Поліція замість міліції — продовження реформи
З міських вулиць – на міжміські автошляхи. Вже кілька тижнів на трасі Київ-Житомир працює патрульна поліція. Специфіку роботи на швидкісній дорозі копи відчули одразу
Роман Скородзієвський, інспектор патрульної служби:
- А деньги предлагали? – Да, довольно часто, с самых мелочей. Даже непристегнутый ремень. То ли это из собственной проверки: возьмем — не возьмем. Или это действительно люди привыкли.
Після ліквідації постів Державтоінспекції кількість порушників швидкісного режиму зросла в рази. Тож поліцейським доводиться і правопорядок підтримувати, і лояльність проявляти. Хлопці кажуть, за незначні порушення поки не карають.
Роман Скородзієвський, інспектор патрульної служби:
- Мы сначала делаем замечание. Если человек воспринимает это замечание, то мы предупреждаем заготовленной фразой: не порушуйте! Но если человек не понимает, не реагирует на то, что мы говорим, вот тогда мы уже выписываем протокол, независимо от того, кто он есть, какие у него связи.
А тим часом реформа правоохоронної системи триває. Днями у столиці вручили атестати майже півсотні поліцейським інструкторам, які тепер відправляться навчати своїх колег у регіони.
Станіслав Полухін, інспектор патрульної служби (м. Київ):
- Восхищало то, что у них немножко другие законы. И там, к примеру, канадский полицейский может сам вынести решение и человека оформить, если он совершил какое-то правонарушение криминального характера. Он может сам его без судьи арестовать и посадить в тюрьму.
Досвід українські новобранці переймали у канадських колег. Інструктор по самозахисту Національної поліції Канади Михайло – українець за походженням. Він переконує, якість роботи поліціянта залежить тільки від нього самого.
Михайло Озимко, інструктор по самозахисту Національної поліції Канади:
- І в Канаді, і в Україні є свої особливості, але я думаю, робота поліцейського по своєму характеру і в Україні, і в Канаді є одна і та сама. Ми як інструктори, як досвідчені поліцейські з Канади, ми також багато вчимося тут у ваших молодих хлопців і дівчат.
У нас з канадцями є багато спільного. Наприклад, у гендерних питаннях. І у них, і в нас немає жодної дискримінації щодо жінок, які виявили бажання служити в поліції.
Михайло Озимко, інструктор по самозахисту Національної поліції Канади:
- Я не знаю точного відсотку жінок у поліції Канади, але він є також досить високий. На це наше суспільство дивиться також дуже позитивно.
Досвід такої співпраці, кажуть вже наші, українські копи, переоцінити вкрай складно.
Денис Черемісін, інспектор патрульної служби (м. Київ):
- Полиция у нас с ноля. И вот благодаря такому общению мы восполняем тот пробел, который у нас есть.
Цього тижня українські поліцейські, нарешті, отримали і свого керівника.
Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ:
- Одна из тех, кто была душой проекта и имеет богатый опыт, работала дипломатом, работала министром образования в Грузии, работала главой полицейской академии.
Сьогодні набув чинності Закон "Про Національну поліцію". А напередодні Кабмін затвердив подану міністром Арсеном Аваковим кандидатуру голови Нацполіції.
Арсеній Яценюк, прем'єр-міністр України:
- Про призначення начальником національної поліції України пані Хатії главою Національної поліції України. Хатія Деконаїдзе розпочинала кар’єру в адміністрації Міністерства безпеки Грузії. Працювала ректором грузинської поліцейської академії, згодом була міністром освіти. В Україні ще донедавна – радник міністра внутрішніх справ.
Хатія Деканоїдзе, голова Національної поліції України:
- Я встретила очень многих хороших милиционеров, вот сейчас уже будущих полицейских, очень честных, профессиональных, и я буду горда с ними работать.
Досвід спілкування з майбутніми поліцейськими перша очільниця Нацполіції України має чималий. Ще будучи радником міністра Авакова Деканоїдзе не за чутками переймалася прозорістю набору в нову поліцію. Одним із заступників очільниці української поліції став донедавна керівник патрульної поліції Києва Олександр Фацевич. Учора наказ про його призначення підписав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Сам Фацевич переконаний – Хатія впорається з відповідальністю, що лягла на її жіночі плечі. Адже особисто допомагала формувати нову поліцію, а відтак добре знає свою справу.
Олександр Фацевич, заступник голови Національної поліції України:
- Под ее началом и руководством действительно построится новая полиция. Мы действительно показываем результат – патрульная полиция сейчас в четырех городах Украины.
Наступного дня після призначення під час колегії в Міністерстві внутрішніх справ очільниця Нацполіції віддає свій перший наказ: хочеш служити у поліції – доведи це!
Хатія Деканоїдзе, голова Національної поліції України:
- Мы строим принципиально новую полицию Украины. Все должны увидеть, что этот процесс будет прозрачным, честным и все должны увидеть, что те люди, которые готовы быть полицейскими, они пройдут конкурс, аттестационный конкурс.
