Грозненський привіт промовцю Путіну
Сьогоднішнє зіткнення кадировських та російських сил з бойовиками в центрі Грозного – це явно не початок "всечеченського повстання", і, скоріше за все, навіть не спеціальна акція "до дня промови всенародного вождя"
Водночас це зіткнення цілком може бути новою фазою протистояння між Росією та її ставлениками та ісламістським підпіллям на Кавказі.
Розібратись в тому, що саме відбувається зараз в Грозному, достатньо непросто. За початковою версією глави Чечні Рамзана Кадирова, його спецслужби отримали інформацію про "машину з підозрілими людьми", яку спробували зупинити співробітники ДПС. Яких "підозрілі зі зброєю" розстріляли. Після чого "підозрілих" заблокували у Домі друку та в школі №20 (чи то частина "заблокованих" у Домі друку перебралась якимось чином до недалекої школи) – і зараз готуються знищити. В процесі з одної "машини з підозрілими" вийшло цілих три. І всі їх пасажири, за інформацією Кадирова, прибули до Грозного з поза меж Чечні – ясна річ, для того, щоб організувати теракти 12 грудня, у День Конституції Росії. Як саме проникнув у плани супостатів Кадиров – і якщо він їх так досконало знав, то чому не зумів нейтралізувати – історія мовчить.
Натомість за інформацією очевидців, опитаних телеканалом "Дождь", все почалося ще вчора звечора, коли в центрі Грозного трапився потужний вибух – після якого й почалася стрілянина, яка не вчухала до самого ранку. В процесі загинуло семеро російських та чеченських силовиків, ще 18 було поранено. При тому існує інформація, що частина нападників були у поліцейській формі.
Ймовірно, що злощасні ДПС-ники і справді собі на біду зупинили дуже неправильну машину. Бо сама по собі ідея напасти на наряд ДПС і "засвітитися" в центрі Грозного навряд чи була ціллю бійців антикадировського підпілля. Проте якими саме були їхні плани, скоріше за все, не довідається вже ніхто й ніколи.
При тому не можна сказати, що сьогоднішня акція противників режиму Кадрова є цілком унікальною. Попередня атака бойовиків у Грозному трапилась 5 жовтня, коли четверо поліцейських загинули в результаті нападу смертника.
Але якщо відволіктися від тактичних подробиць, то стратегічна ситуація Росії на Кавказі складається доволі невтішна.
З одного боку, глибока економічна криза неминуче викличе невдоволення як прокремлівських еліт, так і місцевого населення. У жарті про Росію, яка програла війну Чечні і платить їй контрибуцію з федерального бюджету, була тільки доля жарту. Аналогічно дотаційними є й інші північнокавказькі суб’єкти РФ – особливо Дагестан, в окремих частинах якого режим контртерористичної операції вводиться чи не кожного тижня.
За умов неминучого скорочення дотацій з центрального бюджету, місцеві еліти – навіть ті з них, що цілком віддані Кремлю, звикли до ситого життя. Рано чи пізно вони почнуть компенсувати зниження прибутків від дерибану федеральних дотацій за рахунок місцевого населення. Що неминуче підштовхне ситуацію до соціального вибуху – і навіть ще до того дасть можливість радикалам далеко успішніше вербувати собі послідовників.
Окрім того, не виключений і зовнішній вплив на активізацію антикадировського та антиросійського підпілля на Кавказі. Ймовірно, що голосні заяви "Ісламської держави" про "звільнення Чечні" та помсту Путіну за підтримку сирійського президента Башара Асада – зовсім не блеф.
Як не крути, а "Ісламська держава" показала себе як фанатично жорстока, але при тому високомобільна та високоефективна терористична організація, здатна координувати роботу прибічників у різних кінцях земної кулі.
І можливість дестабілізувати ситуацію на Кавказі у момент ослаблення Росії може принести ісламістам чимало переваг, як тактичних – у вигляді ослаблення російської негласної підтримки ненависного Асада, так і стратегічних – у вигляді появи нового джерела професійних і безстрашних бійців. Момент, коли значна частина елітних російських сил загрузла в Україні, а ситуація на Кавказі і без того радикалізується, видається до того вельми доречним.
Тому не можна виключати, що відносно чисельна і резонансна – хоч, можливо, й не зовсім вдала з точки зору організаторів акція у Грозному – це пробна куля глобалізованих ісламістів на території Росії. Ісламські фундаменталісти перевіряють, наскільки ФСБ готова боротись з реальним противником, а не тільки "шити справи" українським режисерам та російським інтелігентам.
І як би не оцінили організатори успішність цієї спроби, схоже, що вона буде далеко не останньою. Що б не заявляв глава Чечні про "повну очистку території Чечні від будь-яких бандформувань", а глава Росії – про "ввічливу, але грізну армію".
- Актуальне
- Важливе