Чому європейські суперклуби погрожують знищити Лігу чемпіонів

Дмитро Марценишин
20 січня, 2016 середа
13:00

Повернення європейських грандів до ідеї створення Суперліги та скасування Ліги чемпіонів насправді є спробою примусити УЄФА не шкодити їхнім фінансовим інтересам

Зміст

Успішний проект

Здавалося б, важко сперечатися з тим, що Ліга чемпіонів є найуспішнішим проектом УЄФА. Турнір є надзвичайно популярним у всьому світі, а його учасникам він приносить суттєві прибутки. Скажімо, іспанська "Барселона" за свій минулорічний тріумф у ЛЧ отримала 36,5 млн євро призових, а суперник каталонців по фіналу – італійський "Ювентус" - збагатився на 31 млн євро. Навіть донецькому "Шахтарю", який дійшов до 1/8 фіналу, перепали вагомі 20 млн євро.

І на цьому УЄФА не зупиняється, намагаючись постійно збільшувати призовий фонд змагань, який цього сезону складе 1,35 млрд євро. Переможцеві турніру з цієї суми дістанеться 55 млн євро, а лише за участь у змаганнях кожен клуб отримає гарантованих 12 млн євро.

Зростаючі апетити

Та виявляється, що подібні суми задовольняють далеко не всіх. Апетити європейських суперклубів останніми роками настільки розігралися, що нинішні гонорари УЄФА їх вже не задовольняють. Дивним це здається лише на перший погляд.

Це для київського "Динамо" зароблені у нинішній ЛЧ 23 млн євро є суттєвим вливанням у бюджет, а для клубів рівня "Реалу" навіть умовні 55 млн євро є лише невеликою частиною прибутків. Так, за даними минулорічного дослідження компанії Deloiеte, за 2014 рік "Реал" отримав прибуток 550 млн євро. А у топ-20 клубів, які заробили найбільше, "найбіднішим" є англійський "Евертон" із показником 144 млн євро.

Значну частину своїх прибутків провідні іспанські, англійські, німецькі, італійські та французькі клуби отримують зовсім не від УЄФА, а від спонсорів, надходжень від реалізації телевізійних прав та продажу квитків на домашні матчі, на яких каса однієї гри нерідко сягає 1 млн євро.

Запропонована альтернатива

Якщо це все врахувати, зовсім не дивно, чому представники суперклубів незадоволені тим, як Ліга чемпіонів реалізує свій потенціал. Так, президент "Ювентуса" Андреа Аньєллі наводить приклад Національної футбольної ліги США з американського футболу, яка продає телевізійні права лише на один фінальний матч сезону – "Супербоул" - за 7 млрд євро, в той час, як телеправа на Лігу чемпіонів за цілий сезон коштують 1,5 млрд євро. Це за умови, що аудиторія "Супербоулу" складає 150 млн глядачів, а Лігу чемпіонів у світі дивиться 1,6 млрд євро.

Голова правління "Баварії" Карл-Хайнц Румменіге не вірить, що Ліга чемпіонів здатна наблизитись до показників НФЛ і пропонує збільшити прибутки завдяки створенню Європейської футбольної Суперліги, у якій братимуть участь 20 клубів з Італії, Англії, Іспанії, Німеччини та Франції.

Стара ідея

Питання полягає в тому, чи дійсно європейські суперклуби наважаться зламати існуючу футбольну систему, чи банально шантажують УЄФА. Адже ідея створення європейської суперліги за участю топ-клубів не нова і педалювалася ще наприкінці 1990-х.

Тоді під тиском європейських грандів УЄФА наважився на реформу Ліги чемпіонів. З сезону 1997/1998 у ЛЧ, де раніше грали виключно чемпіони своїх країн, почали виступати й срібні призери першостей Іспанії, Італії, Англії, Німеччини та Франції. А ще через рік провідні футбольні держави отримали можливість заявляти на турнір по чотири команди, а країни з дещо слабшими позиціями у таблиці коефіцієнтів УЄФА - Португалія, Голландія та Україна - делегували по два клуби.

