Містична цифра 13 у житті Лобановського
Сьогодні минає 13 років з дня смерті видатного українського тренера Валерія Лобановського, з ім'ям якого пов’язані найбільші успіхи "Динамо" та вітчизняного футболу загалом
Під орудою Лобановського кияни здобули 1975-го року Суперкубок УЄФА, двічі вигравали Кубок володарів кубків, а збірна СРСР на чолі з українським тренером брала "срібло" чемпіонату Європи-1988. За часів, коли фахівець очолював київський клуб, його гравці - Олег Блохін та Ігор Бєланов вигравали "Золотий м’яч", а "Динамо" 13 разів ставало чемпіоном СРСР.
Лобановський був дуже забобонною людиною і за спогадами людей, які працювали з ним, дотримувався багатьох своєрідних ритуалів. За іронією долі багато подій у житті легендарного тренера виявилися пов’язані саме з числом 13.
Валерій Лобановський став улюбленцем українських вболівальників ще за часів своєї ігрової кар’єри. Беззаперечним гравцем основного складу він став 1960-му року і цього сезону забив у чемпіонаті СРСР 13 голів.
Найбільшого свого досягнення як футболіст Лобановський досягнув наступного сезону, коли здобув з киянами золоті медалі радянської першості – "Динамо" стало першою немосковською командою, якій це вдалося зробити.
Валерій Лобановський завершив грати досить рано – у 29 років. Молодому тренеру у 1968-му році одразу ж запропонували серйозну роботу – він очолив дніпропетровський "Дніпро", який у той час виступав у першій лізі. А вже 1972-го року перспективний фахівець вивів команду до вищої ліги, а ще через рік отримав запрошення від "Динамо".
Відео: Youtube
Очоливши команду киян, Лобановський, який був прихильником тотального футболу, став одним з фахівців, які здійснили у грі справжню революцію. Завдяки цьому в 1975 році він привів динамівців до перемоги у Кубку кубків. Кияни стали першою командою з СРСР, яка виграла у континентальному клубному турнірі. І тут теж спрацювала магія чисел – у фінальному матчі в швейцарському Базелі кияни виграли в угорського "Ференцвароша" саме 13 травня.
Це був перший видатний успіх киян на міжнародній арені. Наступного разу весь світ заговорив про команду Лобановського 1986-го року, коли тренер привів "Динамо" до другої перемоги у Кубку кубків, а потім - за лічені тижні до чемпіонату світу змінив на посту головного тренера збірної СРСР Едуарда Малофєєва.
У Мексиці на 13-й в історії світовій першості команда Лобановського вразила своїм колективним футболом і перетворилася на одного з головних фаворитів турніру. Але реалізувати весь свій потенціал збірній, на 90 відсотків сформованій з київських динамівців, не вдалося – СРСР в 1/8 фіналу поступився збірній Бельгії.
Через два роки Лобановський разом зі збірною країни реабілітувався та привів її до "срібла" чемпіонату Європи. А 1990-го року тренер привів "Динамо" до останнього в історії клубу "золота" чемпіонату СРСР. Не дивуйтеся, але воно виявилося для киян 13-м.
За часів незалежності Валерію Лобановському вдалося створити ще одну видану динамівську команду. У сезоні 1998/99 вона стала першим та останнім українським клубом, який дістався півфіналу Ліги чемпіонів. Потім легендарний тренер почав будувати нове "Динамо", але довести свою справу до кінця тренеру не вдалося – 7 травня 2002 року у Запоріжжі під час матчу чемпіонату України у Валерія Лобановського стався інсульт, а 13 травня його не стало.
Після смерті Лобановського слава "Динамо" та суттєво потьмяніла. Свій останній – 13-й титул чемпіонів країни - кияни здобули ще 2009 року.
Зламати цю місцями трагічну, а місцями щасливу магію чисел динамівці можуть цього тижня, коли минає 13 років з дня смерті тренера. У неділю, якщо "Динамо" переграє у чемпіонаті України "Дніпро", воно здобуде 14-те "золото" вітчизняного чемпіонату.
- Актуальне
- Важливе