
Гроссі пояснив, чому ротацію місії МАГАТЕ на ЗАЕС здійснили через окуповані Росією території
МАГАТЕ здійснило ротацію на Запорізькій атомній електростанції через окуповані Росією території, аби зберегти життя співробітників
Про це на пресконференції 3 березня сказав очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі, передає Інтерфакс-Україна.
"Те, що сталося зараз, є надзвичайною обставиною через неможливість безпечно провести ротацію... Єдине, що спонукало нас до такої незвичайної ротації, – це те, що я відповідаю за безпеку свого персоналу. Це виняток, і за цим стоїть лише захист життя експертів, більше нічого немає", - сказав він.
Директор МАГАТЕ стверджує, що обговорював з Україною ротацію спостерігачів у такий спосіб.
"Я обговорював це з президентом Зеленським, з міністром закордонних справ Сибігою, тому це неправда, що ми робили це в односторонньому порядку", - сказав Гроссі.
Він запевнив, що здійснення ротації місії МАГАТЕ через непідконтрольні Києву території не є легітимізацією окупації ЗАЕС.
Що передувало
Про те, що МАГАТЕ могло вперше здійснити ротацію на ЗАЕС через окуповані території України, у соцмережі Х повідомив кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк.
"Сталося те, що ще кілька днів тому здавалося неможливим. МАГАТЕ розмістило свій персонал на Запорізькій АЕС через окуповану Росією територію без українського погодження", - написав він.
Російські медіа, зокрема пропагандистська агенція "РИА Новости", також підтвердило ротацію з посиланням на "Росатом". Там заявили, що маршрут для ротації спостерігачів вперше проклали "територією РФ".
За кілька днів до цього журналіст Йозвяк повідомляв, що, ймовірно, ротація станеться через Крим без згоди України й всупереч попередженням ЄС.
"Сміливий крок Рафаеля Гроссі, який прагне стати наступним Генеральним секретарем ООН", - додав журналіст.
МЗС України засудило ротацію місії МАГАТЕ без погодження з Києвом
"Міністерство закордонних справ засуджує порушення низкою співробітників МАГАТЕ суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок російського шантажу та системних спроб нав’язати міжнародним організаціям незаконні та суперечливі механізми діяльності на тимчасово окупованих територіях", - йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України.
Там додали, що Росія цілеспрямовано створює штучні перепони для діяльності міжнародних організацій в Україні, змушуючи їх порушувати українське законодавство, двосторонні угоди з Україною, а також нехтувати резолюціями Генеральної Асамблеї ООН.
За даними МЗС, Україна пропонувала безпечний і законний маршрут ротації, але Москва заявляла, що в такому разі не гарантуватиме безпеку співробітників МАГАТЕ. Це затримало ротацію на 80 днів.
"Росія фактично змусила співробітників МАГАТЕ перебувати на станції без ротації 80 днів, що значно перевищує запланований термін, тримаючи людей під безпрецедентним психологічним тиском, у зоні підвищених ризиків. Москва фактично позбавила міжнародних експертів свободи пересування та використовувала їх як інструмент політичного тиску на міжнародну спільноту", - підкреслили у Міністерстві.
МЗС України розцінює дії МАГАТЕ не як ротацію експертів на ЗАЕС, а як гуманітарну евакуацію в умовах загрози життю та здоровʼю людей, які є співробітниками Агентства.
"Україна скерувала ноту протесту керівництву МАГАТЕ, в якій засуджує порушення суверенітету та територіальної цілісності нашої держави та застерігає від повторення будь-яких подібних дій у майбутньому. Українська сторона також винесе питання безпрецедентного шантажу РФ на засідання Ради керуючих МАГАТЕ вже найближчими днями", - зазначили у МЗС.
Реакція Міненерго
Пресслужба Міністерства енергетики України 3 березня оприлюднила заяву, в якій зазначила, що ротація без погодження з Києвом суперечить міжнародному праву й українському законодавству.
"Україна вчергове підтверджує свою тверду позицію, що будь-яка ротація експертів МАГАТЕ на ЗАЕС має відбуватися повністю відповідно до міжнародного права та винятково маршрутами, погодженими з українською владою, через території, які перебувають під повним контролем України", - йдеться у листі до директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі.
За словами очільника відомства Германа Галущенка, внаслідок неузгодженої з Україною ротації Київ не володіє точною інформацією про те, хто наразі присутній на ЗАЕС від Агентства, "і ця ситуація є абсолютно неприйнятною".
Галущенко закликав керівництво Агентства негайно вжити заходів для виправлення цієї ситуації та забезпечити відповідність майбутньої діяльності МАГАТЕ міжнародному праву, резолюціям Генеральної Асамблеї ООН та фундаментальним принципам мандата Агентства.
- 12 лютого Росія вкотре цілеспрямовано зірвала ротацію експертів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС.



- Актуальне
- Важливе