Цей крок дозволив значно підвищити конкуренцію у Лізі чемпіонів. Але справжні баталії між європейськими грандами у турнірі, як і раніше, переважно розгортаються лише на стадії плей-офф, а груповий турнір для більшості суперклубів є формальністю. Через це навіть на домашніх матчах "Барселони", "Манчестер Юнайтед", ПСЖ та інших "велетнів" проти аутсайдерів трибуни залишаються напівпорожніми.

Конфлікт інтересів

Кількість прохідних матчів збільшилася і тому, що УЄФА, намагаючись догодити "маленьким" федераціям, останніми роками відступив від спортивного принципу й організував для країн з меншими коефіцієнтами окремий шлях у кваліфікації Ліги чемпіонів, завдяки чому вони уникають зустрічі з представниками топ-чемпіонатів. Тож до групового раунду потрапляють клуби рівня білоруського БАТЕ та ізраїльського "Маккабі", а такі команди, як турецький "Фенербахче", французький "Монако" та португальський "Спортинг" залишаються за межами Ліги чемпіонів.

Тож повернення до колишнього формату турніру, коли слабшим клубам не допомагали штучно потрапляти до групового раунду, могло б підвищити конкуренцію та трохи заспокоїти грандів.

Адже зрозуміло, що заяви про створення Суперліги одночасно є й спробами добитися для себе преференцій, які стосуються не лише Ліги чемпіонів.

Нечесна гра

Вочевидь, що європейські гранди не задоволені й запровадженими УЄФА правилами фінансового фейр-плей, згідно з якими витрати клубів не повинні перевищувати їхніх прибутків. Нині власникам клубів дозволяється покрити збитки розміром не більше 45 млн євро, в майбутньому ця сума скоротиться до 30 млн євро, а до кінця десятиріччя клуби мають вийти на самоокупність.

Фінансово потужні клуби ці заборони обходять завдяки контрактам укладеним зі структурами, спорідненими з їхніми власниками, інвестиціям у будівництво арен. Але, схоже, ходити манівцями їм поступово набридає, тож однією з вимог до УЄФА може бути саме пом'якшення або скасування фінансового фейр-плей.

Тим більше, що його головним натхненником був француз Мішель Платіні, який наприкінці минулого року був відсторонений ФІФА на вісім років від футболу через підозри у хабарництві, і якщо не доведе свою непричетність у суді – втратить посаду президента УЄФА. Тож новий очільник УЄФА легко може проголосити фінансове очищення футболу фікцією, тим паче, що заборони обходять.

Очікувані поступки

Безумовно дратують лідерів європейського футболу і нові трансферні правила УЄФА, згідно якими клубам забороняється укладати професійні контракти з іноземними футболістами, які не досягли 18-річного віку. Через порушення цих правил уже постраждала "Барселона", яка не мала права заявляти нових гравців впродовж двох трансферних періодів, аналогічне покарання понесуть мадридські "Реал" та "Атлетико".

