Квітка-душа: Чим художниця Катерина Білокур чарує сучасників

7 грудня, 2015 понедiлок
16:50

Сьогодні, 7 грудня, виповнюється 115 років із дня народження видатної української художниці Катерини Білокур. Історія її життя і творчості – одна з найяскравіших у ХХ сторіччі. Тож не дивно, що ця жінка досі викликає повагу та захоплення

Зміст

За яскравим шаром фарб на полотнах Катерини Білокур криються чорно-білі фарби драматичної долі талановитої жінки. Росла би ця "квітка" за належних умов і підтримки, а не в хащах нерозуміння і стереотипів патріархального села, хтозна, якої довершеності досягнула б.

Багато хто при згадці про Катерину Білокур цитує слова Пабло Пікассо: "Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї весь світ".  Україна не змусила весь світ захоплюватися Білокур. Навіть більше – у багатьох українців її прізвище не викликає жодних асоціацій. На жаль. Натомість ті, хто знає про Білокур, присвячують їй вірші, щиро захоплюються її талантом, відданістю справі, нескореністю, сміливістю, відвертістю, особливим баченням світу. 

null

null

 

Історія незламної

"Якщо ти не збираєшся змінити світ – не варто починати всього, що пов'язане з творчістю. Навіть, якщо дійсно маєш хист, вміння, здібності, талант – вони нічого не варті, якщо немає такої мети: змінити на краще бодай один міліметр простору. Інакше все зведеться до марнування часу, а зрештою до руйнації. І тоді навіть добре намальовані троянди засмердять. Адже в них не буде нічого живого і справжнього", – йдеться в одному з творів письменниці Ірен Роздобудько. До речі, вона свого часу у книжці історій про видатних особистостей написала і про Катерину Білокур. Так ось Білокур намагалася змінити світ – творчістю, прагненням бути художником попри всі труднощі.

Вона народилася 1900 року в селі Богданівка на Полтавщині. Малювати почала з ранніх років і дуже раділа, коли видумане могла втілити на полотні. Однак ту радість батьки безжалісно кидали до печі. Рідні хотіли, щоб їхня Катря працювала, як усі селяни, вийшла заміж, а не вчилася "безкорисної праці". Тож значну частину свого життя Білокур малювала потайки і мріяла: "Прийде час – не буду боятися і буду малювати, хоч на старості літ, а хоч на один час я буду художником, і все. Ой, як би ви знали, яке це для мене чарівне слово – художник".

Так, вона могла би бути акторкою, адже брала участь у виставах драмгуртка; письменницею – про що свідчить її епістолярій; швачкою – обшивала односельчан. Усьому цьому навчилася сама. "Ну от дід і батько порадилися – нащо ж, мовляв, Катрю в школу посилати, коли вона й сама учиться, не буде рвати ні чобіт, ні світи, а ще вона потроху на веретені прястиме і грамоти навчиться. Ото така моя школа", - згадувала Білокур. Попри усі свої здібності палко бажала одного – бути художником.  Однак спроби отримати професійну освіту не увінчалися успіхом, адже не закінчила семирічку.

Відчай поглинув Білокур – і холодною осінню 1934 року вона зробила спробу втопитися в річці. У результаті застудила ноги. Тільки після таких жертв батько прийняв захоплення доньки малюванням, поставивши їй остаточний діагноз – "сказилась назавжди і безповоротно". 

null

Пісня "Чи я в лузі не калина" стала для Катерини знаковою. Почувши її у виконанні Оксани Петрусенко, художниця наважилася надіслати співачці листа з малюнком у додатку. Петрусенко разом із друзями була приємно вражена побаченим. Опісля слава про талановиту самоучку почала ширитися. 1944 року директор Музею українського народного декоративного мистецтва  Василь Нагай запропонував Білокур зробити виставку і закупити картини. Згодом Катерина стала членом Спілки художників України, отримала звання народного художника України. Вона здобувала не тільки визнання, а й друзів-однодумців – представників тогочасної української інтелігенції.

