Імітатор тероризму. Як викрасти літак з фейковою вибухівкою
Як єгиптянин з нестійкою психікою прикидаючись терористом викрав літак, щоб побачитись з колишньою дружиною
Історія з викраденням літака авіакомпанії EgyptAir обростає новими подробицями. Для всіх, окрім фейкового терориста, вона закінчилася щасливо. Деякі герої історії проявили в екстремальних умовах повний спектр людських гріхів та чеснот: від дурості й марнославства до мужності й самовладання.
Викрадач мовчки попивав каву
Літак A320 авіакомпанії EgyptAir вилетів вранці 29 березня з Олександрії до Каїру. Разом з екіпажем на авіалайнері перебувала 81 людина. За 15 хвилин після зльоту пасажир, що сидів у хвості літака (пізніше виявилося, що це – 58-річний єгиптянин Сейф аль-Дін Мохамед Мустафа) заявив, що на ньому – пояс смертника.
Він передав зі стюардесами записку для пілота з вимогою посадити літак у Туреччині, Греції або на Кіпрі. Якщо ж літак сяде в Каїрі, то він влаштує вибух. Пілот Омар аль-Гаммаль відповів йому, що пального вистачить лише до Кіпру.
Коли все скінчилося, з'ясувалося, що свій "пояс шахіда" викрадач змайстрував з телефонних чохлів і не представляв жодної небезпеки. З таким же успіхом Мустафа міг погрожувати іграшковим пістолетом. Ризикувати ніхто не став й екіпаж дотримувався вимог угонщика.
Мустафа наказав стюардесам зібрати паспорти пасажирів, щоб з'ясувати їхнє громадянство. Єгиптяни та особи з подвійним громадянством його не цікавили. А от іноземців він взяв на замітку.
Бортпровідниці намагались не дратувати Мустафу, поїли його чаєм та кавою, розмовляли. За словами стюардеси на ім'я Хасан, чоловік поводив себе тихо. Але уважно стежив за тим, що публікують про нього в ЗМІ.
Літак сів у кіпрському аеропорту Ларнаки. Мустафа майже одразу відпустив більшість пасажирів з єгипетськими паспортами та частину іноземців. На борту залишились члени екіпажу та п'ятеро пасажирів.
Викрадач написав листа та викинув його на злітну смугу. Його він просив віддати своїй дружині. В ньому він писав, що вимагає, щоб були звільнені всі ув'язнені в єгипетських тюрмах жінки.
Через майже сім годин викрадач відпустив і їх. Мустафа потім і сам намагався втекти по злітній смузі, але його, звісно, впіймали.
Нестабільний чоловік з кримінальним минулим
Представники влади Єгипту та Кіпру описують Мустафу як чоловіка з нестабільною психікою та не вважають його тренованим терористом. Втім у єгипетському міністерстві внутрішніх справ розповіли, що Мустафа був виключений з юридичної школи та кілька разів притягався до відповідальності за різні злочини, зокрема, через пограбування.
Викрадач висував різні вимоги, та головною була зустріч з колишньою дружиною та їхніми спільними дітьми. З цією версією погодився й суд Кіпру, куди Мустафу привезли в четвер, 31 березня. Суд заарештував його на 8 днів.
За цей час мають бути висунуті офіційні звинувачення. Це, згідно заяви місцевої поліції, буде викрадення літака, нелегальне володіння вибухівкою, порушення антитерористичних законів, викрадення людей, погрозлива поведінка та насильство. Тим часом, єгипетська прокуратура вже почала переговори про екстрадицію.
У залі суду Мустафа мовчав. Але сидячи в машині поліції він показав журналістам жест перемоги - "вікторі".
Жінка Мустафи Марина Парасчоу живе на Кіпрі й не дуже горіла бажанням бачити колишнього чоловіка. Вона розповіла місцевій газеті Phileleftheros, що чоловік не дбав про неї та дітей "ані хвилини" – і коли вони разом жили на Кіпрі, і коли він пішов від них.
"Він приносив лише біль, страждання та терор. Навіть зараз, коли він у тюрмі, я та мої діти налякані", - цитує жінку видання.
За словами Марини, Мустафа захоплювався діями Організації визволення Палестини й вихвалявся нібито особисто вбив трьох ізраїльських військових. Але їй довелось таки взяти участь в переговорах з викрадачем літака на прохання кіпріотських правоохоронців.
Втім, вона заперечила, що Мустафа мав намір побачитись з нею. Вона стверджує, що поліція викликала її на переговори лише для того, щоб вона ідентифікувала голос викрадача. В інтерв'ю кіпрській газеті Politis вона сказала, що Мустафа використовував її для того, щоб отримати притулок на Кіпрі.
Мустафа ж, згідно звітам з суду, говорив, що викрав літак, бо не бачив колишню дружину та дітей 24 роки, а влада Єгипту не випускає його з країни.
Міністр цивільної авіації Єгипту Шеріф Фатхі, як пише єгипетська газета Al Ahram, заявив, що викрадач зробив кілька телефонних дзвінків перебуваючи на борту. Це, на думку міністра, вказувало, що Мустафа – не терорист, а "чоловік з персональними та ментальними проблемами". А представники МЗС назвали його "ідіотом".
Одна з сусідок Мустафи на ім'я Ум Ассмаа, яка жила з ним поруч у передмісті Каїру, описала його газеті Al Ahram як скандаліста. Вона пригадала випадок, коли Мустафа почав видавати себе за іншого, через що вона змушена була викликати поліцію.
Наслідувачі "Ісламської держави"
Викрадення літака було не єдиним випадком "імітування терористичного акту" за кілька останніх днів, пише в своїй колонці для газети арабської діаспори Asharq Al-Awsat саудівський журналіст Мшарі аль-Зайді.
