Втеча від сусіда. Як Грузія намагається не потрапити в обійми Росії

6 липня, 2016 середа
15:04

Грузія налагоджує військову та економічну співпрацю з південними сусідами, сподіваючись урівноважити вплив Росії

Зміст

У середині травня міністри оборони Грузії, Азербайджану та Туреччини домовились про спільні військові навчання. Це стало закономірною реакцією держав на посилення російського втручання у південнокавказькі справи, зокрема загострення карабаського конфлікту. 

Туреччина, попри членство в НАТО, має низку суперечностей із Європейським союзом та Сполученими Штатами щодо внутрішньої політики, біженців і Сирії. Протистояння з Росією, що мало не дійшло до відкритої війни після збитого на сирійському кордоні військового літака, стало ще однією причиною зміцнювати оборону.

Азербайджанську владу на заході критикують через авторитарні практики тиску на громадських активістів, переслідування опозиції та оголошення неурядових організацій іноземними агентами. Маленька Грузія, хоч і залишається «відмінницею» Східного партнерства, зацікавлена в пошуку союзників серед сусідів. 

Коаліція «Грузинська мрія», що прийшла до влади з обіцянками нормалізувати відносини з Росією, веде компромісну щодо Кремля політику, каже професор Грузинського інституту громадських справ Торніке Шарашенідзе.

«У відверто проросійських політиків підтримки немає, вони маргінальні. Однак влада стримано ставиться до Росії, старається не провокувати її», – говорить експерт.

Водночас Грузія виконує зобов’язання перед Євросоюзом, зокрема, умови візової лібералізації, а соціологічні опитування свідчать, що понад три чверті громадян підтримують євроатлантичну інтеграцію. 

Підштовхують до співпраці з південними сусідами й суто економічні чинники. На Туреччину, Азербайджан і Вірменію припадає третина експорту Грузії, а транзит азербайджанських енергоносіїв дає не лише прибуток, а й енергетичну незалежність від Росії. 


Втім, головним торговельним партнером Грузії, попри роки економічних санкцій, П’ятиденну війну 2008 року й визнання незалежності Абхазії та Південної Осетії, залишається таки Росія.


Вона ж поступово перетворюється на головне джерело туристів. Тож, навіть не маючи змоги маніпулювати Тбілісі за допомогою газової труби, Кремль зберігає свій вплив. 

Південний Кавказ – місце зіткнення геополітичних інтересів трьох потужних держав, що в різні часи володіли цими територіями. Вірменія, будучи членом Митного та Євроазійського економічного союзів, надійно закріпилась на орбіті Кремля.

Азербайджан – сфера впливу як Ірану, так і Туреччини, між якими нема порозуміння щодо ситуації в Сирії; Росія ж, хоч і є союзницею Вірменії, не втручається в конфлікт у Нагірному Карабаху безпосередньо, що дало їй змогу роками продавати зброю обом сторонам. 

На думку експерта з кавказької геополітики Мамуки Арешидзе, вплив Туреччини на Грузію дужчає.

«Туреччина впливає так, як раніше це робила Росія, й багато хто критикує за це Анкару. Та це не дивно, адже Туреччина просто скористалась із помилок Росії», – каже експерт.

Прямі турецькі інвестиції в економіку Грузії за останні два роки зросли майже вдвічі й невпинно зростають далі, хоча залишаються в чотири-п’ять разів меншими за азербайджанські.

Завдяки турецькому впливу Грузії легше порозумітись із Азербайджаном; до того ж, Анкара лобіює вступ Грузії до НАТО. У квітні міністр закордонних справ Туреччини Мевлут Чавушоглу запропонував прийняти Грузію до альянсу без виконання всіх пунктів Плану дій щодо членства. В кінці травня Грузія провела масові військові навчання, демонструючи готовність до посилення обороноздатності. 

Першість Грузї на євроінтеграційному шляху можна пояснити тим, що її сусіди на надто пориваються до ЄС. Азербайджан здебільшого імітує підтримку програми Східного партнерства, зберігаючи формальні відносини з Європою.