Здебільшого творчість Білокур асоціюється з квітами, що сприймаються на її полотнах не просто як чудові творіння природи, а як символи духовності, невмирущості. Варто зазначити, що мисткиня писала ще й пейзажі, портрети. Її картини сповнені лірики й утаємниченості, вражають колористикою. Хтось цінує їх за майстерність виконання, когось вони повертають до місць дитинства, когось надихають красою, якої позбавлене бетонно-скляне місто. Кожен знаходить у них своє, але магнетизм полотен Білокур беззаперечний.

null

null

null

10 червня 1961 року в Богданівці Катерина відійшла за обрій. Своїм прикладом вона показала, як, маючи здібності, старанність і любов до справи, і більше нічого, можна досягнути вершин. У наш час її слова відроджують віру в себе і живлять наснагою: "Доля випробовує тих, хто надумав дійти якої великої мети… Але сильних духом не злякає ніщо. Вони з стиснутими вустами уперто, сміливо і гордо ідуть до наміченої мети – крок за кроком, все вперед і вперед… I тоді доля нагороджує їх сторицею і відкриває перед ними всі таємниці дійсно прекрасного і ніким не перевершеного мистецтва". 

 

Білокур поміж нас

І надихає сучасників на нові цікаві проекти. Наприклад, 2009 року вона "постала" разом із видатною мексиканською художницею Фрідою Кало на сцені Національного театру ім. І. Франка у виставі "Дві квітки кольору індиго".  Режисер Олександр Білозуб в одному з інтерв'ю згадував: "Випадково якось побачив фотографію Фріди Кало, де вона сфотографована просто один в один, як Катерина Білокур: проділ посередині, чорне волосся. Так народилася ідея вистави про дві мистецькі долі... Вони практично жили в один і той же час – Фріда Кало померла на шість років раніше. Дві жінки-художниці, яких ніхто не вчив малювати, які стали знаковими для своїх культур. Дві мисткині, які створили свої закони живопису, придумали їх і в ньому жили".

А цього року, з нагоди святкування 115-річчя Білокур, українців знайомили з художницею у виставкових проектах. Так, весною пройшла виставка "Атмосфера Катерини Білокур", де представили інсталяцію із 20 тис. квітів, фотографії відомих українок в образах квіток. До того ж 12-ть вітчизняних дизайнерів показали ескізи колекцій одягу за мотивами картин художниці. До слова, дехто з учасників виставки дізнався про Білокур саме завдяки проекту. Ось вам ще один доказ – творчість видатної українки цікава сучасникам, але її треба популяризувати. 

null

Фото: газета "День"

 

Направду цікавий, багатовекторний та унікальний проект "Хочу бути художником" здійснили у  Мистецькому Арсеналі. В експозиції були майже всі полотна Катерини Білокур, відвідувачі виставки проводили паралелі між Білокур і сучасними художницями, дізналися, у яких умовах нині творять українські мисткині. "У наш час найцікавіші проекти ґрунтуються на діалозі. А коли це діалог між поколіннями – вони особливо багатопланові. Мені цікавий цей проект навіть не стільки гендерною проблематикою, якої він торкається, а тим, що Катерина Білокур – символ ХХ століття, причому недооцінений, – прокоментувала тоді подію художниця Дар’я Кольцова.

null

Фото: "Дзеркало тижня"

 

Проект "Хочу бути художником" надихнув мистецтвознавицю Валентину Клименко та директора видавництва "Родовід" Лідію Лихач започаткувати виробництво "музейних сувенірів" за мотивами творів українських художників. Першими у їхній "Лінії ART" з'явилися чашки, футболки, блокноти, листівки, чохли для телефонів – саме з картинами Катерини Білокур. "Судячи з того, що ця лінія користується великою популярністю, мабуть, Катерина Василівна нас таки благословила. Я тепер часто бачу активних молодих жінок з айфонами, одягненими в наші чохли, переважно зі сфери креативної індустрії, кожного разу радію як вперше. Радію, коли люди, купуючи блокнот чи чашку, запитують про картину, про її історію – коли "вступають у діалог" із творчістю художниці навіть у такий опосередкований спосіб. І мрію, щоб "Квіти за тином" Білокур впізнавали у всьому світі так само, як "Соняшники" Ван Гога. Мене захоплює в Катерині Білокур її перфекціонізм у роботі і впертість у характері.  Не завдяки, а всупереч – вона  стала таким дивовижним  феноменом  у мистецтві. Захоплює її естетичний пантеїзм. Як героїня картин Шагала, Катерина піднялася над своїм селом, над живописними традиціями, над Україною, і ні її важкий селянський побут, ні драматична біографія, ні нерозуміння людей не могли завадити цьому польоту", – поділилася з Еспресо.TV Валентина Клименко.

