Чи розкатають далекобійники рейтинг Путіна
Не дочекавшися реакції Володимира Путіна на свої протестні вимоги, російські далекобійники рушили брати Москву в облогу
3 грудня у своєму зверненні до Федеральних зборів президент РФ жодним словом не згадав обурених новими поборами далекобійників. І дарма. Бо протест водіїв вантажівок унікальний, коли йдеться про Росію.
Особливості протесту
По-перше, він спонтанний і не координується з єдиного центру. Через це зупинити його поліції не вдалося, бо місце затриманих організаторів зайняли інші водії.
По-друге, учасники протестів – це не звична "п'ята колона" інтелігентних опозиціонерів. Це переважно виборці Путіна, суворі дядьки, які голосують на виборах за стабільність.
Квінтесенцію настроїв водіїв висловив далекобійник із Чечні, з яким поспілкувався журналіст інтернет-газети Вологди NewsVo.ru:
"Півроку-рік тому будь-який далекобійник за Володимира Володимировича б за першим покликом обміняв би свою фуру і поїхав би з ним воювати. Але зараз ніхто не поїде, бо вже набридло все".
"Поки той займається зовнішньою політикою, - продовжує водій, - тут всередині я не знаю - ціла зграя зібралася, яка величезну яму цьому Путіну риє! Як вони збираються в 16-му році на вибори йти - не зрозуміло".
дальнобойщики протестуют против Платона — но хвастаются, что два месяца были в ополчении в ДНР. божья роса
— Егор Максимов (@egor_mq) December 3, 2015
По-третє, претензії водіїв дуже зрозумілі всім росіянам. Фактично, вони зводяться до того, що жадібна влада безсовісно намагається здерти з простих трудяг останню сорочку.
Це наочно намагались продемонструвати водії вантажівок у Новосибірську, які зняли з себе в кабінах спідню білизну та вийшли з нею протестувати, демонструючи, що влада забирає в них останнє.
Через згадані причини проти водіїв погано працюють звичні методи російської пропаганди. Дописи "ольгінських тролів" про те, що протести організовані опозицією, виглядають просто смішно. Спроби ЗМІ повністю ігнорувати далекобійників також не працюють, бо про них вже гудуть у соцмережах.
До чого призведе протест
Ближче до вечора 4 грудня з'явилася інформація, що водії виконали свою погрозу і блокували МКАД. Утім, далі з'явились повідомлення, що це провокація, що трасу перекрила поліція, аби не дати зробити цього водіям. Потім почали надходити повідомлення, що рух відновлено.
Фото: vk.com/oldlentach
Але "Яндекс-пробки" показували, що на МКАДі утворився корок довжиною 12 км, про що написало навіть державне російське агентство ТАСС. Тим часом фур до МКАДу прибуває все більше.
В то же время отзваниваются водители, которые подъезжают к Москве. Много.
— Арсений Веснин (@ars_ves) December 4, 2015
Що буде далі – питання, яке поки що не має відповіді. Власне, і самі водії не дуже усвідомлюють, що робити після блокування.
Якщо російська влада застосує грубу силу, то ризикує повторити шлях Януковича. Щоправда, тікати Путіну з Кремля нема куди. Ну, хіба що до Сирії.
Якщо Кремль нічого не робитиме, то можливі два розвитки подій. Або протест зійде нанівець, бо водії спалять бензин і, втомившися від глухоти влади, роз'їдуться по домівках. Або ж упруться і продовжуватимуть блокаду, особливо, якщо їм допоможуть харчами та бензином небайдужі громадяни. Тоді постане питання, скільки зможе Москва прожити в облозі. Видається, що недовго, і владі доведеться діяти.
Третій варіант утопічний: влада почує водіїв та піде на поступки. Чи, принаймні, зробить вигляд, що збирається це зробити.
