Україна розбрату. Трамп знову засмутив Путіна
Днями фаворит президентських перегонів у США Дональд Трамп знову згадав Путіна, і знову його слова не віщують російському президенту нічого доброго
Агентство Reuters записало велике інтерв'ю з Дональдом Трампом 17 травня, поставивши багато питань, зокрема, й про зовнішню політику. Коли заговорили про Путіна, кандидату пригадали компліменти, які він отримав від російського лідера.
"Той факт, що він говорить про мене гарні речі, не означає, що це допоможе йому в переговорах. Це зовсім йому не допоможе", - сказав Трамп. Щодо війни на Донбасі він сказав таке: "Мені це не подобається. Мені зовсім не подобається те, що він (Путін. – Авт.) робить в Україні. Ось що я вам можу сказати".
Агентство Reuters зауважує, що Трамп пом'якшив свої попередні піднесені висловлювання щодо Путіна.
Взаємні компліменти
У грудні 2015 року Путін після щорічної прес-конференції сказав журналісту ABC News, що вважає Трампа "дуже яскравою" і "талановитою" людиною.
"Не наша справа визначати його достоїнство, але він абсолютний лідер в президентських перегонах", - додав російський президент.
Невдовзі Трамп відреагував на це взаємними компліментами: "Він подобається мені, тому що назвав мене генієм. Він сказав, що Трамп справжній лідер". Щоправда, газета The Washington Post потім з'ясувала, що генієм Путін Трампа не називав – мільярдер перебільшив значення слова яскравий.
Трамп вже кілька разів проголошував, що на відміну від Обами йому вдасться покращити стосунки США з Росією.
"Я вірю, що можна зменшити напруження та покращити стосунки з Росією, з позиції сили, якщо можливо", - сказав він у виступі в Вашингтоні.
Як ставиться до Трампа російська пропаганда
Аналіз новин російських прокремлівських ЗМІ свідчить, що російська пропаганда продовжує позиціонувати Трампа як дружнього до Росії політика. Навіть після його слів про те, що він готовий збивати російські літаки, якщо вони порушуватимуть повітряний простір США.
Просто подивіться на заголовки державного російського інформагентства ТАСС до останніх новин про кандидата-мільярдера:
2 травня: "Трамп: Обама зря не обратился сразу к Путину по поводу маневров истребителей РФ".
5 травня: "Трамп считает, что у него хорошие отношения с Путиным, и готов к диалогу с ним".
17 травня: "Трамп назвал Обаму худшим президентом в истории США".
18 травня: "Трамп заявил, что настроен на прагматику в переговорах с Россией".
Як бачимо, головні установки російських пропагандистів лишаються незмінними. Обама – поганий хлопець, який не любить Росію.
Трамп – хороший хлопець, схожий на нашого Путіна, нормально ставиться до Росії. І якщо стане президентом, стосунки з Вашингтоном налагодяться, санкції знімуть, Крим пробачать. Заживемо, одним словом.
До речі, перший з перерахованих вище заголовків стосувався резонансної заяви Трампа про збивання російських літаків. Більшість світових ЗМІ загострили увагу саме на цих словах.
У ТАСС зробили акцент на словах про "поганого Обаму". А слова про збивання літаків засунули в четвертий абзац, зробивши до них підводку, яка має на меті якомога більше пом'якшити негативний зміст послання.
Хто формує світогляд Трампа щодо Росії
Робити висновки з висловів Трампа про те, якою буде його зовнішня політика як президента, нереально. Усі його заяви під час виборчих перегонів, - всього лише слова. Його "непрезидентський" стиль політика з гаслом "Зробимо Америку знову великою" дозволяє говорити речі, які прямо суперечать одна одній.
Сам він говорив, що непогано розбирається в російських справах, тому що колись проводив там... конкурс на "Міс Всесвіт". Персони, яких Трамп обрав собі радниками, викликають тривогу.
