Аналітика

Атака дронів: усе про удари українських безпілотників по російських аеродромах, значення та наслідки

Роман Яворський
12 квітня, 2024 п'ятниця
08:00

Сили оборони знаходять все різноманітніше застосування ударним безпілотникам. Спочатку ударів зазнали російські нафтопереробні заводи, потім фабрика з виробництва дронів у Татарстані. Наступним кроком стала атака російських військових аеродромів

Зміст

Еспресо розповідає, куди саме вдарили українські безпілотники, які наслідки цієї атаки та для чого її проводили

Коротко про те, що у тексті:

  • Що сталося
  • Куди били українські дрони
  • Яких втрат зазнали росіяни
  • Атака російських аеродромів: чому це важливо
  • Чим українці атакували аеродроми в РФ
  • Скільки ще літаків залишилося в РФ
  • Які наслідки матиме атака російських авіабаз

Що сталося

Потужного удару по російських аеродромах Україна завдала в ніч на 5 квітня. Тоді тривогу оголосили відразу в кількох областях: Білгородській, Воронезькій, Курській, Ростовській, Саратовській, а також - у Краснодарському краї. Згодом стало відомо про атаку на три військові аеродроми (в Єйську, Курську, Енгельсі) та на авіабазу "Морозовськ" у Ростовській області.

Міністерство оборони РФ відзвітувало про атаку 53-х дронів у п’яти регіонах. Найбільше нібито було перехоплено над Ростовською областю. Губернатор області Василь Голубєв заявив про "перехоплення понад 40 цілей" і пошкодження електростанції.

У соцмережах росіяни повідомляли, що під час атаки безпілотників було чутно десятки вибухів. Крім того, мешканці російських міст Енгельс, Єйськ та Морозовськ масово публікували викладали відео з вибухами неподалік російських військових аеродромів. 

А адміністрація Морозовська рекомендувала не зупинятися поблизу військової інфраструктури та, зокрема, військового аеродрому.

Куди били українські дрони

Основного удару безпілотники завдали по авіабазі "Морозовськ", розташованій за 3 км від однойменного міста в Ростовській області. На аеродромі базується 559-й гвардійський бомбардувальний авіаційний полк. 

удар безпілотників по авіабазі "Морозовськ"

Фото: gettyimages

Експерт із авіації, провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко звернув увагу на важливість цього об'єкту.

"Морозовськ – це найчисельніший із чотирьох російських бомбардувальних авіаполків. Лише цей полк, з-поміж усіх інших, має три ескадрильї. Тому недаремно пишуть, що найбільше дісталося саме Морозовську", – зазначив Романенко.

Україна, до слова, не вперше атакувала авіабазу. В травні 2023 року місцева влада повідомляла, нібито неподалік аеродрому збили українську ракету. А в грудні через удар БпЛа тут був пошкоджений щонайменше один літак.

Аеродром у Єйську (Краснодарський край) має спільне базування – використовувався і цивільною, і військовою авіацією. Тут розташований штаб 1-ї гвардійської авіаційної дивізії, дислокований 959-ий полк, озброєний бомбардувальниками Су-24. Під час російського вторгнення в Україну на аеродромі базувалось понад 30 бомбардувальників Су-34.

17 жовтня 2022 один із Су-34 під час набирання висоти впав на житлову забудову в місті Єйськ. Хоча офіційні російські джерела твердили про навчально-тренувальний політ, цю версію спростовує детонація боєприпасів на місці падіння, внаслідок якого загинуло щонайменше 13 людей.

"Єйськ – швидше навчальний аеродром, або оперативний. Тут проходять бойові тренування і бойова підготовка особового складу. Наприклад аеродром використовують ще й для підготовки особового складу для російської штурмової авіації", – розповів Валерій Романенко.

Щодо інших аеродромів, то на Енгельсі в Саратовській області дислокуються стратегічні бомбардувальники три надзвукових Ту-160 і п'ять Ту-95МС. Із них запускають ракети "Кинжал", а також Х-55 та Х-101, добре відомі цивільному населенню України. А на аеродромі Курськ-Харіно знаходяться здебільшого винищувачі Су-35, що прикривають бомбардувальники Су-34 при ударах по українській передовій.

Яких втрат зазнали росіяни

Щодо результатів атаки, то Суспільне з посиланням на джерела повідомило, що в Єйську пошкоджень зазнали 2 Су-25, а четверо російських військовослужбовців загинули.

