Що являє собою НЕП від Яценюка
Сьогодні Арсеній Яценюк презентував програму діяльності Кабінету міністрів України на 2015-2016 роки, в якій особлива увага приділена новій економічній політиці
"Наш основний курс - це європейськй крус. Ця програма має чіткі предметні зміни, які повинні бути виконані в конткертні строки. За базу брали коаліційну угоду. Треба бути відвертими - простих рішень не буде. Програма передбачає чіткі дії на 2015-2016 роки. Основний виклик – загроза українській незалежності", - повідомив прем'єр під час презентації нової програми.
Еспресо.TV пропонує ключові моменти Нової економічної політики Кабміну.
Безпека і оборона
До 5% ВВП України повинно спрямовуватися на національну безпеку, обороноздатність і правоохоронну діяльність.
"Уряд готує новий проект бюджету, в якому в 2015 році ми будемо намагатися досягти цієї мети", - заявив Яценюк.
Закон про позаблоковий статус України повинен бути скасований. Замість нього Рада прийме новий закон про основи внутрішньої і зовнішньої політіки. Українське військо повинно відповідати стандартам НАТО. Для цього Україна щорічно затверджуватиме план дій Україна-НАТО.
Також Міноборони розпочало впровадження нової логістичної схеми в поставках та забезпеченні українських військовослужбовців.Така логістика буде відповідати стандартам країн-членів НАТО
Проект "Європейський вал" (стіна) на україно-російському кордоні буде виконаний протягом 4 років. Створено національну агенцію з реалізації цього проекту. Частину коштів планується залучати від західніх партнерів, частину з держбюджету. Всього цей проект коштуватиме 8 млрд гривень.
Суди з Росією
Україна подала два позови на Росію в Європейський суд з прав людини з метою компенсацією збитків завданих російською агресією.
Також уряд розпочав процес подачі позову в міжнародний суд в ООН щодо фінансування Росією тероризму.
Скорочення чиновників
У поточному році було звільнено 28 тисяч чиновників. В 2015 році планується скоротити ще на 10% держапарат, але при цьому планується збільшення заробітних плат для державного сектора в цілому.
Яценюк також зазначив, що збільшення заробітних плат буде стосуватися всіх бюджетників, а не тільки чиновників.
Також планується прийняти новий закон про державну службу, який передбачатиме чіткий конкурсний відбір на посади і відповідальність за невиконання функцій.
Ще Кабмін планує протягом наступних двох років скоротити витрати на державний сектор на 10%.
Суддівська реформа
Кабмін виступає за проведення повної переатестації всіх суддів України.
"Наше завдання - прийняття нового закону про статус суддів і про судовий устрій. Для цього Вища рада юстиції має бути сформований і діяти ефективно. Також ми ініціюємо внесення змін до Конституції. А саме створення триланкової системи судів, де Верховний суд України, як передбачено Конституцією , отримає право найвищої судової інстанції України", - заявив Яценюк.
Електронне управління
Перший етап переходу до електронного управління планується завершити до 2016 року. "Потрібно відмовитися від тонн паперу, які ходять по міністерствах, до речі, місяцями. Ми ставимо амбітну мету - перехід виключно на електронний уряд. Перший етап буде завершено в 2016 році.", - заявив Яценюк.
Європейські стандарти
Україна відмовиться від російських і радянських ГОСТів, а 15 тисяч нових ГОСТів будуть введені у відповідності зі стандартами ЄС до 2016 року.
Реформа МВС
У парламент подається закон про Національну поліцію. Для МВС скасовується низка невластивих функцій, у тому числі і пострадянські департаменти по боротьбі з корруппціей і злочинністю. Також планується створення Національного бюро розслідувань.
Податки
Кабмін ініціює прийняття закону про податковий компроміс, який повинен змусити всіх показати свої доходи. "Всі повинні сказати, що в кого є. Задекларувати і показати - це наш старт. Після цього старту уряд планує загальну систему декларування доходів. Це дає можливість боротися з корупцією", - зазначив Яценюк.
Прем'єр зазначив, що буде введена додаткова відповідальність і за тіньовий обіг готівкових коштів і тіньові зарплати. Також Кабмін продовжить скорочувати кількість контролюючих органів.
Ще Арсеній Яценюк пообіцяв поступове зменшення єдиного соцвнеску з 41% до 15% поетапно.
Також Кабмін пропонує скоротити в два рази єдиний податок для малого та середнього бізнесу та заборонити на 2 роки його перевірки.
Поступове зменшення податків з 22 до 9. "Частина податків зливається, частина ліквідовується, частина видозмінюється", - зазаначив Яценюк.
Зміна закону про трансферне ціноутворення для прозорої та ефективної системи оподаткування великого бізнесу. В рамках цього закону уряд має намір реалізувати схему, якою планує закрити можливість ухилення від сплати податків великими компаніями через офшорні або інші схеми.
Приватизація
Уряд планує скоротити список компаній, які заборонено приватизувати з 1500 до 300.
"Об'єкти, які не підлягають приватизації. Зараз їх близько 1500. Ми пропонуємо виключити 1200 об'єктів. Терміни приватизації будуть визначатись так - коли економічна ситуація дасть можливість краще і дорожче продати", - зазначив прем'єр.
