Від громади до президента, або Як розподілити владу: оновлена Конституція
Що робитимуть префекти та хто зможе розігнати місцеву владу
Верховна Рада проголосувала за те, щоб направити до Конституційного суду проект змін до Конституції України. Їх презентував президент ще на початку липня.
Згідно з новими нормами, влада в Україні базується на громадах. Підтверджує значущість громади зазначене в проекті Конституції нове для України поняття «субсидарність». Цей принцип лежить в основі децентралізації. Під ним розуміють необхідність вирішувати соціальні проблеми на рівні місцевої влади.
Запропоновані зміни в першу чергу стосуються перерозподілу повноважень між різними гілками влади. У законодавстві з'являються й нові гілки влади – виконкоми, префекти. Серед новацій також відмова від призначення голів обласних та районних адміністрацій центральною владою. Посади залишаться, але голів будуть обирати вже місцеві ради зі свого складу.
Генпрокуратуру пропонують позбавити владних важелів на місцях. Вона вже не буде здійснювати нагляд за органами місцевої влади, їхніми посадовими та службовими особами в питаннях додержання прав і свобод людини и громадянина. Також ГПУ позбавлять права втручатися в діяльність органів виконавчої влади, зокрема, це стосується місцевого самоврядування.
У перехідних положеннях законопроекту також зазначено, що місцеві вибори відбудуться в жовтні 2015 року, а наступного разу - у жовтні 2017 року. Особливості місцевого самоврядування на окупованих територіях Луганської та Донецької областей визначає окремий закон.
- Актуальне
- Важливе