Джерела у спеслужбах повідомили "Бабелю", що дронова атака пошкодила щонайменше 3 бомбардувальника Ту-95МС на летовищі в Енгельсі. на авіабазі в Морозовську, за попередніми даними, були знищені щонайменше 6 літаків, ще 8 суттєво пошкоджені. ЗМІ інформують про майже 20 загиблих і поранених російських військових. 

Згодом "Схеми" опублікували супутникові знімки, які були зроблені на російських аеродромах до атаки дронів. В Енгельсі було зафіксовано 3 Ту-160, 5 Ту-95 і по одному Ту-22 та Іл-76. У Єйську - 10 тренувально-бойових літаків Л-39, 5 транспортних літаків Ан-26, по одному Ан-74 та Ан-12, 4 винищувачі типу Су-27, 4 Су-25, один Су-30 та гелікоптери Ка-27, один Мі-8 і 2 навчально-тренувальні літаки Ту-134УБЛ. На авіабазі "Морозовськ" було 29 винищувачів різних типів, більшість з яких - Су-34.

Тобто, якщо підсумовувати ці дані, можна припустити, що внаслідок атаки були пошкоджені 19 літаків, в тому числі три стратегічних бомбардувальники Ту-95МС, що їх використовують для запусків крилатих ракет Х-55 та Х-101, 14 винищувачів Су-34, з яких РФ скидує керовані авіабомби на територію України, а також два штурмовики Су-25.

Результати обстрілу аеродромів в Курську уточнюють. 

Атака російських аеродромів: чому це важливо

Потужна атака на російські аеродроми свідчить про те, що росіяни не мають засобів ППО для знищення українських безпілотників. Таку думку в етері телеканалу Еспресо озвучив майор запасу Національної гвардії України, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман.

"Російська протиповітряна оборона – це така сама ППО, як була у нас до того, як нам почали постачати партнери більш сучасні засоби знищення повітряних цілей. У росіян є велике різноманіття ППО, але ця зброя навряд чи може боротися з дронами. Вона не була на це розрахована", – пояснив Гетьман.

Він наголосив, що кожен ЗРК розроблявся проти конкретного класу цілі. 

"Немає такого комплексу, який може збивати відразу все: і балістичні ракети, і шахеди, і невеликі БпЛА. Засоби, які можуть збивати наші безпілотники, якщо вони взагалі є у росіян, то в обмеженій кількості. Росіяни поки що не можуть зрозуміти та підлаштуватися, щоб ефективно знищувати наші дрони. Але вони вчаться", - додав Гетьман.

В американському Інституті вивчення війни (ISW) тим часом наголосили, що досі Україна завдавала ударів безпілотниками лише по окремих авіабазах. 

"Здатність атакувати три авіабази однією серією ударів є помітним зрушенням у можливостях", – зазначили американські експерти.

Чим українці атакували аеродроми в РФ

Найдальшою від України з-поміж цілей 5 квітня є аеродром в Енгельсі – понад 700 км. Втім така відстань є зараз абсолютно є посильною для українських ударних безпілотників. Так БпЛА "Лютий", з яким пов'язують удари по нафтопереробних заводах, має офіційно заявлену дальність польоту в 1000 км.

дрон

Фото: defence-ua.com

Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець вважає, що ударів по російських військових аеродромах завдавали далекобійними дронами української розробки.

"Використання цих ударних дронів по летовищах – гарний приклад того, як власними оборонно-промисловими можливостями треба вирішувати військові завдання. Українські дрони, такі як А-22, "Лютий" і "Бобер", мають зараз найбільшу дальність польоту, понад 1300 км, це наші розробки", – зазначив Згурець.

Експерт наголосив, що деякі безпілотні апарати ЗСУ отримали від британських та американських союзників, але навряд чи використовує їх на території РФ. Адже за деякими  домовленостями Україна погодилася не бити по Росії зразками, переданими як військово-технічна допомога.

Серед варіантів, якими саме БпЛА завдали удару по російських аеродромах називають UJ-22 Airborne компанії Ukrjet, модифікована версія легкомоторного літака E-300 або Цесна чи перероблений легкомоторний літак Aeroprakt-22.

Скільки ще літаків залишилося в РФ

Про кількість у росіян винищувачів-бомбардувальників Су-34, багатофункціональних винищувачів Су-35 та літаків далекого радіолокаційного виявлення і наведення А-50У Головне управління розвідки повідомило у відповіді на запит АрміяInform.

Станом на березень 2024 року, за даними ГУР, росіяни мають близько сотні винищувачів Су-35, понад 100 винищувачів-бомбардувальників Су-34, а також сім літаків далекого радіолокаційного виявлення і наведення А-50У (три з них перебувають на ремонті/модернізації).