Також за словами Яценюка, при приватизації частина пакетів акцій компаній будуть продаватися на міжнародних біржах. Буде запроваджено механізм аудиту держкомпнаій. А ключовий спосіб приватизації - конкурс на підставі шляхом аукціону де ключовим фактором визначення переможця буде більша ціна.
Держкомпанії, які не підлягають приватизації будуть реформовані в держхолдинги, контроль за якими повинен здійснюватися міджнародним аудитом. "Це велика четвірка аудиторів", - уточнив прем'єр.
Енергетична реформа
Підняття цін на енергоносії до ринкового рівня. За рахунок цього планується зменшити дефіцит "Нафтогазу", який складає 110 млрд грн проти 68 млрд грн дефіциту держбюджету.
"Ми будемо піднімати до ринкового рівня всі енергетичні ціни і тарифи. Одночасно при цьому забезпечуючи пільги та субсидії для тих, хто повинен їх отримувати і тих хто потребує їх. Для всіх малозабезпечених верств населення України", - повідомив Яценюк.
Оголошується публічний конкурс на залучення інвесторів у модернізацію української ГТС і експлуатацію українських сховищ. Також уряд завершує реформу енергетичного сектору на відповідність 3 енергетичного пакета.
Кабмін планує інтеграцію української енергетичної системи в європейську мережу енергосистем до 2017 року.
Добудова двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС до 2018 року. Протягом 2015 року істотно збільшити потужності на Південноукраїнській, Запорізькій, Хмельницькій та Рівненській АЕС.
Розширити співпрацю з придбання ядерного палива для АЕС з компанією Westinghouse (США), про що підписані і будуть підписуватися додаткові угоди. Зараз Україна закупає ядерне паливо в російській держкомпанії "Росатом".
Україна буде вести переговори з Туреччиною для отримання дозволу на проходження Босфору.
"Протягом декількох років ми маємо намір побудувати термінал LNG. Щоб побудувати термінал, потрібно спочатку отримати дозвіл на проходження Босфором для наших LNG-танкерів. Тому ми ставимо для себе первинне завдання отримати дозвіл. Тому з нашими турецькими партнерами ми продовжуємо переговори про проходженню Босфору", - заявив Яценюк.
Також Кабмін пропонує змішаний підхід до оподаткування енергетичних компаній. Він повинен містити пільгові умови для інвесторів, які тільки починають буріння нових свердловин в Україні. видобувають Запровадження програм енергоефективності.
Реформа агросектору
Кабмін зобов'язується підготувати законопроект про довгострокову оренду землі. "Ми ставимо як завдання підготовку закону України "Про ринок землі", але при цьому наші ключові завдання - це прийняття закону про довгострокову оренду землі", - повідомив Яценюк.
Крім того, Яценюк зазначив, що необхідно завершити формування державного земельного кадастру.
В парламент буде внесена і нова редакція закону про стимулювання розвитку сільського господарства.
Законопроект про локальні аграрні ринки. "Малий бізнес повинен отримати локальні аграрні ринки всередині України та механізми компенсації процентних ставок для закупівлі паливних матеріалів для роботи", - заявив Яценюк.
Кабмін готує законопроект про державний матеріальний резерв, який буде забезпечувати продовольчу безпеку держави. Також планується нова редакція закону про сільське господарство.
"Україна повинна захопити лідерство на світовому продовольчому ринку. Уряд оголошує про продовольчу політику, метою якої є захоплення зовнішніх ринків і поставка власних продуктів на внутрішній ринок. Неприпустимо, щоб аграрна держава №1 в Європі закуповувало половину продуктів харчування", - заявив Яценюк.
Також Кабмін оголосив про впровадження нової продовольчої програми і пропонує аграріям експортувати продукти переробки сільськогосподарської продукції, а не сировину.
Медична реформа
Введення повноцінного медичного страхування. За словами Арсенія Яценюка, де-факто безкоштовна медицина в країні відсутня, а 8% від ВВП, що виділяються на охорону здоров'я, не забезпечують надання людям нормальної медичної допомоги.
Також Кабмін хоче внести законопроект, який дозволить імпортувати без ліцензування лікарські засоби, які пройшли реєстрацію в ЄС, США, Канаді, Австралії та Японія.
"Ми приймаємо безпрецедентний закон. Який фактично буде визавати всі лікарські засоби, які пройшли реєстрацію в ЄС, США, Канаді, Австралії та Японія", - зазначив він.
Де брати гроші
Кабмін наполягає на затвердженні на донорській конференції плану реформ для України. "Є тактичне завдання - це співпраця з МВФ. Але цього не вистачає. Тому, наступний крок - це міжнародна донорська конференція для України та затвердження на цій конференції плану відновлення України", - заявив Яценюк
На думку Яценюка, на такій конференції повинні бути присутніми країни "Великої сімки" (Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Великобританія і США), представники Міжнародного валютного фонду, Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку та інших міжнародних фінансових донорів.
"Ми не будемо просити грошей, не будемо скиглити. Ми попросимо затвердити план відновлення України", - зазначив прем'єр.
- Актуальне
- Важливе