Путін грає не в шахи
Міністри закордонних справ "нормандської четвірки", що роз'їхалися з Берліну без будь-якого очевидного ентузіазму, закликають до відведення озброєнь калібром менше 100 мм.
У перекладі з дипломатичної мови це означає, що якихось серйозних практичних результатів під час цієї зустрічі досягти не вдалося - але й демонструвати зрив діалогу не дуже хочеться.
Справді: про яке відведення озброєнь менше 100 мм може йти мова, коли не ясно, чи вдалося виконати домовленість про відведення важких озброєнь? На лінії зіткнення українських військ з російськими військовими і найманцями немає, та й не може бути найголовнішого - довіри. І в Москві роблять все можливе, щоб цієї довіри так і не виникло.
Після зустрічі в Берліні міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підкреслив, що українська ідея про введення в регіон миротворчих сил навіть не обговорювалася. Простіше кажучи - Путін ще не вирішив, чи буде воювати далі, але для нього найголовніше: щоб йому не заважали готуватися до війни.
І його міністр закордонних справ намагається забезпечити цю можливість, зводячи переговори міністрів до "обміну думками". Для того, щоб забезпечити деесклацію на Донбасі, потрібний не обмін думками, а конкретний політичних механізм реінтеграції території. Без виведення - не відведення, а виведення - російських військ, без роззброєння бандитів, без проведення виборів, без діалогу з законними представниками так званих "окремих районів" не буде ніякої реінтеграції. А значить - не буде ніякої можливості приступити до відновлення Донбасу або хоча б відновити виплати мешканцям регіону.
Що зробили для цього міністри? А вони звернулися до контактної групи із закликом створити робочі групи для виконання Мінських угод. Але кожна з робочих груп зможе домогтися хоч якогось результату, якщо сторони дійсно будуть зацікавлені у такому виконанні. Чи потрібно доводити, що з російського боку такої зацікавленості немає, а є лише прагнення зупинити час на Донбасі?
Про що говоритимуть між собою учасники робочих груп з безпеки, політичного процесу, гуманітарних питань, питань економічного відновлення - якщо війська не виведені? Зрозуміло про що. Представники "народних республік" будуть наполягати, що про все це можна домовлятися в присутності російських військ, а українська сторона буде нагадувати: в Мінських угодах чітко прописані пункти виведення військ і проведення чесних виборів під міжнародним контролем. І так нескінченно.
З точки зору міністрів закордонних справ Німеччини і Франції нічого поганого в цьому немає. Поки російські представники втягнуті в імітацію переговорів - починаючи від Лаврова і закінчуючи маріонетками в робочих групах - Кремль не буде воювати. Це такі шахи. Але особливість Путіна в тому, що він у будь-яку хвилину готовий вдарити опонента шахівницею - і ніякі робочі групи йому не завадять.
- Актуальне
- Важливе