Старшим радником у передвиборчій кампанії Трампа став сумно відомий в Україні політтехнолог Пол Манафорт. Хто забув, це той самий американський спеціаліст, який працював з Януковичем у 2010 році та допомагав йому виграти президентські вибори.
Радником з питань Росії став колишній консультант "Газпрому", інвестиційний банкір Картер Пейдж. З 2004 по 2007 він працював у московському відділенні банку Merrill Lynch. А "Газпрому", як стверджує сам банкір, він допомагав залучати західних інвесторів.
Що за людина цей Пейдж детально описав американський кореспондент Російської служби BBC Володимир Козловський.
"В останні роки в маловідомому журналі Global Policy Journal було надруковано низку зовнішньополітичних статей Пейджа, які зараз із захватом цитують критики Трампа. Статті часом безладні, гостро потребують редактури та вирізняються тим, що Пейдж з повагою цитує таких авторитетів, як, наприклад, репер Кан'є Вест або телеведуча Опра Уїнфрі", - пише він.
З дописів Пейджа можна дізнатись, що Революцію гідності спровокувала Вікторі Нуланд та інші колишні співробітники адміністрації президента Джорджа Буша, які працюють тепер з Обамою.
За його версією, у 2014 році владу в Києві захопили "проамериканські радикали", які вороже ставилися до інтересів Росії. А результатом став "демократичний референдум" в Криму.
Кім Чен Ин на додачу
В інтерв'ю Reuters Трамп згадав також Північну Корею та її авторитарного лідера, з яким він готовий вести прямий діалог.
"Я б поговорив з ним, я не бачу проблем в тому, щоб поговорити з ним", - сказав Трамп журналістам агентства.
Ці слова стали однією ключовою міжнародних новин 18 травня. Досі на рівні президентів діалогу між Північною Кореєю та США не було.
За словами Трампа, проблему ядерної загрози, яку становить КНДР, можна вирішити шляхом тиску США на Китай. Американці не усвідомлюють, сказав він, що мають "колосальний" вплив на Пекін, бо вклали в китайську економіку мільярди інвестицій. А Пекін, за його словами, міг би вирішити проблему з КНДР "під час однієї зустрічі чи одного телефонного дзвінка".
У штабі Клінтон, звісно, розкритикували заяви Трампа. "Здається Трамп має дивне зачарування закордонними силовими лідерами, такими як Путін та Кім Чен Ин", - вважає старший радник Клінтон з питань зовнішньої політики Джейк Салліван.
Він також пригадав негативні коментарі мільярдера на адресу британського прем'єр-міністра. Нагадаємо, за словами мільярдера, в нього навряд чи будуть гарні стосунки з Девідом Кемероном.
"Давайте говорити прямо: Дональд Трамп ображає лідера нашого найближчого союзника, а потім розвертається та говорить, що був би радий провести переговори з Кім Чен Ином?" – заявив Салліван.
Нестабільний Трамп і непередбачувана Росія
Останні слова Трампа, де він засуджує Путіна за його дії в Україні, свідчать, що його "московський вектор" все ще коливається і нетривкий. Українцям точно зарано бити на сполох.
Трамп далеко не перший, хто планує покращення стосунків США з Росією та Путіним. Обидва останні президенти також про це заявляли, нагадує The Wall Street Journal.
У 2001 році Джордж Буш молодший сказав, що спромігся "зазирнути в душу" Путіну. Ці слова йому довго нагадували, особливо, після того як у 2008 році Росія пішла війною на Грузію.
Команда Обами влаштувала "перезавантаження" стосунків з Росією. "Але й він побачив погіршення стосунків, аж до того, що НАТО відклало більшість зароджених проектів співпраці з Росією", - пише газета.
Поведінка Трампа імпонує Кремлю, бо вона їм більш близька, аніж маневри Обами. Але врешті решт історія любові Путіна й Трампа може закінчитись так само, як і дружба Путіна з Ердоганом – збитим російським літаком.
- Актуальне
- Важливе