Економічні реформи тут фрагментарні: зменшення бюрократичних бар’єрів для бізнесу прикриває тотальну олігархізацію економіки.  

Про виконання політичних вимог ЄС не йдеться – найбільше, чого вдається досягти Європі, це звільнення деяких політв’язнів. І політична система, і ЗМІ Азербайджану перебувають під тотальним контролем режиму Алієва. Вірменія тим часом практично перестала співпрацювати в межах Східного партнерства. Грузія, натомість, має зону вільної торгівлі з Євросоюзом та разом з Україною претендує на безвізовий режим із Шенгенською зоною. 

Окрім зовнішніх впливів, залишаються в регіоні й внутрішні суперечності. Переділ імперій, короткий період незалежності на початку ХХ сторіччя та визначення кордонів у межах СРСР створили чимало проблемних зон. Проблеми етнічних кордонів, потай або відкрито роздмухувані Росією, вилились у заморожені конфлікти в Абхазії, Південній Осетії та Нагірному Карабаху.

Прагнучи зберегти добрі відносини з обома сусідами, Грузія визнає територіальну цілісність Азербайджану, але й не вимагає, як це роблять Туреччина та Іран, від Вірменії звільнити окуповану азербайджанську територію.

Ще одна непередбачувана сила, чиє сусідство відчуває Грузія – Північний Кавказ. На думку колишнього міністра закордонних справ Грузії Іраклі Менагарішвілі, цей регіон, що не повністю інтегрувався до Росії, протягом останній десятиліть був джерелом нестабільності та збройних конфліктів.

Під час другої чеченської війни Москва звинувачувала Грузію в наданні притулку чеченським бойовикам. А 2008 року, на думку Менагарішвілі, саме підтримка північнокавказькими сусідами відокремлення Південної Осетії сприяла легітимізації збройної інтервенції до Грузії. 

Зовнішні впливи, залежність від потужних сусідів і внутрішні конфлікти послаблюють держави Південного Кавказу, перешкоджаючи економічному зростанню та консолідації. «Всі три країни ж залежними: Вірменія – від Росії, Азербайджан – від експорту нафти й газу, а Грузія – від своєї транзитної ролі та Заходу», – вважає Мамука Арешидзе.  

На думку політолога, це наслідок відсутності у влади та суспільства бачення ролі країни у глобальному світі, що не дозволяє знайти та запропонувати світові свою конкурентну перевагу.

«Поки що ми не можемо нічого запропонувати, крім транзиту, тому виступаємо в ролі молодшого партнера, наприклад, у проектітранзитного шляху від Європи до Китаю, – каже він. – Потрібно вирішувати проблеми в країні та регіоні, а потім на вигідніших умовах брати участь у міжнародних проектах». 

Проте політична й економічна консолідація регіону неможлива без вирішення відкритих конфліктів, зокрема карабаського, та послаблення впливу Росії.  