Підтверджує її слова і Лідія Лихач: "Це надзвичайно приємно, але сучасники, особливо, молоді зацікавлені своїми "рідними" трендами і відчувають магічну силу таланту Білокур. Мистецька лінія UA_BILOKUR чи не найпопулярніша в нас. Особисто мене найбільше захоплює в Білокур її мистецька висота і та інтенсивність, затятість її характеру, які допомогли її "взяти".  Не маючи, здається, ніяких шансів вивчитись, пробитись, стати художником – вона змогла! Її малярство, слово дивує, зачаровує і підносить дух! Або, як сказала Забужко, - "це такий заряд сили, оптимізму, опору, які нам і не снилися!". Насправді видавництво "Родовід" активно популяризує творчість Білокур – і не тільки через "Лінію ART". Воно випустило у світ чотири, направду гідних уваги мистецьких книжки про художницю. А до 115-ої річниці мисткині видало ще й календар "Всесвіт Катерини Білокур", презентація якого відбудеться 8 грудня. 

null

null

null

null

 

Сьогодні ж для прихильників художниці та охочих дізнатися про неї більше влаштують вечір пам'яті К. Білокур у Музеї українського народного декоративного мистецтва. Там читатимуть листи мисткині, відбудеться постановка літературно-музичної композиції. До речі, у цьому музеї зберігаються усього 37 творів Катерини Білокур, із яких 33 перебувають у постійній експозиції. Також її картини є у Музеї-квартирі П. Тичини, Національному музеї Т. Шевченка, Яготинській картинній галереї. Правда, творчий спадок художниці не такий уже й великий – частину її картин знищила Друга світова війна. А ось побачити, як жила художниця, можна в Музеї-садибі Катерини Білокур у селі Богданівці. Кажуть, там панує особлива атмосфера…