Загалом, на тлі ослаблення через корупційні скандали світової футбольної влади, суперклуби отримали можливість відстояти свої позиції у подібних конфліктах інтересів і своїм шансом неодмінно скористаються. Тож УЄФА доведеться йти на компроміси. За нинішніх умов не рахуватися з такою силою, як європейські гранди, футбольні керманичі не здатні.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
12:54
ЗСУ загиблі
Росіяни розстріляли пʼятьох українських полонених військових: Лубінець звернеться до ООН та МКЧХ
12:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
12:36
санкції проти Росії
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну, - ЗМІ
12:34
Іран
В Ірані масштабна енергетична криза: на підприємствах скоротили графік роботи, школи перевели на дистанційку, - NYT
12:17
новини Львівщини
Росіяни атакували цивільного чоловіка у Куп’янську: поранення кінцівок призвели до ампутації
12:04
фейк
Росіяни поширюють у соцмережах анонси мітингів в Європі "проти порушень прав людини в Україні", - ЦПД
12:02
OPINION
Українська дипломатія: вмерла, так вмерла…
12:01
терористи ХАМАС
Перемовини між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я завершені на 90%, - BBC
11:54
Ексклюзив
Роберт Фіцо
Фіцо намагається отримати вдячність Путіна після війни, - політолог Рейтерович
11:40
втрати окупантів
На Куп’янському напрямку Сили оборони знищили бронетанкову групу російських загарбників
11:11
У Туреччині вертоліт швидкої допомоги врізався у будівлю лікарні: четверо людей загинули
10:54
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Мотивовані добровольці значно краще справляються з обовʼязками й мають бажання працювати, - лейтенант ЗСУ Волянський
10:54
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч ліквідували 52 російських БПЛА, ще 44 - не досягли цілей
10:52
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
10:46
Марк Бернетт
Трамп призначить телепродюсера Марка Бернетта спецпредставником США у Британії
10:19
У Забайкальському краї РФ зіткнулися потяги: з рейок зійшли десятки вагонів з вугіллям
10:03
OPINION
Україна — НАТО: вічний вступ
09:58
TikTok
Албанія на рік заборонила TikTok через негативний вплив на дітей
09:49
Винищувач F/A-18
Над Червоним морем "дружнім вогнем" збили військовий літак США: обидва пілоти вижили
09:35
Польща
Польща досі не збивала російські ракети, бо вони не загрожували об’єктам на території країни, - міністр оборони
09:15
Окупанти через Маріуполь переміщують колони військової техніки на різні напрямки: зафіксовано нову позначку
08:54
Марка "Усик - Світ любить сильних"
"Передбачила перемогу": Укрпошта випустила нову марку на честь українського боксера Усика
08:53
Тайсон Ф'юрі
"Усик отримав маленький різдвяний подарунок від суддів": Ф'юрі прокоментував поразку у реванші
08:30
Китай
"Порушує принцип одного Китаю": у КНР розкритикували нову військову допомогу США Тайваню
08:20
ЗСУ
За добу на фронті сталося 186 боєзіткнень: окупати активізувалися на Времівському напрямку
08:02
OPINION
Чи реальною є перспектива розпаду РФ?
07:47
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи 17-го століття
07:36
Олександр Усик
Усик присвятив другу перемогу над Фʼюрі своїй матері та матерям України
07:29
Даніель Дюбуа
Чемпіон світу у надважкій вазі Дюбуа викликав Усика на реванш: українець погодився
07:23
Інфографіка
втрати окупантів
Три системи ППО, 15 танків та 1820 військових: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:10
Оновлено
корабель рф
Росіяни завели усі ракетоносії до пунктів базування
07:00
Огляд
Олександр Усик
Усик побив Фʼюрі, допінг-скандал з Мудриком. Головні новини українського спорту за тиждень
01:31
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик переміг Ф'юрі та захистив титули чемпіона світу
01:30
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
2024, субота
21 грудня
23:25
Окупанти в Маріуполі
Росіяни вербують українських школярів до своїх ВНЗ, - ЦНС
22:32
Володимир Кличко
Ми будемо тримати кулаки, щоб Усик продемонстрував, що він найкрутіша людина на Землі, - Кличко-молодший
22:10
Ексклюзив
"Орешник" путін
"Путін пропонує запрограмоване масове вбивство людей": Портников про застосування РФ ракети "Орешник"
21:51
Володимир Зеленський
Україна обовʼязково продовжить завдавати ударів по військових обʼєктах РФ, - Зеленський
21:46
Ексклюзив
Віталій Портников
Якщо Трамп зустрінеться з Путіним, це буде елементом його слабкості, - Портников
21:25
Київ обстріл 20.12.24
У Мінкульті оприлюднили план реставрації Миколаївського костелу, який постраждав внаслідок удару РФ по Києву
Більше новин