Поки що Грузія готується, вибудовуючи продуктивні відносини з сусідами, аби за вдалої геополітичної ситуації швидко скористатись моментом. І спільні військові навчання з Туреччиною та Азербайджаном можуть стати підвалинами для колективної безпеки регіону в майбутньому. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
14:04
Оновлено
Газпромбанк
Банки у Європі та Азії припиняють обслуговувати картки системи UnionPay, видані російським Газпромбанком
14:00
OPINION
"Мирні переговори" можливі як процес, але не як результат
13:58
Удар Storm Shadow по підземному штабу РФ у Мар'їно на Курщині
Ударом Storm Shadow по підземному штабу РФ на Курщині імовірно ліквідовано російського генерала, - ЗМІ
13:46
Ексклюзив
Джо Байден і Володимир Зеленський
Адміністрація Байдена ніколи не намагалась забезпечити перемогу України, - дипломат Брайза
13:45
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Україна повернула ще 3 дітей з тимчасово окупованих територій
13:34
робота військових, Часів Яр
Готові до боїв у місті та війні дронів: які підрозділи РФ штурмують Часів Яр
13:25
Дональд Трамп і Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте зустрівся з Трампом у Флориді: про що йшлося
13:15
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте заявила, що найняла кілера, щоб убити президента та його дружину
13:08
балістична ракета "Сармат"
РФ планує знову провести випробувальні пуски балістичних ракет найближчими днями, - ISW
12:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по Бейруту: ціллю атаки був головний командир "Хезболли", член Ради Джихаду Мухаммад Хайдар
12:48
Литва профінансує виробництво українських далекобійних БПЛА, - Умєров
12:27
OPINION
Через непрофесійних дипломатів Україна роздає нагороди сумнівним особам
12:06
Швейцарія
Швейцарія заборонила експорт боєприпасів польської компанії, тому що вони незаконно потрапили в Україну
12:00
OPINION
Влада Зеленського хакнула незалежність державних інституцій
11:33
ЗСУ
Кабмін: усі відстрочки від мобілізації, видані раніше Мінекономіки та через "Дію", дійсні лише до весни 2025 року
11:22
Дональд Трамп
Трамп хоче, аби мінʼюст шукав докази "фальсифікацій" президентських виборів 2020 року, - WP
10:57
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
Атеш: у підрозділах РФ зростає кількість конфліктів між російськими військовими та бурятами, є випадки вбивств
10:49
Росія з КНДР
РФ надала КНДР ракети, ППО й нафту в обмін на північнокорейських військових, - ISW
10:49
Галущенко попередив, що ситуація на ЗАЕС стає дедалі небезпечнішою через часті перебої електропостачання
10:44
Анонс
Піккардійська Терція
"Піккардійська Терція" вирушає із різдвяними концертами у всеукраїнський благодійний тур
10:29
діти, злочини росії
ГУР: у РФ діє близько півсотні спецпрограм для перепрограмування свідомості дітей та молоді України
10:19
HSBC
Британський банк HSBC зупинив усі платежі з Росії та Білорусі
10:08
Канада
Канада "дотримається своїх зобовʼязань" щодо арешту Нетаньягу за ордером МКС, - глава МЗС Жолі
10:01
OPINION
Чи є у Трампа план?
09:44
Кирило Буданов
Нинішнє керівництво РФ готувалося до геноциду українців задовго до повномасштабного вторгнення, - Буданов
09:15
Обстріл Запоріжжя 26.09
Унаслідок атаки РФ по Запоріжжю поранений 11-річний хлопчик, в області загинув 55-річний чоловік, - Федоров
08:41
Дональд Трамп
Трамп обрав журналістку телеканалу Fox News Нешейват головною лікаркою США
08:16
Огляд
Сновиландія, більдунґ і ламбрески – 5 книг, де все роз’яснюють
08:16
витинанка "Голодомор", Дар'я Альошкіна
23 листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів
08:13
ЗСУ
Російська армія за добу війни в Україні втратила 1420 військових, 24 артсистеми й 20 танків
08:00
OPINION
Війна триватиме ще багато-багато місяців
07:55
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 20 кораблів, 6 з яких є носіями "Калібрів"
07:40
Дональд Трамп
Трамп розглядає на посаду спецпосланця з питань України колишнього керівника розвідки Гренелла, - Reuters
07:08
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що застосування росіянами нової балістичної ракети є "виявом розпачу Путіна"
06:47
поліція
База даних "Воєнний злочинець" має інформацію про понад 680 тис. причетних до агресії РФ, - Нацполіція
06:26
Прапор США
Китайські хакери готуються до здійснення атак у разі конфлікту з США, - кіберкомандування
05:43
Японія
Японія та ПРООН передали Харкову та Одесі енергообладнання для забезпечення потреб критичної інфраструктури
04:49
Сербія
Катастрофа на залізничному вокзалі в Сербії: у межах розслідування заарештували 11 людей
03:27
Дональд Трамп
Трамп обрав кандидатом на посаду міністра фінансів США інвестора Скотта Бессента
03:10
Еммануель Макрон
Назвав лідерів країни придурками: Гаїті викликала посла Франції через висловлювання Макрона
Більше новин