Якщо вірити старшому військовому раднику британської делегації в ОБСЄ Ніколасу Окоту, то Сили оборони України збивають російські військові літаки у 20 разів швидше, ніж Росія може їх замінити. Так лише за лютий 2024-го року ЗСУ знищили 13 російських військових літаків (десять Су-34, два Су-35 та один А-50). Тоді як автори польського порталу Defence24 стверджують, що за перші два роки повномасштабної війни росіяни загалом виготовили 27 нових літаків та 8 гелікоптерів. Натомість за даними АрміяInform, станом на квітень 2024 року, було зафіксовано ураження 118 літаків, що належали російським окупантам.

Авіаексперт Валерій Романенко закликає уникнути надто оптимістичних прогнозів щодо знищення російської авіації. Він каже, що за два роки широкомасштабної війни Росія втратила не більше, ніж 10% своїх можливостей.

Уламки винищувача Су-35С, збитого ЗСУ на Харківщині

Фото: defence-ua


"Росіяни досі здатні випускати 25-30 літаків на рік. Тому вони поновлюють свої втрати і поки що ці втрати серйозно по них не вдарили. Порівняно з лютим 2022 року вони втратили 30% своїх штурмовиків. Але якщо говорити по інших типах, то по бомбардувальниках Су-34 вони втратили 10% авіапарку, а винищувачів Су-35 в них узагалі стало більше, ніж було до війни", – зазначив Романенко.

А от експерти Інституту вивчення війни звертають увагу на ушкодження стратегічних бомбардувальників. За даними ISW, станом на 2023 рік РФ мала приблизно 60 літаків Ту-95.

"Якщо ураження літаків 5 квітня підтвердиться, то можлива втрата приблизно п’яти відсотків російських стратегічних бомбардувальників Ту-95 за один удар буде помітною", – йдеться у звіті інституту. Експерти зазначають, що постійні українські удари по російських аеродромах можуть погіршити здатність росіян завдавати ракетних і повітряних ударів по всій території України.

Які наслідки матиме атака російських авіабаз

Експерти впевнені, що навіть після самованої атаки на аеродроми, рашисти не будуть перебазовувати свої літаки на інші летовища, що розміщені далі від території України. 

"Якщо літаки перекинути за 1000 кілометрів, то вони не зможуть оперативно реагувати на потребу щодо підтримки військ. Тому я не думаю, що літаки перебазовуватимуть. Вони швидше спробують їх краще прикрити. Або зроблять розосередження. Щоб не тримати по три ескадрильї, як у Морозовську, а порозкидати їх", – припускає Валерій Романенко. 

Тим паче, навіть якщо росіянам спаде на думку передислокувати літаки кудись у далекі від України регіони, то це теж може не спрацювати. Німецьке видання Bild повідомило, що вже невдовзі Україна може застосувати далекобійні дрони. Вони дозволять атакувати Урал і Заполяр'я. 

"Вже цього року Україна зможе застосовувати дрони з далекобійністю до 2000 км та більше. Вони вирішать проблему з дефіцитом ракет середньої та великої дальності. "Ракети залишилися у минулому, дрони – це майбутнє", – зазначило джерело Bild. За його даними, до кінця року відразу 10 виробників поставлять ЗСУ дрони з далекобійністю до 2500 км. А київське КБ "Луч" розробило безпілотник "Сокіл-3000", який може пролетіти до 3300 км. Це дозволить атакувати цілі, наприклад, у Мурманській області, де розташовано близько 80 військових баз. У тому числі аеродром Оленья, де базуються стратегічні бомбардувальники, які обстрілюють Україну", – йдеться в матеріалі.

Фото: maxar technologies


Військовий експерт Defence Express Іван Киричевський переконаний, що такі атаки, як 5 квітня, стануть систематичними. Він вважає, що масштабних результатів від атак такого штибу очікувати не варто. У них – інша мета.

"Тут стоїть завдання – навіть, не стільки вибити певну кількість бортів російської авіації, яка буде стояти на землі, а скоріше йдеться про асиметричний засіб ППО. Мовляв, якщо нам не вистачає ЗРК, які б могли бити на велику дальність та збивати російські літаки під час їхніх атак, то треба зробити, щоб вони в принципі боялися літати", – пояснив Киричевський в етері телеканалу Еспресо.

Він вважає, що якщо Україна продовжить діяти в цьому напрямку, то не тільки окремі літаки будуть виведені зі строю, а передовсім окремі полки російської авіації будуть вагатися виконувати бойові завдання по командах з Москви.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
Більше новин