Що стало причиною протесту
Система "Платон" отримала назву від словосполучення "Плата за тони". Це новітня автоматизована система збору платежів з вантажівок вагою понад 12 тон за користування дорогами федерального значення. Такий статус мають у Росії майже всі дороги з більш-менш пристойним покриттям, що сполучають між собою великі міста.
Фото: ТАСС
Водії фур мають добровільно встановлювати на своїх вантажівках пристрої, що фіксують кілометраж. Їхні дані зчитують спеціальні рамки на федеральних трасах. Загалом планується встановити до 480 таких рамок. Крім того, по магістралям курсуватиме сотня мобільних комплексів, які також зчитуватимуть покази. Тим, хто не встановить "Платон", загрожують величезні штрафи.
Зараз один кілометр у системі "Платон" коштує 1,53 рубля. З березня 2016 року тариф зросте удвічі до 3,06 рублів. Тобто наступного року за кожні 100 км російські далекобійники платитимуть приблизно $4,5. За їхніми підрахунками, з таким додатковим тарифом вони підуть у мінус (відповідні розрахунки водії наводили, наприклад, "Російській службі BBC" та "Комерсанту").
Найцікавіша деталь запровадження системи "Платон" полягає в тому, що власник компанії, яка збиратиме гроші, – особистий друг Путіна олігарх Аркадій Ротенберг.
Схема така: "Росавтодор" (тобто держава) домовилась із приватною компанією "РТ-Инвест транспортные системы" (РТИТС, 50% належать Ротенбергу) про те, що та бере "Платон" на 13 років у концесію. РТИТС будує за свій рахунок інфраструктуру та збирає гроші, які, офіційно, буде в повному обсязі віддавати державі. За це щороку компанія отримуватиме від "Росавтодору" винагороду в 10,6 млрд рублів (десь $158 млн).
"Росавтодор" стверджує, що "Платон" ввели для збору додаткових коштів на ремонт автомобільних доріг. Мовляв, фури розбивають їх найдужче. За 13 років планується зібрати 1 трлн рублів ($15 млрд).
Равлик на МКАДі
Кульмінацією протестів далекобійників має стати блокування МКАДу. Самі водії назвали цю задумку "Слимаком". Задум полягає в тому, що водії займуть на трасі дві праві полоси, якими дозволяється їздити фурам, та рухатимуться з максимально низькою дозволеною швидкістю. Протестувальники сподіваються, що три ліві полоси займуть на легковиках інші учасники протесту.
"Вийде колона автомобілів, які дуже-дуже повільно їдуть, які не порушують правила, але створюють проблеми руху", - пише журналіст "Комерсанта" Олександр Черних, який перебуває з далекобійниками у Підмосков'ї.
Акція протесту триває вже майже три тижні. 30 листопада кореспондент Російської служби BBC писав, що владі вдалося запобігти масштабній акції протесту далекобійників із різних регіонів.
"Влада просто перекрила для них рух у бік Москви - і не на підступах до столиці, а за 400 км від неї", - писало видання. Фактично, поліція не пускала всі вантажівки. В результаті – акція на МКАД, запланована на 1 грудня, зірвалася.
Та після цього водії змінили тактику. Вони висунули ультиматум – скасувати "Платон" до 3 грудня. Дату обрали тому, що в цей день мав виступати Путін. Водії плекали надію, що "цар добрий, а бояри злі".
Фото: ТАСС
Фото: "Комерсант"
Ось, наприклад, як описує проблему водій, із яким говорив кореспондент "Комерсанта" Ілля Барабанов:
"Пусть уже Путин скажет четко — платите, ребята, мы так постановили и менять не будем. Желательно, чтобы вышел к народу и прямо в глаза сказал.
— И что тогда?
— Тогда я продам машину, расплачусь с кредитами и поеду куда-нибудь в другую страну жить".
Втім, поки що водії налаштовані рішуче - добиватися скасування "Платона" всіма силами. Чи на довго їх вистачить - побачимо дуже скоро.
- Актуальне
- Важливе