null

null

null

null

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.06
    Купівля 42.06
    Продаж 42.63
  • EUR
    Купівля 43.28
    Продаж 44.03
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
20 січня
11:00
Огляд
міжнародний огляд
Трампу до інавгурації вдалося досягти перемир’я у Газі, а чому не вийшло в Україні. Акценти світових ЗМІ 20 січня
10:56
Німеччина уряд
РФ здійснює дезінформаційну кампанію для впливу на вибори канцлера Німеччини, - аналітичний центр CeMAS
10:51
"Є додаткова мотивація": від початку вторгнення РФ Світоліна жодного разу не програла "нейтральним" російським спортсменкам
10:42
Боб Ділан
Чернетку слів пісні Боба Ділана Mr Tambourine Man продали за $500 тис.
10:23
"Прощай, немытая Чукотка": митники не дозволили відправити у США бивні моржа з написом
10:17
Служба безпеки України
Хотіли вбити першого заступника міністра охорони здоровʼя: правоохоронці затримали двох жителів Київщини
10:00
OPINION
Трамп не просить, а вимагає, і не в Бога, а в решти світу
10:00
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Адвокат Филипець: якщо роботодавець вас нібито забронював, перевірте чи ви у нього офіційно працевлаштовані
09:57
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
"Ворог вже посунув технікою": у 79-й ОДШБр розповіли про загострення на Курахівському напрямку
09:52
Президентка Молдови Мая Санду
Молдова готова надати фінансову підтримку невизнаному Придністровʼю після виведення військ РФ, - Санду
09:48
Донецький аеропорт
20 січня – День Автономної Республіки Крим і День пам'яті захисників Донецького аеропорту
09:35
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 20 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
09:28
байден трамп дебати
Байден у межах президентської традиції планує залишити листа Трампу
09:00
Ексклюзив
Бронювання військовозобов'язаних працівників
Адвокат: щоб не було проблем, заброньовані обмежено придатні повинні до 4 лютого пройти ВЛК
08:56
Південна Корея
Південна Корея розробляє систему протиракетної оборони для захисту від артилерійських загроз КНДР
08:54
Ексклюзив
Потрібно звільнити всю Харківську міграційну службу, починаючи від прибиральниці й закінчуючи керівником, - депутат міськради Ткачук
08:50
ППО
Сили ППО збили 93 зі 141 ворожого БПЛА, два дрони-імітатори повернулися в Росію
08:33
Оновлено
Плакати із заручниками Емілі Техіла Дамарі, Ромі Гонен і Даніелла Гілбо
ХАМАС звільнив трьох ізраїльських заручниць, а Ізраїль - 90 палестинських ув’язнених
08:32
Крим, Балаклава
РФ у Криму використовує для військових цілей стару базу підводних човнів, яка працювала як музей, - "Атеш"
08:23
Оновлено
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 189 боєзіткнень, армія РФ втратила 1690 окупантів
08:06
OPINION
Пастка Байдена і зниження мобілізаційного віку
08:02
Христя Фріланд
Кандидатка у премʼєри Канади Фріланд пообіцяла "удар у відповідь" Трампу
07:59
Еліна Світоліна
Світоліна вийшла у чвертьфінал Australian Open, перемігши "нейтральну" Кудерметову
07:40
Інфографіка
знищені окупанти
Втрати армії РФ в Україні перевищили 820 тис. осіб від початку повномасштабної війни
07:40
Інтерв’ю
адвокат Євген Филипець
Бронювання, статус "обмежено придатних" і бусифікація: адвокат відповів на поширені запитання щодо мобілізації
07:37
Оновлено
У Татарстані ввели обмеження у двох аеропортах через загрозу БПЛА, в Казані пролунали вибухи
07:20
Дональд Трамп
Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з Путіним, - CNN
06:46
Ілон Маск
Ілон Маск зустрівся з віцепрезидентом Китаю перед інавгурацією Трампа
06:28
Італія
В Італії ініціюють законопроєкт про заборону мусульманського одягу, який закриває обличчя
06:15
Дональд Трамп
Трамп пообіцяв припинити війну в Україні, повернути TikTok у США та збудувати в Америці "Залізний купол"
05:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни атакували Україну "шахедами": на Київщині уламки ворожих БПЛА пошкодили приватну будівлю та легкові авто
00:53
ЗСУ
Сили оборони відновили деякі позиції на Курщині та Донеччині, - DeepState
00:18
Харківщина
РФ ударила КАБом по селищу Золочів на Харківщині: постраждала 14-річна дівчина
00:01
Меланія Трамп слідом за чоловіком заявила про запуск власної криптовалюти $MELANIA
2025, неділя
19 січня
23:49
Олександр Сирський
Через атаки по промисловості РФ норми витрат артснарядів ворога зменшилися вдвічі, - Сирський
23:41
Удар по Запоріжжю 8 січня
У мережі з'явилося відео російського удару 8 січня по Запоріжжю, внаслідок якого загинули 13 людей, понад 120 поранені
22:51
Ексклюзив
Путін та президент Ірану Пезешкіан
Іран може дати задній хід, - сходознавець Якубович про угоду між Москвою та Тегераном про "стратегічне партнерство"
22:35
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Зараз до всіх заяв Трампа треба ставитись дуже уважно": дипломат Шамшур
22:23
Монета-мем Трампа $TRUMP подорожчала до понад $68 млрд
21:48
Дональд Трамп
Як може виглядати мирна угода між Україною та РФ за сприяння Трампа: прогноз від NYT
Більше новин