Зокрема, він згадує намагання божевільного пастора з кульковою гвинтівкою потрапити в Капітолій та перекритя Таймс-сквер у Нью-Йорку через залишений невідомими підозрілий предмет, який виявився пакунком зі сміттям.
"Ці події змішують серйозність із розвагою, сміх зі сльозами, а життя зі смертю. Виглядає так, що безперервний потік новин, фотографій та обкладинок з терористичними актами, здійсненими "Ісламською державою" по всьому світу, робить можливим імітувати ці акти та спонукає деяких душевнохворих людей, яким потрібна допомога психіатра, "позичати" ці методи, щоб досягати зрозумілої чи незрозумілої нам мети", - пише аль-Зайді.
Небезпека таких подій, зазначає він, у тому, що вони заважають людям вести нормальний спосіб життя. Але врешті-решт, вважає він, людство звикне жити за таких обставин.
"Найкраще селфі в світі"
Поведінка захоплених у полон пасажирів здивувала тим, як люди можуть реагувати на екстремальні ситуації.
Як написав на своїй сторінці у Facebook один з пасажирів Абдаллах аль-Ашмаві, на борту був чоловік, який проспав увесь політ та дуже обурювався з приводу того, що літак сів у Ларнаці. "Чому Кіпр?! Я пропущу свій транзитний рейс", - обурився він, та потім зрозумів, що сталося.
Alhamdu Lellah who saved and protected us through this ordeal. Thank you all for your calls and messages.I arrived...
Posted by AbdAllah El Ashmawy on Tuesday, March 29, 2016
Інший чоловік, який сидів по центру салону, вирішив на підльоті до Кіпру подзвонити усім членам родини та друзям. Його вигуки "привіт, Мактуф, привіт Мухамед, привіт Фатіма" довго дзвеніли на весь літак.
Ще один чоловік подзвонив дружині та розповів, що у нього в одному з банків є грошова заначка, про яку вона не знала. Жінка, пише пасажир, відреагувала цинічно: забула про викрадення і попросила уточнити назву банку.
Один з пасажирів, які майже до кінця лишалися в літаку, вирішив зробити селфі з викрадачем. Звісно, фотографія потім облетіла всі ЗМІ, зробивши 26-річного британця Бена Іннса знаменитістю.
Бен Іннс (праворуч) та викрадач літака Мустафа. Фото: @Journo_Paul
Як потім пояснив таблоїду The Sun сам хлопець, селфі він зробив, щоб поглянути зблизька на пояс смертника.
"Я вирішив, що якщо його бомба справжня, я не маю чого втрачати", - сказав він. Бен Іннс працює спеціалістом з перевірки гігієни та безпеки праці.
Пізніше в мережі з'явилося ще одне селфі, на якому поруч із викрадачем стоїть стюардеса Наіра Атеф. Вочевидь, та сама, яка робила знімок для марнославного британця.
نيره عاطف مضيفه بمصر للطيران كانت على الطائره المصريه المخطتفه وبعد ما كل الركاب نزلوا طلبت تتصور هى كمان سيلقى مع الخاطف علشان تبعتها لاخوها وتطمنه على نفسها
Posted by Mohamed Ahmed Elking on Wednesday, March 30, 2016
Мужня маленька стюардеса
Єгипетська газета Al Ahram захопилась мужньою поведінкою стюардеси Нехал Баркукі, яка навіть спромоглася помахати пасажирам на прощання, що евакуювались з літака, та повернулась у салон до викрадача. Відеокадри її стриманої поведінки показали декілька новинних світових телеканалів.
Мужня Баркукі повертається в салон літака. Фото: Reuters
"Ти граєш роль і маєш грати її добре. У цій ситуації ти маєш грати краще, ніж професійні актори, тому що це справжнє життя, вони мають бачити, що ти контролюєш себе, з макіяжем та посмішкою на обличчі", - розповіла Баркукі виданню.
Вона також розповіла, що відчувала, коли повернулася спиною до пасажирів, які безпечно вибралися з літака та поверталася назад в салон. Тоді ще було невідомо, що на поясі в Мустафи.
"Я вступала у невідомість, до чоловіка, який погрожував нам поясом з вибухівкою. Я не могла покинути пасажирів, моя робота ще не була зроблена", - пригадала Баркукі свої емоції.
Відлуння старих подій
Кіпр не вперше має справу з Єгиптом через викраденням літака. У 1978 році все закінчилось не так щасливо – загинули люди, а Кіпр та Єгипет на кілька років розірвали дипломатичні стосунки.
У Нікозії 18 лютого 1978 року двоє ісламістів убили головного редактора єгипетської газети, друга президента Анвара Садата. Після цього вони захопили в заручники 16 арабів, які брали участь у міжнародній конференції.
Терористи вимагали видати їм літак, і отримали його. Але жодна з сусідніх країн не надала їм дозвіл на посадку і за кілька годин літак сів у Ларнаці.
Розгніваний смертю друга Анвар Садат відправив на Кіпр літак зі спецназом. Як тільки вони приземлились, то почали штурм, але зіткнулись з національними гвардійцями Кіпру, які вже вели переговори з викрадачами та просили їм не заважати.
В результаті між кіпріотами та єгиптянами почався бій, який тривав майже годину. Загинуло 15 єгипетських спецназівців та згорів військово-транспортний літак, на якому вони прибули.
Тим часом кіпріоти звільнили заручників, а двох терористів заарештували. Пізніше їх передали єгипетській владі. Кіпр та Єгипет розірвали дипломатичні стосунки і налагодили їх знову лише після того, як сам Анвар Садат загинув від рук ісламських радикалів.
- Актуальне
- Важливе