніша. У зоні досяжності ракет опиняться аеродроми (в т. ч. Енгельс, що за 700 км від України), а також скажімо оборонні заводи, як-от МКБ "Радуга", де виготовляють та модернізують російську зброю – ракети Х-101, Х-22, Х-59, Х-55.

Тепер залишається лише питання щодо обсягів виробництва Україною оновлених ракет. Якщо в серпні йшлося про кілька десятків виготовлених ракет, то десятикратне збільшення виробництва дозволить говорити про кількасот далекобійних ракет. Робота над "Нептуном" може стати одним із важливих пунктів витрат на ракетне озброєння та боєприпаси, що на них Україна заклала 175 млрд грн.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.09
    Купівля 41.09
    Продаж 41.56
  • EUR
    Купівля 45.37
    Продаж 46.05
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
13 вересня
13:49
Тіна Кароль
Тіна Кароль стала музичною продюсеркою Нацвідбору Євробачення-2025
13:38
Фінляндія, Україна
Україна отримає від Фінляндії пакет військової допомоги на €118 млн
13:24
Оновлено
Росіяни КАБами атакували Сумщину: загинули 2 людини, серед поранених дитина, під обстріл потрапили волонтери фонду Razom
13:23
За відкриття, що ссавці можуть дихати анусом: у США вручили Шнобелівську премію
13:14
Представники МКС оглянули катівні, які росіяни облаштували під час окупації Харківщини
13:11
Київ
Очільники МЗС Литви та Польщі Ландсбергіс і Сікорський приїхали до Києва
13:00
Ексклюзив
Окупанти скинули потужну бомбу на Азовсталь
ГО "Спільнота Оленівки" закликала Зеленського, Буданова та перемовників провести пресконференцію щодо полонених
12:44
Володимир Зеленський
Володимир Зеленський оновив склад РНБО
12:43
Олексій Брехт
Наглядова рада Укренерго призначила в. о. голови правління Олексія Брехта
12:09
електроенергія
Через негоду знеструмлено 41 населений пункт у чотирьох областях: ситуація в енергосистемі 13 вересня
12:07
OPINION
Зміни в уряді як демонстрація сили безсилої влади
11:56
Майкл Дуглас
Актор і посол доброї волі ООН Майкл Дуглас відвідав саміт перших леді та джентльменів у Києві
11:42
Огляд
світ, міжнародний огляд
Заміна міністрів в українському уряді та Росія почала контрнаступ у Курській області. Акценти світових ЗМІ 13 вересня
11:42
Тарас Петриненко й Олександр Положинський
Тарас Петриненко й Олександр Положинський випустили пісню "Час" про "сенс життя і цінності"
11:31
Ексклюзив
ЗСУ
Цілком можливо, що ми відійдемо на нашу територію: майор запасу НГУ про події на Курщині
11:31
Помер голова кримської організації "Конгресу українських націоналістів" Василь Овчарук
10:51
Фотовиставка TITANIUM
TITANIUM: у Парижі триває виставка про українців, важко травмованих унаслідок війни
10:44
"Малечі про інтимні речі"
Видавництво "Талант" без дозволу Ярмоленко й далі продає РФ книжку "Малечі про інтимні речі"
10:30
Ексклюзив
Карта бойових дій за 4-11 вересня
Таке враження, що потенціал противника вичерпався: Згурець про ситуацію на Курщині
10:24
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 вересня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:18
Підпалював об’єкти залізниці й наводив ракети на Чернігів: 44-річному чоловікові загрожує довічне ув'язнення
10:07
OPINION
Борислав Береза
Як Нацбанк виплеснув дитину разом з купіллю
10:00
обстріл
Росіяни обстріляли з артилерії Малу Токмачку у Запорізькій області: поранили пенсіонерку
09:59
дрон, БПЛА
У ніч на 13 вересня сили ППО збили 24 "шахеди" ворога із 26
09:52
Вийшла пісня "Якби не ка-ца-пи"
Горовий презентував пісню "Якби не ка-ца-пи" і кліп, в якому знявся Кондратюк
09:52
Оновлено
Канадський кінофестиваль TIFF призупинив показ пропагандистського фільму "Росіяни на війні"
09:46
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Окупанти атакували Одесу та район БПЛА: одна людина постраждала
09:39
Екснардепу оголосили підозру в ухиленні від сплати понад 71 млн грн податків
09:20
Ексклюзив
фортифікаційні споруди
Донецький кряж має бути переритим, а ми ремонтуємо школи, в які ніхто не піде, - депутат Дружківської міськради Довбня
08:50
Оновлено
ЗСУ
Протягом минулої доби на фронті відбулося 143 боєзіткнення: ворог проводив атаки на кількох напрямках
08:48
У передмісті Маріуполя в ніч на 13 вересня було знищено російські склади з боєприпасами, - Андрющенко
08:21
OPINION
Еспрес-шлюби у "Дії" і ліцензії на знищення памʼяток історії, культури й природи
08:09
OPINION
У питаннях війни з Росією команда Трампа демонструє політичне божевілля
07:56
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація станом на ранок 13 вересня
07:46
Окупанти обстріляли Дніпропетровщину у ніч на 13 вересня: у Нікополі поранена жінка
07:37
дрон, БПЛА
У РФ заявили про збиття 20 БПЛА над шістьма областями
07:36
ЗСУ
За добу Росія втратила на війні в Україні 1220 військових, 18 танків і 48 броньованих машин
07:28
Дональд Трамп
Суд відхилив апеляцію Трампа про припинення провадження після вироку у справі про підкуп порнозірки
07:16
санкції США
США запровадили санкції проти 16 венесуельських чиновників, пов'язаних з Мадуро
06:51
Україна-Польща
Польща доєдналась до закликів зняти обмеження з України на удари вглиб РФ
Більше новин