А глава МВС Арсен Аваков анонсує початок роботи атестаційної комісії, через яку, як через сито, мають пройти усі без винятку співробітники міліції.
Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ:
- Процесс кадровой аттестации стартует сегодня. И мы сегодня первый раз соберем центральную аттестационную комиссию, на которой определим принципы формирования аттестационной комиссии на местах и начнем процедуру первой аттестации.
Ека Згуладзе, перший заступник міністра внутрішніх справ:
- Никто не забыл про ребят, которые ротируются в АТО. Для них будет сделан отдельный календарь – и по аттестации, а по всему.
Володимир Мартиненко, голова громадської ради МВС:
- Сама по собі переатестація буде проходити дуже по-європейськи. До складу комісії включені представники громадськості, до складу комісії включені фахівці, які працюють в системі Міністерства внутрішніх справ, до складу комісії включені представники іноземних відомств. Тобто все буде дуже демократично, відкрито, прозоро.
Зміни будуть кардинальними. Так, у структурі Міністерства внутрішніх справ працюватимуть лише цивільні. Усі атестовані у погонах переходять у Національну поліцію. Загалом у МВС залишаться десять департаментів і п’ять управлінь. Також в структурі МВС функціонуватимуть вищі навчальні заклади, науково-дослідні установи, зокрема, і експертно-криміналістичні центри. А ще – медичні заклади і центри надання сервісних послуг. Усі інші переходять у новостворений центральний орган виконавчої влади – Національну поліцію. Так, у безпосередньому підпорядкуванні Нацполіції функціонуватимуть міжрегіональні об’єднані підрозділи. Це підрозділи захисту економіки, підрозділи внутрішньої безпеки, кіберполіція, підрозділи наркозлочинності, патрульна поліція і поліція охорони. Водночас на місцях запрацюють так звані кущові органи поліції. Основне завдання таких нововведень – поліція піде в народ. Це – одна з чергових частин Києва ще – міліції. Старожили проводжають останній день служіння у вже ліквідованій службі.
Олександр Матвійчук, помічник начальника чергової частини ГУ МВС у м. Києві:
- Добовий наряд чергової частини міста Києва, який заступив сьогодні на чергування, так склалося вже доленосно, що в зв’язку із вступом у дію Закону "Про Національну поліцію", несе службу в системі української міліції останній день.
"Старі кадри" переконані – їхній досвід стане в нагоді прийдешнім копам.
Віктор Данько, помічник начальника чергової частини ГУ МВС у м. Києві:
- Я пропрацював в українській міліції майже 20 років. Той досвід, який ми набули, працюючи в українській міліції, сподіваюсь, що нам дадуть можливість передати його працівникам, які будуть працювати в поліції.
Оперуповноважений карного розшуку Олександр виїжджає на своє останнє бойове завдання у статусі міліціонера.
Олександр Кравчук, оперуповноважений сектору карного розшуку Шевченківського РУ ГУ МВС у м. Києві:
- До нас звернувся заявник, який заявив, що вчора в нього виникла необхідність здійснити обмін грошових коштів.
Обмін закінчився банальним шахрайством. Утім зловмисника вдалося затримати. Позитивний фінал своєї роботи у міліції Олександр сподівається перенести вже в ряди нової поліції. Утім допоки триває перехідний період, міліціонери обіцяють виконати свій обов’язок перед українським народом до кінця. І не залишити громадян наодинці з беззаконням.
Ольга Мурга, заступник начальника відділу слідчого управління ГУ МВС України у м. Києві:
- Слідчі готові до переходу в нову поліцію. Вони зараз займаються передачею кримінальних справ вже до нового підрозділу Національної поліції. Цей процес не буде зупиняти проведення слідчих дій, розкриття злочинів. Незважаючи на те, що зараз йде реформування і міліція буде переведена в поліцію, робота продовжується, співробітники поліції будуть виїжджати на місце злочину.
Поки триватиме перехід міліції на поліцію – співробітники міліції і далі виконуватимуть свої посадові обов’язки. Буде дійсною і атрибутика міліції. Це закріплено у перехідних положеннях Закону "Про Національну поліцію". Так, поліцейським допускається носіння та використання форменного обмундирування, визначеного для працівника міліції". А тим часом колишні "менти" чекають від теперішніх копів того, що, можливо, не завжди могли дати самі.
Валерій Гуменюк, оперативний черговий Шевченківського РУ ГУ МВС України у м. Києві:
- Порядність, чесність, ну я так вважаю, що воно й було це все. Чекаємо всього найкращого.
Уже до кінця 2016 року реформа правоохоронної системи, обіцяють в МВС, буде завершена повністю. За цей час як поліція, так і суспільство – мають пройти тест на зрілість і, зрештою, довести, що Україна не лише хоче, а й готова до змін. За які і на Майдані, і на Сході держави поклали життя тисячі українців.
- Актуальне
- Важливе